Film dánské režisérky Susanne Bier (Bratři) byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout. Hrdinou filmu je charismatický a talentovaný dánský herec Mads Mikkelsen (Casino Royal) pracující v indickém sirotčinci, který zoufale potřebuje finanční prostředky. Ty se nabízejí z rodného Dánska, země, kterou nechal daleko za sebou. Životní situace, které ho tam čekají, změní obchodní cestu v dramatickou, bolestnou zkoušku pro všechny zúčastněné. (oficiální text distributora)

Pafl

Efter bryllupet je nenápadný portrét našeho světa. Srovnání s "autentickým" životem v Indii se naštěstí tvůrci vyhnuli, protože riziko pádu do turistické romantiky by bylo příliš velké, a tak se díváme jenom na současné Dánsko, kam se hlavní hrdina vrací. Je to svět, kde je každá pitomost spojená s hromadou rituálů a drobných společenských lží, které používáme, aby to nevypadalo, že jde o ty velké lži. Je to svět - všimněte si, až se budete dívat - kde se o ničem nemluví. Žádný kousek zápletky se nevysloví nahlas: jakoby to, o čem nemluvíme, nemělo nad námi moc. Herecký výkon Rolfa Lassgårda je naprosto neuvěřitelný. ()

sona123

O tom, co všechno se odkládá na čas až po svatbě, se dozvídáme ve 120 minutách, což je na můj vkus ukrutně dlouhá stopáž a myslím i zbytečná. Opakující se prostřihy tu na Jacobovo, tu na Helenino oko a kus líce, tu nemá až tolik smyslu a nevnáší ani nic nového z atmosféry, která je jinak obstojně ponurá a napjatá. Všichni tu ale jinak hrají báječně, Mads je dramaticky tragický, ale místy mu i zajiskří v očích a dokonce se i usměje (že je podobný Pavlovi Liškovi?), v těch chvílích se mi i docela ulevilo, trpěla jsem za něj. Děj mi přijde trochu přitažený za vlasy, těžko říct, zda-li by se reální aktéři takto chovali, na to jsou charaktery propracovány docela málo. Nicméně zůstává, že jsem si ty dvě hodiny užila, i když ano, čekala jsem více hloubky a hlavně více emocí, které mne tu bohužel zcela minuly a to se mi u Seveřanů příliš nestává, škoda. ()

sestrad

Zajímavé pro některé etické otázky: jak poznat, co říct, co zamlčet? V mnohém ale předvídatelné a jestli síla měla být v kameře (dlouhé detaily očí, úst atd.) tak tam mě tedy osobně vůbec nepřesvědčil - ten film přes emoce, které se tam snaží v různých rovinách dát, na mě působí jako film dělaný hlavně hlavou. ()

Nethar

Tak toto byl asi jeden z prvních severských filmů, který se mi dostatečně nedostal pod kůži. Mads je opět výborný, i ostatní hrajou dobře, ale nestačilo to. Ze začátku to vypadalo slibně, rozjíždělo se další výborné psychodrama, jak oni to umějí, ale nějak se to pak zvrtlo. Ten scénář má příliš neuvěřitelných míst, spíš se z dramatu stala pohádka. Vím, že mají na víc. Kamera povedená, líbí se mi krátké záběry na různé detaily, dokreslující silně atmosféru (rozlitá voda, poklepání na rameno, pohled na kolegu,...), naopak velmi rušivě působí střihy v záběru jedné osoby (má to být asi dramatické nebo naznačit časový skok). ()

Kroupa

Působivý film, přesně v dánském stylu, či přímo ve stylu Anderse Thomase Jensena, pokud jej znáte. Skvěle zpracovaný, především po stránce hereckých výkonů. Jako slabiny bych jmenoval podle mě příliš velký aktivistický akcent především úvodní části, která filmu ubírá intimnosti, další věcí je zřejmý nedostatek originality, jak si jistě všiml každý, kdo viděl Jensenovu pecku Wilbur wants to kill himself. Sporný prvek, typický pro dánskou kinematografii, je důraz na detaily, které jsou zabírány natolik zblízka, aby divák nejen neměl možnost je přehlédnout, ale aby také prakticky nebyl schopen vnímat scénu jako celek. Možná by se hodilo více prostoru pro divákovu všímavost a větší volnost výkladu. ()

agathaa

Jedna za hudbu, jedna za kameru, jedna za postavu Pramoda (ktory mi silno pripomina dieta, ktore ma toho naucilo viac ako cele moje doterajsie posobenie na VS) a 3/4 hviezdicky za pribeh, ktory bol predsalen trochu prehusteny... ale s navstevou kina som spokojna... ()

