Po svatbě

Etter bryllupet

After the Wedding

Po svadbe

Dánsko / Švédsko / Norsko / Velká Británie, 2006, 120 min

Z mého pohledu jedno ze slabších dánských dramat, přesto svým hodnocením výše, než průměrný americký film..Mads Mikkelsen jako obvykle bezvadný se svou grimasou, kolikrát si říkám, jestli vůbec ještě hraje, či už je to jeho život - ve všech filmech, které jsem s ním viděl byl velmi věrohodný. Na scénáři se podílel Anders Thomas Jensen, což také není na škodu..(17.9.2009)

Herci hrají seversky uvěřitelně, kamera i osvětlení připomínají principy Dogma a příběh začíná v syrových kulisách indického slumu. Zdá se, že uvidíme další drásající drama s až na dřeň obnaženými lidskými charaktery. Což bývá obvykle dost pesimistické představení lidské ubohosti.____ Jenomže chyba lávky, tenhle film nakonec vyznívá vcelku optimisticky. Příběh, natočený někým jiným, by mohl snadno sklouznout k ploché červené knihovně a ano, jistě, na skandinávský film si drama o převzetí rolí a tím i zodpovědnosti asi každý umí představit v dramatičtějším pojetí (uniklo mi, proč režie tak často snímá vycpaná zvířata: přirovnání k zatuchlé společnosti? - to ale neodpovídalo ději). Protože snímek, přes několik vypjatých momentů, směřuje k očistnému konci, o který se zasloužili téměř všichni protagonisté. Téměř každý z nich totiž prokáže, že je ve skutečnosti spíš dobrý než zlý člověk. ____Na Oscara je to málo, ale na příjemné podívání to bohatě stačí. /11. 11. 13./(11.11.2013)

Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze, jak by také ano, když... ale víte Vy co, přesvědčte se sám, náhodný čtenáři, já nebudu spoilerovat a Vy nebudete zklamán minimálně tím, že byste byl ochuzen o pointu. Avšak zaručuji se, že nebudete zklamán i samotnou projekcí. "Vikingové" se opět vytáhli: chcete-li konkrétně, třebas za svůj pozdější počin "Lepší svět" Oscarem oceněná režisérka Susanne Bier či prominentní dánský herec Mads Mikkelsen, nezapomínejme však i na Rolfa Lassgårda, ten svou úlohu vskutku procítil. Jmenovaní i mnozí další vpravdě servírují drama, které nenechá v klidu, chytne za srdíčko, jak se lidově říká, možná bych to zvládl říci i odborněji, erudovaněji, leč myslím, že je to zbytečně. Svůj prožitek bych lépe nevyjádřil, a i kdyby ano, nezáleželo by na tom, kdybyste si k filmu nenašel cestu. To je asi ve zkratce vše, co jsem Vám chtěl komentářem říct. 85%(28.9.2014)

4,5*/5...Detailistická, veľmi citlivo a empaticky natočená dráma, v ktorej je dôležitý celok, rovnako ako najdrobnejšie detaily. Aj drobná mimika, gestika a celkové neverbálne signály majú nádych "osudovosti" a len zvýrazňujú celkovú hĺbku príbehu a postáv. Herci sú bez výnimky fantastický, Mads Mikkelsen má charizmu za troch. Pár scén mi privodilo zimomriavky svojim dokonalým prevedením (napr. prvá návšteva dcéry u otca na hotely). Film, ktorý je velmi silný po obsahovej aj formálnej stránke a je len ďalším dôkazom toho, že Dáni to skrátka vedia!(17.6.2011)

Moje velké očekávání film v žádném ohledu nesplnil. Nezaujal mne, dokonce jsem ani nevěřila hrdinům jejich city! Od Jorgena (Rolf Lassgård) jsem takřka až do konce filmu očekávala nějaký podraz. Po jeho "vtipných" hláškách v úvodu ("Anna se bude vdávat mnohokrát. První svatba je vždycky těžká...") by ani nebylo divu! Přiznávám, že prvních 15 minut jsem se naivně domnívala, že zápletka filmu bude vystavěna na kontrastu života v chudé Indii a bohaté dekadentní Evropě, reprezentované v tomto případě Dánskem. To bych toho ale chtěla moc! Nic proti Rolfu Lassgårdovi, je to jistě velký charakterní herec, stejně tak Mads Mikkelsen (Hon) nebo jejich ženské protějšky - chyba se skrývá někde jinde. Scénář je uměle vykonstruovaný, zápletka plytká. Poučení z filmu nikde žádné. A prostředky, jimiž chce paní režisérka dosáhnout úspěchu (opakované detaily rtů, úst, uslzených očí aj. a stále dokola), se brzy okoukají a ztrácejí velmi rychle na účinku. Ta Indie tam zřejmě byla jen pro zvýšení atraktivnosti filmu, pochopila jsem to dobře? Kdyby hrdina pracoval v nějaké charittivní službě v méně atraktivním prostředí, nebylo by to zkrátka ono, že?(27.11.2014)

• - Nominace na Oscara za nejlepší zahraniční film. (mahler)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Dánsku a v indickom veľkomeste Bombaj. (MikaelSVK)