Sourozenci Jon a Wendy Savageovi spolu nijak zvlášť dobře nevycházejí, ale jsou nuceni postarat se o starého otce, jenž se o ně nikdy příliš nezajímal. V hlavních rolích excelují Philip Seymour Hoffman a Laura Linneyová, režii má Tamara Jenkinsová.  Ve svém druhém celovečerním filmu dosáhla režisérka a scenáristka Tamara Jenkinsová něčeho velmi neobvyklého - její příběh totiž nutí diváky zároveň se smát i plakat.
Jon Savage a jeho sestra Wendy jsou už dávno dospělí a moc dobře spolu nevycházejí, ani se o to nesnaží. Jsou však nečekaně vytrženi ze svých sebestředných životů a musejí se postarat o starého otce Lennyho postiženého demencí, který se však o své děti nikdy příliš nezajímal. Představitelé obou hlavních hrdinů Philip Seymour Hoffman a Laura Linneyová, která byla za ztvárnění této role navržena na Oscara, svými výkony umocňují zajímavý a lidsky silný příběh, který brilantně analyzuje složitou rodinou situaci, v níž se prolíná nechuť a pochyby s bolestí, obavami i láskou. Film měl premiéru na Sundance Film Festival 2007. (oficiální text distributora)

EvAnSiT

Zobraziť niečo nepríjemné príjemným spôsobom a bez nadsádzky je vskutku náročné. To uznávam. Avšak, efektívne zobrazenie naturalizmu skĺbené s magickým realizmom dohromady platilo , žiaľ, len vo Wendynej pripravovanej hre, nie v celom filme. ()

Nosdrolomo

Tamara Jenkinsová dosáhla něčeho velmi neobvyklého – její příběh totiž nutí diváky zároveň se smát i plakat. Tak praví oficiální program Febiofestu. Nevím kdo to psal, ale já ani neplakal, ani se nesmál. Žánrové označení komedie u tohoto filmu rozhodně není namístě, hodí se spíše jenom to drama. Film pojednává o ženě, krásné ženě středního věku, která je tak trošku looser a pomalu si to uvědomuje. Má staršího bratra a otce, který po odchodu matky výchovu svých dvou dětí nějak neřešil. Teď nastává chvíle kdy se mají děti o starého otce trpícího demencí, hrubým chováním a tvrdohlavostí postarat. Není to ani tak film řešící otázku zdali domov důchodců nebo ne. Je to film ukazující vývoj jedné ženy zapříčiněný několika náhlými událostmi. Ženy kterou excelentně ztvárnila Laura Linney a zde si otevřeně přiznejme ze P.S Hofman zde hraje až druhé housle (ačkoliv skvěle). Tamara Jenkins podkresluje příběh záběry na uniformovanost satelitních městeček a konfrontuje to tak vlastně s automatikou některých rozhodnutí v životě lidském. Na závěr jak už tu někdo psal: „Poklona před paní scénáristkou/režisérkou.“ Skvěle odvyprávěný nezávisláček. ()

easaque

-4* Po menší odbočce k úplně jiným divochům jsem si pustil konečně ty, co jsem hledal. A tihle Divoši už byly podle mého gusta a momentální nálady - malý komorní nezávislý a citlivě lidský film, který výstižně zobrazuje běžný život s běžnými problémy, aspoň těmi co potkávají lidi ve středním věku - puberťáci a mladší. ať si raději pustí druhé Divochy (od Olivera Stonea). I když je v něm i kus nadhledu, tak komedii v něm nehledejte. Za sebe dokážu doporučit. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Agoran

Tak na tenhle film jsem se dlouho těšil, ale skupina diváků sedících za mnou mě nenechala si ho zidealizovat. Když se za vámi smějí jen při pohledu na komickou tvář hlavní postavy, či když scénu s polštářem prožívají s hlasitým "Oh, oh, no!!", tak vám dojde, že film je sám o sobě slabší a hraje na dávno vyzkoušené momenty. FEBIOFEST 2008 ()

