Hedvábná cesta

• Kanada Silk (více)

Psala se tehdy šedesátá léta 19. století a šarmantní francouzský bohatý syn starosty Hervé Joncour v podání Michaela Pitta měl všechno, o čem ostatní muži sní. Výnosnou práci, luxusní hřejivý domov a v něm především čarokrásnou milující ženu s tváří Keiry Knightleyové. A přesto nebyl zcela spokojený. Chyběly mu totiž životní výzvy. I z toho důvodu se nakonec vydal do Japonska, v té době téměř nepřístupného cizincům, aby jednal s tamějšími hedvábnými magnáty o možnostech interkontinentální spolupráce a pokusil se zařídit obchod snů. Nakonec ale v zemi vycházejícího slunce nalezl mnohem víc, přičemž možnost propašovat zapovězené hedvábné červy do Evropy byla tím nejmenším. Japonsko nabídlo svému hostu především lásku dívky, konkubíny, jejímuž půvabu navzdory všem kulturním a společenským překážkám Joncour okamžitě propadl. Tím se ale dostal před nevyhnutelnou volbu. Vynikající kamerou a hudební složkou, z pera Ryuichiho Sakamota, působící obrazové romantické drama natočil v roce 2007 kanadský režisér François Girard, jehož unikátní smysl pro poetiku mohlo české publikum ocenit již v roce 1998 v nezapomenutelných Krvavých houslích. (oficiální text distributora)

Crazer

Nevím, na mě bylo tohle až moc pře ... jak je to slovo? Prostě moc přeumělkované, bez emocí, vlastně bez ničeho. Vysloveně silné momenty se tu dají zpočítat na rukouch ukrajinského dělníka .. a vůbec, ke konci docela nudné a určitě až si za pár měsíců budu chtít vzpomenout na tento film, tak ani nebudu vedět o čem byl. 2,5* ()

nigga

Už dlouho se mi nestalo, aby mi byl osud postav tak neuvěřitelně lhostejný. Aby byl romantický film bez emocí, chce pořádnou dávku odvahy, to by ale musel nabídnout ještě něco víc než jen pár pěkných záběrů… bohužel nenabídne, film je o ničem, vleče se nejen díky nevýrazným hercům a ani závěrečná pointa ho u mě nevytáhne z vod podprůměru a filmů, které už v životě nechci vidět. Promarněná šance a absolutně zbytečný film, na který si v budoucnu už asi nevzpomenu. 40% ()

Krissty

Ze začátku jsem si říkala "Jéé, to bude krásný romantický film!".. A romantika tam byla.. Byla všude.. Dokonce i při nákupu vajíček.. Ta zpočátku příjemná hudba se najednou stala fádní a vtíravou a jediná změna, kdy atmosféra lehce zhoustla, byla tehdy, když zemřely housenky.. A všechny! Tisíce housenek!! No hrůza.. Co se týče děje, neviděla jsem v něm nic zajímavého.. Michael Pitt si vzal Keiru Knightley, vyspal se s ní, odjel do Japonska, tam se s chtíčem v očích podíval na Sei Ashinu, vrátil se domů, přivezl vajíčka, pomiloval Keiru, odjel do Japonska, pomiloval Sei... Žádné napětí, nic moc nečekaného (samozřejmě až na to, že zemřely ty nebohé housenky!!!).. Jediné, co můžu pochválit, je KEIRA a kamera (ta byla dokonalá!).. Jinak to byla hrůza a strašně jsem se nudila.. ()

katasta

Naprosto nevyužitý potenciál příběhu. Byla to nuda, nuda a ještě jednou nuda. A co bylo opravdu žalostné, byl herecký výkon Michaela Pitta! ()

Lamiczka

Krásné tváře, krásné přírodní scény, ale tím vcelku rychle klady filmu končí. Příběh cestovatele po japonských končinách je nudný, chybí jakékoliv zvratové situace a i ty, které by si zasloužily víc pozornosti, jsou rychle nahrazeny další plochou scénkou. Ještě je tedy líbivá doprovodná hudba. ()

nirvanafan

Keira teda v roce 2007 moc štastnou ruku při volbě rolí neměla. Tenhle film je jasnej už od začátku, takže od něj člověk nemůže čekat nic moc víc než poetickou podívanou s pěknejma japonskejma krajinkama. Bohužel Michael Pitt je hnusnej, slizkej a odpudivej a jeho hypersmutnej pohled by se nejlépe hodil pro prokletého básníka než pro zlomeného chlapíka, jehož ženuška natáhla brka. A je fakt těžko uvěřitelný, že zrovna tenhle "sekáč" napřed zbouchne Keiru a pak nějakou sexy japonku. Nicméně po tý, co jsem už téměř usínala, se ve filmu objevila alespon jedna super hláška, kdy japonec sledující ptáky se následně oblíkne před Pittem a prohlásí "tak už jste je viděl taky". Ale to se musí vidět. No holt podobná slátanina jako Pokání. ()

