Příčesky

(festivalový název)
  • Japonsko Ekusute (více)
všechny plakáty

Yuko chce být špičkovou kadeřnicí. Každý den chodí do salónu Gilles de Rais, kde se učí tajům práce s nůžkami, a doma si vše procvičuje na figurínách s parukami. Jednoho dne ji vtrhne do domu její sestra a zanechá Yuko svou malou dceru Mami. Dívka, jejíž vlasy jsou stejně hedvábné a lesklé jako vlasy Yuko, je neobyčejně nesmělá, vystrašená a jeví stopy týrání. V přepravním kontejneru plném vlasů na příčesky je objevena mrtvola mladé ženy, které byly odebrány mnohé vnitřní orgány. V márnici si jí všimne podivný noční hlídač Yamazaki a odnese si ji domů. Brzy se Yamazaki objevuje v kadeřnictví Gilles de Rais a nabízí k prodeji nádherné prameny vlasů na příčesky. Jisté ovšem je, že zákaznice s novou okrasou dlouho spokojeny nebudou… (Natascha)

Litsarch

Ujetost Japonců mě fascinuje a tento snímek je přesně ono. I když se jedná o béčkový snímek, což je na první pohled jasně vidět, tak jeho kvality jsou velké. Od hereckých výkonů, přes jednotlivé scény konče až jejich nápaditostí. Jedno velké bravo! ()

ledzepfan

Luxusní a originální japkárna se vším co k tomu patří. Vlasy rostoucí, vlasy lezoucí, vlasy zavrtávající se, vlasy vylézající ze všech možných otvorů a zákoutí jsou až překvapivě sugestivní. Jen na vlasovém nápadu to celé stát nemůže a taky nestojí. Sono to celé moc hezky a citlivě řídí(ostatně jako vždy), postavy se chovají lidsky a na herce je radost koukat. Čiaki předvádí asi to nejlepší co jsem od ní zatím viděl(a špatná nebyla zatím nikdy), starej mazák Ósugi si ve své roli vlasového úchyla úplně rochní a ani ta malá holka se v tom herecky neztratí-doprdele, v tom filmu hrajou dobře snad i ty vlasy :) ... A ten závěr vtipem fuckující všechny hororpozéry, pro které nemá humor ve škatulce horor žádné místo?Ha-háá-Tomu jeden prostě musí nadšeně tleskat. ()

maddy

Sion Sono je úchyl! Po tomto filme to viem na 100%! .) To, ale nemení nič na tom, že je to naozaj dobrý horor, ktorý vsádza skôr na atmosféru ako na nejaké tie "lakačky". Línia s týranou Mami bola vynakajúca a skvele vyplnovala hororové pasáže. Ku konci mi to už prišlo možno až príliš "zvláštne" a pár scén prehnaných (hlavne ten "šialený záporák" Yamazaki) až komických - kto vie či zámerne alebo nie ?! No celkovo som sa dobre bavil aj pri dĺžke 108 minút. Herecké výkony boli na dobrej úrovni (ozvlášť Chiaki Kuriyama), scénar vynikajúci (hlavne slovné prestrelky medzi medzi Yuko a jej sestrou). Keby sa Sion (mimochodom režisér môjho veľmi obľúbeného kultového japonského filmu Suicide Club/Suicide Circle) držal toho, čo predvádzal v cca. hodine aj štvrť bolo by to za 5*, no neskôr to bolo snáď až moc "divné" :) takže za 4* ! (ale silných 4*) PS: po tomto filme si moja priateľka určite nikdy nenasadí na hlavu príčesok! ... A aj tak by som jej ho nedovolil.*) ()

Krt.Ek

Tomu říkám mít nápad za všechny prachy! Nápad, který, když o Ekusute zpětně přemýšlíte, překřičí všechny výtky! Vždyť zabíjely vlasy, V-L-A-S-Y!!!, ano, vlasy, tak co ještě chcete?! Teď si tu nechávám zpívat Jarkem Nohavicou tu o debilech, kteří si myslí, že když přebili eso triumfem, že jim patří svět, tak to však není! Svět patří těm, kteří na eso položí dvojku! Je to píseň, která se tu hodí. Proč? Kde je obvykle koupat postavy v krvi, nechat je brodit se přes potoky červené, tam Sono přichází s vlasy, se záplavou vlasů, tím nedělá nic jiného než že překvapuje, že dává na eso dvojku! 70% ()

