Kouzelné na takových cyklech je to, že každý díl je jiný a může se povést více či méně. Ale důležité je, že přináší témata, nad kterými se může člověk zamýšlet. Takový pořad si zaslouží dík a chválu. Jako obyvatel Uherského Hradiště musím zmínit díl z roku 2010 "Hradišťské memento" o hradišťské věznici, obzvlášť když jsem tam chodil na obědy v době, kdy tam byla školní jídelna.(15.4.2012)

Konec vodáctví ****,Nic nám není svaté*: je to jednodušší než nám ekologický sociolog podsouvá: tam kde není sebeúcta není ani úcta k druhým a se"svobodou" po r. 1989 to nemá nic společného:kradlo se jak o život i před rokem 89 ale žili jsme v totalitě... Zbláznit se může každý, Kam zmizely Rychlé šípy(29.7.2014)

Já bych prosil speciálního Českého lva v kategorii "Nejlepší casting" pro člověka, který má na povel tento pořad. Tak třeba teď jsem viděl díl s katolickou striptérkou, která má v ložnici kanály, ve kterých vidí ufo, svého pejsánečka roztomiloučkého obléká do riflových gaťek s růžovoučkým svetýrkem, a cáká na něj kokosový parfémek. Přesně nevím, jestli byl ten díl věnovaný jí, ufonům nebo čoklům, ale vím to, že jakmile poleví třeskuté mrazy, vyrazím na stopa a od té naší povahy české odfrčím co nejdál! :-D(8.2.2012)

Díl - Mor korupce. ___ Ať žije liberální demokracie, v podmínkách které devalvovaly nejen informace, ale hlavně etické a morální normy. Ve společnosti, kde největší ctností je podnikavost a dosažení úspěchu v konečném důsledku v podobě bohatství a slávy, ostatní ctnosti nevyjádřené viditelným ziskem ztrácejí na přitažlivosti a hodnotě. Ve světle tohoto boje o teplé místo pod sluncem občané českého státu užasle pozorují soustředění moci a přerozdělení veřejných peněz do kapes těch nejpodnikavějších, kteří všem ostatním zřejmě mají sloužit jako ten nejsprávnější morální vzor. Citát z článku "Horší než al-Kájda" v časopise Reflex: "...všechna politická moc i nadále zůstává v ruce zhruba tří a půl tisíce lidí, tedy tří setin společnosti, kteří si ji tu rozdělili od Aše až po Břeclav. Zhruba tolik osob je totiž podle odhadu opravdu aktivních v rybníku šedesáti dvou tisíc duší, které tvoří celý náš současný parlamentní systém demokratických politických stran ... Právě tito lidé dnes na svých schůzích o síle pár desítek osob nastolují politickou agendu, vybírají kandidáty do nejvyšších mocenských pater, kde se určuje, na které projekty potečou miliardy ze státního rozpočtu, jaké budou daně, kdo bude ve vedení krajů či kontrolních institucí. Tak velká moc soustředěná do tak málo rukou tu přitom podle historiků nebyla ani v době vlády císaře Františka Josefa, kdy se tu stranictví teprve rodilo." (celý článek - viz http://www.kauza3.cz/Zaujalo-nas/respekt-horsi-nez-al-kaida-novi-stranici-jsou-vetsi-nebezpeci-nez-solarni-panely-a-teroriste.html ). Tím pádem místo demokracie tu máme kastovnictví a následně plutokracii - zcela podle desetiminutového dokumentu "Proč je demokracie špatnou formou vlády?" (viz třeba zde: http://dokumentarni.tv/diskuzni-forum/globalizace/88-pro-je-demokracie-patnou-formou-vlady ). Centrální korupce je tedy tím větší a lačnější, čím je větší demokracie, protože politici vědí, že se neudrží u koryta moc dlouho, kdežto lokální korupce je tím větší a rozšířenější, čím je větší totalita, protože občané vědí, že vůdci z koryta ani nevylezou. Demokratičtí politici však jsou zcela klidní - občané a média můžou sice vyjadřovat svůj omezený svobodný názor, ale vše nakonec skončí jen vykecáváním do ztracena a "tresty" v podobě zlatých padáků nebo nových resortů rychle zahalí i ten největší flek na svědomí veřejného činitele. Co vlastně chtěl tento dokument vyřešit za 25 minut?(2.10.2011)

Dobrý dokument, byť některé díly mě nudily. A mezi námi: už se mi to české flagelantství - jehož jednou odnoží je i tento cyklus - docela zajídá. Nemyslím si, že by na Češích bylo něco výrazně horšího než na jiných národech - v podstatě mě irituje tohle uvažování ve stereotypech a dlouhodobě tradovaných klišé. Už jen ten titul - karikující název jedné přiblbé Hašlerovy lidovky - je nesmysl, nic jako "česká povaha" neexistuje. O povaze lze mluvit jen u jednotlivců, tečka.(30.4.2011)

• - 30. května 1993 byl odvysílán první díl.

• - Pořad je nejdéle vysílaným publicistickým cyklem České televize.