Metal & metalisté

• Kanada

Metal: A Headbanger's Journey

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2005, 96 min

Chronologicky první film od Sama Dunna a Scota McFadyena. Já ho viděl až naposled:) Je však celkem jedno, jak si filmy pustíte, v každém z nich se dozvíte opravdu hodně zajímavostí o metalu. Tahle série mě fakt baví a jen mě napadlo, kdyby tohle bylo celý třeba o dechovce, asi už bych z toho tak odvařenej nebyl. Tedy, že ne úplně každého tohle zaujme.(15.6.2011)

Velice kvalitní dokument o metalové subkultuře z přímého pohledu zevnitř... a podle mých zkušeností velice reálný a trefný pohled. Na můj vkus se zaměřuje až příliš na "nejtvrdší" odrůdy metalu zatímco odnože jako industrial, speed, gothic, nebo symphonic metal jsou zmíněny jen velmi okrajově nebo vůbec, ale záznam historického vývoje je bezchybný a i snaha o zasazení metalové subkultury do širšího kontextu celé společnosti, její historie a hlavně jejích (převážně odmítavých) reakcí na ni se rozhodně cení. Plus, každý fanoušek bude nadšením bez sebe ze spousty rozhovorů s obrovským množstvím velkých muzikantů. 9/10(10.9.2008)

• Frajer42

Dovolím si tvrdit, že tento dokument dokáže zaujmout i člověka, který by si metal pustil až jako poslední možnou volbu. Ano, docela mě zaujal. Rozhodně z něj však nejsem tak unešený, jako kdejaký černě oděný chlapík, který je nasraný na celý svět a v metalu hledá útěchu. Skutečně dokument chápu pouze jako takovou velkou sondu do mnoha odvětví metalu, přičemž obohatil moje znalosti. Jen je velká škoda, že mě to vůbec nezajímá. 2*(1.2.2013)

Výborně zpracovaný dokument o nejlepší hudbě pod sluncem, Sam vysvětlí vše od základů, ne každej totiž ví, o čem je skutečně metal, protože každá lajcká ovce si myslí, že je to jen blití do mikrofonu. Metal není pro každého, to je jasný, dozvíte se totiž, jak to skutečně bylo a ne jen tak od někoho, zpovídaní budou samotní tvořitelé, Dickinson z Iron Maiden, Dee z Twisted sister, Alice Cooper, Tom Araya ze Slayer, Ulrich z Metallici a plno dalších. Dílo jde do samotných počátků, kdy vše vznikalo a heavy metal se teprve rozkoukával. Toto musí ocenit i zatvrdlý hip hap hopeři. Nádherné vyobrazení jedné z nejlepších kultur, která existuje, žeru mu to i s navijákem a proč? Jsem totiž metalista tělem i duší.(17.5.2015)

Vynikající dokument o metalu a skvělá návštěva Wackenu... Jako mám tam pár výtek (absence Doom Metalu to je jako fatální chyba tak stará odnož metalu a ani zmíňka, hlavně, že tam dělí kde jaký styly na bandu podstylů a dává tam nedůležité styly metalu v porovnání s Doomem). Celkově jsme našel i pár novinek co jsem neznal. A velkým kladem je i diskuze s předními postavami metalové historie. Jasných 5z5(26.6.2011)