Jesus Camp (festivalový název)

Jesus Camp

Dokumentární

USA, 2006, 84 min

Jenna Rosher

Enat Sidi

Obyčejná sonda do neobyčejného dění. Fanatismus je v každém náboženství. A v USA je ta propletenost náboženství s politikou i přes jeden z nejdůležitějších článků ústavy (který to má vylučovat), velká. Dokument "Ježíš je Normální " - něco podobného, však v našem prostředí působí ještě groteskněji...(17.3.2010)

Vnucování jakýchkoli ideologií ostatním lidem se mi vážně hnusí...tím hůře, pokud jde o děti, které, je-li vše řádně promyšleno, mají minimální šanci se psychickému nátlaku ubránit - jejich jedinou záchranou bývají rodiče, kteří jsou ale mnohdy s propagandou za jedno, tudíž není žádná šance. Stačí se podívat na Becky Fisher, ta kdyby neříkala věci, které mi jsou těžce proti srsti, žral bych ji to snad i s navijákem - zkrátka ví, jak na to. A to jsem pěkných pár let za průměrem jí převychovávaných dětí. Co si budeme nalhávat, i kdyby nebyli učeni takovým blábolům, nebude to správné. Děti si zkrátka mají jen hrát a mají si užívat - a na věci jako je víra a smysl života musí narazit postupem času každý z nich sám. Ve dvaceti, ve třiceti, nebo v padesáti, nebo radši vůbec - ale ksakru, ne v 7 letech. Tenhle dokument je opravdu jednostrannej, ale ani mě nějak nenapadá, jaká pozitiva by mohli tvůrci ukázat. Zobrazené emoce jsou naprosto reálné a neuvěřitelně silné, že to se mnou chvílema házelo...a musím uznat, že kdybych jako dítě do nějakého takového letního tábora spadl, podlehl bych.(7.10.2007)

Haleluja brainwashing . . . To co se ústy paní Becky Fisherové dostává do uší malých dětí je tak absurdní, že jsem první půl hodinu považoval za komedii, ale jakmile začala oslavovat pana Geoge W. Bushe, který "ve jménu božím" vede války, a výše jmenovaná paní mu utváří "nové Boží vojáky" z malých dětí ve jménu lásky ke Kristu, začal jsem tušit nějakou lumpárnu. Znám hodně né příliš chytrých jedinců, ale takový "hovna" jsem ještě neslyšel a i když nemám nic proti žádné víře ani vyznání, tato paní mě nahání celkem strach a její názory( a nejen její) jsou v mnoha ohledech silně absurdní.(6.3.2012)

Hlášky: Rachel (9 let): - "Shoď je všechny! Ježíši Kriste... Tvůj duch mi pomůže... shodit tyhle kuželky. Koule, přikazuji ti, ve jménu Ježíše... shoď jich co nejvíc." & Rachel (9 let): - "Byla jsem několikrát obtěžována... a... a jen jsem si pomyslela: 'Mužské rozhodnutí? To není nic.' Boží rozhodnutí... to je něco! Mysleli si, že jsem divná? No a co. Ty nejsi ten, kdo mě může soudit... jestli půjdu do pekla, nebo do nebe. To jenom Bůh. Jenom to, co si myslí on, je opravdu důležité. Není vůbec důležité, co si myslíš ty." & Becky Fischerová: - "A když už jsem u tohoto tématu... chci vám něco říci o Harry Potterovi. Kouzelníci jsou nepřátelé Boha! A nezajímá mě, jak odvážní jsou. Jsou to nepřátelé Boha... a kdyby byli ve Starém Zákoně... Harry Potter by byl odsouzen na smrt."(13.3.2009)

Odteraz ak sa ma niekto spýta, kto je najväčší filmový zloduch, moja odpoveď nebude znieť Hannibal Lecter, John Doe, Darth Vader ani nikto podobný, bude to ctená Becky Fisher, hlavná "hrdinka" tohto dokumentu. O to horšie a desivejšie je, že je to skutočný človek, ktorý vo filme nehrá nejakú postavu, len je taká, aká je. A nie je len zaslepenou "kresťankou", ktorá akosi mimochodom používa na vznešené ciele nevhodné prostriedky, je to totálna fanatička, ktorá aktívne a intenzívne vymýva mozgy každé leto (a pravdepodobne aj počas zbytku roka) mnohým nevinným deťom, ruinuje ich psychický svet a dosť pravdepodobne im doslova ničí budúcnosť. (Trochu som sa nechal uniesť, ale takýchto ľudí by som najradšej vystrieľal.) Samotný dokument je viac než pôsobivý a veľmi vhodný na "otvorenie očí", že čo za zverstvá sa ešte dnes páchajú na tomto svete... a to všetko "v mene boha".(1.6.2007)