Arthur a Minimojové

Arthur et les Minimoys

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2006, 102 min

74 % - Tak tedy Luc Besson se vytáhl! Před projekcí jsem se bál další Mravenčí polepšovny, a ono ne... ;-) Svižné, vtipné, dynamické, animované figurky se mi líbily (takový mix Hensona a Jiřího Trnky), akorát si říkám, jestli je nutné, aby ti lidští "záporáci" jednak tak přehrávali (rodiče, mistr Davido) a jejich už tak karikaturní vzhled ještě muselo do maxima deformovat širokoúhlé sklo na kameře...(14.2.2007)

Když už jsem se u filmu "Kronika rodu Spiderwicků" zmiňoval o tom, že "Arthur a Minimojové" patří mezi to lepší, co Freddie Highmore jako dětská hvězda natočil, řekl jsem si, že by stálo za to se podívat na celou minimojskou trilogii, kterou Luc Besson - ano, ten Besson, co má na triku takové pecky jako "Leon" nebo "Pátý element" - v novém tisíciletí stvořil. "Arthur a Minimojové" vlastně nejsou vůbec špatným filmem. Je tu vytvořen zajímavý svět maličkých tvorečků, jak se k nim dostat je docela věda, celé to obecně vypadá velmi uvěřitelně, navíc je to v retro stylu, skoro by se trochu chtělo říct, že se Besson inspiroval Burtonem, ale s tím, že se téměř vyvaroval temných barev. I když v podzemí je možné najít místo, kde temnota je. Punc kvality filmu dodávají i skvěle namluvené postavy. Betameche v podání Jimmyho Fallona je skvělý, stejně tak i Selenia, kterou si střihla Madonna. Mezi zvučnými jmény dabérů se objevili i Robert De Niro, Harvey Keitel, David Bowie, David Suchet nebo Jason Bateman. Pro druhý díl se vrátili (z tohoto výčtu) pouze Jimmy Fallon a Snoop Dogg. První díl je určitým způsobem uzavřený, i když je zde otevřený konec pro pokračování. To se ale nikdy konat nemělo. Jako jeden film by to fungovalo dobře, mělo to příjemnou atmosféru, ale jako trilogie je to průšvih. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/06/past-na-zraloka-21-jump-street.html(20.2.2013)

V základu víceméně úplně obyčejný a jenoduchý animák o hodném hrdinovi který se dostane do cizího protředí a musí zachránit všechny okolo, najít si pravou lásku, nakopat prdel hlavnímu záporákovi a tak podobně. Úplně stejně jako jiné animáky taky občas paroduje, většinou ale jen vykrádá slavné hrané filmy jako Star Wars nebo Pulp Fiction a taky se úplně stejně snaží tvářit jako strašně cool věc se spoustou moderní hudby, strašně free, cool a in postavičkami s dredy na hlavě a občas i nějakým tím pomrknutím na odrostlejší publikum. Přímo se tedy nabízí otázka že když je to tak obyčejný animák tak proč by s ním měl někdo ztrácet čas a naštěstí pár důvodů se najde. Zaprvé - Luc Besson se nezapře a i když většinu svého talentu zapomněl kdoví kde tak film okořenil alespoň neuvěřitelně rychlým tempem - expozici zvládne tak rychle a zkratkovitě že se ani nestačíte nadechnout, hrdinové se nezastaví ani na pikosekundu a kamera létá v akčních scénách (= skoro pořád) jako střelená po všech čertech. No a zadruhé - i když nijak výrazně nevyčnívá, tak film ani v ničem nepropadá, vizuálně vypadá docela hezky a ta hodinka a půl při něm uběhne opravdu hodně rychle, takže lehce nadprůměrné hodnocení si určitě zaslouží. 7/10(30.5.2007)

• Renton

Scénář: Luc Besson, Céline Garcia .. Tímhle dětinským paskvilem se rozhodl skončit Luc Besson svoji bohatou režijní kariéru? To nemůže myslet vážně. Nepřišlo mi to dvakrát zábavné jak pro děti tak pro dospělé. Hraný úvod je sice fajn, ale animovaná část už je hodně slabá. Nepřinese totiž vůbec nic nového, jen recykluje desítky známých či kultovních motivů. Navíc miniArthur vypadá dosti tragicky a sexy miniPrincezna Selenia se k němu vůbec nehodí (a to nemluvím o jejich vztahu) a zbylý svět je rozmarně dětinský až kýčovitý. Bohužel jsem se nebavil, dokonce jsem se na film dodíval až napotřetí. Vážně slabé dílko pane Besson - pokud by to mělo takhle pokračovat, jsem vlastně rád, že je poslední. … Bohužel, podle posledních informací to vypadá zcela opačně a z Artura bude minimálně trilogie. Mno, tak snad si dá příště alespoň více záležet..(9.5.2007)

Obávám se, že z celkového pohledu na tento snímek mi v mysli uvízlo jen několik velmi dobrých pasáží. Kupodivu to byly ty animované. Hrané části už byly místy velmi špatné, přehrávané a působilo to dojmem "trémy" některých herců. Logika některých dějových sekvencí - v Americe se objeví několik členů jakéhosi afrického kmene [pro svou výšku nepřehlédnutelní], kteří pomáhají Arthurovi v dopravě mezi Minimoje [Invisibles - v originále]. Tudíž, pokud budu hodnotit film po kouscích, tak: Arthur a babička - vtipné a dobré; Arthur a africký kmen - nepovedené a místy vedené do krajní trapnosti; Arthur u Minimojů - v podstatě bez chyby [možná až na scény, které mi u desetiletých dětí připadají zbytečně "dospělácké" - zamilovanost, narážka na svatbu, líbání a podobně - proč do pohádek a filmů pro děti cpát momenty, kdy se dětští hrdinové zamilovávají?]; Arthur zpátky doma - klišovité, trapné a přehnaně "akční" - ten konec byl vážně zbytečně hraný na snahu o nějakou tu akci a napětí [bod zlomu/zvratu sem prostě nepatřil]. Bohužel jsem měl možnost vidět snímek s dabingem, kde princeznu Selenii mluvila Lucie Vondráčková [původní hlas patřil Madonně!]. Takže těžko říct! Každopádně se dá Arthur a Minimojové brát jen vlažně a bez nějakého většího očekávání. A je to škoda!(14.3.2007)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)