Stalo se

The Happening

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA / Indie / Francie, 2008, 87 min

• Tetsuo

Ani vlastne nevim, proc hodnotim tak vysoko. Snad za to, ze ten film dovede temer do konce napinat s otazkou "co za tim vezi". Ale bic upleteny, z - vite ceho - , nezapraska, protoze to ani nebylo v planu. Prvni Shyamalanuv film bez pointy, ale i cehokoli jineho. Je mi dost lito autora, protoze se mu ted bude spousta lidi smat.(9.6.2008)

Nepochybuji, že na papíře to vyznívalo jako perfektní úderná satira na blábolivé prognostiky varující před zhoubným lidským jednáním ("Příroda vám to spočítá, bastardi, třiďte!") ... Bohužel na plátně to vyznělo přesně naopak, byť s několika mrknutími na diváka (vědec v televizi na konci). Shyamalan by se rád nebral vážně, ale asi mu to nějak podvědomě nejde (nebo zapůsobili producenti, ta krátká stopáž by tomu odpovídala). Ale jako reklama na božské oči Zooey a poučka jak natočit hutnou atmosférickou scénu je to dobré(15.5.2010)

Ekologický filmový rok 2008 zplodil srágoru DEN, KDY SE ZASTAVILA ZEMĚ na straně jedné a tuhle geniální Shyamalanovu taškařici na straně druhé. Já ten film prostě žeru, to jak střídá vážnou tvář, polohu hollywoodského mainstreamu a skvělé nápady s komickou pošahaností (ztělesněnou roztomile mimózní a mimózně roztomilou Zooey Deschanel), střílením si ze žánru i ze sebe sama a tupou doslovností. Fascinující hříčka či maglajz, jak chcete.(15.11.2008)

Mistr Nájt Šájmalán se tedy předvedl. Nápady z mládí se vyplýtvaly a teď už se jen vaří z vody na vlně Holywoodského úspěchu. Musím říct, že prvotní atmosféra byla velice svízelná a diváka až jakoby tlačila do rohu. Odsud pak ale ten divák čekal a koukal jako hraboš na hada a čekal a čekal a ono se to furt nedostávalo a nedostávalo. Nakonec se to grandiózní vyvrcholení, ta facka na probrání, že Šájmalán to pořád ještě umí, nekonalo. Otázka tedy zní, zda se ve Stalo se stalo něco, co se stalo, ale stalo se to, že co se mělo stát ve Stalo se, se nakonec nestalo a tak se stalo, že jsem tomu napařil jen tři Bohoušky.(7.3.2012)

Ach Shyamalanae, Shyamalane. Tak krásně rozjetá kariéra, dva kroky mimo a teď tě půlka světa nenávidí a druhou půlku nezajímáš. Přesto trvám na tom, že si to nezasloužíš. Stalo se není klenot ani velmi dobrý film, je to průměrná podívána s několika extrémně mrazivými a skvěle vymyšlenými momenty, které podtrhují genialitu tvůrce, stejně jako všechny ostatní části podtrhují jeho neschopnost vyrovnat se s tlakem a vytvořit další velký film. Nejprve mě potěšilo, že slavné okamžiky z trailerů se ve filmu stanou během prvních pár minut a poté už vidíme dosud skryté scény, ale pak mi došlo, že těch už je jak šafránu. Je to škoda, protože Mark Walhberg je dobrý, i když z jeho pusy vycházejí pochybné dialogy, které možná psal syn režiséra den předem... Ekologie asi vládne světu a tak se ve filmu dozvídáme "krutou pravdu", kterou nám stejně už někdo jiný prozradil nebo nám došla. Nezvládnuté elementy příběhu a vyprávění jsou smutné, ale stále je tu ta naděje, že Shyamalan dokáže najít v sobě ten kus geniality a opět se postaví na své pevné indické nohy a bude vládnout filmovému světu. Snad jednou se tak stane.(9.8.2008)

• - Odpověď na matematický rébus Juliana je, že měsíc má 30 dní, což je 10,737,418.23 dolarů. (Benjamin-L)

• - M. Night Shyamalan si tentokrát príliš nezahral. Prepožičal hlas Joeymu (neustále volajúcemu Alme). (MoiJe)

• - Ve scéně ve vlaku sedí vedle hrdinovy ženy sám režisér Shyamalan. (Bioscop)