Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

francis

Za originalitu, nápady, kameru a vůbec zpracování by si Taxidermia zasloužila plnej počet, ale vzhledem k tomu, že mám z nějakýho důvodu pocit, že bych tenhle film radši vůbec neviděl (nejspíš proto, že se děsím toho, že na něj nikdy nezapomenu), musím aspoň jednu strhnout. e-e-e-e-e-e-e-eeeeee. ()

Frajer42

Po zhlédnutí tohoto filmu se mi nabízí otázka, jak mám tohle sakra hodnotit. Jsem z toho velmi rozporuplný. Jediné čím jsem si po tomto filmu jistý je to, že s hororem to nemá naprosto nic společného. Film je rozdělen na 3 časově oddělené příběhy, jak si také můžete přečíst v samotném obsahu a abych se alespoň o kousek pohnul z místa, tak je rozeberu jednotlivě. Ta první je v podstatě o jednom magorovi mezi jehož koníčky patří pálení svého těla ohněm, chrlení ohně z penisu, masturbace při sledování čůrajících žen a mimo jiné taky sexuální uspokojování se s ostatky prasete. Posledně zmíněný koníček značně ovlivní jeho předčasné skonání. Na filmu mě dosti zaráží to, že si tak nějak nemohu úplně vybavit jiný film, ve kterém by ukazovali mužská i ženská přirození tak jako tady. Tato první část však trvá asi dvacet minut. Poté co jeden šikovný pán doběhne do dílny pro kleště, aby asi na 3x přeťal pupeční šňůru jsme přeneseni do docela nudné etapy. Alespoň co se tedy mého vkusu týče. Spartakiáda, soutěž jedlíků, tvrdá pravidla, zvracení, pro vítězství je každý ochoten jít daleko za svoje hranice. Tahle část se mi tedy nelíbila asi přibližně vůbec. Přetrpěl jsem ji. Následuje poslední část, kde generačně nejmladší člen prapodivné rodinky. Vzhled magora od podívání. Vycpává zvířata. Poté co mu jeho tlustého otce sežerou kočky vycpe prapodivným způsobem sám sebe, a věřtě mi že jsem z filmu naprosto nepochopil jak to udělal, a zvěční se tak. Docela mě na snímku zaujala veškerá práce s kamerou a jednotlivé přechody. Bohužel asi nepatřím mezi vás osvícené a nějakou zázračnou genialitu v snímku nestíhám pozorovat. Přesto bylo ve filmu něco, co si získalo moji pozornost. Jen pevně věřím, že za tím nestojí ty úchylárny, na kterých je film prakticky vybudován. Zatím dávám 3*, ale zdůrazňuji to slovo ZATÍM, protože o tomto filmu budu asi chvíli přemýšlet a hodnocení se může s odstupem času vydat směrem nahoru i dolů. ()

Socrates

Velice bizarní komedie. Povedená prostřední část filmu zařídila, že jsem to přece jen dokoukal, hlavně ta totiž obsahovala úžasný momenty. Je to megaoriginální, artovost z toho čiší na sto honů, nicméně, zvrácenosti tohoto typu nejsou mým šálkem kávy. Z mýho pohledu výstižnej komentář napsal Tosim. ()

MikeCool

Taxidermii je těžké nejen hodnotit, ale také komentovat. Tohle jsem od Maďarů rozhodně nečekal. Byl to pro mě velký šok, že maďarská distribuce dokázala stvořit něco tak komicky nechutného. Nechutného vtom slova smyslu, že zde nešlo jen o pouhopouhou brutalitu, ale také např. o masivní žranicové závody, které vyústili v hromadné zvracení do předem stanovené blicí zóny. Celkem tři příběhy okořeněné pořádnou dávkou nechutnosti všeho typu s mírnou komickou vložkou. ()

dex2man

"A povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom absurdný?" Já mám představu celkem jasnou. Tři absurdní příběhy o třech absurdních postavičkách a jejich absurdních cílech mi ji ujasnily víc, než cokoliv jiného. Perverzní myšlenky, posměch sexualitě, obžérství a blbosti (individuální i masové ve formě komunistického zřízení- zase ta absurdita) jsou zábavné i nakažlivě chytlavé a zároveň vedou k hlubokomyslným úvahám, myšlenkám a pokrokovým teoriím. Jak vlastním tak těm v Taxidermii nahlas vyřčeným. Třeba, že: "kunda se netočí kolem světa, nýbrž svět kolem kundy!". Naturalistické, objevné, bizarní, ideově bohaté a hlavně neskutečně zábavné dílko:) ()