M.E.K.Y

Jak jsem řekl, tak konám. Pokračování ve filmografii dánské režisérky mě opět nezklamalo. Ba naopak. Pokračuje v zaobírání se mezilidskými vztahy a vybrušuje své dramatické vlohy k dokonalosti! Opět dokáže zaujmout výborným příběhem, který se zpočátku vyvíjí naprosto jasně... ovšem Susanne se nebála a díky několika nečekaným zvratům poslala příběh úplně jiným směrem! V tomto filmu si už tak moc nehrála s detaily a smysluplnými záběry (i přesto byla kamera opět famózní), ale vynahradila si to jinak, hraje si s divákovými city. Protože je příběh lidský a neuvěřitelně upřímný, tak osloví většinu divácké populace a tu skupinku, která se nedokáže kontrolovat a bude filmem pohlcena, i emočně vybije! Konec k tomu vyložené vybízí a v žádném případě není plytký a vykalkulovaný. Kromě toho snímek nabízí i širokou škálu charakterních postav a jejich hereckých představitelů. Hudba z repertoáru Johana Söderqvista, který se Susanne často spolupracuje, opět nezklamala! Závěr? Další výborné skandinávské drama s talentovanými dánskými herci a režisérkou Susanne Bier, která mě utvrzuje v tom, že tématiku mezilidských vztahů ovládá dokonale a mezi režisérkami je jedna z nejlepších, co může filmografie nabídnout! ()

kdosizrosy

Dlouho neslyšení Sigur Rós na začátku se mě opět tak hezky duševně dotkli, což se ovšem o filmu samotném říct nedá. Čekala jsem pořádnou severskou city ždímající psychodrámu, místo toho jsem viděla jenom do prázdna vyznívající výkřiky, vzlyky a slzy. Slova o dechberoucí sondě do lidské duše, jak tu někdo zmiňoval, bych radši vynechala. Na to je to moc melodramatické, občas přehrávané, patosovité...nevím, já jsem jim to prostě nevěřila. Téma sice pěkné, ale nezapůsobilo. ()

nonick1

Dlouho už jsem nezažil, aby z filmu doslova trčel tak vykalkulovaný scénář. Nepříliš logické jednání téměř všech postav (zejména ale novomanžela) občas dokonce vyvolá i nevěřícné zakroucení hlavou… Nehledě k tomu, že v závěru už režisérka začíná až příliš tlačit na pilu tam, kde by stačil obyčejný kapesní nožík. V tomhle snímku natočeném v duchu hnutí Dogma 95 je Mads Mikkelsen sázkou na jistotu, ale málo platné, na více než na tři hvězdy to tentokrát nevidím. ()

jorgus

opravdu zajimavy film, kde vyborni herci zakryvaji az prilis prekombinovany scenar kde nelze vsemu verit do puntiku..ale diky skvelemu hereckemu obsazeni jim to vse verite a jejich emoce Vas strhnou:) ()

Saur.us

Po svatbě aneb telenovela / pošta pro tebe očima Dogmy 95. Obsahově nuda, formálně až na otravnou úchylku v detaily dobré. Taky vám to prostředí připomínalo Trierovu Melancholii? ()

adriane9

V poslední době se v těch severských snímcích opravdu vyžívám a tohle je jeden znich. Mads je můj oblíbenec a je již delší dobu v mé TOPce herců díky jeho charismatu a umění vžít se do role, tím spíše v tomto filmu..Bohužel jak už to někdy bývá, herec Rolf Lassgård mi byl strašně protivný a velice špatně se mi na scény s ním koukalo, jeho slzy mi připadaly maličko směšné, ale to je můj problém s vyrovnáním se nesympatičnosti herce v dobrém filmu :-). After the wedding je skutečné drama v kterém ačkoli od třičtvrtiny filmu předvídáte oč tu běží, vtáhne vás to a mě osobně to den po shlédnutí stále nepustilo. Těch 120 minut byl opravdu zážitek. ()

jandula00

Dáni mají bezesporu tu výjimečnou vlastnost, že dokáží vyprodukovat jak vtipnou komedii tak kvalitní drama. Po svatbě mě zaujalo především propracovanou kamerou a poměrně zajímavou zápletkou s mnoha zvraty. Mads Mikkelsen válí, což není nic neobvyklého, a ostatní mu velmi slušně sekundují. Dánské filmy mají pro mě ještě další pozitivum, a sice to, že v nich vídám místa, kde jsem žila, potraviny, které jsem kupovala a atmosféru, která pro Dánsko typická a který mi tolik chybí. Celkévě velmi příjemný film! ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky