Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

lamps

Možná teď budu znít jako úchyl, ale současný svět potřebuje filmy jako Taxidermia, o samotné kinematografii ani nemluvě. Amorální, zvrácené, nihilistické a naprosto fascinující zesměšnění a znetvoření tří základních esencí lidského života, od něhož navzdory striktnímu uměleckému odosobnění nelze odtrhnout oči a které skýtá tolik morálních vodítek a poselství, že přístupnou formu případného remaku by měl točit ze záhrobí Ingmar Bergman - samozřejmě přeháním, ale tenhle film si zkrátka zaslouží vaši pozornost. Pravděpodobně vás znechutí a nakopne do intimních míst myšlenkových procesů, ale pokud dokážete alespoň trochu ocenit výstavbu filmu coby vyprávěcího nástroje nebo brilantní práci s kamerou, vedením pozornosti či časoprostorovým prolínáním motivů či celých příběhových bloků, Taxidermia vás přinejmenším zdravě zaujme a pohltí...... A vyblije :D 80% ()

playboxguest

Taxidermia, aneb jak se průměrně prohonit a prožrat první hodinkou a popustit tak uzdičku závěrečné povídce, která ty předchozí parádně sešívá dohromady a vytváří z celého filmu celek, který si vás nádherně vycpe hlubokými dojmy. Dědula a taťka to maj u mě na pomezí dvou tří hvězdiček, podařený synáček, co nejen zvířátka rád plní, do mě nacpal celejch pět, jen zašít to nestačil. Sakum prdum je tohle taková sekaná svíčková. 70% ()

Rover

Jedna polovina mé mysli by bez okolků dala plné hodnocení, protože nic takového nikdy neviděla. Druhá polovina by byla bez váhání pro odpad!, protože nic podobného už vidět nechce. Proto jsem se rozhodl pro kompromis, a Taxidermii dávám za tři. Koukal jsem jako u vytržení a nebyl jsem schopen rozeznat, co je skutečnost, a co je jen "naoko". Viděli jste někdy ve filmu skutečnou soulož, onanii, lidské vnitřnosti, nekontrolované zvracení? Já až teď... Největší problém je ale v tom, že jsem marně přemýšlel nad nějakou myšlenkou, či příčinou toho všeho. Žeby determinace rodiči? Nebo zkaženost komunismu? Nebo jen otázka lidské existence a bytí? jsem na vážkách...HUDBA: Amon Tobin - líbila se mi, jakoby se do filmu nehodila a byla dost alternativní a odvážná, tak to má být. ()

Madsbender

Veľmi... zvláštny zážitok. A veľmi kontroverzný film, sledujúci tri generácie v strhujúcom, sugestívnom snímku, ktorý mnohý nedokážu dopozerať do konca. Pálfi nám ukazuje veci, ktoré sú všade okolo nás, ale nechceme ich vidieť a nechápeme ich podstatu. Podľa môjho názoru revolučný film, ktorý úplne zmenil môj pohľad na kinematografiu. Maďari majú jednoducho na tieto bizarné perly patent. Ale jeden krát mi to stačilo. ()

Silas

Zvedly se mi koutky úst při nějaké scéně? Ani si nevzpomínám. Tak nějak jsem všechny ty výjevy přijímal a odhazoval, žádný ve mně nezůstal dýl než 5 minut po skončení filmu. Překvapilo mě, kolik scén je v tak naturalistickém snímku digitálních a jak moc jsem předem (správně!) odhadoval, kam se děj bude ubírat. Jako experiment dobrý, jako právoplatné dílo kinematografie neuspělo. ()

Pilda17

První příběh o vojákovi, který onanuje při pozorování chcaní žen. Druhý příběh je o závodech ve žraní a třetí příběh o pitvání. Ano Taxidermia je nelogický snímek a nedá se vysvětlit. Pro mě nudná a nezajímavá slátanina tří příběhů naprosto o ničem a bez špetky smyslu.. 4/10 = 40% ()

S.Quentin QUALE

Tohle se těžko hodnotí, protože to opravdu může být kdekoli mezi odpadem a plným počtem. Je to další kousek plný zvrácenosti, živočišnosti a všech možných prasáren. Mrkněte do galerie, která vám malinko napoví, ale není to ani zdaleka všecko. Dávám 4*, protože to přece jen něco do sebe mělo, když jsem to dokoukal, ale ...... určitě už si to nikdy nepustím, nedej bože to někomu doporučovat, takže dát plný počet, styděl bych se. ()

ninon

V kinosále si slečna přede mnou stále zakrývala oči. Dva studenti sedící za mnou si zase před promítáním svěřovali pohnutky proč na tenhle filmy přišli. "Má to být hrozná prasárna". I já jsem měla obavy z toho, co uvidím, ale uklidňovala jsem se, že jsem snad už nějaký zkušený divák, kterého jen tak něco nerozhází. Jediné, co mě překvapilo, bylo to, jak si užívám autotaxidermickou scénu po vizuální stránce. Ani v nejmenším mi to nepřišlo pobuřující, zvrhlé, nechutné. Nevrle jsem reagovala pouze na scénu s polévkou a scénu s kočkou pro jejich umělost. Nemohla jsem věřit, že by byl tvůrce tak nedůsledný. ()

