Metal & metalisté

• Belgie

Metal: A Headbanger's Journey

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2005, 96 min

Skvělý dokument o mém oblíbeném hudebním stylu. Průlet rodokmenem metalu a hardrocku + rohovory legendárních kapel a hudebníků (Dio apod.) na vynikající úrovni. Divák taky navštíví Wacken a může si s ledovým klidem zavzpomínat na to jak ho ráno bolelo za krkem když celou noc pod pódiem hrozil a mlátil svými (tehdy) ještě dlouhými vlasy. :).................... PS: Ptáte se proč je metal neoblíbený mezi veřejností?? Protože banda idiotů ve skandinávii spojuje tuhle hudbu s pálením kostelů a jiných zhovadilostí, které dělají téhle muzice špatnou pověst.a taky proto, že si všichni pod pojmem metal představí jen death, doom metal a podobné podžánry, které jsou ovšem spíše nováčky a na všeobecnou veřejnoust působí prostě drasticky a satanisticky. Mám takovou zkušenost že když jsem měl ještě na střední v anglické konverzaci prezentaci o hardrocku a metalu a jedné milé profesorce jsem pustil ukázku (Iron Maiden), tak mi řekla: "tohle je TEN metal? To je dobré, já si představovala něco tvrdšího a takové to řvaní přes hrdlo." ..........Na druhou stranu, kdyby tahle muzika byla tak popularizovaná, taky by to nebylo ono, nebo snad ano ? :)) Ještě dodatek pro neposluchače metalu a rocku. Pokud neposloucháte a nezajímá vás tahle muzika, tak vás to nejspíš nebude bavit, protože nebudete znát známé osobnosti, s kterými se zde dělají rozhovory a nebude to pro vás nijak zajímavé, ale pokud nejste vyloženě hudební barbaři a jste trochu tolerantní, tak to můžete brát jako takovou metalovou encyklopedii a něčemu se přiučit (ovšem varuju, některé věci se zde musí brát s rezervou a obzvlášt diváci, kteří metalu neholdujou).(3.1.2014)

Nejlepší a nejzábavnější dokument,jaký jsem měl tu možnost shlédnout!Ten chlápek co to natočil je prostě hrdina a tímhle si splnil sen.Dokument je vlastně hodně dobrodružný a i když se při něm budete prostě bavit,tak vás může poučit i jako čistokrevné metalisty.Rozhovory s tolika známími osobnostmi a hlavně to,jaký mají oni názor je na tomto dokumentu to nejlepší.Pokud jste metalisté,tak si to pustte,protože tomuhle dáte pět hvězdiček.Pokud nejste metalisti,tak si to taky pustte,alespon se přiučíte.(9.6.2013)

Boli časy keď 70% môjho šatníka zívala čiernotou, no odvtedy som obliekanie postupne podriaďoval viac praktickým ako estetickým pravidlám, predsa len je v tom v lete kurevsky horúco. Hudobne som taktiež mierne vymekol, ale hlavne sa viac otvoril rôzným žánrom, často aj takým, nad ktorými by som na strednej len krútil hlavou. Stále si ale rád pustím staré dobré metalové pecky a s radosťou si zaheadbengujem ako za mladi. Vrelo túto činnosť odporúčam každému, okrem iného je to aj skvelý workout na krk a chrbát. Neraz sa mi stalo, že som sa po prepařenej noci zobudil so svalovicou jak Ostrava a to som ani nemusel byť na metalovom koncerte, stačilo zopár skotačivých headbangov vo víre tanca a bolo to. Nechcem si ani predstaviť ake krčiská musia mať borci ktorý si to dávajú na koncerte tak tri krát do týždňa. Stačí sa pozrieť na frontmana Cannibal Corpse a hneď máte predstavu. Ale späť k filmu. Okrem silnej nostalgickej vložky ponúka aj veľké množstvo informácií, podaných tiež ústami takých velikánov ako Tommi Iommi, Bruce Dickinson, Lemmy Kilmister, Dee Snider, Ronnie James Dio, Tom Araya a mnohých ďalších. Odporúčam všetkým fanúšikom nielen metalu ale hudby celkovo.(16.7.2011)

NEMOCNÁ, ODPORNÁ, DĚSIVÁ a NEBEZPEČNÁ hudba. Jak to vím? Patřím k nim! Iron Maiden, Slayer, Toni Iommi (Black Sabbath), Lemmy (MOTÖRHEAD), Alice Cooper, Rob Zambie a další v dokumentu, který se snaží najít odpovědi na některé otázky, spojené s touto hudbou. Vydejte se do světa metalu, poznejte historii či kořeny hudby jejíž trojtón dává do pohybu hřívy vlasů a texty zla jsou schopny přivolat bestii a pokuste se najít odpověď, proč tento nástroj ďábla působí morální paniku. (Když jsme u historie – vzpomínáte na HORKOU KAŠI?. Kdo neviděl neuvěří, co a jak se tenkrát dalo politicky rozebírat. Ale to jen na okraj..). Ano, vrněl jsem si blahem a taky se dozvěděl něco nového (třeba ,,zajímavé“ historky o norském black metalu). Pár informací o tomto zajímavém dokumentu získáte na www.metalhistory.com. Pro příznivce žánru povinnost! Stejně tak pro zvídavé a studenty psychologie. Co uvidíme (možná) příště? To je tutovka! Global Metal !!(18.9.2009)

Dle mého o něco slabší než pozdější Global Metal od stejného autora. Největší devízou je opravdu velké množství slavných jmen přímo před kamerou, i když na druhou stranu je fakt, že tím leckdy utrpí, jak to jen co nejvhodněji nazvat, řekněme heavy metalová mystika. Nezpochybnitelně jsem se ale dozvěděl několik zajímavostí, o kterých jsem neměl předtím ani páru a taky se mi dost zamlouvaly interview s obyčejnými fanoušky. A ačkoliv mi to občas přišlo rozlítané až skoro i místy nepřehledné, tak naopak musím pochválit konec, který to všechno trefně uzavřel. 80 % Oblíbená část- rozhovor s Mayhem(16.8.2011)