Arthur a Minimojové

Arthur et les Minimoys

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2006, 102 min

Nečekal bych, že se Luc kdy vrhne do animace, ale vlastně proč ne. Je to zábavné dobrodružství pro každého, jen by se už mohl Besson vyhnout těm pitvořícím se dospělým postavám a vůbec u něj herci strašně přehrávají. To, co zažije Freddie v deseti letech s animovanou sexbombou se dá brát jako úvod do sexuální výchovy, ale frantíci se s tím nikdy nemazali. Každopádně vizuál a hudba tradičně vysoký nadstandard, animovaná část příběhu má spád a palečky budete držet všichni, hraná má super kameru, ale děj je v ní skoro zbytečný. Animace je trochu chudší, ale třeba to do příštího dílu kluci napraví. Hledat poklad v zahradě se dá z mnoha úhlů pohledu, ale vždycky je to dobrodružství... 60%(30.5.2011)

Luc Besson je ozaj všestranný umelec, keď sa pustil do tohto projektu. Myslím však, že sa mu podaril. Film dýcha životom, je dostatočne rýchly, aby sa divák nenudil, má slovný aj situačný humor, postavičky sú milé i cool ošklivé, je tu množstvo odkazov na úspešné filmy ( Pán Prsteňov, Horúčka sobotňajšej noci... ). Vyzdvihol by som nadpriemerný český dabing, hlavne Lucku Vondráčkovú. Jej princezná je ozaj sexy.(3.3.2008)

Luc Besson je další režisérem, který se dal na drogy. Minimojové jsou zběsilí. Takhle rychlý film aby pohledal. Animované postavičky jsou zrychlené, čemuž se snaží přizpůsobit i herci a přehrávají až hrůza, a celé to funguje jen při scéně bitky v tanečním klubu (či co to proboha bylo). Potěší spousta fórku (Besson je hračička), jako celek jsou ale Minimojové příliš nekonzistentní a uspěchaní, aby z nich mohl divák mít v hlavě něco víc, než jen slušnej vítr z toho, jak mu to profičelo jedním okem dovnitř a druhým zase ven.(5.2.2008)

• tron

„Ste monštrum.“ – „Mám to po svojej žene.“ Keď Luc Besson kedysi vyhlásil „nakrútim desať filmov a končím“, jeho obdivovatelia, a že ich bolo, plakali. Keď toto číslo v rokoch 2005/2006 takmer dosiahol ôsmym a deviatym filmom (po niekoľkoročnej prestávke, vyplnenej plodnou ale nie príliš kvalitnou producentskou aktivitou, súvisiacou so založením ambicióznej spoločnosti European Corporation), už sa mu smiali. Kým deviaty film, smutný ANGEL-A, je návratom k starým časom, kedy záležalo na postavách a príbehu, ôsmy je Bessonova adaptácia jeho vlastnej knižky, rozprávky ARTUR A MINIMOJOVIA. Z ktorej by Besson rád mal trilógiu a zo slabého scenára, ktorý sme už toľkokrát videli, je to poznať (z množstva zdanlivo bez logiky nahodených udalostí, postáv a zvratov, ktoré sa ani netaja, že sú tu len preto, aby mal Besson z čoho variť v dvojke a trojke). Napriek peknej vizuálnej stránke však snímka (na ktorej Besson, keďže bola nielen na európske pomery po technickej stránke náročná, pracoval takmer desať rokov) nezaujme. Na tom má podiel nešťastné rozhodnutie skombinovať hraný film s animovaným. Nakoniec zostala len príjemná „reálna“ výprava domu, fajn počítačové triky a bombastické herecké obsadenie/americký dabing (Freddie Highmore, mafiáni Robert De Niro a Chazz Palminteri, Madonna, Emilio Estevez, David Bowie, Havey Keitel, Snoop Dogg, Mia Farrowová). KAENA bola lepšia.(29.12.2008)

Ten kluk měl ale kliku, zrovna to zkoumal přesně v ten den, kdy se tam mohl dostat :-) Kdyby se o to pokoušel zítra, už by musel zase rok počkat, než by se mohl k Minimojům dostat. Šťastný to klučina. Každopádně jsem si zpravil fantasy náladu, a musím uznat, že mě to opravdu dostalo. Moc krásný film, bezchybný ve všech směrech.(24.6.2011)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)