Arthur a Minimojové

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Animovaný

Francie / USA, 2006, 102 min

• tron

„Ste monštrum.“ – „Mám to po svojej žene.“ Keď Luc Besson kedysi vyhlásil „nakrútim desať filmov a končím“, jeho obdivovatelia, a že ich bolo, plakali. Keď toto číslo v rokoch 2005/2006 takmer dosiahol ôsmym a deviatym filmom (po niekoľkoročnej prestávke, vyplnenej plodnou ale nie príliš kvalitnou producentskou aktivitou, súvisiacou so založením ambicióznej spoločnosti European Corporation), už sa mu smiali. Kým deviaty film, smutný ANGEL-A, je návratom k starým časom, kedy záležalo na postavách a príbehu, ôsmy je Bessonova adaptácia jeho vlastnej knižky, rozprávky ARTUR A MINIMOJOVIA. Z ktorej by Besson rád mal trilógiu a zo slabého scenára, ktorý sme už toľkokrát videli, je to poznať (z množstva zdanlivo bez logiky nahodených udalostí, postáv a zvratov, ktoré sa ani netaja, že sú tu len preto, aby mal Besson z čoho variť v dvojke a trojke). Napriek peknej vizuálnej stránke však snímka (na ktorej Besson, keďže bola nielen na európske pomery po technickej stránke náročná, pracoval takmer desať rokov) nezaujme. Na tom má podiel nešťastné rozhodnutie skombinovať hraný film s animovaným. Nakoniec zostala len príjemná „reálna“ výprava domu, fajn počítačové triky a bombastické herecké obsadenie/americký dabing (Freddie Highmore, mafiáni Robert De Niro a Chazz Palminteri, Madonna, Emilio Estevez, David Bowie, Havey Keitel, Snoop Dogg, Mia Farrowová). KAENA bola lepšia.(29.12.2008)

Videné v JOJke ... ergo prííšerný dabbing. Ale ako oddychovka pre deti .. sa dá... Ktovie ci ti desaťročné deti porozumejú tomu milému trepotaniu úší pri bozkávaní . Mladého Highmora som už videl hrať aj lepšie, len za ten svet si nespomeniem kde a čo tam robila Madonna doteraz neviem .. asi len ako "lakadlo pre divákov" hmmm ktovie či sa to producentovi podarilo. slabe tri bodiiiky(29.3.2013)

• TomX2

Tento "peckový" film som mal možnosť videť pred necelými desiatimi rokmi. V televízií to vysielali v kuse až do teraz, nechápal som ale to, prečo sa táto "pecka" tak cení a cpú to aj netuším kam. Keď ma pamäť neklame, trikrát som sa snažil hľadať to kúzlo, čo túto "pecku" robí tak populárnou. A? Nepodarilo sa mi to. Nikde som nenašiel jednu jedinú scénu ani vec, ktorá vyzerala dobre alebo ma niečim zaujala. Všetko, čo sa vo filme dialo mi prišlo blbé a nelogické, nebavil som sa a nudilo ma to. Preto tejto "pecke" už V ŽIVOTE nedám ani jednu šancu. Mám ísť k hodnoteniu? Fajn. Herci mi prídu veľmi nesympatickí, nič extra si spoza rukáva nevytiahli a ukazať tri tváre vie naozaj každý druhý, týmto by som sa mohol chváliť aj ja. Scénaristu by som dal ukamenovať. Toľko nezmyselných dialógov, nelogických a absurdných blbosti.. Dokonca ani vizuálna stránka filmu nevyzerá ktovie jak. Tieto veci ale ešte nie sú najhoršie! Film je pre mňa blbý kvôli tomu, že nebaví, nudí, unavuje, často máte chuť to vypnúť alebo odvrátiť zrak,.. Je viac veci, ktorými by som film mohol opísať, ale unavovať sa tým ozaj nebudem. Chápem, že to je robené pre deti, ale toto naozaj nemôžem. Ešte aj tých 62% na čsfd mi príde naozaj veľa.. Mám ďalej pokračovať? 1%(16.4.2017)

• MM_Ramone

"Arthur et les Minimoys" je francúzska, detská rozprávka, či ak chcete nedospelá fantasy, ktorá ma vôbec neoslovila. Malý, desaťročný Arthur bol celkom fajn chalan, ale tí krpatí, ušatí, strapatí, hlavatí cool škriatkovia - Minimojovia, sa mi ani trocha nepáčili. Nemám rád tento prehnane farebný, šišatý druh animácie. Režisér Luc Besson týmto rozprávkovým mixom hraného a animovaného filmu u mňa veru nezabodoval. **(1.11.2011)

74 % - Tak tedy Luc Besson se vytáhl! Před projekcí jsem se bál další Mravenčí polepšovny, a ono ne... ;-) Svižné, vtipné, dynamické, animované figurky se mi líbily (takový mix Hensona a Jiřího Trnky), akorát si říkám, jestli je nutné, aby ti lidští "záporáci" jednak tak přehrávali (rodiče, mistr Davido) a jejich už tak karikaturní vzhled ještě muselo do maxima deformovat širokoúhlé sklo na kameře...(14.2.2007)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)