Útěk ze Sibiře

Útek zo Sibíri

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Historický

USA / Spojené arabské emiráty / Polsko, 2010, 127 min

Nechybělo moc a dal jsem plný počet. Casting je perfektní (Farrella i Harrise ovšem zastínila mladá Saoirse, která, už jsem o tom pevně přesvědčen, to někam dotáhne), přírodní scenérie jsou překrásné (hlavně hory) a po většinu filmu jsem se nenudil. Jenže když to skončilo, tak to ze mě vyprchalo strašně rychle. Pamatuju si, že Bílé peklo na mě udělalo mnohem větší dojem. Ale to bude asi má jediná výtka vzhledem k tomuto filmu. Tohle je hodně dlouhá cesta, kterou si za nějaký čas určitě zopakuju, a uvidíme, co to se mnou udělá na druhé zhlédnutí. 80 %.(12.7.2011)

Dávno pred kinopremiérou som dychtivo očakával nový film P. Weira. Po poniektorých slabších hodnoteniach som trochu vychladol, ale film som určite chcel vidieť. Film som videl na požičanom blueray disku a bol to pre mňa krásny zážitok. Nádherne čistý obraz a príroda vo všetkých farbách a podobách. Skutočne nad všetkým tým skvelým hereckým obsadením, zvlášť vyzdvihnem Eda Harrisa a C. Farrella, vyčnieva príroda ako ozajstný hlavný predstaviteľ. P. Weir dal postaviť tábor v skutočnej veľkosti a určite to mnohým veľmi pomohlo herecky sa maximálne ponoriť do svojich úloh. Jedinú veľkú výhradu mám k tomu ako rýchlo došlo k samotnému úteku. Určite si to pýtalo pár dramatických minút navyše. Niektoré scény sú strihnuté a ukončené práve v momente, keď čakáte, že budú pokračovať ako los v bahne či vyhladnutí vlci. Naopak esom v rukáve je Saoirse Ronanová, ktorá žiari v každej scéne a je na najlepšej ceste stať sa jednou z najobsadzovanejších herečiek. Pre niekoho možno bude film nudný a zdĺhavý, ale ja som naozaj hltal každú minútu a pomalé tempo rozprávania mi sedelo. Film dýcha ľudskosťou, túžbou po slobode a tisíce kilometrov o hlade a smäde nemôže byť prekážkou. Fanúškovia nemeckého Bieleho pekla, by si novinku P. Weira nemali nechať ujsť. Film stvorený pre veľké plátno alebo veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením a kvalitným domácim kinom. 90%.(8.10.2011)

Možná trochu rozmělněné, ale už jen kvůli té nádherné přírodě stojí ÚTĚK ZE SIBIŘE za vidění. Špičkové herecké výkony - vévodí Colin Farrell jako zloděj Valka a Saoirse Ronan je jedna z nejtalentovanějších mladých hereček co tahle doba nabízí (navíc Irena mi připomínala někoho koho znám). Weir je jinak sice je skvělý režisér, ale myslím že to nevyšlo úplně na sto procent. I tak je to ale pořád hodně silný nadprůměr. A Dallwitzova hudba je nádherná. Ten svetr. Pletla ti ho babička?(8.4.2011)

• TeeAge

| Scenár: Peter Weir, Keith Clarke | Hudba: Burkhard Dallwitz | Produkcia: Peter Weir, Nigel Sinclair, Scott Rudin | Distribúcia: Newmarket Films, Exclusive Film Distribution | Štúdio: National Geographic Films, Spitfire Pictures, Imagenation Abu Dhabi | Rozpočet: 30 miliónov $ | Tržby: 20,348,249 $ ||(26.1.2011)

Přiznám se, že jako většina zde komentujících jsem měla obavy z jazykové "podoby" filmu. Ale až na Eda Harrise se s prazvláštní slovanštinou popasovali všichni. Vítězem jazykového koutku je rozhodně Colin Farrell. Na druhou stranu je ale zbytečné přikládat použitým jazykům nějaký význam. Nechápu zdejší poznámky o přizpůsobení se skupiny uprchlíků jejich americkému souputníkovi, tedy aby drsný kovboj rozuměl, budeme všichni mluvit anglicky, včetně ruského kriminálníka a lotyšského kněze. Nevím, ale tak jsem si nějak naivně myslela, že budou spolu všichni mluvit jazykem, kteří mnozí znali nebo byli nuceni se ho naučit - tedy rusky. A protože je to film americký, mluví se místo rusky anglicky. Jo, rýpalové jistě namítnou, že na začátku to tak nebylo, ale prostě to tak nechme být. Mně tedy více než jazykové kreace vrtala hlavou nedotknutelnost ženského člena kolektivu. Ale jsem velmi ráda, že se film tomuto tématu vyhnul. Samotná cesta je opravdu skvěle zpracována. Téma ruských gulagů mě kdysi velmi zajímalo, takže jsem pročetla veškeré dostupné knihy, napsané přeživšími uprchlíky (a to byl další důvod, proč jsem se tohoto filmu obávala). Takže - u mě to prošlo. Ty Rawiczovy paměti bohužel neznám, čili netuším zda postava Zorana je zobrazena stejně. Samozřejmě ty jeho vtípky byly skvělé, ale tak jsem si říkala, jestli si z toho "vnímavý" americký divák neodnese dojem, že to byla všechno vlastně děsná prča.(2.4.2011)

• - Janusz (Jim Sturgess) ve filmu tvrdí, že nepodepsal doznání. Taková věc je ale velmi nepravděpodobná, protože ti, kteří jej nepodpsali, byli povětšinou jednoduše zastřeleni.

• - Sławomir Rawicz, polský důstojník zatčený ruskou NKVD, sice ve své knize tvrdí, že roku 1941 spolu se šesti spoluvězni utekl ze sibiřského gulagu a došel pěšky 6 500 km přes poušť Gobi, Tibet a Himaláje až do tehdy britské Indie. Roku 2006 však britská BBC zveřejnila reportáž založenou na sovětských záznamech a na tvrzeních samotného Rawicze, že byl vlastně propuštěn roku 1942 na základě všeobecné amnestie pro Poláky v SSSR a následně převezen přes Kaspické moře do uprchlického tábora v Íránu a že jeho útěk do Indie se ve skutečnosti nekonal.
    Roku 2009 polský veterán Witold Gliński přišel s tvrzením, že Rawiczův příběh je pravdivý, ale že se stal jemu samotnému. Jeho verze je však zpochybňována z více zdrojů.
    Rupert Mayne, britský tajný agent v době války sloužíl v Indii, roku 1942 zpovídal v Kalkatě tři muže, kteří tvrdili že utekli ze Sibiře. Bohužel už si nevzpomněl na jejich jména. (en.wikipedia.org) (Hawaj)

• - Tesne pred natáčaním scény s piesočnou búrkou prišla búrka skutočná, ale pre jej veľkú silu sa nakrúcať nedalo. (gogo76)