Stalo se

Udalosť

The Happening

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA / Indie / Francie, 2008, 87 min

Musim teda uznat, že film mě dokázal udržet u obrazovky až do konce, protože jsem si pořád řikal, co se to tam vlastně děje a byl jsem zvědavej, jak to teda dopadne. Ve filmu je pak několik scén, který by samy o sobě byly hodně dobrý, dá se chvílema mluvit i o nějakym napětí, ale celkově to působí jako úplná blbost. Jinak Marky Mark byl vždycky tragéd a Zooey Deschanel tady na sebe upozornila snad akorát svejma vytřeštěnejma modrejma očima. Hodně slabý 3 hvězdy a o tý třetí rozhodnul až nehappyendovej závěr.(17.12.2010)

Moment, moment... 55%??? To se mi trochu nezdá. Vypovídá to jen o tom, že většina zdejších uživatelů má pocit, že jsou filmový kritici... Tenhle film jsem sledoval v jednom malém městě v rozvrzaném kině, nepohodlné sedačce a přesto mě neuvěřitelně bavil. Tematicky originální snímek, který mě vtáhl do děje a byl jsem napnutý po celou jeho dobu. Nevím co se zdejším "odborníkům" nelíbí. Snad lacině provedený trik ze ZOO? Nebo občasný nepřesvědčivý výkon Marka Wahlberga? Prkotiny, které jsem díky napínavému ději uplně přehlížel - 90%.(7.8.2008)

Skvělé..... Trošku mne naštvalo, že jsem se nedozvěděl, proč tomu tak bylo, jak to ty r.....ny udělaly, co to vůbec vypustily, jak se domlouvaly...... tohle mne například děsně zajímalo :-) Ale už od počátku filmu jsem byl v napětí, duchem jsem byl na poli, cítil vítr a běžel s nimi, skvělé herecké výkony...... tento žánr mi letos chyběl, takže jsem rád, že jsem ho shlédl.(4.8.2008)

• ORIN

Stalo se. Mohlo to dopadnou ještě hůř, nebo snad ne? Shyamalan motá páté přes deváté, jeho postupy by byly inovační možná tak za první republiky, v roce 2008 to bohužel působí neuvěřitelně trapně a samoúčelně, přitom trailer předznamenával nadupaný film. Realita je taková, že Shyamalan by nevylekal roční batole, natož statného jonáka, jakým jsem já :oD. A název filmu bych změnil na Tráva zabiják, když brakový film, tak i brakový název. Děkuji za pozornost, konec hlášení...(14.6.2008)

