Nelze než souhlasit s ostatními komentáři, že jde o dobře (a většinou i velmi vtipně) nastavené zrcadlo. Na druhé straně bych rád věděl, zda i jinde je k vidění seriál, který si za cíl klade především zkoumat negativa "povahy" vlastního národa. Existuje nějaká Ta naše povaha Německá, Polská, Francouzská, Ruská? Pochybuji. Ono tohle ustavičné sebemrskačství a sypání si popela na hlavu asi zrovna patří k základním rysům češství (nebo spíš čecháčkovství). Autoři by proto udělali dobře, kdyby si někdy za cíl svého snažení vzali sami sebe...(14.8.2007)

Konec vodáctví ****,Nic nám není svaté*: je to jednodušší než nám ekologický sociolog podsouvá: tam kde není sebeúcta není ani úcta k druhým a se"svobodou" po r. 1989 to nemá nic společného:kradlo se jak o život i před rokem 89 ale žili jsme v totalitě... Zbláznit se může každý, Kam zmizely Rychlé šípy(29.7.2014)

Dobrý dokument, byť některé díly mě nudily. A mezi námi: už se mi to české flagelantství - jehož jednou odnoží je i tento cyklus - docela zajídá. Nemyslím si, že by na Češích bylo něco výrazně horšího než na jiných národech - v podstatě mě irituje tohle uvažování ve stereotypech a dlouhodobě tradovaných klišé. Už jen ten titul - karikující název jedné přiblbé Hašlerovy lidovky - je nesmysl, nic jako "česká povaha" neexistuje. O povaze lze mluvit jen u jednotlivců, tečka.(30.4.2011)

Koukám na tento kriticko-humorně-poučný dokumentární seriál prakticky od roku 1993, dost nepravidelně, spíš nahodile, ale pokaždé se nestačím divit, co jsou někteří lidi zač. Škoda, že se tvůrci soutředí jen a jen na to špatné či negativní. Vždyť Češi patří k národům, které přispívají na dobročinnost v poměru ke svým příjmům snad nejvíc na světě, třídí odpady nejvíc ze všech zemí Evropy atd. Jo jo, tepání veřejně obecných nešvarů je sice fajn, zvlášť, když se to netýká nás osobně, přesto však pochvala tu a tam taky potěší. A nemusí jít vždycky jen o hrdost na přeplacené fotbalisty nebo hokejisty jednou za rok, když se jim poštěstí neprohrát s nějakým dobrým týmem.(27.6.2012)

Dílu o nahotě by ale zřejmě více slušel vysílací čas po 22h. Je zvláštní slyšet a vidět, jak těm všem lidem přijde nahota přirozená, a tvůrci na ně přitom ve stižně důsledně lepí černé čtverečky, aby nebylo vidět o milimetr navíc. Působí to pak jak vysílání z kriminální ústředny a paradoxně poněkud nedůstojně.(21.4.2010)

• - Pořad je nejdéle vysílaným publicistickým cyklem České televize. (Elwanelyn)

• - 30. května 1993 byl odvysílán první díl. (Elwanelyn)