WHY KILL A MAN FOR MISTAKE HE BELIEVE?!! Už po necelé čtvrthodince uvidíme mlácení indiána pažbou a ubodání k smrti. Film ovšem nepřináší jen násilí, ale také politické černoty. Bohužel je to starý western a tak nějaké velké panoramatické kochání krajinou a úchvatnými záběry se tu nedočkáme. Jeden z velkých problémů starých westernů. Gable ovšem pro mě odvedl všechno co mohl a závěrečný týmový deathmatch a následná bitka je to nejlepší z celého filmu.(2.12.2014)

Na můj vkus až příliš politický western, který mě bavil jen v některých svých pasážích. Za nejlepší z celého filmu pro mě byla část, kdy se Clark Gable ocitl v táboře Apačů a poté následná scéna v dešti.(11.3.2015)

Střílecí pohádka o začátku Texasu coby jednoho z dalších států USA. Gable už obstarožní, Ava Gardner sošná a omamující, i když pro slabší charaktery: žena, ze které jde strach. Vzhledem k tomu, že Gable je furt chlap, tak ho to nevyděsí, tudíž v tomhle ohledu nemusíme mít obavy. ____ Jinak je snímek přitrouble nevěrohodný a to, že zobrazuje reálné postavy - Sam Houston coby otec zakladatel má doslova a do písmene nejenom božský vzhled, ale i chování - mu z dnešního pohledu ubližuje ještě víc, protože podtrhuje jeho nesmyslnost. V závěru si padouši a hrdinové podají ruce (a to ještě před tím, než si nechají zašít vzájemně způsobené tržné rány) a nejspíš si i řeknou: Padouch nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina! ___ Potěšila mě rvačka dvou hlavních chlapíků - žádné efektní rvaní, žádná taneční choreografie: ti chlapi se zkrátka rvali, aniž by se ohlíželi na to, jak to bude vypadat. Zasazovali si rány, přestože byli zpocení, unavení a neheroičtí - netvářili se, že je to něco víc. Byla to prostě rvačka se vším odhodláním, záludností a snahou zničit protivníka.(9.9.2014)

Nenechte se vyděsit úvodní čtvrthodinou, která spíše než western připomíná politické drama z nejvyšší americké politiky. Když Clark Gable nazuje ostruhy a vyrazí randit za Avou Gardner, všechno dostane ten správný směr. Film o historii formování 28. amerického státu Texas naštve debilním koncem, ve kterém se padouši a hrdinové div nevezmou za ruce a s písní na rtech (ten dělá to a ten zas tohle) odtancují ze scény.(21.9.2012)