Kdo je tady ředitel?

Kto je tu riaditeľ?

The Boss of It All

Komedie

Dánsko / Švédsko / Island / Itálie / Francie / Německo, 2006, 95 min

Herecky naprosto dokonale zvládnutý film (Thór v roli Finnura trochu připomíná Stiga z Království...) s geniálním scénářem, který místy přímo bere dech. Bohužel však trochu rušivě působí velmi zvláštní střih, takže hodnocení musím trochu srazit. Nu, někteří chtěli víc, někteří méně...dostali to, co chtěli, a co si zasloužili...:)(15.9.2009)

Aby si majitel malé ajtý firmičky zachoval před svými zaměstnanci tvář při předkládání nepříjemných rozhodnutí, vymyslel si imaginárního šéfa, jehož jménem tato rozhodnotí prezentuje. Nyní ale potřebuje firmu prodat, a u toho by "ředitel" měl být přítomen, tak si najme divadelního herce, aby na nějaký čas ředitele hrál... Larsi von Trierovi nelze upřít jedna vlastnost - originalita a nápady, kam svět filmu posunout dál - a to nikoliv za cenu vizuálních orgií za milióny dolarů, ale zajímavými scénáři a ruční kamerou. Bohužel, některé takovéto filmy z důvodu absence jakékoliv jiné akce, než žvanění, chvilkama i nudí - to je případ i tohoto filmu. Jakkoliv je Kdo je tady ředitel originální a námět bombastický, po hodině koukání, jak "zástupný" ředitel stále a pořád řeší s přitroublými zaměstnanci to samé, a stále se nic neděje, tak by jeden pomalu i usnul...(27.11.2009)

Trier pro mě v trochu neobvyklé pozici, přesto opět výborný. I když dnes to na pět není, nescházelo mnoho. Některým situacím a suchým, na hranici trapnosti balancujícím vtípkům jsem se zasmál jako dlouho ne. A opět spousta pohrávání si, jak s kamerou, tak se způsobem vyprávění a samozřejmě s divákovým očekáváním. Zkrátka lehce netradiční žánr, ale tradiční Trier.(9.7.2010)

3,5*/5 Trier sa nezaprie ani v komédii, hoci žáner komédia je diskutabilný. Je to skátka ďalšia menej zaraditeľná a originálna trierovina, ktorá sa vyhýba stereotypným žánrovým škatulkám. Kvalita je zaručená, hoci nie nejaká omračujúca, irónia funguje predovšetkým v druhej polovici, keď si človek zvykne na všetky tie nečisté strihy a trhané zábery. Ako celok je to fajn oddychovka po všetkých tých "ťažobách" typu Antikrist a pod. :)(14.6.2010)

• MMR

Velice natěšen na film, nadopován energy drinkem abych neusnul, zalehnuvší na postel… A po 20 minutách jsem byl tuhej. Pak se probudil, dal panáka vodky, opět sednul k filmu a po chvíli to vzdal. Pořád a pořád se jen mluví, pořád a pořád, jen a jen nuda a nuda, je neuvěřitelné, co je tohle za paskvil. Tohle opravdu není komedie, ne a ne a ne, není! Vypínám v půlce, nehodlám to nikdy dokoukat.(12.7.2011)

• - V dánské verzi filmu bylo ukryto množství vizuálních prvků. Tyto vizuální prvky, zvané „Lookey“, byly součástí jakési soutěže, jejíž úkolem bylo všechny najít. Vítěz získal cenu a mohl si zahrát v dalším filmu Larse von Triera. (HellFire)

• - Film byl natáčen kamerovou technikou zvanou Automavision, kdy je každý úhel a pohyb kamery volen počítačem. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy zaměstnanci obědvají a Kristoffersonem (Jens Albinus) začne mluvit o řediteli velkého ředitele, pozice Ravna (Peter Gantzler) se různě mění. (T081)