Wormboy

Hm....cierna komedia? Ani by som nepovedal. Skor realisticka drama o situaciach, v ktorych sa ocitne drviva cast nasej spolocnosti, prinasajuca moralne dilemy aj s ich prirodzenymi nasledkami a pri tom neutiekajuca sa k neziadanym a umelym emocionalnym vylevom. Za nadpriemerny vysledok okrem ludsky uveritelneho a pri tom chladneho scenara a konania postav, moze predovsetkym vyborne obsadenie. Skoda len trosku prehnanej dlzky. 3,5/5* ()

Swansea

Předně- ten obludně debilní překlad názvu filmu mě dlouho odháněl od sledování jinak vynikajícího snímku. Doufám, že se podobně nedočkáme reedice J.K Rowlingová: Jindra Hrnčíř. Film Savageovi (opět brilantní P.S.Hoffman a výborná L.Linney) má totiž kromě skvělého scénáře a režie Tamary Jenkins jednoznačně univerzální téma- stárnoucí, nemocní a nemohoucí rodiče kontra vykolejenost a těžká rozhodnutí jejich dospělých dětí . ()

JimmyII

Absurdní a černočerná komedie ze života, kde se střídají emoce jako na horské dráze. A přesně tak to chodí, přesně tak to mám i rád. K tomu všemu Laura Linney a Philip Seymour Hoffman, kteří dokazují, že patří k herecké špičce své generace. Tenhle film jsem si užil a budu Tamaru Jenkins do budoucna sledovat. ()

liuk

Hned na začátku se schovívavější přístup k postavám skryje u nespláchnuté záchodové mísy, aby z její výkalové náplně namaloval hybatel příběhu na kachlíky sprostý vzkaz pečovateli své přítelkyně. Ta následně aby zemřela při manikúře přímo v salónku. A tak se o svého osamoceného, demencí nemocného otce přijíždějí postarat dvě jeho děti, kteří doteď ani pořádně nevěděly, v jakém státě bydlel. A teď jsou vyděšení, že ho daly někam do domova a on ani sám neví kde je. Ale není to taková depka, jak to zní. A jestli ano, tak rozhodně ne slzopudná, ale spíš pro mě taková až sarkasticky pohodová, už jen protože není nekonečná, že. Prostě takové věci se dějí a nic se s tím nedá dělat. A určitě není náhodou, že Wendy píše divadelní hru, kterou sama popíše jako pitomé bulení střední vrstvy. Celý film by se tak při moc velkém tlačení na pilu mohl zformovat. Nejde v něm totiž jen o smrt rodiče, ale i o vztahy, práci, bydlení nebo životní standard. A Laura Linney je prostě boží. Hoffman hláškuje pravdy, kterým se člověk musí jen smát, aby mu pak došlo, že má pravdu. A prostě já nepochopím, proč se musí pořád opakovat, jak je rostoucí střední délka života jednoznačným pozitivem. Když potom takový podíl starších lidí s Alzheimerem nebo podobných mozkovým nemocí snad ani neumí doufat v brzký infarkt. ()

solskjaer

I přes to, že si myslím, že jde o velmi důležitý film, jsem naprosto přesvědčen, že nebýt shody náhod (kdy jsem zaměnil Stoneovo Savages za Jenkins The Savages) nikdy bych se na tento film nepodíval. Nemám rád dialogová drama, nemám rád natahované a pomalé příběhy a nemám rád režisérky (do filmů cpou moc emocí). I přes to všechno jsem film shlédl až do konce a jsem za to rád. Málokdy se vidí tak dokonale sehraná herecká dvojice jako je Linney a Hoffman. Sakra proč Linney nedostala za toto Oskara? Kdo uvidí neuvěří jak moc dobrá herečka to je. Jen kvůli ní a Hoffmanovi dávám 4 hvězdy jinak spíše doporučuji na lehce depresivní večer. ()

DavidS.

