Zoufalý muž pátrá po genetickém původu mozkové choroby, které podlehla jeho dcerka. Samotářský detektiv vyšetřuje vraždu starého podivína, jehož pohnutá minulost mění zdánlivě běžný případ v bizarní mystérium. Obě příběhové linie se postupně proplétají v divácky nejúspěšnějším islandském filmu všech dob, nejnovějším snímku Baltasara Kormákura. (kwejgaar)

ghatos

Výlet do země, která je v roce 2009 těžce zkoušená světovou krizí se celkem povedl. Zvláštní atmosféra bažin a zimy má něco do sebe. Lepší než samotná zápletka (závěr je vyumělkovaný a nepříliš důvěryhodný) je pohled do mezilidských nepěkných vztahů. 3,5 *. ()

cpt.Lynch

Slušné krimi ala Insomnie. Slušný příběh, který vynikne naplno až na konci filmu. SLušná atmosféra. Na 4 hvězdy jdu i díky charismatické postavě v hlavní roli.(2009) Po zapomenutí a druhém shlédnutí nutno konstatovat velkou severskou nudu. Charismatická postava zůstává :) (2015) ()

MI-380

Ponurá detektivní sonda do jedné z nejbohatších zemí světa ozvláštněná překvapivými časovými posuny a motivem rodové genetické poruchy, která se v poměrně malé izolované ostrovní populaci dá vysledovat. Jako pravého Středoevropana mě to stále táhne k moři a po všech těch horkých plážích jižní Evropy, úhledných a větrných pobřežích západní Evropy, mě teď nejvíc láká (i díky islandské kinematografii) právě tento ojedinělý vzdálený vodní svět mezi kontinenty. 80%. ()

zigíš

drsné a syrové až na kost (myslím, že i jídlo tam jedí syrové) temnější než temný případ (a dávno před ním) a ty občasné záblesky černého humoru působí jako rána na solar ..je zajímavé jak islandské filmy vyznějí mysteriózně i když se v nich -vlastně- nic mysteriózního neděje (90%) P.S. u filmu v islandštině je úžasně docíleno efektu, jako by všichni mluvili jazykem trpaslíka z twin peaks :) ()

jamalka

Na to že na Islandu žije 300 tis. obyvatel, tak natočili hodně dobrou krimi. A ovčí hlava, ta byla teda řádně nechutná. Víc než všechny mrtvoly ve filmu. ()

BuryGol

Island. Nádherná země, kam se chci jednou podívat. A do toho se řeší vražda. Polocie musí hodně do minulosti, aby se dozvěděla pravdu. Příběh je to pořádně zamotanej ale na konci to do sebe zapadalo jak tetris. Je vidět, že Islanďani uměj. Je to prostě kvalitní kriminálka s úžasnejma záběrema týhle země. Na to, jak málo je na Islandu lidí, uměj super věci. Ale tu ovčí hlavu si asi nedám, děkuju. ()

manonfire

Podstata téhle kriminálky je příliš zdrcující, smysluplná a životná na to, aby jí řešil Hercule Poirot, Sherlock Holmes či nějaký jiný vnímavý klaun. Opravdu pokud jde o příběh, jsou jím Severní blata tak extrémně disponované, že nepotřebují žádné kličky, zvraty a podobná osvěžení tempa. Tohle téma genetiky, přenašečství a provinění je tak silné, že nechápu proč s tím nikdo nepřišel dříve. Naopak mě nepřekvapuje, že se do toho pustili islanďané, kteří si se svým "nedostatečně pestřeným" genofondem užili skrze některé choroby své. Sakra nadstandartní počin, tenhle Mýrin. A na Verbala se vyserte, tenhle vtipnej chlapík má také své kreténské dny, plné účelových hodnocení. 80% ()

MaxipesFik

Žánrově čistá islandská detektivka, kde rozuzlení divák může vytušit už ze začátku, ale vůbec to neubírá na působivosti a dramatickem spádu. Výborná kamera, zvuk. Dobře hrajou... ()

bloodvomit

Drsnej islandskej krimi trhiller, ze kterýho sálá atmoška a autenticita. Herci nehrajou, prostě svoje postavy žijou, což je výborný. Jo a sheep head eater ruleZ! ;-D ()

