Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

HoneyBunny

Škoda, že se v tomhle zajímavém upíry obydleném světě, kde se retro potkává s nedalekou budoucností, neodehrává poutavější a originálnější příběh. Svítání má oporu v kvalitních hercích (Ethan Hawke opět klukovsky roztomilý, z Dafoa opět září charisma, Sam Neill opět lehce démonický) a v tématech, která vás nutí přemýšlet. Bohužel je takhle jednohubka moc krátká a nedotáhnutá do konce - a přitom čas by byl, asi se nedostávalo spíš peněz. I přesto je mi líto, že Svítání nikoho nenapadlo rozvést do seriálu nebo alespoň minisérie. A abych nezapomněla, určitě nejen mě zamrzel nedostatek erotiky (jsme v upírském filmu a máme tu Ethana Hawka, proboha!) a emoce, kterými režiséři jezdí jenom napovrchu. ()

Jordan

v úvode zaujme pekný vizuál, no postupne vás omrzí: pretože je to stokrát videná a prevarená štylizácia blízkej budúcnosti, ktorá ničím neprekvapí, ničím extra nezaujme... nápad je fajn, snaha o akúsi reflexiu spoločenských fenoménov skrze metaforické vystavanie sveta so zaujímavým sci-fi/hororovým problémom je tu očividná, no nakoľko je forma príliš uhladeno áčková a príbeh sa vyžíva v efektnosti a akčnosti, nie je tak dôsledná, ako napríklad pri district 9... cast je v pohode, potešil ma podmanivý sam neill, no mohlo to byť o niekoľko tried lepšie, v konkurencii to neobstojí (ani v tej upírskej, ani v tej sci-fičkovej...) ()

Socrates

Bejt upírem neni žádná prdel, když je hlad. A obzvlášť, když už vás bejt upírem nebaví. To jste potom schopný udělat cokoliv, abyste našli způsob jak znovu rozbušit svoje srdce. Třeba i jít proti svý nový rase a riskovat přitom kariéru a dokonce i ten nesmrtelnej život... Atmosféra upířího města byla fajn a vychytávky upírů umožňující cestovat i za denního světla se mi líbily. No a nejhezčí upírci byli ti chudáčci chudokrevní. Průměrnej příběh, slušná zábava. Chvalitebně. ()

Anderton

Po dvadsiatich minútach som mal pocit, že sa jedná o žánrovú udalosť roka. Parádne masky, atmosférické exteriéry mesta. No a potom veľký zlom a prechod na vidiek, kde nasleduje niekoľko wtf scén a prichádza Dafoe, ktorý sa sem vôbec nehodí. Asi bol totálne vyflusnutý po Antikristovi, pretože toto je jeho najhorší výkon v kariére. Takže ostrý kontrast medzi kultom smrdiacou mestskou časťou a ťažkým béčkom mimo neho. ()

AppleCore

Upíři maj velkej problém. Dochází jim lidská krev! Lidi maj taky problém. Vymíraj! Jak teda zařídit, aby bylo krve dost, ale nemuselo kvůli ní lidstvo vyhynout? Zní to jako zajímavá a nevšední upířina. A přesně to sliboval i nadupanej trailer. Škoda, že se to vůbec nekonalo. Je smutný, že se do traileru nasoukalo všechno, co by člověka mohlo ve filmu nadchnout. Ono to ale ve výsledku nemá žádnej efekt. Sakra! A já se těšil na kombinaci Bladea a Matrixu. Pár originálních prvků se ve filmu schovává, jsou ale zastíněný hodně špatnym střihem a naprosto nedynamickym dějem, přičemž vše je podkreslený otřesnou hudbou. Akce je strašně nevýrazná a chudá, hrozně rychle a křečovitě ukončená, režie tupá a snahy směšná (každej pokus o fórek je trapas), herecký výkony nudný a bez šťávy. Dvě hvězdy za pár stylovejch záběrů a poměrně origální nápady. Samotnej trailer nakonec působí mnohem líp, než film jako celek. To se ale někdy stává. ()

