Fantom ráje

• USA Phantom of the Paradise (více)

Rockový muzikál Briana De Palmy se v určitých okruzích stal kultovním filmem. Jedná se o nejnečekanější verzi Fantoma Opery, v němž uvidíte démonického hudebního producenta Swana, který ukradne práci naivního skladatele Winslowa Leache a donutí jej tak stát se Fantomem. (AXN)

JamesSi

Winslow Leach byl singer-songwriterem dokud ho neobjevil zlotřilý producent Swan, který ukradl jeho Faustovskou rock-operu, jeho lásku, jeho hlas i jeho duši. Jak už u těhle hudebních producentů bývá - Swan je nejen záporáckým satanášem, ale i postavou Weinstienovského stylu. No a doplatí na to i ubohá zpěvačka Pheonix. Podpisy smluv krví, kvalitní hudba, hudební společnost Death Records a mnoho dalších věcí složí tyhle originální puzzle. Teatrální herectví included. A navíc je to zábava. Leachovo znetvoření a smůla je srovnatelná jen s Tromským Toxickým Avengerem. Pro mě jakožto fanouška šílených 70s muzikálů s zářivými oblečky a extravagantními kulisami (Tommy, Sgt Pepper, The Wiz) je to "match made in heaven". Takže díky panovi Palmně, za tento šílený flick a doufám, že mě nikdo nezacpe pusu toaletním zvonem. ()

Han22

Už jsem jednou psal, že De Palma uměl klasiky i naprosté průsery a tady to zkombinoval v jednom filmu takovým způsobem, že dokážu pochopit odpady i čtyřhvězdičkové hodnocení. Fantom opery splácaný s Faustem, hozený mírně i do hororu (pár vražd, ďábel). Na jedné straně výborné scény (Fantom v bouři na střeše, stylové koncerty), na druhé příšerně nezvládnuté (psychedelické finále). Celá maska Fantoma vypadá jak hračkový Darth Vader. Na jedné straně dementní příběh prznící klasiku, na druhé k satira na hudební šoubyznys s všemocnými producenty a diváky milujícími násilí. Zkrátka vyfetovaný, zetkový trash, který je kupodivu celkem zábavný a trefný. Ty 3* jsou hlavně za muziku, ony sedmdesátkové filmy z 99% neobsahují dobovou hudbu. Ale De Palma se toho nebál a tak jednotlivé postavy zobrazují víceméně co tehdy frčelo - Bay City Rollers, Rubettes, Suzi Quatro, Gary Glitter, Kiss... hrdina před proměnou mě za pianem přišel jako Gilbert O´Sullivan. Na jedno shlédnutí dobré, příště by to asi bylo mnohem méně. ()

SpaceOdyseus

De Palma to vizualne hezky vysperkoval, ale je to celkem nuda. Hodne dlouho trva nez se to rozjede. Opravdu me nezajima origin fantoma, kor kdyz pred nehodou se na nej neda koukat, jak osklivy herec ho hraje. Ma to sve momenty, treba Beefovo vystoupeni je supet. Ale je toho malo a je to stridane nudou. ()

Daae

Tento film jistě není určen fanouškům příběhu Fantoma Opery,protože s ním má společného jen ty nejzákladnější prvky. Osobně mě moc nenadchnul ani jako samostatný film. Chyběl mi tam ten humor, nějaké solidní herecké výkony a ani popová eighties muzika mě nenadchla, ač mám pop docela ráda. Toto dílo dokážu vnímat pouze jako muzikálový film. Přesto je to zajímavý způsob pojetí, ovšem pokud chcete vidět nějaký ujetý hudební film, rozhodně doporučuji The Rocky Horror Picture Show. Je mnohem lepší, především hereckými výkony. ()

Oralfabet

Tohle je možná kontroverzní názor, ale za mě je teda Fantom Ráje lepší, než Rocky Horror Picture Show (kterýžto film mi to stejně jako asi mnohým jiným silně připomnělo). Sice to taky po určité době začne být tak trochu nepříjemné na sledování, ale je to zároveň konzistentně tak nějak fascinující. Prostě neskutečně ujetý muzikál s celkem dobrou hudbou a zároveň relativně podařená kritika hudebního průmyslu. 8/10 ()

Glukoza

Zajímavé toť dílo. Fantom mě začal bavit díky písním, které jsou vážně dost dobré. A chudákovi Winslowovi, který se den ode dne stával ošklivějším a ošklivějším, jsem aspoň přála pořádnou pomstu. ()

jiricek86

Intenzivní prožitek s působivým a originálním příběhem. Supr, skvělá hudba , propracované hlavní postavy..Winslow..paráda ()

nanamarak1

Bizarní muzikál, který Palma napsal a natočil evidentně v silném kokainovém opojení. Bohužel, ty písničky jsou dost nenápadité a nezajímavé a "humor" vám spíš vyvolá tumor, než úsměv na tváři. Jediná fakt povedená scéna je s tím mongoloidním teplouškem, který pozná význam slovního spojení elektrizující atmosféra. Podívat se na to dá, ale nic extra nečekejte. 50% ()

jichola

Můžeme filmu vytýkat tisíc a jednu nedokonalost, ale jako celek má říz, atmosféru a taky to, co opravdu asi nejlíp vystihuje slůvko glamour. Sedmdesátky měly věru něco do sebe! ()

WiLLsTeiN odpad!

nehorázně vyjetá úchylárna.....jediné co tenhle paskvil obhajuje, je rok jeho vzniku - tehdejší poměry a kladný vztah k drogám....v dnešní době pro dnešního diváka fakt ODPAD! ()

Lukiz odpad!

Působilo to na mě jako přehlídka podivných písní. Děj v podstatě vůbec nedává smysl, je to hrozně komprimované bez hlubší myšlenky, jako by to byly pospojované zbytky z vícedílného seriálu. ()