Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Bendiys

Prijemny. Venkovska idyla se tahne stejne jako dlouhe zabery kamery, ktere znaci tale plynulost a prehlednost, avsak misty jsou az prilis dlouhe. Pro tyto pripady snimek podrzi usmevne i problematicke situace ze zivota... ()

ostravak30

Skvělý film. Už jen proto, že Pavel Liška dokázal, že umí hrát i vážné role. K tomu vynikající Zuzana Bydžovská. Toto je pro mě kvalitní psychologický film, který má náboj. Fakt mám rád filmy, ze kterých si člověk může něco vzít. Ze kterých sálá určité lidství. Zkrátka a dobře filmy oduševnělé a hlubokomyslné. Nad tímto snímkem budete přemýšlet dlouho. Prostě vám zůstane v hlavě. Po zásluze byl film oceněn a podle mě měl Pavel Liška rozhodně sošku dostat. Škoda, ale k tomu už nemusím mnoho dodávat. Rozhodně si jej pusťte. Jinak o hodně přijdete. ()

Pitryx

Skvělá režie, skvělí herci, ale ten scénář kapánek kulhal ne? Nebudu zde rozebírat téma samotné, ale právě proto že jej nemusím, vydávám se v hodnocení směrem dolů. Ovšem jinak lze snímku vytknout jen drobnosti a maličkosti. ()

PlysovyMacko

To, že je gay sa na dedine ťažšie skryje ako v meste. Film aj celá atmosféra vyznieva veľmi smutne, nie tak pekne smutne, ale nešťastne smutne . Tiež tempo je pomalé, takže film má moc nebavil. ()

tavvva

Tím znásilněním to scénárista úplně posral. Něco tak iracionálního bych od postavy učitele Odehnala nečekal a taktéž bych nečekal, že by mu něco takového Marie s Láďou dokázali vůbec někdy odpustit, natož tak rychle a jednoduše. Kdyby to skončilo jen tím, že u té postele bude potichu klečet a jen se bez dotýkání koukat a při tom se Ladislav vzbudí a docvakne mu to, byla by to přesně ta míra rizika, kterou bych považoval za adekvátní a reálnou a na zbytku filmu by se nemuselo vůbec nic měnit. Nasralo mě to. ()

FosaCZ

Pavel Liška utíká sám před sebou na venkov, kde se snaží lásku nahradit přátelstvím a dochází k poznání, že každý někoho potřebuje, byť se v sobě tuto lidskou podstatu snaží sebevíce potlačovat. Venkovský učitel nabízí poctivý filmový zážitek v nejlepším slova smyslu a na chvíli tak divákům dává možnost zapomenout na všechna ta zvěrstva, co v uplynulých měsících domácí filmaři napáchali. http://chromy.blog.idnes.cz/c/29077/Kazdy-nekoho-potrebuje-i-venkovsky-ucitel.html ()

Mikus

Tak jsem se po dlouhé době dočkal opravdu kvalitního českého filmu srovnatelného s kvalitní evropskou produkcí.Prostě Sláma opět potvrdil svou pozici nejtalentovanějšího českého režiséra poslední doby.Je to hlavně jeho zasluhou že Vesnický učitel působí neuvěřitlně přirozeně a krásně.Herci jsou výborní ,nejvíce mě dostal výkon Zuzany Bydžovské,Ladislava Šedivého(ten kluk je talent!!!) a Terezy Voříškové.A nemalý plus patří Slámovi za práci s neherci.Ale to čím se film liší od zbytku české produkce nejvíce je délka a pečlivé vykreslení jednotlivých scén ,kde se jen zřidka používá střihu se kterými si režisér a kameraman opravdu vyhráli až k dokonalosti.Díky za tenhle film ()

Jenda1

Skvělý film, ale já mám pro Slámu slabost, líbili se mi všechny jeho filmy. Dnes podle mě jediný režisér točící filmy, kterým mohu věřit. Samozřejmě lze na filmu najít mouchy, ale na české poměry naprosto nevýdaná kamera a Bydžovská předvádí naprostý herceký koncert, příběh má co zdělit a do konce filmu jsem se dobře bavil. ()

Jimb021

Hodně kvalitní český film. K plnýmu hodnocení mi asi chybělo trochu vyjít z takovýho toho stereotypu českých filmů posledních let. Chtělo to trochu víc v nějakých věcech ukázat tu Známku punku ;) ()

Weirdman

5/10... Je to rozporuplný film. Herci a celkovo citlivé spracovanie námetu sú fajn, ale prišlo mi to príšerne dlhé, akosi zvláštne sa vyvíjajúce a hlavne mi nesedelo to, že hodinu a trištvrte je divák dosť intenzívne presviečaný o tom, že život je sviňa a nestojí za nič, aby to nakoniec celé končilo, v podstate, happy-endom... ()

Miloško

Možno budem trochu prísny,ale podobné filmy ma moc neberú.Nemáme tu síce príjemnu česku komediu,ale silno znejúcu drámu o učiteľovi,ktorý musí odísť na vidiek z veľkomesta pre svoju orientáciu. Tých silných momentov som tu nevidel,ako všade čítam,tak veľa.Nevidím ani nič zvláštne u scény, o ktorej sa takisto vypisujú ódy.No ale herci ,tak tí stoja za to,a potvrdzujú že český film je naozaj na dobrej úrovni....(DVD,21.12.2008) ()

dsaiko

Film mi přišel jako nešťastné fňukání nad těžkým osudem homosexuála, jehož postava ve mne přes celý děj nezískala sympatie ani lítost ("zvoral" si vše sám). Navíc jsem ani Liškovo ani Bydžovské postavě neuvěřil, ale jsem asi trochu zaujatý svým dlouhodobým pocitem, že má Liška jen jeden druh výrazu, kterým je schopen odmluvit všechny své různé role. Sklamalo mne i mělké prokreslení postavy Bydžovské, emoce které distributor popisuje jako "a proto ji samotnou překvapí, když se zamiluje do Učitele" jsou ve filmu zobrazeny scénou, kdy se statkářka po krátké známosti bez známky předchozích sympatií po učiteli vrhne. ()

Nupaky

Je těžké, být "jiný" . Jiný pro konzervativní společnost, ale když potkáte ty správné lidi,dá se s tím žít. Trochu jiný film,než bychom s Pavlem Liškou očekávali, ale konečně jsme se dočkali. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008