V roce 1971 se spisovateli Cliffordu Irvingovi podařilo vydat jedinečné dílo. Na základě osobních setkání a rozhovorů, sepsal biografickou knihu o Howardu Hughesovi (světoznámý letec, režisér, dobrodruh...). Irving věnoval sepsání knihy naprostou většinu svého času a dokonce knize obětoval i dlouholetý vztah se svou ženou. Získal si tak obdiv mnoha čtenářů, vydavatelů, médií i kolegů. Ale jen do chvíle, než se o těchto pamětech veřejně vyjádřil ohromený samotářský miliardář Howard Hughes. „Nikdy jsem ho neviděl, ani o něm neslyšel... Je to tak fantastické, že to předčí i mou největší představivost.” To, co Clifford Irving vydával za osobní paměti Howarda Hughese, bylo naprosto vykonstruované a smyšlené. Irving tím docílil jednoho z největších mediálních podvodů a skandálů. (oficiální text distributora)

FilmWave

Vtipná zápletka a výborní Gere a Molina táhnout tento příběh inspirovaný skutečností kupředu, Hallstrom si ale neumí, nebo nechce, vybrat žánr a občas to vypadá jako cvičení. Fungují komické a snové pasáže, dramatické jen občas a také je to možná zbytečně dlouhé. ()

Wolvie

Zábavně podvratná dramedie,která okouzluje šarmantním Gerem a rozkošným Molinou v hlavních rolích a baví zejména způsobem,jakým se Lasse Hallström vzdálil od svého obvyklého žánru a pustil se do vod neprobádaných.Skandál není dokonalý,ale uznání si rozhodně zaslouží. ()

BDMarty007

Na tomto filmu je hodně zajímavé, že je podle skutečné události, která je sama o sobě neuvěřitelná. Autoři měli v ruce velmi zajímavý příběh. Bohužel to neuchopili úplně dobře. Hlavní problém je, že se nemohli rozhodnout, zda budou točit drama nebo komedii. Spojování těchto žánrů vyžaduje mimořádný cit režisérský i herecký a to se tady nepodařilo. Richard Gere balancuje na hraně a občas to prostě nedává. Chybí tomu hloubka a opravdovost. Alfred Molina je pak úplně mimo. To co předvádí, není reálná postava, ale karikatura a klauniáda. Je to jako kdyby se v soudobém filmu najednou objevil Vlasta Burian. Je to opravdu značně iritující. Myslím, že by bylo skvělé, kdyby si tu předlohu vzal někdo jiný a zkusil to znovu a lépe. Nicméně koukat se na to dá, už jenom ze zvědavosti, jak se to bude vyvíjet a jak to dopadne. ()

jojoping

Film The Hoax (v slovenčine by mohol mať krásny preklad Švindeľ a nie Škandál) by sa mohol brať ako veľmi voľným pokračovaním filmu Letec. Kto Aviatora nevidel, možno si nebudete vedieť vysvetliť počínanie svojského človiečika Howarda Hughesa, ale o neho vo filme Skandál až tak nešlo. Hlavným hrdinom je Clifford Irving (Richard Gere), ktorému výborne sekunduje Alfred Molina v úlohe Dicka Suskinda. Táto dvojica je nosným pilierom celého filmu a pôsobili na mňa dôveryhodným dojmom. Aj keď je pravda, že režisér Lasse Hallström natočil už kvalitnejšie kúsky, ja som bol pri tomto filme v neustálom napätí a dobre som sa bavil . ()

nula87

Vcelku zajímavý film, který v našich krajích může silně narazit na to, že spousta lidí neví, kdo H.H byl. V Americe je to ale velká postava novodobých dějin, a Irvingova fabulace (a film o ní) přesně zapadá do obrazu, který HH v Americe měl a má. Co se týče vlastního filmu, místy zadrhává, neví kudy kam, pomáhá si zbytečnými akčně thrillerovými můstky. Nicméně jde o zajímavou sondu do nakladatelského byznysu a práci s informacemi cca 40 let zpět. 65% ()

cinema_cz

Lehce satirické vyprávění o společenské přetvářce a mužském lhaní, v němž exceluje především Gere. 80 % (Ci 02/2008) ()