Pirkaf

Nádherný, něžný, romantický film, ve kterém exceluje neodolatelná Chiaki Kuriyama. Já ji chci. I s vlasama. ()

AlistairMir

Vlasy mi hrůzou nestály, ale musím uznat, že to bylo originální a hezky zvrácené. Na to, aby film vystrašil je v něm ale pro mě až moc vtipných scén. Nevím jestli přijdou vtipné jen mně, ale párkrát jsem se fakt málem začal smát nahlas a to asi nebylo zrovna plánem tvůrců :-D Jinak Yamazaki byl dobrej psychoblázen, Yuko a Mami jsou dvojka, které člověk rád fandí a i ta spolubydlící Yuko byla sympaťanda. Nejvíc tleskám herečce, která hrála starší nevlastní ségru Yuko, jelikož tu mrchu zahrála dokonale a člověk jí mohl opravdu upřímně a od srdce nenávidět. ()

Tyckin

No, opět nutno přiznat, že úchylák Sono se zkrátka nezapře :-) Někdy dost nechutný snímeček na pozdní páteční večer, originalita a zvrácenost naprosto bez debat. Extrémně hororové to ani tak nebylo, někdy to působilo až lehce komicky, ostatně mnohé hlášky byly vysloveně komediálního charakteru. V žádném filmu jsem opravdu neviděl tolik vlasů jako zde a ač jsem stejně jako ten týpek ve filmu ulítlej a zaměřenej na krásné dlouhé vlasy (ovšem běžným způsobem na rozdíl od něho), tak tohle bylo někdy fakt moc :-) Film ale nehraje jen na komediálně-hororovou strunu, ke slovu se dostanou i vážnější témata typu rodinných záležitostí a výchovy dětí. Bohužel vzato jako celek mne to úplně nenadchlo, chtělo by to kapánek vypilovat – snad ubrat občas na šílenosti a natočit to malinko klasičtěji, ale je to prostě Sono :-) 65% P.S. Díky obrovské náhodě jsem se od vedle sedící slečny dozvěděl o jiné úžasné kulturní události, takže i proto naprosto vůbec nelituji, že jsem i přes opět nepříznivý zdravotní stav do Lucerny vyrazil. ()

TheDon

Hadžime ! Začátek silně přišlápne na krk a dusí, ale pak se to nějak tak dojebe a vyhřezne z toho týraný dítko a bitchmother. Pak přijdou na řadu vlasy, dvacet minut vomáčky, vlasy, vomáčka, úchylnej Kundži, vomáčka a vytaženej jazyk z huby. Začal jsem přemýšlet, jestli jsem se nezbláznil a nestáhl si jinej film, bo ten konec byl jak z nějaké přiteplalé pohády od Trošky. Každorozhodopádně si to dva kousky zaslouží, ať už za neotřelej nápad, nebo velkohubou Yuko. 40% P.s: Domo aligátor P.p.s: Nějak jsem v tom nenašel žádnou spojitost s Gillem de Rais. Mám duto, proč se to kadeřnictví jmenovalo po pedofilním okultistovi, co rád prznil a vraždil děti. ()

honajz2

Už z úvodní scény je jasné, že Sono natočil další ujetou úchylárnu a že z toho nic normálního rozhodně nevypadne. S každou další minutou je to stále absurdnější a finále už zachází do levelu Miikeho hororů, jenže zatímco u něj je většina filmu normální a vážná a tenhle přerod pak působí jako pěst na oko, u Sona je naprosto jasné, že jde o záměr a snahu šokovat. A když se vám na to povede naladit, dostanete originální horor se slušnou atmosférou, kde si nemůže být jistí naprosto nikým a ničím, takže o spoustu překvapení tu není nouze. Navíc tu každá postava je nějak zajímavá a rozpoznatelná, Švankmajera připomínající efekty mě vyloženě potěšily a o pořádně absurdní fórek tu taky není nouze, byť jedině od postavy ústředního úchyla Yamazakiho. Vadily mi ale zbytečně dlouhé scény, nonsensové používání Tiché noci a odkazů na Vánoce při krvavých scénách (které jsem pochopil jednou, ale tady zazní asi desetkrát) a nesedly mi i některé ne zrovna funkční nápady. Mám to trošku, maličko rozporuplné jako u Studené ryby, ale stejně jako u ní jsem ve výsledku určitě spokojený a celou dobu jsem se bavil, takž čtyři hvězdy jsou za mě určitě zasloužené. Slabé 4* ()

