Arthur a Minimojové

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2006, 102 min

• ScarPoul

Keď sme ešte v realite má to taký správny rozprávkový nádych. Tá teta čo chodila z Allenom a ten chalan čo hrá v každom podpriemernom fantasy detskom filme pekne načrtávajú premisu príbehu. Potom sa dostávame do sveta Minimojov a čo sa zo všetkými stane mi začalo byť úplne jedno. Charaktery sú nulové, čo pri takom počte zaujímavých postavičiek zamrzí. Besson je akčný, ale nenechá diváka vydýchnuť. A čo je najhoršie, tak je to celé bez absencie nejakej výraznej scény. Ako keby napísal knihu, kde bolo všetko a toto spískal rýchlo, na kolene, ignorujúc dôležité emotívne zvraty, aby len sprostredkoval príbeh a odkázal tak najmladších k čítaniu. Ale aj najslabšia vec od Disneyho má väčšie srdce a emócie ako toto. Pozerať sa na to dá, ale Besson ako ho poznáme to už skrátka nie je. Bowieho hlas je poprdeli.(23.10.2014)

Artur žije jen se svou babičkou, neb jeho rodiče jsou "zaneprázdněni" cestováním po světě (taktak že si vzpomenou na Arturovy narozeniny) a dědeček se před lety ... ztratil. Babička každý večer vypráví Arturovi povídky o dědečkových cestách po Africe, a dědeček se tak pro Artura stává takřka mýtickým tvorem. Takhle by si v poklidu mohli žít spoustu let, kdyby je nedohnaly dluhy téměř k bankrotu - což by znamenalo prodat rodný dům. Ale dědeček prý schoval na zahradě poklad. Tak se Artur musí vydat do říše Minimojů (maličcí tvorové žijící na zahradě) a s nimi vybojovat válku se zákeřným Maltazardem - pak možná zachrání dům a možná se vrátí i ztracený dědeček ? ... Další z mnoha animáků, které se na nás v dnešní době valí ze všech stran. Tento mi velmi připomínal Mravenční polepšovnu, i když, nutno uznat že Artur a Minimojové byly o třídu zábavnější. Kombinace hraného a kresleného světa byla parádní - škoda jen, že většina hereckých hvězd zde pouze promlouvá (což v českém dabingu kapku ztrácí na zajímavosti). Luc Besson ukázal, že si kdykoliv od akčních krváků může odskočit k animovaným pohádkám, a stejně to bude stát za podívání ...(28.12.2008)

Milé překvapení a hned dvojité. O tomhle filmu jsem byl přesvědčený, že je to jeden z řady infantilních animáků pro děti. Nejdřív mě překvapil docela dlouhý hraný úvod, nutno říct že příjemně. Druhé překvapení mě čekalo při sledování animované části. Příběhově to není nic vymakaného, ale rozhodně to není film pro malé děti. Sexistické narážky, rozdělení říše stejně jako v opravdovém světě podle ras z toho dělá spíše film pro dospělé s dětskou duší. Bavil jsem se víc, než jsem čekal.(29.12.2008)

Nejsem nadšeným oslavovatelem animovaných filmů - celá tahle vlna mě nechává vcelku chladným, občas jenom prudí, a máloco z ní v mém případě padlo na úrodnou půdu. Ale tohle je pěkná dětská fantasy. Vstupování do jiných světů mě vždycky bralo, podobná dobrodružství mám rád. Být tam trochu víc bojových scén, jenom trochu víc přitlačit na pilu - neváhám dát čtyři hvězdičky. Jsou tu jasně pootevřená vrátka pro druhé pokračování, a já si umím představit, že by mohlo být hodně dobré. Jenže, držme se při zemi. Jestli nějaká dvojka bude, pak bude nejspíš stát za starou belu. Ale kdyby měl náhodou tenhle Arthur úspěch, pokračování by dělal zase Besson, a trochu víc se odvázal... Ne, tak to v téhle branži obvykle nechodí.(5.5.2007)

Kde začít, nejdříve jsem se svým svěřencem viděla začátek druhého dílu, který mě docela zaujal. Sehnala jsem si proto díl první. Musím říct, že mi Arthur a Minimojové připomínali trochu Nekonečný příběh svým obsahem, ale tady mě hrozně moc rušily scény s normálními herci, kteří na mě působili všichni krajně nesympaticky, ale na druhou stranu se mi líbily kostýmy a retro vybavení domku. Když pominu různé nelogičnosti, které se tam vyskytly a které tu někdo již popisoval( "Máš v noži (který má 300 funkcí) lano?" "Nemám" - použije se tedy šňůrka z korzetu. Hned poté další scéna, kde již ono lano v noži je. Použije se na přitáhnutí květiny - lano zůstává na zemi a pak je přeťato u vrchu květiny. Přespí se a pak už lano mají zase u sebe." uživatel: J.Cobra) V celku se mi tento film líbil, ale něco tomu chybělo, vizuálně se na tento film dívalo dobře, skřítci se mi líbili a připomínali mi takové ty hanbaté nahé postavičky skřítků s dlouhými nahoru postavenými vlásky, které jsme jako malí sbírali. Jen mě nějak vůbec nezaujala ta jejich ,, dobrodružná" cesta a na konci jsem se načapala při tom, že nemám nejmenší anung, co bylo na začátku filmu. Omlouvám se Mie Farrow, ale její roli mi tady připomínala pošahanou osůbku typu Fany.Vizuálně se mi to líbilo moc, tedy animovaná část, ale dějově to bylo nezajímavé a prakticky o ničem. A opět se mi tu líbila rastafariánská párty s broukama pijícíma zelený blivajz a vložení několika písniček z Pulp fiction holt moderní věci, už do moderních animáků patří a Medvídek Pú se už nidky nevrátí, takovým poetickým animákům nadobro odzvonilo.(22.4.2013)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)