teutates

To svoje "know how" Daybreakers má... celkový obraz upírskeho sveta, priemyselnej mašinérie, taktiež zmena stran (upír, človek), atmosféra... to bolo fajn. Potešili aj detaily žánru ako odraz v zrkadle, denné svetlo, kôl zabitý priamo do srdca... ale tak ako upíri bez duše tak aj tento snímok postráda v tomto smere... niečo tomu chýba čo by razantne ovplyvnilo celkové hodnotenie, tým nechcem povedať, že to bolo zlé... 6-7/10 ()

swamp

Mohla to být parádní žánrovka, nápad to byl dobrý, ale bratrská režisérská dvojka to spláchla do.. potoku krve, své vlastní krve. ()

Ant

Hodně promrhaného potenciálu. Kupodivu originální nápad táhne k zemi nudné a nevýrazné provedení. Sam Neil a Willem Dafoe sice zapadli do role skvěle, ale jejich postavy jsou ve výsledku úplně o ničem. Ethan Hawke se každopádně snaží, i když to nakonec nestačí. Aspoň, že ty degenerované potvory vypadají děsivě. Jinak je to ale do očí bijící průser. 2,5* ()

predators

Při posledních patnácti minutách jsem pošilhával i po 5*, ale nechám si rezervu pro případné pokračování... Tato upíří sága je typická tím, že jde "proti proudu". Až na výjimky zde nejde o to někoho vysát, ale naopak, jak nevysávat. Ze začátku vám to může přijít pochuti, ale postupem času zjišťujete, že to má něco do sebe. Že je to něco nového v "ohraném" žánru, co nám proudí v žilách... Bratrům Spierigovým se jejich upíří vize z roku 2019 povedla, ba co víc, i přes závěrečné tempo se jim nevymkla z rukou. 77% ()

Němi

Vlastne bych ted mohl napsat sloh o vsech chybach, ktere film ma, jsou jich kvanta, ale uz dlouho si me zadny svet tak nepodmanil, jako ten kde ma Sam Neill oranzove oci a "lidstvo" trpi hladem z nedostatku krve. Nadsazene hodnoceni za atmosferu a vizual me tedy tentokrat trapit nebude. __ Dojem z deje filmu je, ze se nekam asi zatoulala hodina stopaze. ()

iamek

Asi nejlepší upírský snímek jaký jsem viděl. Příběh je docela jednoduchý a zatím jsem ho neviděl v jiném snímků. Svět, který zde byl vytvořen je originálně pojat a příběh, který se v něm odehrával se do toho světa skvělé hodil. Dále se mi líbila vizuální stránka snímků a trošu mi to připomínalo Matrix a rovněž hudba od Gordona je skvělá a podtrhuje tak skvělou atmosféru. ()

Chrustyn

Distributory (právem) opomíjený film, který se k mému nepochopení dostal až do kin. Slabá podívaná zabývající se myšlenkou, že Zemi ovládli upíři ale k jejich překvapení jim začne docházet potrava, kterou jsou zcela pochopitelně lidé. Mizerná výprava, ze které je vidět minimální rozpočet, spousta logických trhlin v příběhu, špatní herci, (hlavně Sama Neilla jsem po celou dobu litoval) nezajímavá akce (zvláště zjištění, že nejlepší zbraň na upíry je kus židle mě rozesmála) a neskutečně špatné triky (takhle špatně udělaný oheň jsem hodně dlouho neviděl). Tenhle film opravdu nemá v kině co dělat, jelikož i na DVD by měl problém se prodat. ()

klerik

Miestami štýlové, ale základný nápad okolo nájdenia lieku dosť jednoduchý (resp. bližšie nevysvetlený). Čo sa týka sci-fi dobre odvedená robota - klasický žánrový príbeh napr. v štýle REPO MEN... Škoda, keby v týchto kulisách a v tomto technickom prevedení natočili menej ambiciózny film (načo hneď riešiť celosvetový problém), bolo by to zaujímavejšie... ()

