30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

vaeg

Nejoblíbenější postava: Stell Oleson (Melissa George) ... Nejsem žádným velkým fanouškem hororů a po shlédnutí několika imbecilit (Saw III,...) jsem se k dalšímu hororovému snímku stavěl značně skepticky. Tím spíš mě překvapily nadšené ohlasy i recenze. Čím dál tím víc jsem tušil, že tenhle film vidět musím... A nelitoval jsem. Dokonalá atmosféra, srovnatelná s úvodními sekvencemi v Silent Hill, všudypřítomný pocit stísněnosti a bezmoci kamkoliv uniknout, ať už by se stalo cokoliv. Když vypadne proud a přichází první setkání s upíří smečkou, neodtrhnete od plátna oči. Následná scéna hlavního útoku na městečko, kterou kamera zabírá zhora a krouží nad celým dějištěm jatek, je tak působivá, že si ji budete pamatovat ještě dlouho... A dost možná navždy. Nemám rád horory, ale tohle bylo prostě příjemné překvapení se vším všudy. I nechutné a brutální scény tu působí elegantně, nesamoúčelně a nesnaží se za každou cenu vyvolávat senzaci, jako jejich konkurence. Přitom si zachovávají to hlavní - občas se vám totiž opravdu zvedne žaludek :-) Povedený horor, kterému dávam čtyři hvězdičky jenom proto, že to není můj oblíbený žánr... ()

Alojs

30 dní dlouhá noc stojí a padá na výtečném „podnebí“ a na schopnostech kouzelníka Sladea. Nebýt jej, snímek by zamířil o patro níže, neslíznul by na csfd.cz poměrně lichotivých sedmdesát procent, a o to víc by vynikly jednotlivé díry ve scénáři. Talentovaný Slade vyznává rychlé zákroky střihačů, umocňuje zvukovou stránku a samotnou kameru usměrňuje přesně tak, aby bylo dosaženo maximálně sugestivního dojmu (dnes již zcela standardní „hand třes“, divoké nájezdy a hluboký zoom). Ve spolupráci s náležitým vizuálem upírů i prostředí tak obstává coby kuchař honosící se důvěrně známým jídelníčkem. Zároveň se poněkud překvapivě nespoléhá na „nezbytnou“ výpomoc počítačů. Vyjma jediné scény (hardcore projížďka frézou, která připomene nedávný zástřih z britských Osmadvaceti týdnů poté) si vystačí s naprosto běžnými, téměř až archaickými prostředky. S trochou toho pudru a s několika kanystry „čehosi červeného“. Co je však hlavní - funguje to. Stejně jako Hartnett, kterého jsem ještě nedávno nesnášel :) ()

Bartoloměj

oléé, tak jsem se dočkal... upíří rychlí, nebezpeční a s pěkně hustou vizáží a hlásky, že tuhne krev v žilách. atmosféra setmělého zasněženého a později krví zborceného městečka nemá chybu. bez problémů odpouštím jednoduší scénář, já se královsky bavil... jo na toho fostera a jeho záporňáky si budu muset dát pozor. ()

danielwanderer

Nikdy by som nepovedal, že z nejakého random komixu sa stane celovečerný trhák len tak nenápadne. Steve Niles vytvoril pochúťku, 30 dní dlhá noc, ktorá zabila krásnou kresbou a skvelou myšlienkou mesiaca na sever, kde nevychádza slnko. A práve toto využije svetová socka upírov aby si spravili hody. Ale to nečakajú, že je tu ujo Eben, mladý, nesympatický ale predsa policajt, ktorý je poamericky veľmi obetavý. Páčilo sa mi, keď na začiatku ukázali takú parádnu drtičku a vlastne celý film som čakal ako tam niekto spradne... Dočkal som sa :D. Takto, komix mi vykopol mozog, film bol stráviteľný, hoci na horor dosť slabý. Mmm, teraz už len čakám kedy niekoho napadne natočiť Freaks of the Heartland xD. ()

Giacomo

Skvělý námět, který se chytl za správný konec, ale až na ten konec. Úsílí vyvolat v divákovi napětí po celou délku filmu bylo degradováno závěrečným zápasem, který mi přišel, že měl klasickým klišé zakončit vše co se mi do té doby na snímku líbilo. Výkon Joshe Hartnetta posunul tento snímek mezi kvalitní hororová áčka. 70% ()

godspeed

po prvním shlédnutí v kině za ****, po druhém doma za *****. opravdu nejlepší upírský film a comicsová předloha ever. ()

beso74

Nooo páni, tak túto hordu upírov by nezastavila ani samotná Buffy. Aj ona by, trasúc sa ako osika, zaliezla niekde do záveja a vyliezla až po úplnom globálnom oteplení, ktoré by nezrušilo len sneh na Aljaške, ale pohltilo by aj samotnú polárnu noc spolu s jej poslami... Jednoducho brilantne brutálny lov na človeka, kde korisť nemá šancu a lovec má času na rozdávanie. Akurát že na konci si tie úlohy zainteresované strany mierne vymenili. Jeden z mála filmov, kde dúfam v sequel. ()

wito

posobiva vyvrazdovacka, ktorej vsak chybala ista davka potrebneho znepokojenia k dosahu na klasicke snimky hororovej skoly. ()

