Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

Ivoshek

Opravdu hodně amorální zábava - vřele doporučuju. Tedy pokud vám nevadí hodně obskurní, úchylný a krutý humor a také obcování s naporcovaným vepřovým, masturbace s ohněm, přejídání a zvracení, socialismus a vycpávání (nejen) zvířátek. ()

TheEvilTwin odpad!

Divné? Ano. Nechutné? Ano. Zvrácené? Ano. Zajímavé? Možná. Dobré? Rozhodně ne. Další příklad toho, že "jiné" či "zvláštní" vždy nutně neznamená dobré a kvalitní. Snaha znechutit a šokovat formou a podáním naprosto přebíjí výpověď filmu a ve výsledku motiv kritiky společnosti z filmu absolutně nechápu (jako 90% diváků). A pokud natočíte film v snaze kritizovat a poukázat, ale nikdo to ve filmu nemůže najít, pak jste asi nenatočil dobrý film. Nesmysl, ztráta času a buďto režisérova namyšlenost, že si troufnul natočit film nad jeho síly, nebo jen čistá neschopnost a pohoření. To už se asi nedozvíme. ()

Deschain

Okej, definitívne jeden z najperverznejších filmov, aké som kedy videla. A že som ich videla fakt málo. Ak vôbec nejaký. Ten prvý segment ma bavil najmenej, ten posledný asi najviac. Vizuálne to bolo naozaj pútavé, taktiež zaujme aj fakt, že hudbu robil Amon Tobin. Tak som rada, že mám za sebou aj toto kino, ale opakovať si to do budúcna asi nebudem. Ani nie preto, že by mi z toho bolo nevoľno alebo by ma to extra pohoršovalo, ale jednoducho ma to až tak nebavilo. Ale ksichty Pálfi vybral výborne. (Lumiere - 20.8.2014) ()

J.Connor

Hrozně jsem se bál, že Taxidermie nevyplní !? přebuzená očekávání, po začátku filmu sem zase pojal touhu tenhle tak vychvalovaný snímek totálně sepsout, pak napadat z lacinosti a samoúčelné naturálnosti...nic se nevyplnilo...ze všech těch přívlastků, které se mi honily hlavou, zůstal nakonec nejvýše tento : komplexní. ()

SOLOM.

Zvrácený a místy až pervézní snímek, který mě doslova učaroval- chci jen říct, že by jste si tento morbidní a zvrácený filmeček neměli nechat ujít a určitě se na něj podívat. Tento film rozdělí diváky na dvě skupiny. Pro jednu to bude jen blbý paskvil, který nemá ani hlavu ani patu, pro ty druhé parádní podívaná na kterou se prostě nezapomíná. Stejně jako obsah děje a neuvěřitelné herecké výkony se mi líbil i skvělý hudební doprovod. Pokud jste slabší povahy a všelicos vás rozhodí, tak mějte po ruce kyblík. Nikdy nevíte kdy vás to chytne. Mě tento film naprosto okouzlil a nemůžu mu dát míň jak 70-80%. ()

eraserhead666

Chcete nevěřícně sedět ztuhlí v křesle s hubou otevřenou a bradou padlou někde mezi kolena? Ta jděte do Taxidermie. Větší úlet jsem snad ještě neviděl. Maďaři totálně rozsekali. Ani okamžik jsem se nenudil, každou chvilku mě film překvapoval. Občas jsem nechápal, občas se mi zvedal kufr, občas jsem si říkal, že už nic šílenějšího být nemůže, a stejně to přetrumfli. Jízda, jakou jste dosud pravděpodobně nezažili. Za mě plný počet a ještě pár bodíků k dobru. Taky bych rád, aby po mě pojmenovali techniku zvracení. ()

Havenohome

Najlepší stredoeurópsky film natočený po roku 2000. Nechutnosť nie je samoúčelná. Nechutnosť je zobrazená vo svojej elementárnej podstate a je tu vlastne hlavným predmetom záujmu. Hrdinovia z jedného rodu sú ňou definovaný. Nevídane precízne natočené, perfekcionizmus od výpravy cez kameru až po herecké výkony. Žráčské preteky sú veľmi výstižnou metaforou komunistickej spoločnosti. Prvotriedny humor. Existencializmus "malých národov" a "degenerovaných jedincov" odsúdených na taxidermiu. ()

Exkvizitor

Utápěl jsem se v hlubinách této vizuálně extatické maďarské satiry, ostré jak břitva taxidermistova - jež pojednává zhruba o tom, že člověk je sice zvíře společenské, ale především zvíře. Zvíře beznadějně zapletené do sítě atavismů, ovládané nevědomým freudovským ID. - Jisté je jedno: Možná se z filmu pozvracíte, možná omdlíte, možná utečete v polovině z kina - ale rozhodně vás nenechá chladným a netečným. Takto nějak si představuji "divadlo krutosti" pro jednadvacáté století. Homolkovi: Next Generation. ()

Necrotongue

Film se zpočátku tvářil jako německé porno,později se změnil ve filosofické drama,kterým mi maďarští tvůrci jasně dokázali,že lidstvo pochází z mangalice a následný děj to pouze potvrdil.Soutěže rychlojedlíků byly náporem na žaludky soutěžících a myslím,že i na žaludky mnohých diváků,kam se hrabe film Fair Play,toto byl sport!Vycpávací závěr byl povedeným přechodem k hororovému žánru,od teď si budu na obě své kočky dávat velký pozor.Závěrem bych řekl,že jsem se výborně bavil a že mě Maďaři opět mile překvapili. ()

