Útěk ze Sibiře

Útek zo Sibíri

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Historický

USA / Spojené arabské emiráty / Polsko, 2010, 127 min

Peter Weir light. Film, ktorý nie je príliš silný vo výslednom dojme, ale ponúka veľa nezabudnuteľných detailov. Postupné spoznávanie rozmanitých charakterov, dôležitosť pozitívnej synergie ich pováh a schopností pre kolektívne dosiahnutie vysneného cieľu - prežitia a slobody. Trefné obsadenie, jemný, inteligentný humor, tiahla atmosféra iba s jemnými zdramatizovaniami. Nečakajte veľké veci. Načúvajte a pozorujte. A budete spokojní, poučení, a budete si ICH pamätať.(1.5.2011)

Výborný snímek o touze přežít, kterému dominuje silná mužská sestava, v čele s Jimem Sturgessem, Edem Harrisem a Colinem Farrellem. Později se k nim připojila také Saoirse Ronan, která v čistě mužské bandě působila se svým panenským vzhledem jako křehká květinka. A je škoda, že na scéně příliš dlouho nepobyla. Atmosféru filmu výborně dotváří nádherná hudba. Ve scéně, kdy se v závěru dostanou k Velké Čínské zdi a do toho začne hrát ona úžasná melodie, mně docela mrazilo. "Co Amerika?" - "Svoboda, to není nic pro mě, ani bych nevěděl co s tím", "Vy chcete přejít přes Himaláje, jak, na létajícím koberci?", "Já budu spát do jara, jako medvěd v jeskyni a ty klidně studuj buddhismus a staň se mnichem."(11.6.2013)

Scénář: Peter Weir, Keith R. Clarke .. Drama, které není dramatické nebude pamětihodné. Rutinní, povrchní, bez tvůrčích nápadů vymaňujících příběh k nadprůměru. Peter Weir tentokrát zajímavou látku nevzal tak pevně do rukou jak umí, jen ji levačkou polaškoval a ono to kupodivu nestačí. Naštěstí není film vyloženě špatný v žádném místě ani aspektu, nenudí (pokud se vám tedy neprotiví převážně přírodopisná náplň), ovšem je prostě jen na "jedno použití" s tím, že pak okamžitě zapadne. 50%.(4.4.2011)

Možná trochu rozmělněné, ale už jen kvůli té nádherné přírodě stojí ÚTĚK ZE SIBIŘE za vidění. Špičkové herecké výkony - vévodí Colin Farrell jako zloděj Valka a Saoirse Ronan je jedna z nejtalentovanějších mladých hereček co tahle doba nabízí (navíc Irena mi připomínala někoho koho znám). Weir je jinak sice je skvělý režisér, ale myslím že to nevyšlo úplně na sto procent. I tak je to ale pořád hodně silný nadprůměr. A Dallwitzova hudba je nádherná. Ten svetr. Pletla ti ho babička?(8.4.2011)

Takový pěkný zálesácký film z dílny Klubu mladých turistů. Pokud jde o dedikaci skutečným hrdinům, nemám co vytknout. Pokud jde o celovečerní film, oops! Krok sun krok napříč téměř všemi podnebnými pásy, nadmořskými výškami i biotopy nabízí jen čtyři pět dokumentů National Geographic all in one a to bez příplatku, vše all inclusive. Takhle - v gulagu mě film bavil, po útěku jsem čekal, co přijde - a to co přišlo, mě nudilo. A konec mnou citově nehnul ani o půlku moskytí nožičky. Čili celkově film o nesmírné odvaze a vytrvalosti několika mužů je podán nesmírně odvážně a vyžadujíc vytrvalost od nás, rozmazlených konzumníků, kteří, když dostanou hlad a žízeň, se musí překonat a z posledních sil otevřít napěchovanou ledničku, v nejhorším případě skočit si do Alberta za rohem. PS: Jsem rád, že Peter Weir věnoval jeden záběr matičce Praze a připomínce vstupu hnusných komoušů v šedesátémosmém. A jelikož při vyslovení slova "komunismus" nadskakuju i se židlí vzteky ke stropu, nedívalo se mi na ty černobílé obrázky moc dobře.........(5.4.2011)

• - Kvôli nevypočítateľnému počasiu bol v štúdiu umelo postavený hustý les, v ktorom bolo natočených niekoľko scén. (ZdenoLo)

• - Tesne pred natáčaním scény s piesočnou búrkou prišla búrka skutočná, ale pre jej veľkú silu sa nakrúcať nedalo. (gogo76)

• - Larva, kterou jedna z postav vyhrabe na Sibiři v lese ze země a sní ji, se fakticky na Sibiři vyskytovat nemůže. Jedná se o Potemníka brazilského (Zophobas morio), který žije pouze v Jižní a střední Americe. (Jirka_Šč)