Správně, když se může naše malá republička, jejíž specialitou jsou dramatické komedie, pokoušet o kriminální thrillery, policajtské komedie nebo dokonce horory, proč nezkusit mix Šifry mistra Leonarda a Indiana Jonese ala Astrid Lindgrenová. A golem vem, že to celé působí tak naivně česky – snaha by se měla ocenit a já jsem se přiměřeně k filmařskému umu pana Jandourka bavil.(4.1.2012)

• DruidKarel

641. hodnocený film: Jéžišmarjá... Jestliže tohle má být česká verze Lovců pokladů, nebo nedej Bože, dokonce Indiana Jones počesku, tak to je něco hodně odporného. Mám sto chutí dát tomuhle snímku ODPAD! za tu trofalost dovolit si natočit něco tajemného v českcýh podmínkách, ale asi dám 1*. Shrnu to: herci by nebyli špatní, ale příběh je hrozný. Otřesné zápletky a co mě snad naštvalo úplně nejvíc, tak to je ten klacek, který má na konci lupu a hraje si na berlu z Indyho. Ne, já jsem se rozhodl dát tomuhle filmu ODPAD!, protože jsem se na tenhle snímek těšil fakt hodně... Jenomže mě fakt moc zklamal. ODPAD!(29.12.2008)

• Ydrosten

Opět další ukázka toho , že češi neumí natočit pořádný film. Nejenom že je tady na první pohled jasně vidět že herci opět a zase doslovně čtou a kopírují scénář ( tady se usměj , tady zamrač , tady budeš naštvanej ) ale bohužel i celá zápletka je nudná jak teleshopping v 2:00 ráno. Děti rozluští tajemství - dospělí se jim do toho pletou - všichni se chovají divně - a nakonec ( jako vždy ) z toho vyleze kravina. A nejhorší bylo rozdělit tuhle blbost na 5 dílů ( tohle umíme dokonale - rozdělit blbost na ještě více blbostí - zřejmě naše národní výjímečnost - všechno rozdělit a pohnojit ) Nemám chuť dát víc jak 2 hvězdy.(2.7.2012)

70 % - Konečně jsem viděl český film, který je jiný než ten už únavný tuzemský "hořkokomediální" proud. Konečně někdo chopil obrovský mystický potenciál, který Praha má, a udělal film, který mě s výjimkou zbytečného ocásku "O týden později" pobavil a rozesmál. Nečekal jsem od toho zhola nic, ale tahle "pražská Šifra rabiho Löwiho" se povedla rozhodně víc než plytká Howardova adaptace Brownova spisku. A Maharal je navíc film primárně pro děti a touto optikou je třeba jej posuzovat (už proto nelze srovnávat s Lovci pokladů, Indym atd.). Ano, z potenciálu mystické Prahy se mohlo určitě vytěžit víc, ale dle reakcí dětského publika si myslím, že u této věkové kategorie bude mít film úspěch. Jen jedinou drobnost - myslím, že dnešní pražské děti rozhodně nemluví tak spisovně :-)(25.1.2007)

Nebyl to sice Indiana Jones jak jsem cekala, ale dostal me kamen mudrcu, ktery jakoby vypadl z Harryho Pottera a to, ze Ceska republika ma more a ani o tom nevime ;) Maharal se mi taky zalibil predevsim pro to, ze podobych filmu s tematikou historie (a ne valek,utrpeni,rodinnych krizi apod.) se v cesku moc netoci. Detska pohadka - jak Maharal nazyvaji mi pratele je tedy prijemnym ozivenim ceskych kin :)(5.9.2007)

• - Rabín Jehuda Löw skutočne existoval, všetky pramene vo filme sú na motívy tejto historickej postavy. (Greenpeacak)

• - Mystická kniha, která je středobodem tajemného pátrání, se jmenuje „Via Lucis“, tedy stejně jako kniha J. A. Komenského, v níž český myslitel a evropský reformátor nastínil koncepci své vševědy čili pansofie a s ní spojený program nápravy lidstva, spočívající na vytvoření jakési mezinárodní akademie věd a vzdělanosti (kolej světla) a dalších dvou celosvětových organizací k dosažení náboženského smíru i k odstranění válek. (sator)

• - Děj filmu se odehrává v roce 2002. Všimnout si ale můžeme vozidla Škoda Roomster, které vzniklo až o 4 roky později. (Terva)