Stalo se

Udalosť

The Happening

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA / Indie / Francie, 2008, 87 min

Moment, moment... 55%??? To se mi trochu nezdá. Vypovídá to jen o tom, že většina zdejších uživatelů má pocit, že jsou filmový kritici... Tenhle film jsem sledoval v jednom malém městě v rozvrzaném kině, nepohodlné sedačce a přesto mě neuvěřitelně bavil. Tematicky originální snímek, který mě vtáhl do děje a byl jsem napnutý po celou jeho dobu. Nevím co se zdejším "odborníkům" nelíbí. Snad lacině provedený trik ze ZOO? Nebo občasný nepřesvědčivý výkon Marka Wahlberga? Prkotiny, které jsem díky napínavému ději uplně přehlížel - 90%.(7.8.2008)

Zacatek me prijemne prekvapil, nikdo nevi, co se deje, lidi se zastavujou na ulicich a spousty sebevrazd. Shyamalan se s tim fakt neparal, dostal paradni napad s tema sebevrazdama a tu Rkovou pristupnost si vychutnava. Bohuzel za chvily je konec a skupinka pod vedenim Wahlberga (kterej ma celou dobu stejnej starostlivej vyraz) se vydava na cestu. A tady to de do kopru. Shyamalan uz nema zadnej napad, takze postavy jen jdou, obcas jakoze prijdou s nejakou teorii, sem tam scena jak z parodie a obcas najdou nakou tu mrtvolu. Proste takova Spielbergovo Valka svetu bez robotu a armady. No a kdyz uz i Shyamalanovi dojde, ze je toho chozeni nejak moc, prisoupne do deje silenou babu a rozjede uplne novou linii pribehu, sice napinavou, ale zbytecnou. Aspon, ze ma film jen 80 minut, takze nudit nezacne. Clovek taky musi prehlidnout veci, jako, ze vsichni chcipaj krome hlavnich hrdinu, klisovitej vyvoj vztahu, stupidni vysvetleni. Aspon, ze zaver je docela vtipnej. Jako spatny to neni, jen to mohlo bejt daleko napinavejsi a zajimavejsi.(14.6.2009)

Lepší než jsem čekal, ale Shymalanovu zašlou slávu to nemá šancí zvednout. Sice začátek naprosto excelentní, jenže během dvou minut vše zapomenuto a začíná se na světlo světa drát slaboučkej scénář, kterej ruku v ruce s nic moc herci nedokáže vytvořit pořádnou mrazivou atmosféru, kterou by to tak strašně chtělo, ani ty sebevraždy nemaj takovou sílu jako by to potřebovalo, výjimkou je až posledních 20 minut, který ukázaly jak měl celej film vypadat. Krom toho je celkem zřejmý, že Shyamalan nemá zrovna zkušenosti s brutálníma scénama a tak se občas objevujou chyby, který trochu sráží realističnost filmu, ale neni to moc zásadní, když se na to člověk nebude zaměřovat, tak si toho ani nevšimne. Nicméně film to rozhodně špatnej neni, nestát za tim sám velký machřík Shyamalan, tak by to asi mělo vyšší hodnocení.(5.7.2008)

Na otázku prečo Happening dopadol tak ako nakoniec dopadol, sa ťažko hľadá odpoveď. Podpísal sa pod to fakt, že bol Shyamalan nútený prepisovať pôvodný a lepší scenár jeho myšlienky, ktorý však nesadol štúdiu alebo ide o jeho starší študentský projekt, s ktorým vyrukoval po posledných neveľkých úspechoch? Tomu druhému by som bol ochotný aj veriť, veď len v priamom súboji proti dnes už pomaly kultovému Šiestemu zmyslu jeho najnovší projekt nemá šancu obstáť. Nezlyháva však po réžijnej stránke, hudba a kamera taktiež spĺňajú prísnejšie kritériá a na navodenie vhodnej atmosféry plne postačujú. Tú však v kľučových momentoch eliminuje celkovo nevydarený casting a nie najlepšie vedenie hercov ale aj nie veľmi presvedčivé dialógy. Ale prečo? Lenže hoci som bol zvyknutý na vyšší štandard, potrebu pridať sa k tým, ktorí indickému majstrovi kopú imaginárny hrob necítim. Zatiaľ nie.(10.6.2008)

Ekologický filmový rok 2008 zplodil srágoru DEN, KDY SE ZASTAVILA ZEMĚ na straně jedné a tuhle geniální Shyamalanovu taškařici na straně druhé. Já ten film prostě žeru, to jak střídá vážnou tvář, polohu hollywoodského mainstreamu a skvělé nápady s komickou pošahaností (ztělesněnou roztomile mimózní a mimózně roztomilou Zooey Deschanel), střílením si ze žánru i ze sebe sama a tupou doslovností. Fascinující hříčka či maglajz, jak chcete.(15.11.2008)

• - První film M. Night Shyamalana, který má přístupnost R - od 18 let. (3DD!3)

• - Shyamalanův původní scénář pod názvem THE GREEN EFFECT se točil okolo vzpoury rostlin proti lidskému pokolení (ve stylu Dne Trifidů), ale studio jeho scénář zamítlo a Shyamalan byl nucen původní příběh přepsat do dnešní podoby. (3DD!3)

• - Film byl natočen kompletně tak, jak jej uvidíte. Běžná praktika je natáčet scény "napřeskáčku" a pak je sestříhat do smysluplného příběhu. (Benjamin-L)