Jesus Camp (festivalový název)

Jesus Camp

Dokumentární

USA, 2006, 84 min

Jenna Rosher

Enat Sidi

Po technické stránce spíše (pod)průměr, ale v Jesus camp jde především o obsah. Ocitáme se na americkém zá(a)padě(akově) v prostředí evangelíků (bohužel ne takových, jaké známe čtyři století z Evropy), kterou vede Becky Fisherová, náboženská fanatička nebo možná vypočítavá manipulátorka, která si potřebovala vyřešit svý myndráky z nenaplněnýho americkýho snu. Becky vede letní tábor pro rodiny s dětmi, kde je na denním programu vymývání dětských mozků, nové generace, která lidstvo vyvede ze lži a hříchu. Děti jsou strašidelné s jejich naučenými texty a jejich odříkáváním. Rodiče je učí doma, o tom, jak globální problémy na zemi neexistují a Bush je prezident z boží milosti. Jsou to asociálové, které se nemají možnost dostat do kontaktu s "normální" společností, vyrůstají na farmách daleko od měst. Jak asi budou vychovávat své děti, když jediné co kdy poznaly je prostředí jejich sekty?Je to začarovaný kruh. Špatný a nesmyslný výklad Bible, potažmo vykládání jejích textů k záměrné manipulaci je jedna věcí které nesnášim. Víra je intimní věc a modltba meditativní rozjímání, ne řvaní popsongu o Kristovi v hale s tisícovkou ostatních fanatiků.(16.2.2009)

Haleluja brainwashing . . . To co se ústy paní Becky Fisherové dostává do uší malých dětí je tak absurdní, že jsem první půl hodinu považoval za komedii, ale jakmile začala oslavovat pana Geoge W. Bushe, který "ve jménu božím" vede války, a výše jmenovaná paní mu utváří "nové Boží vojáky" z malých dětí ve jménu lásky ke Kristu, začal jsem tušit nějakou lumpárnu. Znám hodně né příliš chytrých jedinců, ale takový "hovna" jsem ještě neslyšel a i když nemám nic proti žádné víře ani vyznání, tato paní mě nahání celkem strach a její názory( a nejen její) jsou v mnoha ohledech silně absurdní.(6.3.2012)

Oceňuji tvůrce dokumentu. Nejen, že jde o zajímavou látku (u které se každý zdravě smýšlející člověk - i křesťan - nasere jak blázen), ale dokument je fantasticky natočen a divákovi podává informace nezředěné komentářem. Samozřejmě, že děj plyne tak, jak dokumentaristé/střihači uznají za vhodné, ale divákovi nepředkládají své domněnky a názory. Nechávají mu prostor a situace ve filmu vl. "mluví samy za sebe". Naprostý protiklad např. Moorovým dokumentům. Za toto patří dvojici tvůrců velké uznání. I když je jejich anti-bushismus cítit na pěkně velkou dálku:-) P.S Becky Fisher bych poslal za mříže a nechal jí o chlebu a vodě. Ať pozná co to znamená "křesťanská střídmost";-)(14.7.2008)

Zvrácenost, zvrácenost a zvrácenost. Hitler jugend akorát v evangelickém provedení. Být věřícím, tak se po zhlédnutí tohoto dokumentu radši zabiju. Jelikož jsem nevěřící a to ode dneška VELICE HRDÝ, tak mám chuť na úplně obrácený postup a to pozabíjet všechny ty diktátorky i s rodiči těch děcek. Věřte mi, že zkousnu ledacos, ale tohle šlo hodně za hranice všeho únosného. ´´Musíme postavit Boží armádu, abychom mohli vést válku proti sílící Islámské armádě.´´ Začínám se fakt docela obávat, co z toho nakonec vyleze. Aby nakonec neměl Bill Maher pravdu. Určitě se vyplatí pustit si film Proboha (Religulous) na porovnání. Mimochodem jen tak mě napadá mimo řeč - Proč děkovat Bohu za jídlo? To je přece absurdní, místo abychom pochválili a poděkovali pracovitým zemědělcům a šikovným pekařům, tak děkujeme někomu, kdo neexistuje. I kdybych náhodou věřil, že někde nahoře nějakej Bůh existuje, tak nemůžu přece být tak dementní, abych tvrdil, že Bůh stvořil sazenice, sám je zasel, chodil zalévat, hnojit a pak ještě sám sklízel úrodu. Myslím, že každá modlitba před jídlem znevažuje a uráží pracovité lidi. Ale tenhle film je zvrácený tak trochu v něčem jiném, však se sami podívejte.(5.2.2011)

Dokument zameraný na rodiny, v ktorých rodičia "pevnou" rukou vychovávajú a vedú svoje deti ku kresťanskému (evanjelickému) zmýšľaniu. Privádzajú ich do tábora veriacich, ktorý založila Becky Fisherová. Učia sa rôznym hodnotám, ale aj uznávaniu rôznych "slávnych" ľudí, ako napr. Busha, ktorého označujú za spasiteľa. Priznám sa, že napriek spočiatku nie najzaujímavejšiemu obsahu, ktorý miestami pôsobí monotónne (keď tento dokument porovnám napr. s takým RELIGULOUS), zhruba po pol hodinke mi začala naskakovať husia koža a premohol ma "strach". Vždy som si myslel, že racionálne mysliaci človek by sa mal obávať fanaticky veriacich "dospelých", no budú to práve ich "deti", pripravované na "kresťanskú" vojnu v špeciálnych táboroch, z ktorých by mal byť na pozore. Dnes som si uvedomil, že medzi takouto generáciou a islamskými deťmi, ktoré sa miesto básničiek, či poznávania prírody, učia montovať bomby pod autá, či ovládať guľomety, nie je žiadny rozdiel. Teraz ma ale napadá, kam sa pred nimi skryť?! Keď pred nimi neunikne ani Harry Potter, odsúdený na smrť?! Na záver by som len dodal jednu vec. Som fanúšik žánru horor. No priznám, doposiaľ som nič strašnejšie, ako bolo vyobrazené v tomto dokumente - NEVIDEL. Neskutočne choré a zvrátené zábery na plačúce deti, ktoré mi bolo miestami ľúto, no zároveň si uvedomiac, že to budú práve oni, ktoré jedného dňa zničia tento svet, práve preto, čo im v detstve bolo vsugerované. Ide z toho strach ..(30.1.2014)