30. května 1993 byl odvysílán první pořad jednoho z nejrozsáhlejších publicistických cyklů České televize TA NAŠE POVAHA ČESKÁ. Odstartovala tak dlouhá série dokumentárních pořadů ostravského studia, jejímiž duchovními autory byli režisér Jaroslav Večeřa a dramaturg Karel Bělohlavý. Střídavě se na obou programech ČT až dodnes odvysílaly přes čtyři stovky snímků, pod nimiž je dnes podepsána řada dalších scenáristů a režisérů.

O úspěchu cyklu, který v květnu 2008 oslaví patnácté výročí prvního vysílání, svědčí i mnoho ocenění – Pierot 94 a 98, výroční ceny Fitesu v letech 96 a 97 a zejména pak Trilobit, udělený J. Večeřovi, K. Bělohlavému a kameramanovi Z. Úlehlovi v roce 1998.

Často hovoříme o mentalitě českého člověka a s chutí odkazujeme na tradované mýty o naší bodré národní povaze, o našich šikovných rukou, humoru, muzikantství a tak dále. Je tomu ale opravdu tak? Co když někdo starým pověstem českým o naší národní nátuře postaví do cesty kritický objektiv kamery? Když před patnácti lety začalo Televizní studio Ostrava uvádět pořad Ta naše povaha česká, málokdo (možná ani jeho tvůrci ne) očekával, že starou dobrou povahu českou tolikrát nachytá na hruškách. Na druhé straně obliba tohoto vysílání dokazuje, že jsme přece jen ochotni přijmout kritiku sebe sama a polemizovat s typickými projevy své malosti. Stačí pročíst si témata, jaká se za patnáct let existence pořadu, který je nejdéle vysílaným publicistickým cyklem České televize, objevila na obrazovce, a pochopíme, o čem je tu řeč. (oficiální text distributora)

TaanStari odpad!

Opět omluvte, že hodnotím po jednom díle (Posedlá generace). Ale prostě mě sere, že nějaký "psycholog" přirovnává internet k drogám a chlastu a že si rodiče neumějí vychovat vlastní dítě a jejích chování svádějí na počítačové hry. Jako člověka, který na tom v podstatě vyrostl, mě to prostě vytáčí. ()

sannyve

Rozhodne zaujímavý projekt, ktorý Čechom závidím. Nie je to len o českej povahe, v mnohých som našla aj Slovákov (a Maďar by určite našiel Maďarov). Horúce témy dneška na zamyslenie podané s nadhľadom. Nie je ľahké sa pozrieť do zrkadla a dostať potom od neho facku. ()

capka

Velmi přínosný cyklus. Témata jsou trefná a často palčivá a v jejich zpracování nechybí tolik potřebný nadhled a nadsázka. Ovšem znám jen pár dílů, takže pokud se nějaký vyloženě nepovedl, tak přiznávám svou nevědomost. ()

simon111

Některé díly by zasloužili i pět hvězdiček. Jiné zase ani jednu. Je to silně nevyvážený pořad. Některé díly svou kvalitou a vyvážeností překvapí. Na jiných je vidět, že tvůrci stojí na jedne straně barikády a druhou stranou se příliš nezatěžují. ()

bmx6 odpad!

Já nevím,nevím co vidí ostatní,ale já jsem nic zajímavého neviděl.Spíš pokaždé když se dívám(viděl jsem pár kousků),tak tam jsou pěkní magoři....takže odpad ! ()

e-pilot

Koukám na tento kriticko-humorně-poučný dokumentární seriál prakticky od roku 1993, dost nepravidelně, spíš nahodile, ale pokaždé se nestačím divit, co jsou někteří lidi zač. Škoda, že se tvůrci soutředí jen a jen na to špatné či negativní. Vždyť Češi patří k národům, které přispívají na dobročinnost v poměru ke svým příjmům snad nejvíc na světě, třídí odpady nejvíc ze všech zemí Evropy atd. Jo jo, tepání veřejně obecných nešvarů je sice fajn, zvlášť, když se to netýká nás osobně, přesto však pochvala tu a tam taky potěší. A nemusí jít vždycky jen o hrdost na přeplacené fotbalisty nebo hokejisty jednou za rok, když se jim poštěstí neprohrát s nějakým dobrým týmem. ()

sister

Některé díly skvělé, některé slabší. Obzvlášť mám ráda ten o českém bordelu a o Evě a Vaškovi... jednu bílou orchideeej pararárára.... Dostupné na webu Čt. ()

axis774

Perfektně nastavený pořad, který se zabývá opravdu zajímavými tématy. Je konečně nezaujatý, což se hrozně cení obzvláště v době kdy se všechny média snaží hrát na city. Autoři se snaží (velmí úspěšně) o seberefereflexy národa. ()