Cesta do lesa

Česko, 2012, 110 min (Alternativní 105 min)

Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru „ajťáka“ a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svoji ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Honza pracuje v lese jako pomocný dělník, spravuje cesty, oplocenky, těží dřevo, pomáhá lesákům. Markéta se živí masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojíždí na chalupu. K tomu používá různé psychotropní rostliny a houby, což vede ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvuje přespolní ZDŠ, kde však stále propadá, protože se toulá po lesích a místo z učebnic se učí z přírody. Mezi starousedlíky patří zemědělná rodina Papošova. Ludva Papoš (Bolek Polívka) má svůj statek a polnosti, celý rok se stará o úrodu nebo chodí střílet divočáky nebo chlastá v hospodě. Jeho žena Vlasta (Eva Holubová) pracuje jako lesní dělnice. S dalšími ženami z vesnice sází stromky, žne buřeň, pálí dřevo, sbírá šišky. Jejich syn Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.) na statku s rodiči nebydlí a s otcem sedlačit odmítá. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracuje jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlí na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodí střílet škodnou, když tu se jedné noci potká s divoženkou Anynou, vegetariánkou... (Česká televize)

Yenda.F

Není to pětihvězdičkový film hollywoodských rozměrů. Je to český "nedělní" pohodový film, který neurazí a přesně takové mám rád. Motiv lesa a okolní přírody se mi hrozně líbil. Tomáš Hanák tu už nedostal naštěstí tolik prostoru jako v prvním filmu, což je podle mě jedině dobře. Takže i když si film pět hvězdiček nezaslouží, dám je, protože mi vnesl do nedělního dopoledne krásnou pohodu. ()

rakosabasta

Nejspíš vnitřně stárnu do sentimentálního romantického magora hledajícího únik... ale mě se to vážně líbilo. Chemie funguje na jedničku a tentokrát se povedlo panu režisérovi udržet nadsazenou poetiku celou dobu, tudíž není co vytknout. ()

nudlis

Oproti Cestě z města je to pěkná slátanina, včetně americkýho hepyendu. Výkony herců, kteří v jiných filmech hrají výborně, byly tristní, Líp by to snad zahráli ochotníci z Horní Dolní (čímž ty ochotníky nechci nijak urazit). Prostě hrůza ! ()

DEJWIX114

Po dlouhé době jsem si našel čas na film a řekl jsem si že nějaký český. Tak jsem narazil na tento. Krásnej náhled do přírody a lesa. :) Herecké obsazení se mi taky líbí.. Film na který se klidně znova rád podívám. ()

Monditrade

Měl jsem obavu z juniora, protože hodnej tatík jej cpe do všeho co točí, ale zde to ani tak nevadilo. Na tu bídu, která se tady točí, toto bylo opravdu povedené. Nenásilné, hezky plynoucí, krásné záběry přírody doladěné počítačovou animací některých zvířat.......to vše v duchu příjemné České rádoby vsi... ()

DrifterSoul

Vůně lesa, úžasné záběry lesních zákoutí, detaily ....., to přímo z filmu čiší a člověk má chuť se rozběhnout a nadechnout se z plných plic čistého vzduchu a vůně pryskyřice, třeba někde v Jeseníkách, Beskydech či Böhmerwaldu. Jinak story i výrazové prostředky jako v typicky českém filmu, na hraně trapnosti. Přesto vložené IQ a filosofie nesrovnatelně vyšší než ve standardní české "Troškárně". Tak to za pokoukání docela stojí a člověku je přitom příjemně na duši. ()

Sa.sa

Dosti šílený film, ale krásný... Jinak krásně natočený a i kvalitně obsazený... Prostě film na nedělní večer ()

stefaton

Falešný obrázek venkova podle měšťáckých představ 21. století, který má s realitou jen pramálo společného. Chudej scénář, upocené herecké výkony, snad nechtěné karikatury venkovských typů. ()

Milo384

Strašně pohodový film. Krásné prostředí lesa. Jednoduchý příběh se přesně hodí do tempa vyprávění. Vše takové idylické až naivní. Vyobrazení stavu z houbiček dobře a zajímavě udělané. Bezvadně jsem si to celé užil. Jo a Cestu z města jsem ještě neviděl, takže třeba příště, uvidíme, jestli je horší nebo srovnatelná. ()

Thalin

Z celé trilogie rozhodně nejlepší díl, ale pořád nic extra. Vorel tu působí jako pohodový charakter, ale všichni kolem něj jsou přehnané karikatury na nějakou stereotypní figurku. Vesnický burani, eko aktivista, šamanka s houbičkama a hora předsudků ze všech stran... Možná kdyby ubrali a děj měl trošku spád, tak to bude lepší. ()

haruna

Jak tu píše komentář pode mnou, nejlepší díl z celé trilogie. Cesta do lesa byla taky dobrá, ale druhý díl byl lepší. Vypíchnu výkon Holubové, která je snad dobrá úplně ve všem, ale ostatní postavy byly taky fajn. Polívka, Vorel ml., Kameníková, Schmitzer...dobře uděláno. ()

Pompeius

Hodnocení celé trilogie: Cesta z města **, Cesta do lesa *** a Cesta domů ****.  Vorel na konci devadesátých let natočil zmatenou a nesourodou vyprávěnku s esoterickým nádechem, která - dejme tomu - měla nějaký režisérský rukopis, spočívající hlavně v trapnosti a neumětelství. Ale z pokračování už vykřesal skutečný film s atmosférou, příběhem i pointou a třetím dílem dospěl k hořkému vyvrcholení jménem život. Hávem bludů předkládaných dvěma generacemi zrzavých esoteriček nakonec do popředí vystupuje nehezké poznání o těžkém až někdy zoufalém životě v "lůně Matky přírody". Speciální dík za syrové zobrazení alkoholového moru, kterým je venkov prožraný do hloubky. ()

Prototype99

Mé hodnocení k filmu je jasně kladné, jelikož je to film který nepřímo dokazuje že Češi dokáží dělat ještě kvalitní filmy.Jediným snad zásadním problémem je kapku roztáhlá délka filmu.Jinak jsem se příjemně pobavil a všem co už nad českým filmem jen kroutí hlavou film žhavě doporučuji. ()

ProchySBK

Tohle je přesně ten film na kterej se rád podívam několikrát. Nemam co bych vytknul, věděl jsem dopředu kdo tam hraje, kdo to natočil a čí to je vůbec práce, takže se nebojte že bych tu, jako ostatní kydal hnuj na některé zvláštnosti. Zkrátka Vorel je takovej a já s tim nemam problém. Všechno tady klape a jako u jednoho z mála filmů můžeme říct, že druhej díl je lepší než první. Jsem rád za každej českej film a když je kvalitní, nemam důvod vymejšlet chujoviny kolik dát hvězdiček. Výborná práce, super herci, tečka. ()