Arthur a Minimojové

Arthur et les Minimoys

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2006, 102 min

Hrané i animované pasáže jsou kvalitativně ve shodě, tedy průměrné. Malý Highmore má nespochybnitelný talent, ale ten neprokládaný entuziasmus není to pravé ořechové pro dospělého diváka a i Mia Farrowová nepředvádí nic nad rámec svých zaplacených povinností. Na straně animované je lahůdkový hlasový fond a člověk si uvědomí, že Madonna nemá vůbec škaredý hlas (i kdyby měl člověk nakrásně její tvorbu nenávidět - a že já k tomu nemám daleko), ale samotná animace, ač není nejhorší, nepůsobí většinou životně a plasticky. Děj je taky hodně prostý a náznakový přičemž vztah princezny Minimojů a malého Arthura snad ani nebylo třeba dozdobovat aureolou svatby a nepřípadného vztahu, protože to pak člověka napadne nepěkná asociace týkající se dozrálé Madonny a ještě ani nezrajícího Freddieho Highmorea. Hudba: Eric Serra. 50%(27.7.2009)

• tron

„Ste monštrum.“ – „Mám to po svojej žene.“ Keď Luc Besson kedysi vyhlásil „nakrútim desať filmov a končím“, jeho obdivovatelia, a že ich bolo, plakali. Keď toto číslo v rokoch 2005/2006 takmer dosiahol ôsmym a deviatym filmom (po niekoľkoročnej prestávke, vyplnenej plodnou ale nie príliš kvalitnou producentskou aktivitou, súvisiacou so založením ambicióznej spoločnosti European Corporation), už sa mu smiali. Kým deviaty film, smutný ANGEL-A, je návratom k starým časom, kedy záležalo na postavách a príbehu, ôsmy je Bessonova adaptácia jeho vlastnej knižky, rozprávky ARTUR A MINIMOJOVIA. Z ktorej by Besson rád mal trilógiu a zo slabého scenára, ktorý sme už toľkokrát videli, je to poznať (z množstva zdanlivo bez logiky nahodených udalostí, postáv a zvratov, ktoré sa ani netaja, že sú tu len preto, aby mal Besson z čoho variť v dvojke a trojke). Napriek peknej vizuálnej stránke však snímka (na ktorej Besson, keďže bola nielen na európske pomery po technickej stránke náročná, pracoval takmer desať rokov) nezaujme. Na tom má podiel nešťastné rozhodnutie skombinovať hraný film s animovaným. Nakoniec zostala len príjemná „reálna“ výprava domu, fajn počítačové triky a bombastické herecké obsadenie/americký dabing (Freddie Highmore, mafiáni Robert De Niro a Chazz Palminteri, Madonna, Emilio Estevez, David Bowie, Havey Keitel, Snoop Dogg, Mia Farrowová). KAENA bola lepšia.(29.12.2008)

Když už jsem se u filmu "Kronika rodu Spiderwicků" zmiňoval o tom, že "Arthur a Minimojové" patří mezi to lepší, co Freddie Highmore jako dětská hvězda natočil, řekl jsem si, že by stálo za to se podívat na celou minimojskou trilogii, kterou Luc Besson - ano, ten Besson, co má na triku takové pecky jako "Leon" nebo "Pátý element" - v novém tisíciletí stvořil. "Arthur a Minimojové" vlastně nejsou vůbec špatným filmem. Je tu vytvořen zajímavý svět maličkých tvorečků, jak se k nim dostat je docela věda, celé to obecně vypadá velmi uvěřitelně, navíc je to v retro stylu, skoro by se trochu chtělo říct, že se Besson inspiroval Burtonem, ale s tím, že se téměř vyvaroval temných barev. I když v podzemí je možné najít místo, kde temnota je. Punc kvality filmu dodávají i skvěle namluvené postavy. Betameche v podání Jimmyho Fallona je skvělý, stejně tak i Selenia, kterou si střihla Madonna. Mezi zvučnými jmény dabérů se objevili i Robert De Niro, Harvey Keitel, David Bowie, David Suchet nebo Jason Bateman. Pro druhý díl se vrátili (z tohoto výčtu) pouze Jimmy Fallon a Snoop Dogg. První díl je určitým způsobem uzavřený, i když je zde otevřený konec pro pokračování. To se ale nikdy konat nemělo. Jako jeden film by to fungovalo dobře, mělo to příjemnou atmosféru, ale jako trilogie je to průšvih. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/06/past-na-zraloka-21-jump-street.html(20.2.2013)

Luc Besson je ozaj všestranný umelec, keď sa pustil do tohto projektu. Myslím však, že sa mu podaril. Film dýcha životom, je dostatočne rýchly, aby sa divák nenudil, má slovný aj situačný humor, postavičky sú milé i cool ošklivé, je tu množstvo odkazov na úspešné filmy ( Pán Prsteňov, Horúčka sobotňajšej noci... ). Vyzdvihol by som nadpriemerný český dabing, hlavne Lucku Vondráčkovú. Jej princezná je ozaj sexy.(3.3.2008)

Veselé, dobrodružné, napínavé a milé × rychlé, někdy naprosto nelogické a nepochopitelné. Jak je o mně známo, mám ráda pohádkové příběhy plné kouzelných tvorů. Tento film byl ale hodně velká pohádka. Proto asi nemá cenu hanit to, proč malý kluk je tak inteligentní, proč během dvěceti minut, které zbývají do půlnoci stihne vlézt babičce do pokoje, ukrást klíč, zase o něj přijít, převléknout se, vylézt oknem, vlézt do kůlny, vytvořit z rybářského prutu dlouhou tyč kterou znovu ukradne klíč, pak se snažit řídit, nabourat do stromu (s tím autem jsem to nějak nepochopila), a na to začít nosit věci z domu! Dění v kouzelném světě Minimojů, pátrání po pokladu a zničení úhlavního nepřítele byl ovšem nápaditý. Nejlepší byl asi taneční klub a "tancování při boji", to jsem se nasmála. Bylo to oddychové, napínavé a se šťastným koncem. "Ještě deset úplňků, Selenie!"(4.9.2008)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)