Metal & metalisté

• Belgie

Metal: A Headbanger's Journey

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2005, 96 min

Začnem parafrázovaním Coryeho Taylora (Slipknot) "Mám rád ženy, ale metal mi dáva možnosť zobliecť tričko a omacať na koncerte druhých metlákov, lebo som chalan." Som síce punkáč, ale s metalovými koreňmi no nikdy som nič podobné na koncertoch nepociťoval, ale presne o tom metal je, že každý si v ňom nájde to čo chce. Výborný dokument, ktorý sa snaží zhrnúť históriu a súčasnosť tvrdých chlapcov a kde tu aj báb. Od počiatkov Black Sabathu po takmer donekonečna sa rozkonárený strom subžánrov, ktoré majú spoločný slovesný základ-METAL. Výborný, náučný a sčasti inšpirujúci dokument o vplyvoch, ktoré vplývajú na obraz metalu, ako napríklad satanizmus, sexualita, hudba či výzor, ale i z neho vyplývajúce ako outsiderstsvo, rebélia či zločinnosť. Množstvo rozhovorov s lídrami a členmi najvychytanejších bandov, množstvo dokumentárneho materiálu či záznamov z koncertov očami pravého "headbangera" dostáva dokument do inej dimenzie, akoby bol zákazkovo natočený naškrobeným kravaťákom s pravítkom v prdeli. Pre fanúšikov temnej vlny sa týmto radí do kategórie must see dokumentov, pre supportteam (rozumej punkáči a rockeri) ktorí sa pravidelne stretávajú na rovnakých koncertoch je to tiež výborný dokument na rozšírenie obzorov s kým máme tú česť. Uvidíme sa v kotli! \m/_(4.11.2011)

Pro fanoušky žánru příjemná povinnost, která možná odhalí i mnoho neznalého. Rozhovory ukazují, že idioti se skrývají, jak jsme předpokládali, úplně všude:D...obecně celý dokument pobaví i poučí a určitě by nebylo na škodu, natočit nějaký ten obsáhlejší seriálek, který by nás metalovou hudbou provedl detailněji a třeba už od pravěkého křepčení s ohlodanou kostí v ruce......vždyť odkud by jsme přeci vzali to úžasné mlácení hlavama, po kterém netrénovaným povolí krční svaly a s hlavou vzhůru můžou chodit jen stěží??? Joo, holt začátky jsou vždycky těžké, ale je jedno kdy začínáte, závislost se projeví a zůstává až nadosmrti...takže, see you in hell přátelé.....nebo třeba na BA :)(11.1.2014)

Treti dokument Sam Dunna o metalu, ktery jsem videl. Nutno dodat, ze pro tuto hudbu dela medvedi sluzbu. Opet vyborne zpracovany dokument s dostatkem informaci, v tomto filmu se zabyva tematem, proc se vetsina lidi na tento hudebni zanr diva skrz prsty. Hodne zajimave. I kdyz uz tento zanr neposloucham, tak v puberte me ovladnul. Kde jsou ty casy, kdy na zacatku devadesatych let jsem s kamaradem jezdil do Cieszyna pro polske "originalky" na MC kazetach a bral je po desitkach (jedna vysla na 27kc), kdy vetsinou v rozhodovani hral nejvetsi roli obrazek obalu alba:-).(4.1.2014)

Chronologicky první film od Sama Dunna a Scota McFadyena. Já ho viděl až naposled:) Je však celkem jedno, jak si filmy pustíte, v každém z nich se dozvíte opravdu hodně zajímavostí o metalu. Tahle série mě fakt baví a jen mě napadlo, kdyby tohle bylo celý třeba o dechovce, asi už bych z toho tak odvařenej nebyl. Tedy, že ne úplně každého tohle zaujme.(15.6.2011)

Dle mého o něco slabší než pozdější Global Metal od stejného autora. Největší devízou je opravdu velké množství slavných jmen přímo před kamerou, i když na druhou stranu je fakt, že tím leckdy utrpí, jak to jen co nejvhodněji nazvat, řekněme heavy metalová mystika. Nezpochybnitelně jsem se ale dozvěděl několik zajímavostí, o kterých jsem neměl předtím ani páru a taky se mi dost zamlouvaly interview s obyčejnými fanoušky. A ačkoliv mi to občas přišlo rozlítané až skoro i místy nepřehledné, tak naopak musím pochválit konec, který to všechno trefně uzavřel. 80 % Oblíbená část- rozhovor s Mayhem(16.8.2011)