Rodiče si člověk nevybírá, ale jsou okamžiky, kdy musí přijmout svůj díl odpovědnosti a postarat se o ně a přitom si dát do kupy i vlastní život...Philip Seymour Hoffman tu opět ztvárňuje typ postavy, která nebude nikdy na vrcholu oblíbenosti, ale přesto je ve svých chybách, smutku i pragmatičnosti velmi lidská a blízká...Laura Linney nominovaná za Wendy na Oskara je pak nejen jeho sestrou, ale i jeho ženským protějškem...Zádumčivý snímek o stáří, těžkých životních chvílích i síle se s nimi poprat... ()

M.Niccals

Film, který si na nic nehraje, žádný přemrštěný sentiment, situace jsou takové, jak je přináší sám život, a jsou reaistické a uvěřitelné stejně jako chování postav... i těch pár (opravdu jen lehce) humorných momentů bylo opravdu tak svěžích a opravdových, že nedovolily zkazit celkový dojem z filmu. Laura Linney a Philip Seymour Hoffman září v rolích sourzenců, kteří vláčejí životem své kříže, jež dost možná koření od problému, který je teď znovu spojil dohromady - od jejich otce. Během sledování jejich osudů musí zákonitě každého napadnout, co se stane, až bude jednou v jejich situaci. Pocity viny, soucitu, morální dilemata. "Lidi umírají, Wendy! Právě teď, uvnitř tý krásný budovy je zatracená horrorová show!" ()

F.W.Colqhoun

„Bez legrace....” Titul knihy, na níž jeden z hrdinů usilovně pracuje, jistě nebyl u této „komedie“ zvolen náhodně. Tvůrcům filmu vzdávám hold přesto, že mne na základní rovině nijak výrazně nezasáhl. Při tom, o čem pojednává, je i to možná dobře... Soustředěným dílům opracovávajícím téma, jemuž se běžně * mimo odbornou literaturu a periodik sociální práce, a potom tedy ještě partyzánsky resp. „divošsky" jinak inteligentní lidé, kteří narážejí na hranice existence a porozumění * se snaží(me) všichni tak trochu vyhýbat - smutným okolnostem a praktikám spojeným s odchodem z tohoto veselého světa, není snad ani tolik, abychom mohli říci málo. Hrdiny jsou deformované, deprivované, depresivní bytosti (rozumějte – někdo jako my), navíc možná víc než běžní nositelé kultury (jeden z nich je univerzitní profesor), která nevybavuje své příslušníky strategiemi, jak smrt chápat, jak se s ní vypořádat a možná taky proto smyslem pro to, co podnikat s (ozonovsky řečeno), „časem, který zbývá“. Byť jen pokus se o téma otřít jinak než prostřednictvím patetických keců nebo pozornost odvádějících uměleckých experimentů je hodno obdivu. Vynikající text, jehož vtipnosti si ve vší té hrůze možná ani nevšimnete, stojí na přirozených výkonech představitelů hlavních postav – z toho, JAK Hoffman pronáší zřejmě klíčové prohlášení filmu „People are dying, Wendy! Right inside that beautiful building right now, it's a fucking horror show! And all this wellness propaganda and the landscaping, it's just there to obscure the miserable fact that people die! And death is gaseous and gruesome and it's filled with shit and piss and rotten stink!“ jde hlava kolem. Kromě jiného hlavně režisérčino rozhodnutí neexhibovat a úzkostlivě dbát na střízlivost filmu i v těch nejvypjatějších momentech, zasluhuje maximální ocenění. ()

Angelino

Výborné. Veľmi prirodzené. Všetky elementy do seba krásne zapadajú, výborná dynamika a úžasné herecké výkony. A mnohé hlboké myšlienky, ktoré ako keby len tak vyplávajú na povrch. Zanecháva stopu a množstvo otázok. O životnej fáze, ktorá často môže zmeniť náš život. Keď naši rodičia sú na sklonku života a potrebujú našu pomoc. O tom, koľko sme ochotní obetovať. Ďakujem. ()

DannyBoy80

Tady vpodstatě hrají jen dva lidé a hrají výborně. Hoffman je prostě výborný herec a Linney zdatně sekunduje. Nejvíce mi vadil přítel Linney, ten byl doslova odporný a proč dosadili tohohle herce netuším, snad protože byl podobný dementnímu otci sourozenecké dvojice. Příběh si jede svou pevnou linii do které zasáhnou občas osobní probémy sourozenců. Je to velmi pěkný snímek o vyrovnání se potomků se stářím svých rodičů. Co to všechno obnáší a jaké pocity člověk prožívá. To vše tam můžete najít, včetně vyobrazení různých lidských charakterů a povah. ()