Reklama

Reklama

Hlavní účetní Wesley Gibson je mladý sympatický muž, jen se mu v životě příliš nedaří. Deptá ho tlustá šéfová, přítelkyně je mu nevěrná, a navíc trpí záchvaty panického strachu, kdykoli se dostane do stresové situace. Jednoho dne se za dramatických okolností Wesley od tajemné Fox dozví, že je synem jednoho z nejlepších zabijáků tajného bratrstva bojujícího za vyšší dobro. Shodou okolností ho ale nedávno někdo zavraždil. Wesley svého otce nikdy neviděl a historce o tom, čím se zabýval, zpočátku moc nevěří. Okolnosti a působení krásné a tajemné Fox jsou ale silnější. Vstupuje tedy do řad prastaré organizace Fraternity, vedené záhadným Sloanem, který Wesleyho přesvědčí, že je zrozen k tomu, aby byl jedním z nich. Absolvuje náročný a naturalisticky pojatý výcvik, při kterém se přehlížený beránek změní ve vlka, který v něm vždycky číhal. (TV Nova)

(více)

Videa (5)

Trailer 3

Recenze (1 743)

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Čím je Wanted zajímavý? Je zajímavý tím, že přestože jde lineárně z bodu A do bodu B, nabízí několikeré čtení. 1, Scenáristické čtení: McAvoy totiž není jen onen profláknutý symbol nudného života. McAvoy zde zastupuje samotného scénáristu (autora komiksu), který napsal film v podobné kancelářské kóji, i jemu zahýbala holka, i on vedl totálně loserovskou a všední existenci. A skrze scénář to všem natřel. Je to čisté autorství. 2, Politické čtení: Politicky jde Wanted z neo-konzervativních hodnot k liberalitě, ovšem nepokračuje k anarchii, ale naopak zpět k fašismu. Hrdina se sice těsně před koncem filmu dotýká Frankfurtské školy Nové levice, kdy odmítá jakoukoliv moc (protože na levici a pravici nezáleží, moc jako moc, establishment jako establishment), ale v závěru se vrací k extrémní pravici, protože McAvoy je v jistých scénách bezprecedentním záporákem, sic filmem líčen jako klaďas. 3, Sociologické čtení: Wanted je filmem o typické frustrovanosti a klidně by mohl skončit jako evropský art. Jenže hollywoodská stylizovanost ho povýšila a „evropské“ hrdiny zasadila do fiktivního světa, rozpustila je v něm a nakonec jim dovolila, aby ho ovládli. Můžeme mluvit o tendenci „supermanů z lidu", viz třeba Neo, Kulhánkův Noční klub, Michael Angarano ze Zakázaného království nebo Shia z Transformerů. 4, Ideologické čtení: McAvoy jako Nietzscheho nadčlověk nám říká něco ve stylu: Vemte osud do svých rukou, přičemž neustále rozbíjená zrcadla značí ono rozhraní mezi společností a geny. Ideologické vyznění a poselství filmu je tedy dost problematické a nelze ho brát na lehkou váhu. 5, Sémantické čtení: Spoilerovský zvrat Wanted dovoluje číst všechny znaky před tímto zvratem jinak, dovoluje na ně přikládat druhou (a tentokráte správnou) kódovou mřížku. A i to je důvod, proč Wanted, byť hollywoodsky čitelný spektákl, dovoluje, ba dokonce vyžaduje, dvojité zhlédnutí. 6, Etické čtení: Zatímco mrav či obyčej dovoluje rozlišit, kdo je vychovaný a kdo nevychovaný, v morálce už jde o rozlišení vážnější, totiž individuální: co je správné a co je špatné. Mrav vyžaduje, abych něco dělal nebo nedělal, ale neptá se proč. V morálce se tomuto rozlišení vyhnout nelze. Proto i McAvoy musí řešit, zda má právo zabíjet. 7, Noetické čtení: Neboli filozofie poznání, tedy zjištění a nahlédnutí pravého stavu věcí. Ovšem spíše než otázku apriorního rozumu a aposteriorní zkušenosti („zahýbající kulky") tematizuje film skryté hranice člověka. ____ P:S. Hlavní kameraman pracoval na MI3, Mizerové, Bourne, Piráti z Karibiku a v prvé řadě on dokázal zachránit nižší rozpočet. ____ P:S.S. Předloha od Marka Millara je mnohem komiksovější, drsnější, motherfuckerovější a obsáhlejší než film, který celou řadu věcí změnil a pominul. Doporučuji ji. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Obě Hlídky ze srdce nesnáším, ale Wanted jsem si zamiloval po prvním McAvoyovu vnitřním monologu. Nečekal jsem, že se Bekmambetov vizuálně uklidní natolik, aby konečně naservíroval originální, stylovou, cool a zároveň i přehlednou akci, nečekal jsem, že scénář bude mít tolik chytrých a nečekaně šikovně napsaných zákrutů a už vůbec jsem nečekal, že bude James McAvoy největším kick-ass motherf*ckerem sezóny. Angelinu sice stále nemusím a předzávěrečné digitální peklo s Pendolinem bylo trochu moc i na mě, ale víte co? Stačí si vzpomenout na nápady nabušenou závěrečnou přestřelku, kde McAvoy v jedné minutě postřílí snad padesát maníků těmi nejrozmanitějšími způsoby a musím jít na slabší, avšak naprosto zaslouženou devítku. A chudší výprava je mi vážně ukradená. ()

Reklama

Superpero 

všechny recenze uživatele

Je to pořádně přitažený za pyje. Akce je místy zbytečně přehnaná (vzájemné srážení kulek není cool) a celý se to tváří hrozně drsně. Příběh s tkalcema je neuvěřitelně debilní, ale ke konci to začne bejt aspoň pořádná jízda. Přestřelka v sídle bratrstva je nejlepší z celýho filmu, právě protože tam nejsou ty přehnaný věci, jako kulky co lítaj obloukem atd. McAvoy je dobrej, ale bez Angeliny by ten film vůbec nemohl existovat. Sekne jí to a tu drsňačku jí věříte. Není to vyloženě špatný film, ale pro mě další důvod proč nemít rád Timura Bekmambetova. ()

robbiee 

všechny recenze uživatele

[imdb: 6.9/10] | me: Pár rokov dozadu by šlo o totálny prepadák,... vďaka za efekty v dnešnej dobe, ktoré urobili z tejto hlúposti aspoň niečo čo je fajn na oko. Inak nič. Slabý dej, totálne absurdné scény, proste rozprávka pre deti doplnená detailnými zábermi guľky vrtajúcej hlavy. Totálne nereálne a smiešne. Ak by nebolo efektov, nahej Angeliny vychádzajúcej z kryoregenerátora a Morgana Freemana bol by to totálny bordel,... Dokonca aj McAvoy je ako turbovrah nepresvedčivý. Je mi ľúto. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Akční megacool jízda naprosto neskutečně nadupaná totálně hustou akcí, která je sice většinou strašně přehnaná, ale koho to sere, když se tam masakruje ve velkým stylu, neuvěřitelně nápaditě a každičká, třeba i sebemenší akční scéna, je dotáhnutá k dokonalýmu audiovizuálnímu orgasmu diváka. Krom toho McAvoy perfektní, Angelina Jolie nesmírně sexy, ostatně jako vždycky a závěrečná akce monumentálně dokonale vostrá, škoda jen trošku zbytečně dramatickýho a překombinovanýho konce, ale i tak to je parádní čistokrevná akční giga řežba se všim všudy v Timurově cool a vizuálně dokonalý režii. ()

Galerie (75)

Zajímavosti (56)

  • Na kulce, kterou Fox (Angelina Jolie) na konci filmu vypálí, je nápis „Goodbye“. (Komoi)
  • Kvôli niektorým akčným scénam si herci museli osvojiť základy free runningu (parkouru). (Greenpeacak)
  • Stolní lupa, která se ve filmu objeví, byla zapůjčena českou firmou a nikdy nebyla vrácena. (Grran)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Matthew Vaughn v tajných službách

Matthew Vaughn v tajných službách

28.03.2013

Poté, co nečekaně přenechal režii X-Men: Days of Future Past Bryanu Singerovi, spekulovalo se o skutečných důvodech tohoto kroku. Jedna verze jej spojovala se Star Wars: Epizodou VII, ale jak už… (více)

Pokračování: Wanted 2, Monsters 2, M:I:V

Pokračování: Wanted 2, Monsters 2, M:I:V

20.06.2012

Timur Bekmambetov horlivě propaguje svůj historický akční horor Abraham Lincoln: Lovec upírů a na tiskových konferencích se ho novináři často ptají na dlouho slibované pokračování komiksové adaptace… (více)

Keanu Reeves trénuje na samuraje

Keanu Reeves trénuje na samuraje

20.11.2009

O filmu 47 Ronin už jsme kdysi dávno psali, ale pak bylo ticho a vypadalo to na jeden z projektů, které se nakonec nedočkají realizace. Zdá se však, že to studio Universal s napůl legendárním, napůl… (více)

Reklama

Reklama