• DaViD´82

Když se mamka naštve, tak se potomstvo třese strachy v koutku. Když ztratí trpělivost Matka Příroda jde do háje nejen lidstvo, ale i dobré filmy a Shyaova pověst. Bohužel. Je mi upřímně jedno zda je to myšlené vážně či ne (samozřejmě, že je), ale výsledek není ani ryba ani rak. Chvilkama směšný a nechtíc bavící a v některých momentech naopak přesně takový jaký jsem si ho přál (v několika málo záběrech se Night přibližuje atmosféře Ptáků od du Maurierové více než samotný Hitch). Především atmosférické krajinkářské chvilky s nejrůznější květenou se vyvedly, aneb kam se na to hrabe Receptář. Je mi líto, že se v mnoha scénách směju svému oblíbenci a ne s ním. Není to ovšem vyloženě směšné, není to ani nudné a už vůbec ne nesnesitelné. Díky Wahlbergově "hereckém výkonu" jde však o nechtěně přiteplenou záležitost. Nebýt jeho jdu s hodnocením i výše. A jaké, že to tedy vlastně je? Naprosto nijaké. Holt se to tak někdy semele, že se nezadaří. V mých očích u "eMka" poprvé a snad i naposled. Stane se. Stalo se to stalo. Škoda, jedeme dál. ♫ Hodnocení OST: 3/5(12.6.2008)

• Marius

Po Lady in the water som opäť svojmu najväčšiemu (ne)miláčikovi dával rovnaké šance na dobrý film (na Shyamalana) ako aj na konečne zaslúžený odpad. Lenže to s čím tento indický zázrak prišiel je niečo čo sa vymyká obom týmto protipólom. Námet Happeningu je výborný, pomsta matky prírody na jej nepodarenom experimente Homo Sapiens Sapiens v nie tak celkom pomalej nevyhnutnosti tu už dávno nebola (ak vôbec niekedy bola). Udalosť sa však popri okatom pseudofilozofovaní o Einsteinových včelách snaží bojovať i na poli drámy a romantického rodinného filmu, čo u mňa vyvolávalo celú dobu cynické úškrny. Wahlbergovo „You lied to me !“ je jedna z najhorších replík (vrátane prednesu) aké kedy vo filme zazneli. Scenár Udalosti by napísal i žiak na strednej škole a jeho dialógy musel Shy konzultovať s nejakou romanticky založenou teenagerkou, inak si ich dementnosť vskutku neviem vysvetliť. Herecké obsadenie napriek áčkovým menám sklamalo na plnej čiare a to najmä kvôli tomu, že v Happeningu niet čo hrať. Plytké postavy prechádzajúce „krízou“ a utápajúce sa v mori „problémov“ nemajú šancu dostať sa divákovi pod kožu. Záverečná sekvencia je tak neskutočne pateticky smiešna, že práve vďaka nej a tomu, že jedinou "Shyovskou pointou" filmu je to, že pointu nemá, dám Happeningu jednu hviezdičku. Pevne totiž verím, že Shy vie i horšie a k tomu zaslúženému odpadu sa raz určite prepracuje 1/10(7.10.2008)

Vynikající!! Přes vlažné přijetí tohoto filmu, já osobně ho považuji za Shyamalanův nejlepší. Téma je mi vyloženě blízké od dob Romera a Cronenberga v jejich začátcích a fungovalo výborně rovněž. Všudypřítomné apokalyptické zlo, záhadné cosi, brutální mrazivé, nepříjemné, ztísněné a nepředvídatelné ... Ať už jsme čekali jakýkoliv konec, tento se mi zdál nejpřirozenější. Prostě to skončilo ... Vynikající atmosféra. Opravdu paráda, tyhle filmy můžu.(11.9.2009)

Netrufam si generalizovat, preco sa to inym nelubilo. Mozno su to povacsinou faktory, ktore mne sadli a to i bez nekritickeho vzyvania Shyovej "geniality". I v dobe, kedy je tendenciou jednoduchost casto asociovat s banalitou v jej pejorativnom zosmiesnovani a povazovat ju tak za negativum ma The Happening presvedcil, ze pointa v smere nadviazania na konstrukciu pribehu (t.j. preco je postaveny a vybudovany prave predkladanym sposobom) moze byt funkcnou, aj ked je vlastne sama celym pribehom, t.j. je prezentovana od zaciatku. Jednoduche posolstvo podane jednoduchym pribehom, sposobom (ramovania obrazu, dlzky zaberov, pouzitie hudby) vyuzivajuci overene postupy budovania napatia. Uznavam, ze nimi dnes uz asi tazko u divaka strachu docielite, ovsem to napatie, to sam tam pritomne citil. Zial, tam kde audiovizualna zlozka pribeh podporovala ako to len slo, ustredne herecke kvarteto na cele s Wahlbergom uspesne sabotovalo kazdy frame filmu. Na poli castingu je The Happening skutocnou pohromou, ktoru mozno Shy prizivil aj sam svojim nezvladnutym DIRECT actOR. 7/10.(10.6.2008)

První Shyamalan, kterého se nezdráhám označit za zábavného je paradoxně snímek, který širší divácká obec nepřijala zrovna s otevřenou náručí. U Události jsem byl pohlcen již samotným příběhem, který je velmi působivý. Reálně vypadající hrozba působí autenticky a má schopnost diváka zaujmout, i když ano, Shyamalan mohl mnohem více přitlačit na pilu. Jenže opravdu se tu mělo jednat o biohoror? Myslím že ne, ovšem nebudu tvrdit, že to není škoda. Shymalan si v tomto snímku naštěstí nehraje na boha. Zbytečně nekáže o ekologii ani o rodiných hodnotách (ne, opravdu nemíním hledat ve scéně odloučení a následné smrti pointu o rodinné soudržnosti), pouze se snaží odvést dobrou práci. A daří se mu to. Překvapivě. Nikdy bych nečekal že tenhle indický objev se někdy odhodlá natočit uvolněný béčkový film o tom, jak se stromy mstí za odhozené odpadky.(31.8.2008)

• - Natáčení začalo 6. srpna 2007 a trvalo 44 dní. Bylo to na den přesně devět let od začátku natáčení Šestého smyslu. (3DD!3)

• - Snímek se umístil na 8. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném od čtenářů časopisu Empire. (orkadimenza)

• - Shyamalanův původní scénář pod názvem THE GREEN EFFECT se točil okolo vzpoury rostlin proti lidskému pokolení (ve stylu Dne Trifidů), ale studio jeho scénář zamítlo a Shyamalan byl nucen původní příběh přepsat do dnešní podoby. (3DD!3)