MáŠa

Tak tohle není jen tak obyčejný film, jestli jsem to pochopil, vypráví o generaci 3. (z našeho pohledu) podivínů. Všechny 3 příběhy jsou trochu jiné, přesto do sebe zapadají, i když se to člověku trochu hůře ze začátku chápalo. Nicméně, abych to nezakacela, film je studiem přirozených nedokonalostí, takže se připravte na nahé nehezké lidi, na zvracení, onanování, na člověka, co se sám zaživa vykuchá atd. Docela humus, ale kritici by mohli zaplesat, i když na mě to působí trochu jako nucené umění. ()

matestlust

Celkem podařená a zajímavá bizardnůstka,která ale nijak zvlášť neohromí.První část o sluhovi,který má zajímavé erotické vize a libuje si v masochismu,je až na samý finiš strašně nudná..Druhá řást je oproti první už jiný kafčo.Zábavně zpracovaný příběh závodního jedlíka,který se zamiluje do závodní jedlice..nevznikne z toho nic jiného než dement,který je hlavní postavou části třetí,kde onen hrdina,který se rozhodne preparovat svůj vlastní trup...Pro mě průměrná bizardnost. ()

Fleur6

Viete čo nazývam kontroverzným snímkom? BTW: Môže obsahovať spoilery - *Sexovanie s mŕtvou prasnicou, kariéra založená na súťažení v jedení obsahujúca i zábery vracania po každom prežratí, zjedenie poltonového človeka jeho mačkami, vypchanie tela mŕtveho otca a vlastná samovražda za podobným účelom.* Bravó. ()

rawen

Je pravda, že umění by se nemělo zastavit před ničím - pokud jde o vnitřní výpověď - pak už je jen na příjemcích, zda jsou vůbec schopni a ochotni něco takového přijmout a akceptovat. Vezměte si, že máte za dveřmi mrtvolu, cítíte ji, její přítomnost je neodbytná, nakonec víte, že to stejně nevydržíte a půjdete se podívat... Varuji jemnější povahy, tento film se opravdu s ničím nepárá - je neodbytný - přímočarý - zvrácený - pitoreskní - vulgární a animální - hlavně je ale nesmírně originální a už jen z tohoto důvodu si zaslouží být "ochutnán", jakkoliv zle mi toto slovo po jeho shlédnutí ulpívá na jazyku... PS: zapomněl jsem dodat, že film naprosto exceluje po vizuální stránce, to jsou opravdu hody! 8/10 ()

bouncer

V první třetitě (tedy prvním příběhu) jsem na to koukal vyjeveně jako Němec na orloj, v druhé už jsem se začal chytat a cítit kapku příběhu, za který bych toto dílo mohl uchopit. No a poslední část byla výtečná, příběhově i vizuálně. Přesto si myslím, že celkově jde jen o zajímavou vizuální formu plnou šokujících záběrů, bohužel bez řádné pointy, smyslu nebo alespoň stravitelného příběhu. ()

Avalon820 odpad!

NE! Netvrďte mi, že za touto, s prominutím, samoúčelnou prasárnou vážně někdo vidí něco víc - to se mi jednoduše nechce věřit! Všechno puritánství ale stranou - když už tedy přistoupím na hru tvůrců, nezbývá mi, než se ptát, co tím chtěl vlastně básník říci? Že se dokážeme smát takovéto přehlídce rádoby-šokujících nesoudností, která by ráda zbořila všechna filmová (ale i reálná) pseudo-tabu? Nebo že si každý dokáže vytáhnout to dobré i ze sebevětšího příběhového vakua, kterým tento "film" nepochybně disponuje, jen proto, že to tak udělalo pár samozvaných kritiků? Já si to vysvětluji pouze takto - šeredně si z nás vystřelili. A když tak koukám na těch nepochopitelných 74%... Nezbývá, než konstatovat, že úšpěšně. A rada na závěr? Máte-li nutkavou potřebu se vyzrvracet a nejde to, pusťte si Taxidermii. Nechce se vám ani tak? Pak je něco zatraceně špatně. ()

Terva

Kameraman Pohárnok Gergely má velké sklony k umění, jeho práce na tomto filmu to dosvědčuje. Záběry ze střech domů nebo stěna z vanou jsou úžasný. Osudy všech tří aktérů jsou "děsivé" a po prvním znechucení se člověk dokáže i zasmát.....spermie ke hvězdám !!! Film o sexu, jídle a smrti, základ všehomíra....Scénář za tři a kamera za pět, celkem tedy čtyři. ()

Pink.Panther

Zásadní otázka je, jestli chceme na tuto hru přistoupit. Pokud ano, potom je to něco podobného jako když svou malbu provedete nahozením kbelíku barvy na zedˇ. Ta se rozprskne na tolik zajímavých patvarů, že v tom můžete nají tisíce jinotajů a myšlenek. Když na zed´ přimáznete i čerstvé lejno, dostane to takový potenciál, že se objeví desítky kritiků, kteří o vaší malbě napíší hlubokými myšlenkami protkané recenze a bude se na tom živit nemalá tlupa takyintelektuálů. Na gymplu jsme tomu říkali Punc Náročnosti. Lidí přibývá a stále vznikají nové segmenty byznysu. Taxidermia je pak svěží dílko na které se tito Puncíři slétnou jak vosy na med. Pokud se někdo živí Puncem Náročnosti, (nejlépe s grantem a z peněz daňového poplatníka) pak má můj obdiv - to je ten zlatý PUNC NÁROČNOSTI ! ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007