Ogrb

Bomba! Tenhle upírskej krvák se člověku dokáže dostat hluboko pod kůži. Funguje to jak v rovině lekací, tak psychologický. Josh Hartnett prošel od začátku svý kariéry neuvěřitelnou změnou. Z hezounka, kterýho milujou davy puberťaček na borce s řádně nabroušenou sekerou. David Slade mě zaujal už filmem V pasti, ale ani v tom nejúžasnějším snu jsem nedoufal, že jeho druhej film bude taková paráda, že na něm nebude ani stopa nějakýho amatérismu. A to se stalo. Sladeovi se film ani na vteřinku nevymkne z rukou, napínavý to je od mrazivýho začátku do nekompromisního finále. Zasněžený pláně tomu taky pár procent přidali, stejně tak super stylizace. Vizuálně neskutečně nadupaný, upíři ani na chvilku nepůsobí směšně... Je sakra škoda, že to ještě nevyšlo na DVD, protože to strašně chci vidět znova a rozhodnout se, jestli to patří do mý TOP 10 nebo ne. Nejlepší horor posledních let. 10/10 ()

john.h

Paráda, jednotlivé záběry natočené tak, že vypadají jak pohyblivé obrázky na zdi, do toho stoprocentní brutalita v zábavných klišé scénách s klasickou bandou lidí různých povah. ()

IronRocky

Horory o upírech zrovna moc nemusím, ale tenhle se mi líbil. Skvělá atmosféra a dobré prostředí malého městečka, které upadlo na 30 dnů do temnoty. Docela pěkně a svižně natočené a dobré gore efekty. Škoda jen toho konce, ten mohl být udělán lépe. ()

kucny

Asi jediná vec, ktorá sa mi na tomto filme páčila, bolo prostredie. Mám slabosť na večne zasnežené krajinky a mierne plus majú za niekoľkodňové ponorenie do tmy. Ideálne podmienky pre bandu upírov bažiacich po krvi. Čakal som temné, tajomné bytosti, ktoré po jednom kosia obyvateľov mestečka na severe planéty. A čo som dostal? Retardované kreatúry, čo práve rozchodili detskú obrnu kríženú s Downovým syndrómom. A to nehovorím len o deťoch noci. Správanie sa hlavných postáv by som tiež pripísal k miernej mentálnej zaostalosti. Chvíľu sa správajú celkom rozumne, snažia sa prežiť útok a o minútu už vyvádzajú také hlúposti že by si nič iné ako vysatie nezaslúžili. A k línii lásky, bez ktorej sa už snáď žiadny film nezaobíde sa už radšej ani nebudem vyjadrovať. Slabota a veľké sklamanie. ()

Euchrid

Nevím proč. Prostředí a kamera fantastické, vizuál stylový, upíři opravdu děsiví, příběh v rámci žánru solidní. Ale i když to má všechny předpoklady, dokoukat to bylo jako dočíst comicsový sešit který zavřu, odhodím a řeknu si : Hm, tak sem to dočet. Nic víc. Prostě se mi to ani přes dokonalou tvůrčí práci nedokázalo dostat pod kůži a aspoň trochu se tam zavrtat a vyhřát. Radši si du čist Terror. ()

Shredder

Mrazive a izolovane prostredie Aljasky posobi rovnako efektivne ako Antarktida vo filme Vec. Ziju na volnom priestranstve a predsa su uvazneni. Upiri su opat raz hororove monstra zabudnite na trblietaveho Pattinsona. Vyborna atmosfera a charizmaticky Josh Harnett pod taktovkou Davida Slada ukazali, ze aj s upirmi sa da natocit prvotriedny film. ()

Uhura

Narozdíl od silně stylizovaného a zajímavě pojatého komixu tenhle filmový přepis v podstatě nemá, co originálního by nabídl. Zkrátka další z mnoha. ()

Tatianistka

Neviem co som vlastne cakala, ale vzhladom na hodnotenie tu, asi nieco lepsie. Spociatku zaujimave..namet dobry, ale neskor mi to prislo dost nechutne a hlavne co mi prislo ako najvacsia blbost, ze totalne bez emocii zabijal kamosov, alebo byvalych kamosov..to by nedokazal asi nikto normalny. A ked uz teda to su upiri, tak by som si predstavovala tie tela vycicnute z krvi a nie aby z nich este tielko no nie? ()

RajCZitko

Na to jak to tady má veliké hodnocení mě tento film docela zklamal. Těšil jsem se na něco pořádného a ono to tedy moc nepřišlo. Pro některé mohla být opravdu atmosféra, že se dala krájet, ale do ní jsem se asi nedostal. Možná právě proto, že když jsem se na toto chtěl kouknout, stáhl jsem omylem 2 a ta vůči tomuto a hodnicení zde nebyla tak špatná. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci