Předposlední hudebně dramatické dílo Karla Svobody Dracula mělo premiéru v Praze 13. října 1995 s Danielem Hůlkou v titulní roli. Muzikál vznikl na námět románu Drákula irského spisovatele a divadelního kritika Abrahama „Bram“ Stokera (1847–1912), kterého se však drží jen velmi volně. Děj se odehrává ve středověku, 19. století a v neurčité blízké budoucnosti. Na počátku Draculovo vojsko drancuje kraj, lidé hledají spásu v klášteře, kam posléze vtrhne i Dracula. Kněz se snaží zabránit rabování, ale když v jeho náručí umírá potulný mnich, vyřkne nad Draculou kletbu a odsoudí jej k věčnému životu a touze po krvi. Po úspěšném uvedení muzikálu v Praze následovala Bratislava, Prešov, Moskva, Gdyně, Basilej, Tecklenburg, Antwerpy, Soul, lichtenštejnský Blazer a německý Rostock. Zhlédly jej už miliony diváků. K úžasnému úspěchu ještě přibylo více než 300 tisíc prodaných nosičů s nahrávkou muzikálu. V roce 1996 muzikál natočila Česká televize, která zprostředkovala dílo dalším divákům. Šlo pravděpodobně o největší životní muzikálový úspěch skladatele Karla Svobody (1938–2007). Takže i při současné televizní repríze je nesporně nač se těšit. (Česká televize)

helraiser

Dokonalost, nejlepší český muzikál všech dob. Tohle je prostě něco. Vidět na živo je zážitek na celý život. Naprosto famózní záležitost a výbornými kostýmy, dokonalá hudba a skvěle ztvárněné hlavní postavy. Tohle můžu jedině doporučit. Legenda. ()

Trifi

Hned po Evitě nejlepší muzikál co znám. Ještě teď mám v živé paměti, jak jsme ho tehdy v nemocnici odzpívaly na pokoji se spolubydlící celý, stejně jako při jednom školním výšlapu se spolužačkou. Zkrátka a dobře, Dracula byl, je a bude fenomén. Tolik úžasných melodií v jednom díle, to je jako poklad: sto zlatých váz v jedné truhlici... Díky obnovené premiéře můžeme všichni znovu nostalgicky zavzpomínat... ------ Hodnocení: 100% ()

Black-star

Ryze a jen ajen český muzikál s nepřekonatelnou hudbou Karla Svobody, tak dynamickou a prostě úžasnou. Skvělé obsazení. Vážně skvělý muzikál. ()

Martin79

Jednoznačně nejlepší český muzikál všech dob, který nikdy nebyl a asi už ani nebude překonán. Hudba a texty jsou tak nadčasové jak dlouhá životní pouť knížete Drákuly staletími. Herecké obsazení je do posledního umělce dokonalé. V podstatě moc jich není, ale Ti co hrají jsou geniálně vyvážení, typově k sobě sedí a při premiéře byli prakticky všichni na vrcholu. A na závěr stačí jen : "Díky pane Karle Svobodo". ()

PedroPo

Měl jsem ve svém životě období, kdy jsem poslouchal hlavně muzikály. A na jeho začátku byly české premiéry Jesus Christ Superstar a pak taky Draculy. Od těch jsem se pak dostal k západní produkci a vzhledem k postupující bídě české muzikálové scény u ní pak také zůstal. Dracula (taky myslím tu původní verzi v Kongresáku) může děkovat svému vzniku díky setkání kvarteta neskutečně talentovaných lidí: Svoboda - Borovec - Hes - Bednárik. Hlavně posledně jmenovaný a jeho úžasná imaginace dovedla obsáhnout jak velké jeviště, tak tolik "hvězdných" účastníků. Pro mě zkrátka Dracula znamená devadesátá léta. A přeberte si to jak chcete :) ()

