poster

Vernisáž (TV film)

Komedie / Drama

Československo, 1990, 47 min

Režie:

Ivan Rajmont

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Scénář:

Václav Havel (divadelní hra)

Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

 • igi B.
  **

  Madona mia a kinžál do hyždí... Kolářová tuhle trošku pokryteckou Havlovu jednoaktovku svým stupidním přehráváním a deklamováním vyloženě kazí, Töpfer snaživě přicmrndává - a z ryzí >havlovštiny< se jejich přičiněním a Rajmontovou režií stává jen takové rozverně televizácké divadýlko... Ornest už to svým přirozeným herectvím vsedě (;-) přirozeně nespraví... °-/ . . . Hotové kvartýrium. Tak švajc nešvajc, hlavně, že to všichni mysleli tak porevolučně >dobře< , že... - - - P.S. Jojo, pamatuju si, jak už tenkrát jsem se nad tímhle >rajmontěním< ušklíbl. A zlatá první porevoluční adaptace "Vernisáže" brněnského divadla VáHa, uvedená hnedle v lednu 1990 v legendárním Vysokoškoláku - syrová scéna, jen stůl a sesle překryté bílými přehozy, kytka na stole - a text! Neprzněný snahou o tlačení na pilu a za každou cenu být havlovštější než autor sám. - - - P.P.S. Docela bych chtěl vidět ty "udělaný kvartýry s ksichtem" dnešní snobské a na eráru napapané čudlárny, Havlovic nevyjímaje. Nebo rači ne. Nechme toho... - - - - - (Poprvé viděno tenkrát v dobách >havlovských< , hodnocení 23.12.2011 při repete na >vykvartýrovaném prostoru< 40., komentář zde jako sedmý - 23.12.2011)(23.12.2011)

 • gudaulin
  ***

  Václav Havel má tak trochu smůlu a s ohledem na kvalitu jeho tvorby možná spíš štěstí, že jeho tvorba nikdy neměla šanci být posuzována nestranně a nebyla vystavena tvrdé konkurenci volného trhu. Za totality byl pronásledovaný a zakazovaný, po listopadu 1989 naopak nekriticky vyzdvihovaný. Do dějin se zapíše spíš jako veřejný činitel a symbol politických změn, než jako dramatik - už proto, že drtivá většina jeho dramat pojednává o hodně odtažitých tématech zcela vzdálených představám a zkušenostem běžných lidí. Vernisáž je asi jediná skutečně srozumitelná hra použitelná pro širší publikum. Televizní adaptace z počátku 90. let je slušně obsazená, ale ani tak mě Havlův text, který pojednává o snobismu zazobané dvojice, která se snaží udělat dojem na návštěvníka, zrovna dvakrát nenadchla. Celkový dojem: 55 %.(20.10.2009)

 • sportovec
  ***

  Nekritická havlománie, která Havlovi více ublížila, než prospěla si tu vybrala velmi krutou daň doslova na všech, autorem dramatu počínaje. Prokázala jedno: že socialistický realismus nemusí být jen prokomunistický. Podobných chartofilních útvarů se tehdy objevilo víc. Ke škodě věci, neboť disidentská věc si svou přiměřenou úctu nesporně zaslouží.(8.10.2009)

 • Aky
  ***

  Zřejmě nejslabší (nejpolopatičtější) Havlova hra, přičemž realizace zachraňuje, co se dá.(19.12.2016)

 • WANDRWALL
  **

  Zjevná dobová snaha bleskově natočit nějakou hru od Václava Havla. A tak se do toho Ivan Rajmon a televizní štáb pustili naplno. Daniela Kolářová s neváhala ani obnažit, neb co by pro kvalitu televizní inscenace neudělala. Jiří Ornest je návštěvník, jde se podívat jak si žijí lidé za socialismu, a všichni tři herci plácají, aby ukázali, co Havel jako absurdní dramatik vlastně sepisoval v době, kdy nemohl psát. Repríz se tato komedia a drama nedočkala, takže i když je to už dvacet let a bylo to šité horkou jehlou, tak ani kdyby to někdo dneska znovu nastudoval, tak by to moc diváků nenadchlo.(22.9.2011)

