Kouzelné na takových cyklech je to, že každý díl je jiný a může se povést více či méně. Ale důležité je, že přináší témata, nad kterými se může člověk zamýšlet. Takový pořad si zaslouží dík a chválu. Jako obyvatel Uherského Hradiště musím zmínit díl z roku 2010 "Hradišťské memento" o hradišťské věznici, obzvlášť když jsem tam chodil na obědy v době, kdy tam byla školní jídelna.(15.4.2012)

Celkem humorné, dá se i s nutnou dávkou nadsázky říct že se nikdy při tomto pořadu nenudím, a vždy se něco nového nejen o naší národní povaze, ale i třeba o vzájemném soužití nás Čechů dozvím. Jinak samotnou povahu Čechu tu nemá cenu rozebírat, všichni víme že jsme když se chce národ podnikavý, vynalézavý, muzikálně nadaný ale také bohužel dosti závistivý, nepřející a prodejný. Jednotlivých dílů bylo však příliš mnoho nato abych si v tuto chvíli vybavil alespoň jeden který se mi páčil jako jeden z nejzajímavějších. Nezbývá tedy to než je dodat: každou středu program ČT2 v hlavním vysílacím čase.(16.3.2007)

Dobrý dokument, byť některé díly mě nudily. A mezi námi: už se mi to české flagelantství - jehož jednou odnoží je i tento cyklus - docela zajídá. Nemyslím si, že by na Češích bylo něco výrazně horšího než na jiných národech - v podstatě mě irituje tohle uvažování ve stereotypech a dlouhodobě tradovaných klišé. Už jen ten titul - karikující název jedné přiblbé Hašlerovy lidovky - je nesmysl, nic jako "česká povaha" neexistuje. O povaze lze mluvit jen u jednotlivců, tečka.(30.4.2011)

Zrovna včera byl v "povaze" díl o marihuaně, lysohlávkách a kaktusech. A musím upřímně říct, že mě příjemně překvapily liberární názory všech zůčastněných na toto téma. Pořad vůbec nezkreslil ani nepřevrátil fakta co se týče těchto ožehavých a zbytečně populistických témat...Na to, že pořad běží od roku "93", tak je celkem ostuda, že jsem ho vnímal poprvé až včera. Nejspíš to bylo tím tématem, které mě trošičku zajímá :o). No a závěrem bychom si mohli zazpívat písničku od Totálního nasazení, tak jedém un dos tres : Malý množství měkký drogy z toho nejseš tolik grogy, jako ze slov všech těch lidí co v životě druhejch slídí. Malý množství vlastní trávy líp než lidi často strávíš odjakživa je to stejný, Quijote versus lidský mlejny. :o)(1.4.2010)

Dílu o nahotě by ale zřejmě více slušel vysílací čas po 22h. Je zvláštní slyšet a vidět, jak těm všem lidem přijde nahota přirozená, a tvůrci na ně přitom ve stižně důsledně lepí černé čtverečky, aby nebylo vidět o milimetr navíc. Působí to pak jak vysílání z kriminální ústředny a paradoxně poněkud nedůstojně.(21.4.2010)

• - Pořad je nejdéle vysílaným publicistickým cyklem České televize. (Elwanelyn)

• - 30. května 1993 byl odvysílán první díl. (Elwanelyn)