Dobrý dokument, byť některé díly mě nudily. A mezi námi: už se mi to české flagelantství - jehož jednou odnoží je i tento cyklus - docela zajídá. Nemyslím si, že by na Češích bylo něco výrazně horšího než na jiných národech - v podstatě mě irituje tohle uvažování ve stereotypech a dlouhodobě tradovaných klišé. Už jen ten titul - karikující název jedné přiblbé Hašlerovy lidovky - je nesmysl, nic jako "česká povaha" neexistuje. O povaze lze mluvit jen u jednotlivců, tečka.(30.4.2011)

Výborný pořad, který se zpravidla trefí do černého. Absolutně nejhorší díl - jakýsi výjimečný úlet - byl s tlustým a naprosto neužitečným Alešem Juchelkou, který cestoval vlakem z Ostravy do Prahy a na různých nádražích se zoufale snažil vyvolat konflikt, aby veřejnosti dokázal, jaká hrůza se skrývá za železničními službami.(29.10.2007)

Já bych prosil speciálního Českého lva v kategorii "Nejlepší casting" pro člověka, který má na povel tento pořad. Tak třeba teď jsem viděl díl s katolickou striptérkou, která má v ložnici kanály, ve kterých vidí ufo, svého pejsánečka roztomiloučkého obléká do riflových gaťek s růžovoučkým svetýrkem, a cáká na něj kokosový parfémek. Přesně nevím, jestli byl ten díl věnovaný jí, ufonům nebo čoklům, ale vím to, že jakmile poleví třeskuté mrazy, vyrazím na stopa a od té naší povahy české odfrčím co nejdál! :-D(8.2.2012)

• NinonL

Nemám ráda dokumenty, které plivou na Čechy. Kdyby bylo v naší TV, kterou jsme nuceni platit, alespoň stejný objem seriálů, dokumentů, podporujících vlastenectví a pozitivní stránky lidí, možná bych hvězdičku přidala. Za občasnou snahu o humor. Ale ne za tuhle neustálou negativní propagandu. A možná by se i "povaha Čechů" zlepšila, kdyby viděli i něco jiného než neustálé mediální facky. Přinejmenším povahy Čechů, se kterými se stýkají tvůrci tohoto paskvilu.(8.9.2012)

Kouzelné na takových cyklech je to, že každý díl je jiný a může se povést více či méně. Ale důležité je, že přináší témata, nad kterými se může člověk zamýšlet. Takový pořad si zaslouží dík a chválu. Jako obyvatel Uherského Hradiště musím zmínit díl z roku 2010 "Hradišťské memento" o hradišťské věznici, obzvlášť když jsem tam chodil na obědy v době, kdy tam byla školní jídelna.(15.4.2012)

• - Pořad je nejdéle vysílaným publicistickým cyklem České televize. (Elwanelyn)

• - 30. května 1993 byl odvysílán první díl. (Elwanelyn)