Arthur a Minimojové

Arthur et les Minimoys

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2006, 102 min

Příjemné animované fantasy osvěžení (vedle /skoro/ všech těch infantilních Pixarovek), Highmore se do takovýchto filmů vyloženě hodí, přítomnost Mii Farrow už je pak jen třešničkou na dortu tohoto správně ulítlého, ale přesto milého snímku, který se nesnaží být ani třeskutě vtipný ani třeskutě napínavý, ale jen si tak pohodově plyne. A Snoop Dogg rulezz :-)(16.7.2014)

Jelikož to bylo mé první setkání s Minimoji, tak hodnotím lépe. Protože příběh samotný je příliš obyčejný, nepřináší nic moc zajmavého, tedy krom reálií ve kterých je zasazen. Ať už samota dědečka, podivní černí obři žijící u ní a milimetroví minimojové pod ní. Jinak animace se mi líbila i princzena, její bratr a krtek. Arthur už tolik ne. Docela mi vadily dost nevhodné dialogy na mnoha místech a toho co Arthur skutečně ví a zná a toho co dělá. Jsou v tom velké rozpory a působí to dost divně. Takže s přiveným okem za prima fantasy prvek Minimoje 7/10(4.1.2012)

• MM_Ramone

"Arthur et les Minimoys" je francúzska, detská rozprávka, či ak chcete nedospelá fantasy, ktorá ma vôbec neoslovila. Malý, desaťročný Arthur bol celkom fajn chalan, ale tí krpatí, ušatí, strapatí, hlavatí cool škriatkovia - Minimojovia, sa mi ani trocha nepáčili. Nemám rád tento prehnane farebný, šišatý druh animácie. Režisér Luc Besson týmto rozprávkovým mixom hraného a animovaného filmu u mňa veru nezabodoval. **(1.11.2011)

Rozpočet $86miliónovTržby USA $15,132,763Tržby Celosvetovo $113,325,743Tržby za predaj DVD v USA $13,207,376 //počet predaných kusov 671,753║ Od režiséra Luca Bessona, čo dlhé roky ako producent púšta do filmového sveta len maximálne tuctové filmy to je celkom milé prekvapenie, aj keď nie dokonalé ale má to svoje čaro, lebo v poslednej dobe to už nie je ono u CGI, robia sa v rýchlom slede a ich originalita sa absolútne vytráca, kdež to v tomto prípade príbeh ako tak funguje a nenudí, prípadne ešte aj navnadí na pokračovanie, ktoré možno ani pre slabšie tržby nevznikne, čo by bola ale škoda. Na Európsku koprodukciu to je to naj čo do roku 2006 u nás vzniklo. Animácia má svoju úroveň, samozrejme porovnávať z dlhoročnou špičkou ako Pixar by bolo alibistické ale určitá konkurencia tu je. /videl v kine: 75%/(27.3.2007)

V čase stepujúcich a čoskoro i surfujúcich animovaných samozrejme „cool“ tučniakov, rozprávajúcich autíčiek či buddy zvieratiek kradnúcich za plotom žrádlo pôsobí Arthur dosť obyčajne a neoriginálne, avšak svojím spôsobom je pre mňa medzi CGI produkciou posledných rokov kráľom. Nielen preto, že sa ho zhostil Luc Besson, ale i preto, že z neho dýcha nostalgia prvých CGI animákov ako napr. MravecZ, kde sa kládol dôraz nielen na grafiku ale i na prekreslenie charakterov postáv a v rámci možností detského (?) filmu i ich vývoj. Film je rozdelený na hranú a animovanú časť. Hrané časti sú pomerne slušné, otázka je či prehrávanie niektorých postáv bolo potrebné a nie je len podceňovaním intelektu detí. Akonáhle nás však Besson vovedie do ríše Minimojov začína jedna úžasná jazda plná gagov, citácií filmov a nie-až-tak-detského humoru. Zaujímavé je, že väčšinu z ingrediencií je síce možné vidieť i v iných animákoch, bessonova recyklácia týchto nápadov je však tak odzbrojujúca a vtipná, že sa budete baviť i s vedomím, že ste to už niekde videli. To že film funguje, je najmä vďaka tomu, že akokoľvek bizarne Minimojovia vyzerajú, samotné vykreslenie charakteru postáv pôsobí úplne prirodzene a samy postavy sú na fantasy štylizáciu príbehu vlastne povahovo až príliš obyčajné. Divák tak nemá problém zžiť sa s nimi a intenzívnejšie príbeh prežívať. V konečnom dôsledku hodnotím Arthur and the Minimoys ako animák, ktorý nedegraduje diváka na konzumenta, je prirodzene milý a inteligentný a zabavia sa na ňom všetky generácie. Hrané časti 7/10, animované 9/10 , celkovo 8/10.(16.4.2007)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)