Rozpočet $48miliónovTržby USA $64,506,874Tržby Celosvetovo $163,403,799Tržby za predaj DVD v USA $27,979,248 //počet predaných kusov 1,161,083║ Ponúknutá koncepcia filmu je v tomto prípade úplne iná, než nám majster hrôzy prinášal a tým spravil rázny krok vpred, s tým že rozšíril svoje pole pôsobenia v rámci prevedenia skladby filmu. Zmena prichádza od samého začiatku, kde po uplynutí úvodných titulkov v doprovode príjemne plynúcich obláčikov na oblohe, prichádza na chvíľu krátke zatmenie a hneď na to príchodom prvých obrázkov sme hodení priamo do centra diania v rušnom Central Parku. Neubehne ani minúta a sme svedkami prvej brutálnej smrteľnej scény, od nej sa už potom spúšťa pyramídový kolaps úmrtí. Sprostredkovaná brutalita sa zatiaľ odohráva bez nejakého širšieho vysvetlenia či nejakej zreteľnej príčiny. Naše skľúčené, váhajúce pocity z toho čoho sme vlastne svedkom, uvádza na pravú mieru v zapätí učiteľ Elliot Moore (Mark Wahlberg) na jednej zo škôl, keď pri výučbe dáva otázku „Ako je možné že ročne vyhynú desiatky miliónov včiel?“ ,k tomu je ešte moc podnetný aj výrok Alberta Einsteina napísaný na školskej tabuli dotvárajúci víziu filmu: „Ak by vyhynuli včely, svetu ostanú štyri roky života.“ A tak vďaka tejto nápovede sme oboznámení s tým čo nám chce dej ponúknuť, potom už len musíme sledovať ako sa trápia nevedomé unikajúce osoby z mesta a teda o krok v pred vieme zhruba čo ich v nastávajúcom čase čaká. Takže Shyamalan hneď od začiatku ukáže karty na stôl bez toho aby nám pripravoval nejaké to prekvapenie, dejový zvrat. A táto zmena v danej téme mu prospela, lebo jej výpoveď má zaujímavú hĺbku aj keď ťažko stanoviť postoj ohľadom jej reálnosti. V každom prípade my tematický film Udalosť trošku pripomína v určitom ohľade spočiatku zatracovaný, či s posmeškami odsudzovaný „vážny“ film Stav ohrozenia(The Siege, 1999), kde sa pojednávalo o teroristickom útoku na New York a následnom kolapse a dnes už dobre vieme čo nás nakoniec v roku 2001 čakalo a aký následný silný rozmer dostal tento film. A tak po príklade v spomínanom filme si treba uvedomiť, že z určitej časti majú v prírodných katastrofách prsty ľudia a tak netreba vylučovať aj taký príklad záhuby aký nám načrtol tento film. K tvorcovskej základni len dodám, že na hustej atmosfére sa svojím umením podieľali aj viackrát Shyamalánom overení kameraman Tak Fujimoto či skladateľ formátu ako James Newton Howard, ktorý sa dajú označiť za ikony svojho remesla. K hereckým predstaviteľom niet čo vytknúť, jednak hrali obyčajných ľudí, ktorý nijak moc výrazne nevyčnievajú nad rámec a tak ich konania, boli bez nejakého poviem že hereckého „dramatického“ prifarbenia. Svoje postavy hrali jedným slovom jednoducho, bez nejakého hrdinského dôrazu, takže pôsobia na vonkajšok tak ako sme zvyklí v živote vnímať ostatných jedincov, či už ide o postavu Almy v podaní Zooey Deschanel, prežívajúcej malú krízu vo vzťahu a tak si musíme vypočuť jej tápajúce dialógy „o ničom“ len aby pred ostatnými zahladila to čo je zrejmé z jej „umelej“ ženskej osoby, Mark Wahlberg ako učiteľ zo školy sa stáva len takým malým vodcom rozpadajúceho sa stáda, bez toho aby mohol nejako zasiahnuť a chrániť svojich zverencov, svojími reakciami na dané udalosti len poukazuje aký môže byť zaskočený aj učiteľ prírodných vied, ostatné postavy sa v deji skoro len mihnú a tým pádom tvoria len kulisu okolo prebiehajúcich momentiek. V konečnom dôsledku chápem, že veľká väčšina filmových priaznivcov bude filmom opovrhovať pre rôzne veci, od prevedenia filmu, prekvapivé reakcie postáv až po samotné herecké výkony. Ale pre to málo čo sa na film budú snažiť pozrieť neosobne, bez porovnávania z predchádzajúcimi režisérovými počinmi si musia film zamilovať. Výhodou filmu je aj, že netrvá dlho a na svojej ploche nič zbytočne nenaťahuje, či dokonca premrštene neotravuje s brutálnymi scénami tak aby sme museli byť z nich otrávení, kdež to zhnusený z ich prevedenia budeme. A u mňa celkový dojem z filmu narástol aj o to viac, že my z časti splnil svojim námetom môj vysnení filmový sen posledných rokov(natočiť niečo konzistenčné o prírode aj keď nevľúdnej). /videl v kine: 100%/(1.7.2008)

• - Shyamalanův původní scénář pod názvem THE GREEN EFFECT se točil okolo vzpoury rostlin proti lidskému pokolení (ve stylu Dne Trifidů), ale studio jeho scénář zamítlo a Shyamalan byl nucen původní příběh přepsat do dnešní podoby. (3DD!3)

• - Snímek se umístil na 8. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném od čtenářů časopisu Empire. (orkadimenza)

• - První film M. Night Shyamalana, který má přístupnost R - od 18 let. (3DD!3)