VeeDee

Dracula je moje srdeční záležitost. Byla jsem na něm, když mi bylo 14, a od té doby jsem ho slyšela (na kazetě) už tolikrát, že ho znám celý nazpaměť. Nedá mi to a musím si ho zpívat skoro pokaždé, když řídím někam dál (a jsem v autě sama)... první a bohužel asi poslední kvalitní český muzikál! Úžasná hudba, výborný příběh, skvělé výkony! ()

FerryCFC

Tohle je dílo, které patří mezi to nejlepší co Český muzikál mohl vytvořit. Tak fenomenální muzikál jsem snad ještě neviděl a mě jen mrzí, že když tyto představení probíhali v divadle v roce 1995 - 1998, tak já teprve šel do základní školy s kornoutem plný sladkostí, na vítání prvnáčků a sotva jsem věděl, že nějaký Hůlka a spol existují. Hůlka, Machálková, Bílá a Korn to je tak vražedná kombinace, že jen při čtení těchto jmen by se i Sherlock Holmes zapotil. Husí kůže na mě padla za dvě hodiny nesčetněkrát a být asi přímo v divadle tak se i rozbrečím. Jedním slovem nádhera... ()

mObscene

Nepochopím ako môže dať k tomuto odpad...je to krásne spravené..neskutočne odohraté...bola som na prectavení..síce žial nie s Luckou Bílou ale aj tak to bolo krásne.. Tie piesne sú fantasticky napísane...vytvárajú krásny príbeh a herecké obsadenie to ani nevravím Daniel Hulka je jeden z mála hercov ktorý budú vyzerať na javisku dobre aj v starobe.. Príbeh sa odklána od klasického príbehu ktorý poznáme...ale to zabalené v tých skvelých choreografiách a hereckých výkonov je je úplne nedôležité...pre mňa určite 5+ a viem,že vždy bude..a nikdy ma to neomrzí.. Lucie Bíle+Daniel Hulka+Jiri Korn...3 bez ktoréj by to nebolo ono... ()

DadysGirl

Super! Vážně mě mrzí, že jsem neviděla naživo, ale před 15ti lety jsem byla 11ti letá holka s jinými zájmy... I když na CD jsme to doma měli už tenkrát... ;) a když jsem si konečně ke skvělým písním dosadila obraz, nebyla jsem zklamaná... Naopak... Hůlka bude asi navždy mojí tajnou láskou (a to jen a jen kvůli Drákulovi), Lucka Bílá předčila mé očekávání, o panu Kornovi nemůžu říct jediné špatné slovo (viděla jsem ho nedávnou v Touze a na živo je prostě machr nad machry!) a dokonce tady dokážu bezbolestně koukat i na Machálkovou a Genzera, což mě jinak přivádí k šílenství... Občas se přistihnu, jak si začnu nějakou z těch písniček zpívat a pomalu přezpívám půl muzikálu, protože prostě nemůžu přestat... Prostě pro mě jeden z nejlepších muzikálů ČR... Možná to je tím, že byl jeden z prvních a ještě to dělali dobří zpěváci s láskou... ()

karlee

Muzikály moc rád nemám, tento je ještě celkem obstojný, Svoboda napsal hity, Leona je fajn. Bohužel úspěch Draculy u nás roztrhl pytel s tímto žánrem. ()

Ex_Machina

Idem práve z muzikálu Dracula z pod holého neba. Nie je náhoda, že sa jedná o najúspešnejší muzikál všetkých čias u nás. Po 28 rokoch od premiéry ostal z pôvodnej zostavy už iba ten najdôležitejší. Dan Húlka. Dokopy 9 účastníkov, z toho 2 speváčky a 3 speváci boli dokonale vybratí. Impozantná hudba s krásnymi textami, ktorá nikdy nezostarne ponúka bezchybný zážitok. Keď bude možnosť pôjdem na to znova. ()

