Arthur a Minimojové

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Animovaný

Francie / USA, 2006, 102 min

• Radiq

Nápad a ten svět, to bylo no... řekněme hezký. Nejdřív jsem se zarazil, když Mia Farrow měla hrát jeho babičku, protože vypadá spíš na matku (i když už je to stará paprika, já vím). Celkově se mi část v normálním světě líbila víc než ta animovaná. Ale ani to nebyla žádná sláva. Nechápu, jestli je to Besonova posedlost, ale proč využil 3 songy ze soundtracku k Pulp Fiction? Jinak je to trochu jeinej animák, než se poslední dobou dělají. Co víc dodat... asi nic, kua.(20.10.2007)

Veselé, dobrodružné, napínavé a milé × rychlé, někdy naprosto nelogické a nepochopitelné. Jak je o mně známo, mám ráda pohádkové příběhy plné kouzelných tvorů. Tento film byl ale hodně velká pohádka. Proto asi nemá cenu hanit to, proč malý kluk je tak inteligentní, proč během dvěceti minut, které zbývají do půlnoci stihne vlézt babičce do pokoje, ukrást klíč, zase o něj přijít, převléknout se, vylézt oknem, vlézt do kůlny, vytvořit z rybářského prutu dlouhou tyč kterou znovu ukradne klíč, pak se snažit řídit, nabourat do stromu (s tím autem jsem to nějak nepochopila), a na to začít nosit věci z domu! Dění v kouzelném světě Minimojů, pátrání po pokladu a zničení úhlavního nepřítele byl ovšem nápaditý. Nejlepší byl asi taneční klub a "tancování při boji", to jsem se nasmála. Bylo to oddychové, napínavé a se šťastným koncem. "Ještě deset úplňků, Selenie!"(4.9.2008)

Docela příjemný animáč kombinovaný s hraným filmem. Příběh se je gulášem různých motivů, které se prolínají s volnou inspirací legendy o Artušovi. Scénář je místy poněkud trapný, ale nejspíš jen pro dospělého diváka. Dětem tenhle druh překombinované fantazie a humoru pravděpodobně naprosto vyhovuje, stejně jako hezoučká, přeslazená animace (postavy připomínají někdejší hračky mončičáky). Být mladší, asi by ve mně tenhle film vyvolal nadšení, jsem však již věkově pokročilá (čti stará vražda:-)), nemohu tedy hodnotit více než lehounce nadprůměrně - 60%.(9.3.2009)

Artur žije jen se svou babičkou, neb jeho rodiče jsou "zaneprázdněni" cestováním po světě (taktak že si vzpomenou na Arturovy narozeniny) a dědeček se před lety ... ztratil. Babička každý večer vypráví Arturovi povídky o dědečkových cestách po Africe, a dědeček se tak pro Artura stává takřka mýtickým tvorem. Takhle by si v poklidu mohli žít spoustu let, kdyby je nedohnaly dluhy téměř k bankrotu - což by znamenalo prodat rodný dům. Ale dědeček prý schoval na zahradě poklad. Tak se Artur musí vydat do říše Minimojů (maličcí tvorové žijící na zahradě) a s nimi vybojovat válku se zákeřným Maltazardem - pak možná zachrání dům a možná se vrátí i ztracený dědeček ? ... Další z mnoha animáků, které se na nás v dnešní době valí ze všech stran. Tento mi velmi připomínal Mravenční polepšovnu, i když, nutno uznat že Artur a Minimojové byly o třídu zábavnější. Kombinace hraného a kresleného světa byla parádní - škoda jen, že většina hereckých hvězd zde pouze promlouvá (což v českém dabingu kapku ztrácí na zajímavosti). Luc Besson ukázal, že si kdykoliv od akčních krváků může odskočit k animovaným pohádkám, a stejně to bude stát za podívání ...(28.12.2008)

Obávám se, že z celkového pohledu na tento snímek mi v mysli uvízlo jen několik velmi dobrých pasáží. Kupodivu to byly ty animované. Hrané části už byly místy velmi špatné, přehrávané a působilo to dojmem "trémy" některých herců. Logika některých dějových sekvencí - v Americe se objeví několik členů jakéhosi afrického kmene [pro svou výšku nepřehlédnutelní], kteří pomáhají Arthurovi v dopravě mezi Minimoje [Invisibles - v originále]. Tudíž, pokud budu hodnotit film po kouscích, tak: Arthur a babička - vtipné a dobré; Arthur a africký kmen - nepovedené a místy vedené do krajní trapnosti; Arthur u Minimojů - v podstatě bez chyby [možná až na scény, které mi u desetiletých dětí připadají zbytečně "dospělácké" - zamilovanost, narážka na svatbu, líbání a podobně - proč do pohádek a filmů pro děti cpát momenty, kdy se dětští hrdinové zamilovávají?]; Arthur zpátky doma - klišovité, trapné a přehnaně "akční" - ten konec byl vážně zbytečně hraný na snahu o nějakou tu akci a napětí [bod zlomu/zvratu sem prostě nepatřil]. Bohužel jsem měl možnost vidět snímek s dabingem, kde princeznu Selenii mluvila Lucie Vondráčková [původní hlas patřil Madonně!]. Takže těžko říct! Každopádně se dá Arthur a Minimojové brát jen vlažně a bez nějakého většího očekávání. A je to škoda!(14.3.2007)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)