korbitch22

Upíři z jiného pohledu,který měl být v tomto tématu něco jako revoluce ve sci-fi Matrix.Na slunci smrtelná rasa ovládla svět a lidé sou v menšině,jako zajímavy pohled a scénář,co by se stalo kdyby upírům začala docházet potrava je úžasný.Všechny ty vychytávky jako auta pro jízdu na slunci,podzemní podchody,zboží a sortiment obsahující krev...kafe bylo slušný.. :-D tak tenhle pohled na úpírskej svět je opravdu super.Hlavní hrdina je sympaťák a Defoe skvěle hláškuje,bohužel se děj místy neskutečně vleče a chtělo by to prostě víc akce a míň rodinejch keců,nebo o půl hodiny delší stopáž.Finále filmu je bohužel divné a na předcházející celkem zajímaví děj neskutečně odbyté a nudné.Kdyby se scénáře ujal schopnější režisér,bylo by to asi o něčem jiném.Po shlédnutí vám bude chvilku vrtat hlavou pár otázek,ovšem kultovní záměr se nezdařil a film se vám po čase vypaří z hlavy,jako desítka kozla...k objedu na jeden vrz dobrá,víc doušku si však nedáte :-) 65%. ()

bassator

Tento film nemá velkou šanci stát se nějakým trhákem. Nemá na to ty potřebné atributy. Do průměrnosti ho jistě zařazuje více věcí od nezáživného děje, přes trochu promyšlenějšího scénáře nebo až možná vtipného konce. Pro mne to byla ale příjemná oddychovka se sympatickýma hereckýma výkonama (tedy kromě příšerného Sama Neilla)... - 60% ()

mcb

Další zajímavý námět, který skončil spláchnut v záchodu béčkových vod. Po kolikáté už? Zcela seriózní trailery klamaly tělem a duší, nekoná se žádný upírský "Matrix", nýbrž prachobyčejná klišeovitá sterilita bez špetky překvapení. Nejhorší na tom je, že Spierig Bros. si zřejmě myslí, že točí vážnou podívanou hodnou zamyšlení. Scény ale hraničí až s vtipností, jak vážné se snaží být. Vizuál je skvělý, pár nápadů originálních, potěší i Rková brutalita, ale v celku je tohle další ničím vyjímečná nuda, které kvůli těm pár potokům krve a upírským vychytávkám svoji blbost odpustíte. Celý film totiž spíše připomíná předražený pilot k seriálu, který, kdyby se rozběhl, mohlo by se jednat o hodně dobrou podívanou. ()

Yardak

Svět, který je ovládán pouze upíry je spolu s herci "nejlepší" část filmu. Originální námět je promrhán béčkovou, i když velmi zábavnou režií. Lék a konečné vyznění filmu jsou lehce zvláštní, ale pokud přistoupíte na hru autorů, tak to s klidem přežijete. Upírské téma mezi 3/4 hvězdy, no díky zábavnosti přimouřím oči a teda ty 4, pozor Svítání je lepší než Stmívání :o)). ()

heyda

Je to film přesně na 50%. Technická i obsahová stránka je strašně rozkolísaná. Nadchnul mě docela nápad, ale zklamalo mě jeho podání. Ve filmu se absolutně nesmyslně objevují lekačky, kdy vyletí nějaký pták ze sudu apod. Ale jaký to má význam, nechápu. Technické provedení bych hodnotil spíše kladně, ikdyž ta kamera místy habrovala - třeba výbuch vojenského džípu. Herci odvedli slušný průměr. Díry v logičnosti a klišé béčkové momenty zbytečně stahují zajímavý nápad na úroveň průměrné béčkové podívané (50%). ()

Flego

Svet je temný a krutý. Potýka sa s nedostatkom obživy. Ľudských bytostí je stále menej, tvoria už len 5% populácie. Ano, sme upíry a živíme sa ľudskou krvou... Bratia Spierigovci vytvorili veľmi zaujímavé nenápadné dielko. Spočiatku obrátený pohľad ( príbeh sledujeme z pohľadu upírov ) je jedným z kladov príbehu. Ľudia prichádzajú na scénu až v jeho polovici. Významným prvkom je aj zaujímavá hudba, ktorá ma dostatok priestoru na vyniknutie. Netvrdím, že je film dokonalý, ale je dobre napísaný a coolovo natočený. ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)