 • Vodnářka
  *****

  Jeden pracovník pivovaru kouřící jednu cigaretu za druhou (tak nápadně podobný Havlovi), jedna dokonalá manželka a jeden dokonalý manžel, který se právě vrátil ze Švajcu. Jeden syn s úžasně roztomilými dotazy o žábě, jedna šavle pro případ předčasného odchodu a milion neskutečně dobře míněných rad. Taky by se měla začít česat....Ona se češe...Ale... Proč ji nepošleš na kurz vaření? Jsi náš nejlepší přítel. Víš, jak dobře to s tebou myslíme. Kvůli komu jsme ten byt zařizovali? Víš, ono ti to tak v břiše začne růst....A pak to má tak báječné dotazy... Jedna z dokonalých Havlových her, tak geniálně absurdních, že nevíte, jestli se smát, nebo brečet...(23.12.2011)

 • triatlet
  ****

  Televizní zpracování odpovídá představám, které jsem měl při poslechu rozhlasové úpravy. Herecky dost přesvědčivé.(6.4.2013)

 • gjjm
  ****

  Vernisáž je asi nejlepší Havlova hra. Je to o snobech - manželský pár si pozve svého přítele disidenta na návštěvu, předvádí mu snobsky, draze vybavený byt, dítě...a pointu nebudu prozrazovat. Znám dvě verze. V jedné hraje roli disidenta spisovatele Karel Kryl, v této Tomáš Töpfer. Podle mně se pro tuto roli nehodí ani jeden, ale Kryl hrál přece jen trochu líp a tahle verze je (přes skvělou předlohu) příšerná.(3.5.2009)

 • farmnf
  ****

  Hru jsem viděl několikrát a takových vernisáží u lidí co to se mnou mysleli dobře jsem také zažil docela dost. Kdyby uchopil režii Menzel, dopadlo by to lépe, tady to trochu skřípe. Nicméně slušná podívaná, která hodně o naší historii vypovídá. Na žádné vernisáži mě ovšem kamarádi neukázali kozy svých manželek, to je mi dodnes líto.(25.12.2011)

 • PatoP
  odpad!

  Toto vysielali niekedy v apríli alebo v máji 1990, a odvtedy som to nevidel. Pamätám sa na to presne, pretože som to pozeral v nemocnici a viem, že sa mi po tomto televíznom diele, alebo čo to vlastne bolo, zhoršil zdravotný stav. Je to však film, ktorý okrem trpkej pachute nič vo mne nezanechal, takže sa mi môj zdravotný stav čoskoro upravil.(17.12.2009)

 • sator
  ***

  Myslím že to Václav zažil... 😊 Ten zpěvák ze Švajcu byl boží...(26.7.2017)

 • Eruntano
  *

  Nehorázně zprzněný text. Nevýrazní herci v čele s úplně pitomým výkonem Ornestovým (přitom byl skvělý ve Stížené možnosti soustředění), který zřejmě vůbec nevěděl, která bije, je přebit ještě strašnější prací s kamerou a střihem. Nad tím zůstává rozum stát. Po formální stránce nestravitelné.(20.10.2008)

 • Fifer
  ***

  Musím se smát, jak se k Havlovi vyjadřují zejména ti, kteří o jeho dramatické tvorbě nejspíš neví vůbec nic. Viz třeba gudualin. Havel se stal světově uznávaným dramatikem už v 60. letech, tudíž je naprosto hloupé tvrdit, že měl vždy status zakázaného autora, kterého Západ hrál jen proto, že byl zakázaný. V 60. letech jsme do světa posílali mraky filmů a div.her , mnozí chtěli uspět a neuspěli, Havel uspěl jak u nás, tak v zahraničí v konkurenci volného trhu a byl jedním z mála. Připomínám, že z dramatiků se to povedlo jen pár dalším lidem (např. Kohout). Vernisáž je hra dobová, dnes už nám má co říci jen ve vztahu k době, ale je to perfektní analýza prorežimních pozérů, kteří chtěli být vlastně zadobře i s disidenty- hráli to na obě strany. Je škoda, že herci tak přehrávají, Havel přece vždy tvrdil, že ačkoliv jeho hry vybízejí k laciné karikatuře, on si přeje, aby je herci hráli co nejcivilněji. Škoda, ale žádná tragédie to není, např. to kýčovité aranžmá jejich baráku je vymyšleno perfektně.(31.1.2012)

 • rene75
  ***

  Je to divadelní text a do divadla asi patří. Jako televizní inscenace je to spíš experiment.(23.12.2011)

 • GzL
  odpad!

  A to mělo být co?!(20.5.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace