Příběh z pera Richarda Harrise mapuje čtyři dny v životě Flukea Kelsa, trochu zpustlého bývalého oxfordského profesora historie, který se ocitne v Moskvě na konferenci k nově otevřeným sovětským archivům. Jedné noci jej v hotelu navštíví bývalý důstojník NKVD a osobní strážce šéfa tajné policie Lavrentija Beriji. Tento starý muž tvrdí, že byl v době Stalinovy smrti na jeho dače a pomáhal Berijovi ukrást diktátorovy tajné spisy. Kelso se rozhodne, že své poslední ráno v Moskvě využije k tomu, aby prověřil mužovo vyprávění. Ale z neškodné otázky v Leninově knihovně se brzy stává smrtící hon noční Moskvou až do severního Ruska a do pustých lesů poblíž přístavu Archangelsk u Bílého moře, kde se téměř po půl století ukrývalo poslední Stalinovo tajemství. (oficiální text distributora)

Anderton

Celkom dobrá televízna rozprávka, ako by to mohlo všetko byť, keby.......ani radšej nechcite vedieť. Prvá časť sklamanie, televízia ako vyšitá. Druhá časť začína mať gule premiestnením sa na ruský zasnežený vidiek. Tretí diel už škúli takmer po veľkom plátne, akcia, prestrelky, zvraty a fajn otvorený záver. ()

Mrkvič

Televizní miniserie a co se z toho vyklube. Daniel Craig je tam sice proto, aby to vůbec někoho zaujalo, ale film má mnohem víc co nabídnout. Od skvěle obsazených rolí až po poutavou hudbu. Hlavní je ale příběh. Oproti jiným konspiračním filmům, šifrám atd je tenhle vlastně dost jenoduchý. Jenže v jednoduchosti je síla, a když na nabízenou možnost tvůrcům přistoupíte, odmění vás na konci strhující jízdou. Škoda jen toho konce. Tady jsem si ani trochu nepřál happy end :) ()

edie sedgwic

Az na druhe pozretie som sa nenechala opantat mojou fascinovanostou ruskou historiou a mohla som si vsimnut par zadrhelov. Resp celkom dost ich tam bolo, napriek tomu je to po kazdej stranke zaujimavy a celkom autenticky film. Koniec trosku sflaknuty a groteskny, zasa ta vecna zapojenost Americanov do veci, do ktorych ich fakt nic nie je, a pritom Rusi si svoje tajomstva fakt strazia a v skutocnom zivote by sme uz Danielovi Craigovi nosili kvety na hrob niekde za Moskvou. Kazdopadne vsak ponukol zaujimavu, a vobec nie nepravdepodobnu teoriu. ()

Koly

Stejné téma, jako má THE BOYS FROM BRAZIL, jenom se tentokrát jedná o Stalina. Nechce se mi věřit, že by ale měli Stalinisté v Rusku tak silnou pozici, jak nám představuje tento film. Na druhou stranu ale Stalinův duch a odkaz hned tak nikam nezmizí, podobně jako ten Hitlerův. Obou diktátorů se totiž lidstvo vzdává dost neochotně... ()

SeanLSD

Dneska už sa zdá - a ktovie, do akej miery je to určené tým, že poznáme budúcnosť - že snáď každá druhá staršia Craigova úloha ho predurčovala k úlohe Bonda. Tu ešte viac než inokedy. On proste rozpráva, tvári sa, vyzerá ako tajný agent zo starej školy aj keď hrá profesora histórie, ktorého zmastia kdejakí sídliskoví lumpovia. A paradoxne mi tu pripomínal starého dobrého Jamesa Bonda viac, než keď sa ním napokon stal v podobe neústupnej vymakanej mašiny s ohromným srdcom za nepriestrelným kamenným zovňajškom... Čo sa filmu týka, na televíznu minisériu fajn, ako historika ma téma potešila, ale z Harrisových kníh sa dá vytrieskať rozhodne viac. Svedčia o tom aj adaptácie Otčiny či Enigmy, ale možno je aj predloha slabšia, akoby trochu pozabudol na svoju originalitu a príliš sa inšpiroval štýlom Clancyho či Forsytha. ()

• Natáčení probíhalo v Rize v Lotyšsku a v ruské Moskvě. (Terva)
  • Stalin měl ve skutečnosti dva syny, a to Jakova, který zemřel v německém zajetí, a Vasilije, kterému se stal osudným alkoholismus. Současně měl také dceru Světlanu. (vesper001)
  • Při rozhovoru profesora Kelsa (Daniel Craig) a prostitutky Zinaidy (Yekaterina Rednikova) krátce po jejich seznámení je v záběru vidět zaparkované Audi se značkou obsahující kód 007. (vesper001)