Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Lewaso

Na to, jak Bohdan Sláma často ve svém díle mapuje vesnický život, uteklo mu několik drobností. Nejvíc mě bouchla do nosu voňavá sláma, kterou v červnu (před žněmi) prostě na stohu neseženete. Leda loňskou a ta - „voní“ ne tolik libě... Nicméně film jako takový je přesně to, co by mohlo lidem netolerantní krve pomoci pochopit lidi, kteří se nemohou, či nechtějí, zařadit mezi „normální“. Tato na podnose naservírovaná paleta citů „jiného“ člověka mi dala víc, než články a diskuse odborníků na dané téma. Takže Bohdan Sláma je více než odborník na vztahy. Nikoli však na slámu... ()

Tinaa

Moc dobře ztvárněná postava od herce Pavla Lišky, nyní se mi potvrdil jako opravdu dobrý herec, dříve jsem si nebyla jistá. U tohoto filmu můžeme odpustit od faktu, že český film = spíše nudný a nanicovatý film. Nevím, čím to,, že skoro každého zaujme, ale možná je to tím, že tu není ten scénář, jako v každém filmu, kdy se muž zamiluje do ženy a vše klape, tak jak má. ()

atrapa

Velice dobré, nejvíce mě zaujal Liška s Bydžovskou, jak tu již bylo zmíněno, herecký koncert. Liška ve své netypicky nekomediální roly mi opravdu sednul, o Bydžovské ani nemluvím, živé, jasné, hercům věříte vše, dostane vás to a pohltí. Venkovský učitel nasadil poměrně vysokou laťku naší tuzemské tvorbě, uvidíme zda bude překonán, bylo by to jen dobře. Ale do páté hvězdičky přece jen něco chybělo. ()

bobin

Velký příběh o osamělosti . Jen se obávám , že zcela plně ho můžou chápat a prožívat pouze gayové . Nekonečně dlouhé kamerové záběry filmu na kráse nepřidaly , ale je zde vynikající Bydžovská . ()

quasar

Skoro za 5*. Rozhodně ale nejlepší česká věc, ktrou jsem v poslední době viděl. Jen díky Štěstí a Učiteli si o Liškovi nemyslím, že je Idiot, ale velký herec. Styl Bohdana Slámy se mi líbí čím dál tím víc. Dobrá kamera, dlouhé záběry, vhodná hudba, žádné zbytečné kecy. Sláma je jeden z mála co věří, že divákovi stačí mnohdy jen naznačit. ()

Prechytraly

NEPOCHOPIM, jak se v tom filmu mohlo objevit tolik kýče. Od Bohdana Slámy bych to nečekal. Ale ve chvíli, kdy za jakéhosi chorálu jedna babka v močálu kdesi mezi kuřincema cituje Sybilu (zima bude stíhat zimu a člověk k člověku bude mít daleko) Tak v tu chvíli jsem věděl, že tohle teda ne. Dále se mi zdá, že tentokrát poněkud skřípe i práce s místními řepáky - jsou jacísi toporní. ("Pane učitel, my sme neměli nic, a pořád se něco dílo, co sme se nablbli na tom pančáru..." ...neuvěřitelný hlody). Námět filmu jako takový se mi ale líbí. ()

rischa65

Pan Sláma toho o české vesnici a o životě na ní moc neví. Toto možná před 50 léty někde v pohraničí nebo aktuálně v cikánských osadách či v Rumunsku . Ale třeba to bylo přání zahraničních sponzorů, že to má takto vypadat. Obraz bídy, opilci a blbci, kteří poserou, co mohou. Ta oblíbená sázka na neherce ve vedlejších rolích tu těžce nevyšla. Takže jsem mu neuvěřil nic ani z toho zbytku.Liška s Bydžovskou byli samozřejmě skvělí. Akorát Zuzaně mohli sehnat jiný montérky. Takový tu nikdo nenosí. ()

DanielaE

Tento film mi unikl, viděla jsem jej až dnes, ale zcela mě dostal. Není dokonalý, Výsledná katarze mezi synem a učitelem není úplně uvěřitelná, na druhou stranu proč ne? Proč my, kdož jsme to nezažili, můžeme soudit, že se to stát nemůže? Ale kamera, atmosféra, režije a Pavel Liška (který dle mého názoru zde podal nejlepší výkon "ever") a Zuzana Bydžovská mi dává dohromady pět hvězd. Skvělý film, velká radost! ()

macco33

Tady dávám plných 5*, s tím že asi tak 85 % ... ale ze sympatií k panu režisérovi nemůžu jinak. Navíc tady např. Pavel Liška zase po delší době hrál skvěle roli a ne jen sebe. Zazářili také jak osvědčení herci M. Daniel a Z. Bydžovská, tak neherec (asi) Ladislav Šedivý. No a scéna s telením krávy natáčená opravdu úplně reálně, to byla ta pravá katarze na závěr! ()

ZHODNOTITEL

Z celého filmu je asi nejlepší ta část, kdy se z učitele stane venkovský učitel, když vystoupí z autobusu a jde učit, pak se tenhle motiv poněkud začne ztrácet a scénárista a režisér v jedné osobě nám začne vyprávět trochu jiný příběh, který mi už tak poutavý nepřijde. ()

x_ander

Když se sejde dobrý scénář, pevný řežisér s jasnou vizí a výborné herecké osazenstvo, tak i u nás může vzniknout film, který rezonuje tím správným směrem. A venkovský učitel k nim rozhodně patří. ()

Alden_Larson

Fantastické. Bohdan Sláma je oficiálně můj nejoblíbenější český režisér a scénárista. Tenhle film je naprosto úžasný, zápletka je neuvěřitelně lidská a emočně rezonantní, postavy jsou působivé a realistické a herecké výkony jsou všechny na jedničku. Film vypadá skvěle, dlouhé záběry jsou znakem Slámových filmů a tady se mu povedly nejlíp. Mám ale jeden malinkatý problém, u pár scén mi přišlo, že nejsou moc dobře nasvícené, světlo v nic vypadalo hrozně nepřirozeně. Film zkrátka není stoprocentně perfektní, to ale nezmění fakt, že je teď jedním z mých nejoblíbenějších. 9/10 ()

Rychloskot

Je to film, který i ve své komornosti a vážnosti ani minutu nenudí. Strašně se mi líbí prostředí, které ukazuje jeho krásu i směšnost, vztahy které nejsou dobré, ale vlastně ani špatné a co se mi hodně líbí je taková ne úplně přímo vyjádřená myšlenka, že takové slizké "něco mezi" nikdy nevede k ničemu dobrému. Dávám pět hvězdiček, protože film je to báječný, ale Ladislav Šedivý se trochu těžko sleduje, protože trochu špatně hraje a Ramba taky. ()

Buraking

Krásný vesnický film, který musí zapůsobit na každého občana naší vlasti, který někdy pobyl pár dní na na českém venkově. Liška a Bydžovská opravdu skvělí herci. 5* bez váhání. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008