Kouzelné na takových cyklech je to, že každý díl je jiný a může se povést více či méně. Ale důležité je, že přináší témata, nad kterými se může člověk zamýšlet. Takový pořad si zaslouží dík a chválu. Jako obyvatel Uherského Hradiště musím zmínit díl z roku 2010 "Hradišťské memento" o hradišťské věznici, obzvlášť když jsem tam chodil na obědy v době, kdy tam byla školní jídelna.(15.4.2012)

Hodnotím diel Když trpí zvíře, Proti proudu!, Smrádek, bordýlek a globální teploučko, ale aj ďalšie sú dobré!(26.10.2010)

Díl - Mor korupce. ___ Ať žije liberální demokracie, v podmínkách které devalvovaly nejen informace, ale hlavně etické a morální normy. Ve společnosti, kde největší ctností je podnikavost a dosažení úspěchu v konečném důsledku v podobě bohatství a slávy, ostatní ctnosti nevyjádřené viditelným ziskem ztrácejí na přitažlivosti a hodnotě. Ve světle tohoto boje o teplé místo pod sluncem občané českého státu užasle pozorují soustředění moci a přerozdělení veřejných peněz do kapes těch nejpodnikavějších, kteří všem ostatním zřejmě mají sloužit jako ten nejsprávnější morální vzor. Citát z článku "Horší než al-Kájda" v časopise Reflex: "...všechna politická moc i nadále zůstává v ruce zhruba tří a půl tisíce lidí, tedy tří setin společnosti, kteří si ji tu rozdělili od Aše až po Břeclav. Zhruba tolik osob je totiž podle odhadu opravdu aktivních v rybníku šedesáti dvou tisíc duší, které tvoří celý náš současný parlamentní systém demokratických politických stran ... Právě tito lidé dnes na svých schůzích o síle pár desítek osob nastolují politickou agendu, vybírají kandidáty do nejvyšších mocenských pater, kde se určuje, na které projekty potečou miliardy ze státního rozpočtu, jaké budou daně, kdo bude ve vedení krajů či kontrolních institucí. Tak velká moc soustředěná do tak málo rukou tu přitom podle historiků nebyla ani v době vlády císaře Františka Josefa, kdy se tu stranictví teprve rodilo." (celý článek - viz http://www.kauza3.cz/Zaujalo-nas/respekt-horsi-nez-al-kaida-novi-stranici-jsou-vetsi-nebezpeci-nez-solarni-panely-a-teroriste.html ). Tím pádem místo demokracie tu máme kastovnictví a následně plutokracii - zcela podle desetiminutového dokumentu "Proč je demokracie špatnou formou vlády?" (viz třeba zde: http://dokumentarni.tv/diskuzni-forum/globalizace/88-pro-je-demokracie-patnou-formou-vlady ). Centrální korupce je tedy tím větší a lačnější, čím je větší demokracie, protože politici vědí, že se neudrží u koryta moc dlouho, kdežto lokální korupce je tím větší a rozšířenější, čím je větší totalita, protože občané vědí, že vůdci z koryta ani nevylezou. Demokratičtí politici však jsou zcela klidní - občané a média můžou sice vyjadřovat svůj omezený svobodný názor, ale vše nakonec skončí jen vykecáváním do ztracena a "tresty" v podobě zlatých padáků nebo nových resortů rychle zahalí i ten největší flek na svědomí veřejného činitele. Co vlastně chtěl tento dokument vyřešit za 25 minut?(2.10.2011)

Nelze než souhlasit s ostatními komentáři, že jde o dobře (a většinou i velmi vtipně) nastavené zrcadlo. Na druhé straně bych rád věděl, zda i jinde je k vidění seriál, který si za cíl klade především zkoumat negativa "povahy" vlastního národa. Existuje nějaká Ta naše povaha Německá, Polská, Francouzská, Ruská? Pochybuji. Ono tohle ustavičné sebemrskačství a sypání si popela na hlavu asi zrovna patří k základním rysům češství (nebo spíš čecháčkovství). Autoři by proto udělali dobře, kdyby si někdy za cíl svého snažení vzali sami sebe...(14.8.2007)

• NinonL

Nemám ráda dokumenty, které plivou na Čechy. Kdyby bylo v naší TV, kterou jsme nuceni platit, alespoň stejný objem seriálů, dokumentů, podporujících vlastenectví a pozitivní stránky lidí, možná bych hvězdičku přidala. Za občasnou snahu o humor. Ale ne za tuhle neustálou negativní propagandu. A možná by se i "povaha Čechů" zlepšila, kdyby viděli i něco jiného než neustálé mediální facky. Přinejmenším povahy Čechů, se kterými se stýkají tvůrci tohoto paskvilu.(8.9.2012)

• - 30. května 1993 byl odvysílán první díl. (Elwanelyn)

• - Pořad je nejdéle vysílaným publicistickým cyklem České televize. (Elwanelyn)