Tomco

len pre silne zaludky podotykam..posledne minuty daju zabrat..velmi kvalitny madarsky film, ktory posuva hranice nezvycajneho, ale brutalne dobreho filmu este o kusok dalej.. ()

Slarque

György Pálfi má zřejmě velice úchylný smysl pro humor. Po neuvěřitelně bizarní komedii Škyt přišel totiž s filmem, který je po všech stránkách o něco dál. Jak v ujetosti, tak v kvalitě. Pokud nejste slabé povahy, rozhodně vám doporučuju tohle vidět! O tom se nedá moc psát, to se zkrátka musí zažít! Kdo neviděl, stejně neuvěří. ()

klerik

Absurdná a skutočná. Prázdna a myšlienkovo bohatá. Zvrátená a umelcká. Odpudivá a príťažlivá. Taká je Taxidermia. Je iná. Viac ako o film ide o ukážku geniality maďarského režiséra, ktorý už pri ŠTIKu (Hukkle) ukázal svoju výnimočnosť. Príbeh bez príbehu, scény prepojené infantilným pojivom. Stroporený penis. Prežieranie sa ako šport. Guláš. Pri úvode som mal fakt hnusný pocit (niečo ako finále REQUIEM ZA SEN), na konci ma uchvátila ľahkosť a citlivosť s akou bolo zobrazené rezanie ľudského tela (kam sa hrabú maniaci ako boli v PARFUME či zrodenom HANNIBALOVI). Film, ktorému môžte dať len veľmi dobré hodnotenie alebo absolútne zlé. HUKKLE sa mi páčil viac, no film ako Taxidermia ťažko ešte niekedy uvidím... ()

SeBig

Typičo, tak to je dobrej fekál no. Já ani nevim za co dávám tu jednu hvězdu, asi za to že jestli to mělo šokovat, tak to splnilo účel. ()

Crocuta

Pozoruhodná filmová ukázka estetiky hnusu aneb kam to vede, vyloží-li si někdo příliš doslovně pokyn: "Jdi se vycpat!" ()

bassator

41st KVIFF 2006 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled - Jen třeba za ty neustálé narážky jednoho "pána" na kvalitu tohoto filmu musím dát plnou nálož hvězdiček. Že pane Peterka :D... Film jinak velmi originální, spíš přímo unikát... - 2009 - 90% ()

heyda

Velice těžko se tenhle film komentuje nebo hodnotí. Myslím, že mají pravdu jak ti, co ho vyzdvihují pro svou silnou dekadentnost a originalitu, tak mají pravdu i ti, kteří Taxidermii kritizují pro svou zvrácenost a minimální dějový rozsah. Já osobně bych Taxidermii zhodnotil jako těžko uchopitelné dílo, u kterého se ani nebudete smát ani bát, jen si během filmu uvědomíte jako já, že se vám dělají vrásky na čele z nechápavého a znechuceného výrazu. Jediný klad filmu = KAMERA! Největší mínus = samotný obsah filmu! ()

mat.ilda

Si Pálfi prohlížel rodinné album? :-) Tedy, myslela jsem si, že mně Taxidermia proletí hlavou jak komínem a nezbude po ní nic, než trocha smradu, pravda ale je, že mi tam straší už druhý den, takže se sluší jí trochu rozebrat a možná i zvednout hodnocení, což se uvidí na konci komentáře... Poněkud roztříštěné pojetí úchylek tří generací a doby, v nichž se mohou rozvíjet... Základ rodu je pojatý jako historie jedněch necek ve skandálních detailech s velmi originální kamerou, jeho nástupník v éře socialismu se pokouší prorazit v regulérních rychložracích závodech, kde se mezi chody v korytech zvrací tak přirozeně, jako ostatní dýchají, no a poslední potomek, zvaný "cysta", se mezi svou prací (a zároveň posláním, jak se ukáže) a starostí o krmík vepřového otce marně snaží na své psychopatické oči nalákat děvčata, po veškerých selháních se nakonec rozhodne pro hodně radikální řez... Po zamyšlení mně ze všech období vychází to socialistické jako nejmíň děsivé, navzdory největšímu nakopávání žaludku, nicméně, jako memento ztráty lidství fungují vcelku naléhavě všechny tři - a všechny jsou následkem nedostatku základních potřeb člověka... takže, díky tomu, že se mně nenavalovalo jen tak pro nic za nic, dávám krásných 60%. ()

jojinecko

Prekvapujúci artikel z maďarského exportu, značne kontroverzný, značne šokujúci (nie je to však žiadny hardcore), značne odporný a nechutný, ale vôbec nie samoúčelný a miestami veľmi vtipný. To však musíte byť tak trochu "nad vecou" a potom si to určite užijete... Ja som bol potešený, maďari sa hecli..:) ()

giblma

Děd: Fotogenický bahnivý válečný venkov. Děvčátko se sirkami a jedna z nejpůsobivějších výtvarných scén vůbec. 100+1 způsob, jak využít necky. _____ Syn: Pošmourný komunismus. Přeborník v rychlojedení. Kila krupicových kaší. lančmítů a nechtějte vědět čeho všeho ještě. Balaton a netypická love story. _____ Vnuk: Preparace, lidské embryo á la přívěsek na klíče. Vyžrané kočky. Despotický otec: "Co jsi v životě dokázal?! Po mně pojmenovali techniku zvracení." Ještě víc vyžrané kočky. Rýpnutí do umělecké komunity. ____Hlavně to neberte tak vážně. ()

Hortensia odpad!

Explicitný hnus. Navyše, čo zrejme filmu uberá jeho šancu zaujať jediným možným spôsobom - šokovať, desiť, či navodiť dávenie u diváka - neprichádza. Ten je dnes príliš otrlý a všetky premrštené kvázi zvrhlé fantázie ho nechávajú chladným. Jediné, čo snímka zobrazuje pravdivo je snáď spojenie rozkoše a krvi... Na smiech je aj snaha zasadiť do obrazov nejaké spojivo, ktoré by chcelo filozofovať a "nastavovať zrkadlo dobe a spoločnosti". ()

lillien

První ze tří příběhů už docela slušně posunul hranice toho, co všechno jde ve filmu ukázat, aby se to ještě vlezlo do škatulky filmová zábava a nebyl to jen následek po vysazení megadávek xanaxu, jako Trierovo řezání klitorisů a umlácení čuráka za živa v Antikristovi. Prostě když se to tlačí ven, musí to ven. A až uvidíte toho postiženého Maďara, kterému se to tlačí, pochopíte, že účel světil prostředky a nešlo si vybírat. Docela by mě zajímalo, kam až by se ty autorovy zvrhlé nápady daly rozvést. Masturbace za pomoci hlodavců? Ale pestrosti je třeba, proto tvůrce popouští fantazii u druhého dílu zase z jiného soudku a tentokrát se mu to opravdu povedlo na desítku, ne jen na pětku. Tento příběh byl pro mě rozhodně nejlepší, nejzábavnější, nejlíp ztvárněný, originální. Divák musel mít chvílemi pocit, že někdy v šedesátých letech se skutečně rychlostní jezení dostalo v nějaké národní Rumunské nebo Bulharské soutěži na první stránky sportovního týdeníku. Borci se herecky tak povedli, že jsem ještě druhý den přemítala, jestli i to blití nebylo doopravdy. I Třetí díl měl své úderné okamžiky, takže nebudete-li za každou cenu chtít z této dekadentní pičovinky šťourat genialitu, dá se nad tím výborně pobavit. ()

Dr.film

Živočišný průsečík třech generací jedné rodiny zafunguje asi na každého úplně jinak. Soulož mrtvého prasete byla fajn stejně tak kamerové nájezdy a úhly. Soutěž žroutů mi zvedala žaludek a závěrečná scénka byla tak hloupě samoúčelná, že zanechala absolutně prázdné dojmy. Nerad bych tomuto filmu upíral originálnost je pouze vytěžena za cenu směsice samoúčelných nechutností. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007