Jantrneny

Dosud nepřekonaný skvost pana Svobody, jehož záře sahá rozhodně za hranice našeho státu. Respektive by měla. Moje hlava totiž nebere, jak je možné, že nezaujala západní scénu. Zejména v USA bych čekal, že kvalitní muzikál ocenit dokáží. A obzvlášť v případě Draculy, který považuji za to nejlepší, co jsem mohl vidět/slyšet. Ani Hair ani Jesus Crist mě tak nezasáhli, jako příběh rumunského hraběte. Dialogy perfektně sedí do hudby, která je kouzelná a z hlavy už ji nikdy nedostanete. Hůlka, který zde debutuje, předvádí výborný výkon, ovšem čistě podle mého názoru je Landa lepší. Tak nějak víc mi tu sedí ten ostřejší hlas. Na druhou stranu Hůlka se pro mě stal takovým prototypem upíra. Skutečně budí hrůzu a respekt tak, jak má. To že Bílá zpívá božsky nemá cenu zdůrazňovat a měl jsem dojem, že právě tato skutečnost lehce upozadila Machálkovou, která přesto, že zpívala krásně, na Bílou prostě nemá. Za všechny bych pak ještě vyzdvihl Korna, který po pódiu poskakuje jako čertík z krabičky a obsazení Langmajera v remaku mi přijde skoro jako rouhání a neúcta vůči origilnálnímu šaškovi. Ale jak jsem řekl na začátku, nebyl jsem svědkem krásnějšího muzikálu a mám pocit, že nikdy už ani nebudu. Neodpustím si ještě malý vzkaz pro ty, kteří sem plácají nízká hodnocení a "odpady": Pokud muzikál není váš oblíbený žánr, nekazte laskavě celkový výsledek tohoto klenotu zbytečnými a nicneříkajícími komentáři, které mě, potažmo ostatní, kteří si narozdíl od vás umí vážit talentu p. Svobody, dokáží akorát tak nas**t... ()

JosefTomas

Záznam povedený, o tom žádná. Zpěváci/herci uměli hrát i zpívat. Hudba ani o den nezestárla a dokáže vám zůstat v paměti. Co se týče příběhu, tak některé pasáže by nebylo škodno zkrátit či vyškrtnout. 80% ()

ostravak30

Dracula. Slavný muzikál, který já shlédl až nyní v záznamu. Vezmu to hezky od počátku. Líbilo se mi mj. technické provedení. Kupříkladu zvedací plocha jako další scéna, samo nalévací víno, otáčecí plocha pódia nebo padací šikmá plošina. Kulisy ostatně patřily k povedeným. Samozřejmě, že nejdůležitější částí je hudba a texty písní. V Draculovi je nemálo hitů a spousty skvělých melodií. Kostýmy mě sice nezaujaly, ale masky byly perfektní. Prvná část je pak jasně lepší. V druhé části mě zaujal jen Richard Genzer ještě relativně štíhlý, tančící a zpívající a pak grafika netopýra prolétajícího bludištěm. Druhá část hozená do moderny a odehrávající se v casinu už tak zajímavá nebyla. Dracula poprávu patří k našim nejlepším muzikálům, přesto na úplný TOP podle mě nedosáhl. ()

Gig

Tak osobně se mi muzikál velmi líbí a je to jeden z nejlpeších českých muzikálů. Mám jen problem se zdejším hodnocením. Někteří hodnotí nové nastudování a ne to původní, ke kterému se vztahuje zdejší stránka. Takže já hodmnotím verzi z roku 1996. ()

Limetka_M

Mrzí mě, že jsem neměla možnost vidět tento muzikál v tomto složení na vlastní oči. Ačkoli mně malinko vadí "herecký" výkon L. Bílé ( její herecký projev mi přijde místy křečovitý) - ovšem nutno podotknout, že ten s přehledem zastiňuje její impozantní hlas - myslím si, že Dracula je nejlepší muzikál české scény. O výborném výkonu D. Hůlky nemluvě. (Když oplakává Adrianu, je to tak famozně procitěné, bolest z něj jen číší, že pláču s ním a jeho žal mu věřím - nakonec v tomto duchu jsou veškeré herecké výkony, vše funguje!) A vynikající (a bohužel nedoceněný) J. Korn jako třešnička na dortu! Nádhera. Celé hudební aranžmá je naprosto dechberoucí. Pro mě vyjímečný zážitek - byť "pouze" v televizi. ()