Stalo se

Udalosť

The Happening

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA / Indie / Francie, 2008, 87 min

Jako experiment, ve kterém se míchá braková estetika s artovou ambiciózností a posměšně se komentuje žánr a vlastní minulost je STALO SE tuze zajímavé, jako film s otřesnými hereckými výkony, vyloženě hloupými a neuvěřitelnými dialogy a nezvládnutými žánrovými přechody i manýrismem v navozování napětí a strachu je to hrozné a nefunguje to (vůbec). Ale mám za to, že ten film je vtipný a má takový být, "akorát" ten humor je natolik důmyslný a jemný, že ne všichni zho poberou. Na druhou stranu oproti předchozím Manojovým počinům o tomhle nestojí za to moc diskutovat a nemám touhu ho vidět podruhé (přestože se rozležel v hlavě). To bude způsobeno tím, že zatímco v ŽENĚ VE VODĚ zdánlivá příběhová banálnost byla vynahrazována chytrým vypravěčským systémem a ve VESNICI žánrové přechody se ukázaly býti vychytralým konceptem, v STALO SE nic takového není a ten film je tak banální a tak žánrově nezvládnutý, jak se jeví (jediná scéna fungující z žánrového hlediska je s "babičkou"). A navíc, stejně jako ZNAMENÍ, i STALO SE je hrozně tezovité, tentokrát je ale víra nahrazena ekologickou agitkou. Jednoznačně nejslabší Shy, ale stále převyšuje své žánrově spřízněné souputníky, přestože jako film nefunguje a jako experiment není dotažený a tolik inspirativni.(12.6.2008)

Skvělé..... Trošku mne naštvalo, že jsem se nedozvěděl, proč tomu tak bylo, jak to ty r.....ny udělaly, co to vůbec vypustily, jak se domlouvaly...... tohle mne například děsně zajímalo :-) Ale už od počátku filmu jsem byl v napětí, duchem jsem byl na poli, cítil vítr a běžel s nimi, skvělé herecké výkony...... tento žánr mi letos chyběl, takže jsem rád, že jsem ho shlédl.(4.8.2008)

Po projekci jsem před sálem blekotal něco o sedmičkovém filmu, jenže s odstupem jsem byl při rekapitulaci plně konfrontován s plytkostí a prázdností snímku a frustrací z marného čekání na (šokující) rozuzlení celého toho sebevražedného divadla, jež Shyamalanovu kousku uměle dodávalo na napínavosti. Ne že by tam napětí přítomno nebylo, ale několik "napínacích" scén v podstatě hraničilo s demencí a docela se divím, že mě ty Wahlbergovy teorie a etudy s poryvy větru neuvedly v smích. Marno platno, asi jsem to klukovi indickému žral více než ostatní a minimálně za pár nápaditých úmrtí a místy slušnou atmosféru prozatím pod 5/10 nepůjdu. Každopádně pro mě větší zklamání než (druhá polovina) Vesnice.(9.6.2008)

• Marius

Po Lady in the water som opäť svojmu najväčšiemu (ne)miláčikovi dával rovnaké šance na dobrý film (na Shyamalana) ako aj na konečne zaslúžený odpad. Lenže to s čím tento indický zázrak prišiel je niečo čo sa vymyká obom týmto protipólom. Námet Happeningu je výborný, pomsta matky prírody na jej nepodarenom experimente Homo Sapiens Sapiens v nie tak celkom pomalej nevyhnutnosti tu už dávno nebola (ak vôbec niekedy bola). Udalosť sa však popri okatom pseudofilozofovaní o Einsteinových včelách snaží bojovať i na poli drámy a romantického rodinného filmu, čo u mňa vyvolávalo celú dobu cynické úškrny. Wahlbergovo „You lied to me !“ je jedna z najhorších replík (vrátane prednesu) aké kedy vo filme zazneli. Scenár Udalosti by napísal i žiak na strednej škole a jeho dialógy musel Shy konzultovať s nejakou romanticky založenou teenagerkou, inak si ich dementnosť vskutku neviem vysvetliť. Herecké obsadenie napriek áčkovým menám sklamalo na plnej čiare a to najmä kvôli tomu, že v Happeningu niet čo hrať. Plytké postavy prechádzajúce „krízou“ a utápajúce sa v mori „problémov“ nemajú šancu dostať sa divákovi pod kožu. Záverečná sekvencia je tak neskutočne pateticky smiešna, že práve vďaka nej a tomu, že jedinou "Shyovskou pointou" filmu je to, že pointu nemá, dám Happeningu jednu hviezdičku. Pevne totiž verím, že Shy vie i horšie a k tomu zaslúženému odpadu sa raz určite prepracuje 1/10(7.10.2008)

Plně souhlasím s komentářem od uživatele pshimi. Pro mě je Shyamalan jeden z absolutně nej a jeho práci beru jako dílo mistrovské, takže i kdyby ostatní jeho film hodnotili brakem, pro mě vždy bude vysoký nadprůměr vším, co dělá. Je to zaslouženě režisér mezi elitou, ať už jsou jeho poslední filmy strhávány diváky a kritiky jak chtějí. Holt někdo je zvyklý na to, někdo zase na to a M. Night S. má svůj styl a mě osobně opravdu vyhovuje. Jediné, co mě mrzí u tohodle snímku je to, že jsem jej viděla v otřesné kvalitě, tohle já nikdy nedělám, filmy si potřebuji vychutnat s kvalitním zvukem a obrazem - a není to jen má rozmazlenost, spíše fakt, že čím vyšší kvalita, tím více si divák snímek procítí a méně mu toho unikne - a to vůbec tohle neberu jako nějaký laciný slogan pro multikina, jen jsem si to nejednou zkusila a je to fakt. Až tenhle film uvidím v kvalitě jemu hodné, čímž myslím tu nejvyšší, moje hodnocení ještě o hvězdičku stoupne. Byl úžasně natočený a já se budu jako vždy těšit na další snímek tohodle mého .. jak to říci, snad možná filmového boha.(18.6.2008)

• - Natáčení začalo 6. srpna 2007 a trvalo 44 dní. Bylo to na den přesně devět let od začátku natáčení Šestého smyslu. (3DD!3)

• - M. Night Shyamalan si tentokrát príliš nezahral. Prepožičal hlas Joeymu (neustále volajúcemu Alme). (MoiJe)

• - Shyamalanův původní scénář pod názvem THE GREEN EFFECT se točil okolo vzpoury rostlin proti lidskému pokolení (ve stylu Dne Trifidů), ale studio jeho scénář zamítlo a Shyamalan byl nucen původní příběh přepsat do dnešní podoby. (3DD!3)