Adaptace románu jednoho z nejslavnějších spisovatelů generace beatniků Jacka Kerouaca. Hlavními hrdiny jsou Sal Paradise a Dean Moriarty, kteří odmítají žít spokojeným konvenčním životem a spolu s dalšími kamarády se vydávají na bláznivou cestu po Spojených státech. Sal je spisovatelem a žije v New Yorku. Dean je dítětem ulice, často pobýval v polepšovně a živí se hlavně krádežemi. Oba jsou svobodní a tak pro ně není problém sbalit si věci a vyrazit. Nakonec se dostávají až do Mexika. Během svých cest si užívají absolutní svobody a volnosti, navštěvují večírky, užívají si alkoholu, drog, sexu a jazzu. (Creony)

fratros

Škoda, že je to tak rozházené a nepůsobí to tak celistvě, jako samotná cesta. Nevím jak je to možné, ale dost se to lišilo i od toho, co jsem četl já. ()

famfuli

Oba hlavní představitelé jsou výborní, skvěle vystižena atmosféra, kterou jsem cítila z knihy, a to je asi tak jediné pozitivní, co mohu napsat. Jinak je to nuda, občas se mi to ani nechtělo dodívat. Zase jedno ne zcela vydařené zpracování hodně dobré knihy. Jako by si s těmi všemi možnostmi, které dnešní filmařské řemeslo nabízí, nevěděli rady a prostě jen suše převyprávěli knihu. 60% je max. ()

Hall900

Tři a půl. Dost možná díky tomu že jsem četl kdysi dávno knihu,a z té mi v paměti zbyla už jenom matná vzpominka, která vlastně odpovídá tomuto snímku. Musím říct že i obsazení je fajn( hraje tam Steve Buscemi,takže o tom žádná :-) ). Když ale vzpomenu na životní příběh skutečného Kerouaca, jeví se mi kniha samotná spíš jako loučení s mladím a mladistvými ideály. To z filmu tolik nevyzní. Působí to totiž celé docela dost, jakoby měl režisér z jeho díla moc velký respekt a úctu. Což plně chápu a budiž odpuštěno. Jinak vpodstatě kvalitní zpracování za které by se nemusela stydět ani spousta slavnějších režisérů. Chybí tomu ale něco co by to celé propojovalo a vedlo,občas stačí málo,třeba hudební motiv. Pokud se tady totiž nesoustředíte a neporovnávali dojmy z filmu se svými vzpomínkami na knihu vynese vás vaše mysl kamsi mimo a film bohužel tam s vámi už nebude. ()

ZOUi

Nebudem objektívna, ani sa o to nebudem snažiť. Sfilmovať také dielo ako je Keruacov román On the Road, to chce nielen obrovskú guráž a náležitú prípravu, ale zároveň predpokladá pochopenie uvažovania autora a pokus o stotožnenie sa s nim. Scenár síce verne preberá mnohé riadky z knižnej predlohy a vkladá ich do úst filmovým postavám, štruktúra výberu však postráda vnútornú logiku a kompozíciu, čím spôsobuje nepriehľadnosť a nekonzistentnosť filmu. Nulová snaha vykresliť psychológiu postáv a zdôvodniť tak ich činy odstránila podstatu príbehu, ktorá bola dôvodom pre vznik Kerouacovho románu. Filmová interpretácia teda prináša plytký príbeh o životoch skupinky neposedných mládežníkov zo 40tych rokov minulého storočia, obohatený o bonusové ochutnávky "veľkých amerických exteriérov". Za jedinú zvládnutú rolu vo filme považujem postavu Allena Ginsberga (Tom Sturridge). Po 140minutach, ktoré som nezvládla skonzumovať na jedno sústo, stále nechápem viaceré veci, -prečo bol do hlavnej roly spisovateľa francúzsko-kanadského pôvodu obsadený anglický herec s typickým britským ksichtom? -prečo bol film natočený podľa cenzurovanej a upravenej verzie románu, keď je vonku originálny rukopis? (pokial nie z logických dôvodov, žiada sa to aspoň z úcty k samotnému umelcovi, ktorý sa raz vyjadril: "There shall be no editing of this manuscript, this manuscript was dictated by the Holy Ghost.") ale tak na druhej strane, režisér si na ten svoj výkon môže povedať: "well, at least you tried..." ()

pps

Šílené tak jako Kerouac sám. Za časů beatníků to nejspíš takhle nějak vypadalo. Jinak ale celkem nuda. Pár rádoby lepších pasáží střídaly záběry posunující se silnice. A na tu se mně koukat fakt nebavilo (až takovej art to nebyl), i přes ten název... Jedna * film a po jedné hvezdě za každou bradavku Kristen. ()

steews

Adaptace jednoho z nejznámějších bietnických děl, o kterém jsem se učila, že je nudný, téměř bez děje a plný drog, filosofických řečí a sexu... moje očekávání tudíž nebyla největší, o to však větší bylo překvapení. Ačkoliv o ději či zápletce by se dalo spekulovat, film mě nenudil, ačkoliv nemám ráda pseudo filosofické žvanění, film mě dokonce i bavil. Podle mě velmi dobré uchopení takového díla, dobré a vyrovnané herecké výkony, žádné upejpání v oblasti sexuálních a drogových scén. To, zda schvaluji, obdivuji nebo naopak odsuzuji tento styl užívání si mládí a života, je vedlejší, s filmem jsem byla spokojená. ()

