Stalo se

The Happening

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA / Indie / Francie, 2008, 87 min

• Boss321

Pořádně nevím, co si mám o tomhle snímku myslet. Přišlo mi to takové nemastné, neslané. Určitě šlo z námětu vytřískat mnohem víc než nám předvedl M. Night Shyamalan. Dále chyběl nějaký zvrat či moment překvapení, na který jsem marně čekal celý film. Také jednání lidí v určitou situaci jsem nechápal a to nemluvím o nekonečném štěstí, které celou dobu provázelo Wahlberga a jeho skupinku. Mark Wahlberg v hlavní roli nezklamal, ale scénář ho velmi omezoval. Natočit to začínající režisér, tak si pomyslím, že jde o celkem zdařilý debut, ale jelikož to natočil M. Night Shyamalan, tedy režisér kultovního Šestého smyslu, jedná se o velmi průměrné sci-fi jakých jsou mraky. Slabé tři hvězdičky......(4.7.2008)

• POMO

Tak bohužial… Shyamalanov režijný rukopis v tvorení napätia je tu prítomný (strašidelný dom so strašidelnou paní domácou) a zvádza k 3* hodnoteniu, no všetko ostatné podstatné chýba. Motív lásky nefunguje a vzťah hlavných hrdinov je nepochopiteľný, po zaujímavých dialógoch a finálnej pointe ani stopy. THE HAPPENING je mdlá, miestami napínavá a miestami naivná fraška, uvarená z vody, posolenej Howardovou hudbou zo SIGNS.(9.6.2008)

• ORIN

Stalo se. Mohlo to dopadnou ještě hůř, nebo snad ne? Shyamalan motá páté přes deváté, jeho postupy by byly inovační možná tak za první republiky, v roce 2008 to bohužel působí neuvěřitelně trapně a samoúčelně, přitom trailer předznamenával nadupaný film. Realita je taková, že Shyamalan by nevylekal roční batole, natož statného jonáka, jakým jsem já :oD. A název filmu bych změnil na Tráva zabiják, když brakový film, tak i brakový název. Děkuji za pozornost, konec hlášení...(14.6.2008)

Jako experiment, ve kterém se míchá braková estetika s artovou ambiciózností a posměšně se komentuje žánr a vlastní minulost je STALO SE tuze zajímavé, jako film s otřesnými hereckými výkony, vyloženě hloupými a neuvěřitelnými dialogy a nezvládnutými žánrovými přechody i manýrismem v navozování napětí a strachu je to hrozné a nefunguje to (vůbec). Ale mám za to, že ten film je vtipný a má takový být, "akorát" ten humor je natolik důmyslný a jemný, že ne všichni zho poberou. Na druhou stranu oproti předchozím Manojovým počinům o tomhle nestojí za to moc diskutovat a nemám touhu ho vidět podruhé (přestože se rozležel v hlavě). To bude způsobeno tím, že zatímco v ŽENĚ VE VODĚ zdánlivá příběhová banálnost byla vynahrazována chytrým vypravěčským systémem a ve VESNICI žánrové přechody se ukázaly býti vychytralým konceptem, v STALO SE nic takového není a ten film je tak banální a tak žánrově nezvládnutý, jak se jeví (jediná scéna fungující z žánrového hlediska je s "babičkou"). A navíc, stejně jako ZNAMENÍ, i STALO SE je hrozně tezovité, tentokrát je ale víra nahrazena ekologickou agitkou. Jednoznačně nejslabší Shy, ale stále převyšuje své žánrově spřízněné souputníky, přestože jako film nefunguje a jako experiment není dotažený a tolik inspirativni.(12.6.2008)

• Fr

08:33 – na chvilku jako by se zastavil čas a Claire si probodla krk. Ano, stalo se ….. Kousek vedle začali (z nebe) ze střechy padat dělníci. Ano, to se také stalo. Proč? Co se stalo? NĚKTERÉ SÍLY PŘESAHUJÍ NAŠE CHÁPÁNÍ! Dojemné scény v pasážích, kde se vlastně nic neděje. Nezneklidňující a bez špetky napětí tam, kde bych si měl ,,kousat nehty“. Vše do sebe hezky zapadá, příčiny epidemie není třeba složitě hledat, každej tu přece všechno ví. A do toho Elliot zjistí, že mu žena lhala. Pokusy o paniku – skupinka ječících žen je trapná. Jsou tu ale i zajímavé věci. Třeba některé nápady jak se ,,zasebevraždit“, nebo záběry ze ZOO, které jsou dokonce akční! Vítr se blíží jako zbraň hromadného ničení….. To mohlo fungovat! Ale vše sráží ŠPATNĚ HRANÉ emoce. A tak se stalo, že láska zvítězila nad neurotoxinem a M.N.Shyamalan se zřejmě nadobro vydal na cestu do propadliště dějin. Nebo ne?(7.11.2008)

• - Natáčení začalo 6. srpna 2007 a trvalo 44 dní. Bylo to na den přesně devět let od začátku natáčení Šestého smyslu. (3DD!3)

• - Film byl natočen kompletně tak, jak jej uvidíte. Běžná praktika je natáčet scény "napřeskáčku" a pak je sestříhat do smysluplného příběhu. (Benjamin-L)

• - M. Night Shyamalan si tentokrát príliš nezahral. Prepožičal hlas Joeymu (neustále volajúcemu Alme). (MoiJe)