Parlay

Dějovou rozvláčnost a nepřítomný výraz Michaela Pitta vynahrazuje okouzlující vizuální stránka filmu, tesklivě krásná hudba Ryuichiho Sakamuta a půvabná Keira, která prosvítí každý okamžik, kdy je na scéně. Tvůrcům se sice až tak úplně nepodařilo navodit "bílou" atmosféru knižní předlohy a z části se tak jedná o promarněnou příležitost, avšak i přesto snímek rozhodně stojí za vidění. P.S. Pokud vás filmové zpracování zaujalo, tak poté vřele doporučuji si přečíst i knižní předlohu pod názvem "Hedvábí" od Alessandra Baricca. Přál bych vám, aby vás okouzlila stejnou měrou, jako mě... ()

kinderman

Na začátku filmu padne otázka: "Proč vám tenhle příběh vůbec vypravovat?"? Po jeho skončení si divák položí jinou: "No dobře, ale proč zrovna takhle?!" Tedy nevzrušivě, odtažitě, unyle. Obrázky jsou to sice pěkné, A. Molina předvede několik mistrovských kulečníkových šťouchů, ale jinak vám tahle cesta tam a zase zpátky (to celé natřikrát) rychle vypadne z hlavy (srdce se totiž nedotkne). ()

dezorz

Bariccovi sa v par slovach podarilo napisat uchvatny roman. Film tychto par slov musi roztiahnut na filmovu dlzku. Tam , kde by mal rozpravat obraz, rozpravaju zbytocne slova rozpravaca. Tam, kde obraz je, je gycovy, pomaly, vlekly. Metafyzicke filmy nejde natocit len tak, s profesionalnou hrdostou. Na to treba mat cit a vkus. ()

pakobylka

Předesílám, že obecně nemám v lásce, pokud se snímek nezatěžuje hledáním takové formy vyprávění, která by učinila srozumitelným jeho obsah - a namísto toho si vypomáhá hlasem vypravěče (ať už nezúčastněné osoby nebo jednoho z protagonistů), jehož úkolem je průběžně objasňovat, jakými hedvábnými a jinými stezkami se děj ubírá. V tomhle konkrétním případě můj postoj nemůže změnit ani křehký půvab Keiry Knightley. Děj se líně vleče a není z něj dostatečně patrná ani obtížnost daleké cesty, ani rozpolcenost hlavního hrdiny, který začíná být i se svými soukromými problémy mírně otravný. Díky uměleckým záběrům kamery je unylý a překvapivě chladný příběh o něco snesitelnější, ale v podstatě jsem po celou stopáž čekala, že se NĚCO stane - až přišel konečně závěr a spolu s ním nepříliš uspokojivá a maličko krkolomná pointa. Necítila jsem smutek ani dojetí - ač bych měla ... jen slabé znechucení osobou Michaela Pitta alias Hervé Joncoura ... 2,5* ()

sulimo

Tohle si hraje na poezii tak intenzivně a zárověň marně, že to je takřka nekoukatelný film - jinak řečeno, jsou zde pronášena příliš silná slova na tak obyčejný příběh. Pitt se mi navíc k tomu do role dobrodruha, se svým ženským obličejem a až jakousi nevyspělostí prostě nehodil. Neuvěřitelně zdlouhavý a nudný film, kde jediný, co opravdu stojí za to je krásná příroda a hudba (ta je někdy dokonce snad až moc kvalitní na tuhle podprůměrnou nudu). ()

Juto

Napriek tomu, že film aspiruje na epos s požiadavkami hlbšieho filozofického významu, v konečnom dôsledku sa uspokojuje s tým, že je iba historická romanca. 6/10 ()

Los

Příběh muže, který se z pracovních důvodů dostává do Japonska, kde uvidí ženu, do níž se zamiluje. Doma na něj však čeká manželka, kterou také miluje a on pak neví, jak se ze své situace dostat. Film by nemusel být špatný, kdyby se v něm stalo něco více než tento úvod. Láska na první pohled je sice pěkná věc, ale Herve se k ničemu jiného neodhodlal a stále se jen užíral myšlenkou na ženu, kterou nikdy nebude moci mít. Divák tedy stále čeká a čeká...a místo děje se dočká konce. Nicméně při tomto čekání si může krátit čas krásnými záběry, neboť vizuální stránka zde předčila stránku obsahovou. 4/10 ()

st.verka

Atmosféra filmu působila velmi ponuře. Téměř všechno se odehrávalo v pološeru a zvláštní hudba děj působivě dokreslovala. Obzvlášť vesnice v zimní krajině působila až pohádkově. Rozpolcenost hlavního hrdiny jsem nechápala, zřejmě pramenila víc z jeho neklidné povahy, než ze zážitků z cest, které pro diváka nebyby příliš přesvědčivé. Myslím si, že námět tady nebyl zcela využitý, vyzněl téměž do prázdna a největším kladem tu zůstávají pouze scenérie, nádherná hudba a výkon hlavní hrdinky, kterou ztvárnila Keira Knightley. ()

ecceHOMMO

Vizuálne ( najmä zobrazenie krajín) i melodicky veľmi podarené, iba príbeh pôsobil nedokonalým dojmom s mnohými trhlinami. ()

rudeboy

Šálka japonského čaju, čo mi nechutila. Idea je vcelku zaujímavá, no čo z toho, keď je to celé príliš literárne, patetické a strúhajúce formu. A navyše Michael Pitt tu tak strašne zle hrá. ()