Mefistofelle

První věc, která mě po shlédnutí napadla, byla, že asijská posedlost vlasy je dovedena tímto filmem k vrcholu:). Ano, vlasy jsou zde velmi silné ústřední téma, které se proplétá celým filmem. Narazíte na ně doslova všude... Herci sice nejsou kdovíjak výrazní, ale atmosféra je místy dost hutná, způsob smrti jednotlivých protagonistů je přinejmenším příjemně bizarní a lekačky tady docela zabírají. A i když je rozjezd poněkud pomalejší, druhá polovina a závěr rozhodně stojí za to. Psychologie a vztahy mezi postavami jsou dalším nosným prvkem, který tenhle film pozvedá nad průměr. ()

Flaxik

Rákosnické představy v hororových filmech dokáží přeskočit běžné mantinely psychiatrických diagnóz. Nejinak je tomu u Příčesků, které zase jednou posunuly hranice patologických nápadů na další úroveň a fráze "japonská vlasatá holčička" dostala hnedle šťavnatější význam. Kdo má rád ťamanské bubáky, bude určitě nadšen. Památná scéna: Závěrečná poprava. ()

TomikZlesa

Co ti japonci maj na těch dlouhejch vlasech :) Už sem viděl něco divnejch zabijáků, ale vlasy me teda fakt nenapadly. Celkem zajímavá šílenost, tahat si vlasy z oka, nebo z poza nehtů, to už bylo celkem silný kafe. Bohužel horo to není ani omylem a ani úmyslem, takové psycho-drama je asi nejlepší vyjádření. Na jednu stranu sem jedný čubce přál aby hebla co nejnásilnějš a nejbolestivějš a naipak tý druhý buchtičce sem držel palce, a že tu buchtiček bylo :-) A samozžejmě nesmím zapomenout na dobrý herecký výkon Miku Satô. ()

cubajz

bojíte se vlasů? Já teda ne a to je u hororu, ve kterém jsou vlasy hlavním zabijákem i fetišem nejspíš špatně - někdy se nestačím divit čemu všemu japonci přiklepnou rozpočet. ()

VanTom

Možná ne úplně strašidelné, ale rozhodně nepříjemné a takové... znepokojující, když ta ohromná spousta vlasů vyrůstá z očí, pusy a otevřených ran a následně vraždí. Finále se poté vyvine ve vyloženou komedii, ale i přes béčkový námět má snímek zajímavý příběh (tím nemyslím, že nutně dává smysl) a je velmi znát jistá ruka zkušeného režiséra, který si odskočil k žánrovému filmu a nebere se příliš vážně. ()

pfa

Nu, tak horor to tedy rozhodně není, ač to takový dojem patrně míti nemá. Ať už cíleně, nebo omylem, nejlépe se k tomu asi hodí pojem komedio-horor... [4/1O] (Ekusute, JAP, horror) ()

andalin

Spontánně jsem koupila lístek do kina, aniž bych pořádně věděla, na co vlastně jdu. Věděla jsem, že to nejspíš bude blbost. Ale jaká?! V rámci "fantasy" žánru dokážu pochopit, že lidem rostly z očí vlasy, ale že se následně začaly randomně nořit z faxu, to už jsem nedávala. Chvilku se to tváří jako rodinné drama a chvilkama se děje tohle. Ale mě se ta bizarnost děsně líbila. Asi si na seznam napíšu i režisérův předchozí počin. ()

EIGA-SAI 2017: 10. festival japonského filmu

EIGA-SAI 2017: 10. festival japonského filmu

15.02.2017

Pod titulem "Jak se smějí Japonci" představí jubilejní 10. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2017 snímky nejrůznějších žánrů, jež všechny spojuje pro Japonsko typický vztah k… (více)