Arthur a Minimojové

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2006, 102 min

• Renton

Scénář: Luc Besson, Céline Garcia .. Tímhle dětinským paskvilem se rozhodl skončit Luc Besson svoji bohatou režijní kariéru? To nemůže myslet vážně. Nepřišlo mi to dvakrát zábavné jak pro děti tak pro dospělé. Hraný úvod je sice fajn, ale animovaná část už je hodně slabá. Nepřinese totiž vůbec nic nového, jen recykluje desítky známých či kultovních motivů. Navíc miniArthur vypadá dosti tragicky a sexy miniPrincezna Selenia se k němu vůbec nehodí (a to nemluvím o jejich vztahu) a zbylý svět je rozmarně dětinský až kýčovitý. Bohužel jsem se nebavil, dokonce jsem se na film dodíval až napotřetí. Vážně slabé dílko pane Besson - pokud by to mělo takhle pokračovat, jsem vlastně rád, že je poslední. … Bohužel, podle posledních informací to vypadá zcela opačně a z Artura bude minimálně trilogie. Mno, tak snad si dá příště alespoň více záležet..(9.5.2007)

Besson je zde po kvalitním Leonovi,Nikitě,Johance a Pátém elementu pouze průměrný,což mě malinko mrzí.Děj je řidký a poté co se Artur dostane k Minimojům je děj až nepříjemně "zrychlený".Je to škoda,protože právě až v říši Minimojů začíná ta pravá pastva pro oči.Musím uznat že animace je na vysoké úrovni.Škoda že se nepovedl moc scénář,ikdyž koukatelné to je a především,nenudil jsem se.(22.2.2008)

70%. Většina filmu se odehrává v animované části. Hraná část je myslím jen první půlhodinka, která slouží jako předehra ke zbytku filmu. Co se tedy týká té animované části - velice pěkná animace (hlavně princezna Selenia :-) ) jak postaviček, tak i prostředí. Je tam pár dobrých nápadů z říše skřítků. Celý film provází spousta hlášek (hlavně brácha princezny a princezna), takže se člověk i nasměje. Objevuje se zde několik netypických postaviček stylizovaných to lidského prostředí - rastafariáni, chlápek za přepážkou. Co se týká příběhu, tak klasika. Co se mi občas nezdálo, že některé scény byly dělány prvoplánově, aby byly zábavné, nicméně je to jako pěst na oko a film to trošku ruší. Ale je toho minimum. Celkově má film takovou pohodovou a zábavnou atmosféru a jde vidět, že se to točilo s nadhledem. Takže když to shrnu, film se mi líbil, pobavil jsem se něj a klidně bych se příležitostně mrknul znovu. Howgh!(13.3.2011)

Když už jsem se u filmu "Kronika rodu Spiderwicků" zmiňoval o tom, že "Arthur a Minimojové" patří mezi to lepší, co Freddie Highmore jako dětská hvězda natočil, řekl jsem si, že by stálo za to se podívat na celou minimojskou trilogii, kterou Luc Besson - ano, ten Besson, co má na triku takové pecky jako "Leon" nebo "Pátý element" - v novém tisíciletí stvořil. "Arthur a Minimojové" vlastně nejsou vůbec špatným filmem. Je tu vytvořen zajímavý svět maličkých tvorečků, jak se k nim dostat je docela věda, celé to obecně vypadá velmi uvěřitelně, navíc je to v retro stylu, skoro by se trochu chtělo říct, že se Besson inspiroval Burtonem, ale s tím, že se téměř vyvaroval temných barev. I když v podzemí je možné najít místo, kde temnota je. Punc kvality filmu dodávají i skvěle namluvené postavy. Betameche v podání Jimmyho Fallona je skvělý, stejně tak i Selenia, kterou si střihla Madonna. Mezi zvučnými jmény dabérů se objevili i Robert De Niro, Harvey Keitel, David Bowie, David Suchet nebo Jason Bateman. Pro druhý díl se vrátili (z tohoto výčtu) pouze Jimmy Fallon a Snoop Dogg. První díl je určitým způsobem uzavřený, i když je zde otevřený konec pro pokračování. To se ale nikdy konat nemělo. Jako jeden film by to fungovalo dobře, mělo to příjemnou atmosféru, ale jako trilogie je to průšvih. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/06/past-na-zraloka-21-jump-street.html(20.2.2013)

Artur žije jen se svou babičkou, neb jeho rodiče jsou "zaneprázdněni" cestováním po světě (taktak že si vzpomenou na Arturovy narozeniny) a dědeček se před lety ... ztratil. Babička každý večer vypráví Arturovi povídky o dědečkových cestách po Africe, a dědeček se tak pro Artura stává takřka mýtickým tvorem. Takhle by si v poklidu mohli žít spoustu let, kdyby je nedohnaly dluhy téměř k bankrotu - což by znamenalo prodat rodný dům. Ale dědeček prý schoval na zahradě poklad. Tak se Artur musí vydat do říše Minimojů (maličcí tvorové žijící na zahradě) a s nimi vybojovat válku se zákeřným Maltazardem - pak možná zachrání dům a možná se vrátí i ztracený dědeček ? ... Další z mnoha animáků, které se na nás v dnešní době valí ze všech stran. Tento mi velmi připomínal Mravenční polepšovnu, i když, nutno uznat že Artur a Minimojové byly o třídu zábavnější. Kombinace hraného a kresleného světa byla parádní - škoda jen, že většina hereckých hvězd zde pouze promlouvá (což v českém dabingu kapku ztrácí na zajímavosti). Luc Besson ukázal, že si kdykoliv od akčních krváků může odskočit k animovaným pohádkám, a stejně to bude stát za podívání ...(28.12.2008)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)