Miloško

Veľmi dobre natočený film o H.Hughesovi. Tohto americkeho konštruktera lietadiel a čudaka som spoznal až vo filme Letec. Tento film nie je priamo o ňom,ale o podvodníkovi spisovateľovi Irvingovi,v skvelom podaní Richarda Gereho,ktorému výborne sekundoval A.Molina ako jeho partner. Ja som sa výborne bavil,odporúčam pozrieť. ()

gotham

Film s velkým potenciálem, který je ale průměrný, nikoliv však slabý. Dost mě překvapilo, že tento příběh je založen na skutečnosti, protože co Skandálu opravdu vyčítám, je totální vykonstruovanost. Skandál na mě nepůsobí jako kompaktní celek, u kterého by do sebe jednotlivé scény efektně zapadaly, i když některé jsou natočené kvalitně. A nezapůsobil na mě ani Gere jako spisovatel-podvodník, nějak jsem mu to nevěřil, s tou rolí se prostě moc nesžil. Naopak takový Tucci, Molina nebo i Hope Davis v roli Andrey Tate byli vynikající. Scénář, jméno režiséra i herců slibovalo více, než se nakonec podařilo. Škoda, velká škoda. 60% ()

Cibulka_C

Zaprvé - ať už na plakátu nebo vlastně v celém filmu vypadá Richard Gere jako Radoslav Brzobohatý, ta podoba je absolutně neskutečná a někdo už to prostě říct nahlas musel. 🤷🏼‍♀️ Zadruhé - proč v tom filmu byly ty počáteční a konečné titulky v němčině je mi záhadou. Zatřetí - se mi hrozně líbí celý nápad filmu a vlastně i samotné skutečnosti. Gratuluji a děkuji všem zúčastněným, díky nim zde máme natočený kvalitní dvouhodinový film. 👍🏻💋 ()

_Irbe_

Velmi zajímavý film. Gere rozhodně ještě nepatří do starého železa. Jedna hvězda navíc za super soundtrack. ()

david666

Gere se nám nějak rozehrál - v poslední době to je snad 4. film, co jsem s ním viděl. Sice to není bůhví jaký herec ale v tomto filmu mu role sedne. Navíc mu sekunduje A.Molina. Film má vcelku spád, nejsou zde hluchá místa - takže ty 2 hodiny vcelku rychle uběhnou. Ale zase nějakou skvělou podívanou nečekejte - klasická oddychovka. Navíc osobu H.Hughese a jeho život asi tady v ČR moc lidí nezná - což je také mínus. ()

Kozlowski8

Zajímavý film podle skutečné události z roku 1971, kdy se neúspěšný spisovatel Clifford Irving snažil pomocí podvodu dostat na výsluní... Příběh nenudí, divák neustále očekává, kterým směrem se bude dál ubírat. Gere standardně dobrý, Molina výborný, lehce šedivá kamera, podporující výtečně vystavěnou "retro" atmosféru. Lepší než jsem čekal. 70%. ()

Franki69

Richard Gere a Alfred Molina se překonali a vdechli život jednomu ze zapomenutých kriminálních příběhů minulého století. Dobře se na to koukalo, film i celkem faktograficky věrně sleduje okolnosti jednoho z největších literárních podvodů minulého století v Americe. Film o zfalšované autobiografii miliardáře Howarda Hughese mě pobavil i když jsem si vyspoileroval konec skutečného příběhu. Ono to nebylo na škodu a o to víc jsem ocenil filmařskou řemeslnost i výkony herců v hlavních rolích. Rozhodně doporučím, v originálním znění by můj zážitek byl jistě ještě intenzivnější. Nicméně, dabing za uši tahal jen ve scénách, kdy podvodník Irving/Gere namlouvá „Hughesovým“ hlasem „originální záznam“, který v má v určité fázi příběhu u knižního vydavatelství posloužit jako důkaz, že s je miliardářem, o němž píše, skutečně „v kontaktu“. A před filmem nezaškodí, když se alespoň alespoň v základních životopisných datech seznámíte i s milardářem Hughesem. Celá Amerika ho znala a tvůrci filmu s tím počítají. Jinak byste mohli být dost zmatení… Tak tedy jak s hodnocením? Dávám zasloužilých 70%. ()

ste

Hallströma mám jinak ráda, ale tenhle film se mu vůbec nepovedl. Přijde mi zbytečný, nudný, s nulovou zápletkou a navíc s velmi nesympatickým Gerem v hlavní roli. ()

gizi

Zajímavé, dobře zpracované, občas i trochu humoru - nemůžu si stěžovat, že jsem se nudit nebo nebavil. 75%. 20.9.10. ()