Arthur a Minimojové

Arthur a Minimojovia

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2006, 102 min

• C0r0ner

Kam se Luc Besson propadl je smutné. Animace je docela podprůměrná a příběh s vykradením Star Wars taky nic moc. Překvapením je hvězdné obsazení v originálním dabingu. Kdo by řekl, že se taková jména upíšou takové blbosti. Asi soucit s Francouzem. Velké zklamání. O shlédnutí pokračování jsem ani v nejmenším neuvažoval. 40%(2.7.2016)

Veselé, dobrodružné, napínavé a milé × rychlé, někdy naprosto nelogické a nepochopitelné. Jak je o mně známo, mám ráda pohádkové příběhy plné kouzelných tvorů. Tento film byl ale hodně velká pohádka. Proto asi nemá cenu hanit to, proč malý kluk je tak inteligentní, proč během dvěceti minut, které zbývají do půlnoci stihne vlézt babičce do pokoje, ukrást klíč, zase o něj přijít, převléknout se, vylézt oknem, vlézt do kůlny, vytvořit z rybářského prutu dlouhou tyč kterou znovu ukradne klíč, pak se snažit řídit, nabourat do stromu (s tím autem jsem to nějak nepochopila), a na to začít nosit věci z domu! Dění v kouzelném světě Minimojů, pátrání po pokladu a zničení úhlavního nepřítele byl ovšem nápaditý. Nejlepší byl asi taneční klub a "tancování při boji", to jsem se nasmála. Bylo to oddychové, napínavé a se šťastným koncem. "Ještě deset úplňků, Selenie!"(4.9.2008)

Příjemná, byť víceméně průměrná variace na mnohokrát použité téma. Místy svižná, místy nečekaně zdlouhavá. Místy příjemná, místy poněkud křečovitá ve vyprávění i hereckých výkonech. Místy originální pojetím, místy plná ohraných klišé. Historka samotná příliš originality nepobrala, animovaná pasáž je lepší té hrané a minimojové samotní mi tak trochu připomněli legendární Temný krystal. Osobně mě mezi nimi nejvíc potěšila Selenie. Nejenže to konečně byla princezna, která měla říz, ale navíc byla její podoba zjevně vytvořena podle Mylene Farmer, která jí také ve francouzském znění propujčila svůj hlas.(22.4.2012)

Hrané i animované pasáže jsou kvalitativně ve shodě, tedy průměrné. Malý Highmore má nespochybnitelný talent, ale ten neprokládaný entuziasmus není to pravé ořechové pro dospělého diváka a i Mia Farrowová nepředvádí nic nad rámec svých zaplacených povinností. Na straně animované je lahůdkový hlasový fond a člověk si uvědomí, že Madonna nemá vůbec škaredý hlas (i kdyby měl člověk nakrásně její tvorbu nenávidět - a že já k tomu nemám daleko), ale samotná animace, ač není nejhorší, nepůsobí většinou životně a plasticky. Děj je taky hodně prostý a náznakový přičemž vztah princezny Minimojů a malého Arthura snad ani nebylo třeba dozdobovat aureolou svatby a nepřípadného vztahu, protože to pak člověka napadne nepěkná asociace týkající se dozrálé Madonny a ještě ani nezrajícího Freddieho Highmorea. Hudba: Eric Serra. 50%(27.7.2009)

Ten kluk měl ale kliku, zrovna to zkoumal přesně v ten den, kdy se tam mohl dostat :-) Kdyby se o to pokoušel zítra, už by musel zase rok počkat, než by se mohl k Minimojům dostat. Šťastný to klučina. Každopádně jsem si zpravil fantasy náladu, a musím uznat, že mě to opravdu dostalo. Moc krásný film, bezchybný ve všech směrech.(24.6.2011)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)