HAL

Děd ničený nenaplňovanou sexualitou, otec pro něhož je obžerství nikoli hříchem, ale jediným smyslem života a syn fascinovaný uchováváním pomíjivých tvorů na věčnost - o tom je Taxidermia, bizarní maďarský film plný perverze a nechutnosti. Kromě neskutečného množství originálních nápadů a místy lehce patrné snahy o parodování a sarkastické, dehonestující, kometování lidského chování jsem v něm ale nenašel nic co by ve vyšší myšlenkové rovině spojovalo jednotlivé příběhy a dávalo filmu smysl - nějakou hlavní ideu. A bez ní se jedná jen o sled většinou poměrně zábavných a občas i značně odporných scének. 7/10 ()

misterz

Majstrovské, kolosálne, bizarné, nechutné... Je jasné, že tento film nie je pre každého, no otrlý divák si príde na svoje. Film, ktorý je v každom smere podivný, avšak len v tom najlepšom zmysle. Dejová linka nie je bohviečo, no tá ale v tomto prípade nie je podstatná - máme tu tri generácie mužov, tri rôzne časové obdobia a v ich podaní oceán všelijakých nechutností a úchyliek. Každá jedna scénka je však niečím zvláštna, pričom sa tu vždy nájde niečo čo prekvapí. Narozdiel od niekoľkých iných filmov podobného razenia treba poznamenať, že všetky jednotlivé detaily týchto bizarností pôsobia realisticky a maximálne vierohodne - výborná filmárčina a precízna práca sú tu základom všetkého. Oceňujem hlavne vizuálnu stránku a kameru, ktorá jednoducho nemala žiadnu chybu. Dokonca mám dojem, že si tu prostredníctvom niektorých scén a ich vizuálneho vyznenia (hlavne ku koncu) chcel Pálfi spraviť sám zo seba a vo všeobecnosti z umenia srandu. A podarilo sa mu to! Jeden z filmov, kde forma ďaleko prevyšuje obsah, pretože rozpráva aj zaň. A čo je hlavné, len ťažko opísať pocity, ktoré vo mne tento film vyvolal, stále ho mám plnú hlavu, stále sa toho nedá zbaviť a stále musím nad ním premýšľať.... Nejedzte pri tom. ()

Vančura

Krajně nechutný bizar, u něhož jsem se několikrát málem pozvracel. Místy je to tak šílené, až se člověk musí jen nevěřícně smát, ale jinak je to prostě jen strašně divné, odporné, a vlastně i dost nudné. Pálfiho pozdější snímek Volný pád mě podobným způsobem minul, takže myslím, že do budoucna si už další filmy tohoto tvůrce asi nechám rád ujít. ()

pornogrind

Tak tohle byla mňamka přímo pro mě. Což znamená že pro normálního filmovýho konzumenta je to nekoukatelná záležitost, které by se měl velkým obloukem vyhnout. ()

Rudovous

Puvodne jsem chtel dat tri hvezdy, proztoze z tohohle filmu mi dobre nebylo.A co? Tak jsem se oklepal a vratil zase do sve dekadentni reality.Jde o fatk dost hruzne,vykonstruovanou obskurnost pripominajici nektere asijske pociny.Presto si tahle madarska uchylnost zaslouzi pozornost. ()

sochoking

Pri slovách krupicová kaša sa mi zdvíha kufor. Ked' som videl ako valia tú hmotu do seba na čas, myslel som, že ma porazí za tou obrazovkou! ()

Legas

Film, který na mě zapůsobil velice netypickým způsobem; užil jsem si veškerou jeho odpudivost. Na vysvětlení mnohým záměrně přehnaných scén jsem potřeboval návod, ale i bez něj jsem si z kina odnesl velice nevšední zážitek. Taxidermia je velice odvážný snímek, který snad nezná žádných hranic. Nejvíce mě na ní bavilo, jaký v přítmí kinosálu vyvolávala rozruch. Samozřejmě bych zde mohl rozebírat úžasnou kameru, neotřelé nápady a vůbec, ale co... Ať se Vám bude film ve výsledku hnusit nebo bezmezně líbit, hlavně na něj běžte, protože se obávám, že nic podobného jste minimálně v tomto roce ještě neviděli. ()

Jordan

už som to tuším pri nejakom filme vyjadril, pri tomto to teda podtrhnem - v maďarsku vyrastá v posledných rokoch silná mladá generácia filmárov a to prináša mnoho rôznorodých a dobrých filmov . . . a spomedzi nich je máloktorý "roznorodejší" ako Taxidermia. tri príbehy, tri generácie, tri životné cesty a smery, tri rôzne druhy samoty a osamelosti . . . a vôbec to nie je komédia !!! prvý príbeh by sa ešte dal miestami označiť za komédiu (vtipné momenty ako ten so sliepkou) ale celkový dojem z filmu je skôr ako z hororu; pozoruhodné a vysoko kvalitné dielo, samozrejme pre veľmi silné žalúdky, kto sa však odhodlá s taxidermiou stráviť tú hodinu a pol, tak sa mu dostane naozaj silného fimového zážitku; navyše v neposlednom rade musím veľmi vyzdvihnúť technickú kvalitu a umeleckú zrelosť obrazu ()

Anderton

Nie som fanúšik explicitných scén v kvázi nezávislých snímkach, pretože často si nie som istý ich posolstvom a zaváňajú samoúčelnosťou. Taxidermia je výnimka. inteligentná a zároveň obrazovo brutálna a šokujúca. Toto sa vidí málokedy a naši filmári by si mali vziať od našich južných susedov príklad, ako sa točí euróske umenie. Pre mňa sa obsah vyrovnáva forme. Ale je to určite v tomto prípade subjektívne. ()

Vodnářka

"Zrcadlo zvrácené doby i společnosti..." Ano, je opravdu zarážející, kolika lidem pohled na většinu těchto scén nedělá problém a kolik lidí je filmem přímo fascinováno. Je hodnota filmu právě v tomhle? Akorát mě napadá - obsahuje film kromě těchto nechutností ještě nějakou jinou hodnotu? Kdybychom vyměnili scény za cokoliv podobně nechutného, nebyl by výsledek úplně stejný? ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007