johysek

Co je víc uklidňující a vzrušující zároveň než jízda autem, kdy nevíte co uvidíte za dalších 50,100,500 metrů...?Cítím se zmatená, okouzlená a vše se ve mě tluče. V této dvě a půl hodině byly slysované všechny vlastnosti, pocity a vše co se velmi příčí mé osobnosti.... vrtkavé vrhání se do života bez plánů, hranic a lidských zábran... obalené mladistvou nezodpovědností a divokým sexem. Důkaz v podobě tří můžů, protloukajících se životem s nevyslovenou nadějí ve změnu a nějaký ten osud. V největším žáru spokojeni s přítomností, po probuzení v myšlenkách nad tím, co vlastně bude dál. ()

Montmorency

No je to ošidná věc zfilmovat takovou klasiku a přitom to neposr...t. Režisér měl urputnou snahu vhustit do filmu co nejvíc, a tak je to poctivá dávka sexu, drog, nekonečného cestovaní a filozofického rozjímání....Hlavní představitelé docela v pohodě (i když vedlejší role Mortensena, Buscemiho či Dunst byli mnohem lepší), i přes dost dlouhou stopáž na mě ten pravý pocit ''on the road'' nepřeskočil... ()

saltigrade

Četla jsem knihu, točila se kolem cestování, chlastu, sexu a trávy, nikam nesměřovala, pořád výlety z východu na západ a naopak, navíc hodně postav - nedůležitých. Ve filmu dostatečně zobrazeno, ale nebavilo mě na to koukat. Postrádalo to hlubší myšlenky, což postrádá i předloha. Pouze postava Deana byla dostatečně vykreslena (crazy boy!!). Kristen tentokrát moc nehraje, nemluví, jen se odhaluje, což hvězdičku nepřidá. Nedokoukala jsem. ()

adesil

Ne, ne a ne. Četla jsem knižní předlohu a to byl asi největší problém filmu. Road movie? Jo, v knížce! Bláznivej Dean, jeho šílený nápady a nekonečný noci a rána, kdy se jelo naplno až do posledního dechu.. Film ve mě vyvolává nudu a nepochopení. Nečíší z něj život a nepochopitelné chování, nevyzařuje mladickou naivitu. Připadá mi, jako by si autor filmu přečetl knižní předlohu, pochopil ji po svém, zvláštní formou života bez cíle, života plného zklamání, bloudění a tímto způsobem- po svém, ji natočil. Některé scény z knížky jsou zfilmovány, jen aby tam byly. Bez původního kontextu jsou zobrazeny, režisér si udělal fajfku a dál si točí film, který.. Kdybych nečetla knihu, asi ho nepochopím. Anebo možná naopak, třeba by se mi líbil.. Ano, nesměla bych ale znát okolnosti a pojem beat generation.. Víc jak dvě hodiny jsem se trápila.. ()

Nchotchi

Na zfilmování Na cestě jsem se docela těšila a docela mně udivilo, že se to zfilmovat ještě nikdo nepokusil. Když jsem ale viděla prvních pár minut filmu, došlo mi, že tenhle film není pro mně ani pro nikoho jinýho, kdo má rád kerouaca a jeho divoký knížky. Tohle je film pro milovníky hollywoodskejch slaďáren s líbivejma obličejema. Ošklivý věci jsou ve filmu roztomile ,,sladký" - viz rozflákaný auto (ta rez byla, jako by se s tim piplal nějakej restaurátor). Dalším silným mínusem byl neal jelikož vizáž současnýho skejťáka mu vážně neslušela, navíc z nich vypadal nejstarší, ne jako hrozně mladej drsňák(copak ukrást jedno auto by stačilo?). Celý film ve výsledku nebyl ani džezově rytmickej, nabitej, ani neměl příběh, ani silný postavy. Vlastně docela zklamal má očekávání. Nojo, když on ten Kerouac teď letí... Dvě hvězdy jsou za tu obrazovou show romantických vizí a za burroughse se ženou. ()

Tobias_Sin

Upřímně, nad hodnocením tohoto filmu jsem váhal mezi 3* a 4*. Jelikož však prožitek z filmu byl daleko slabší než z například Útěk do divočiny od Seana Penna, tak zůstávám u 3*. Nicméně pořád jde o dobrou podívanou, která se točí o mladých lidech, kteří si hledají své místo ve společnosti a nacházejí ho dočasně na cestě.. ()

Viggo Mortensen opět na cestě

Viggo Mortensen opět na cestě

07.08.2010

Snad není potřeba vysvětlovat, že nepůjde o pokračování postapokalyptické Cesty. Viggo, přestože nedávno plánoval seknout s hereckou kariérou, se připojil k obsazení adaptace slavného románu Jacka… (více)