Werichowka

Dobrá krimi z netradičního prostředí...nejmorbidnější byla ta ovčí hlava...a celá islandská krajina. Další místo, kde bych žít skutečně nechtěla! ()

Matts

Islandská krajina mě vždycky dostane. Je to zajímavý snímek s výbornou atmosférou. Občas jsem měl problém zorientovat se v ději - obsahově je to hodně zapletené. Nemůžu si pomoct - ve Varech 2007 jsem viděl pár snímků, které mě nadchly mnohem víc (např. Kurz negativního myšlení)... ()

bari68

Ničím výnimočná krimi-detektívka, ktorá mohla mať potenciál Islandských Purpurových riek, ktorých ale bohužiaľ nedosiahla.Nádherne nehostinná krajina dodávala filmu dávku potrebnej naturalistickej depresie.To, ale bolo asi to jediné,čo ma za nejaký čas pri spomienke na tento film napadne. ()

Rssa

Islandské krimi drama, propracované postavy a zajímavý příběh se pomalu ztrácí v pomalém tempu a nepůsobivém finále. 70 % ()

Holina

Jsou dva důvody proč bych nemohl žít na Islandu, přestože krajina v tomto filmu přímo láká k návštěvě. První je, že tu fouká nonstop vítr 200 km/h a druhý, že se tu konzumují uvařené hlavy čehosi, co vypadá jako zmutovaná ryba ze Simpsonů. Jinak je film zcela průměrnou detektivkou s nadprůměrnou atmosférou, která připomíná starého dobrého Dalgliše (nebo jak se to píše). ()

SpaceOdyseus

Severni Blata je temna detektivka, ktera Island vykresluje, jako hnusnou diru, kam se rozhodne nechci nikdy podivat, kde je kazdy obyvatel magor a uplne na dne. Za hodne depresivni atmosferou se schovava vysetrovani vrazdy, ktere se snazi byt originalni, nektere prvky originalni asi jsou, ale ve vysledku jde stale "jen" o vysetrovani vrazdy. ()

DannyBoy80

Průměrná severská krimi, která byť je z Islandu nemá žádnou atmosféru. Film mě vůbec nevtáhnul do děje, tak nějak mi bylo docela jedno jak to dopadne. ()

nylo

Na severu je zima. Bydlet bych tam nechtěla, depka na mě padá už teď, když jaro pořád ne a ne vylézt do počasí, natož tam.......Šedo a ponuré prostředí, kde fučí vítr od rána do rána, nesrozumitelná jména, ve kterých se jedinec odjinud neorientuje a tak často neví, o kom se mluví.....ale policajti nosí hezký svetry, jejich příběhy nejsou okoukané a mají nádech tajemna a blátivé exotiky 80% ()

Eruntano

Sympatická a zábavná detektivka. Její kouzlo spočívá hlavně v pokoře, s jakou je natočená. Prostí jsou herci (minimálně Sigurdsson byl okouzlující; a některé lehce bizarní postavičky jako Ellidi a Rúnar také stály za to) i prostředí, což působí nesmírně přirozeně a sympaticky. Vtáhne to diváka. Bohužel Mýrin zapadá do spousty klišé, které jinak převážně dobrý dojem kazí. Hypercynický patolog je stokrát provařená figurka ze seriálů, detektiva drsňáka lze brát jen do chvíle, kdy jako jediný bez roušky glosuje shnilou mrtvolu (to už je trochu moc), kolega střevo též zavání laciností (i když jeho honička s Ellidim je úžasná). Škoda zbytečných zádrhelů. I přes ně jsem to ale rád viděl. ()

Narkobaroni jdou po krku Owenovi

Narkobaroni jdou po krku Owenovi

31.12.2008

Jižní Amerika je v kurzu. Včera jsem se rozplýval nad mimořádně šťavnatě obsazeným Stalloneovým The Expendables, které se brzy začne natáčet v Riu, a dnes je tady Cartagena. To není jen název… (více)