Lars a jeho vážná známost

Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

Komedie / Drama

USA / Kanada, 2007, 106 min

Po prečítaní námetu som čakal celkom iný film, akého sa mi nakoniec dostalo. Prvých 25 minút má našliapnuté na výbornú komédiu. Potom však film naberá viac na vážnosti, ale stále sa nájdu aj veľmi vtipné momenty. Je to taký príjemný, hrejivý, dojímavý a hlavne ľudský film. Gosling hraje výborne, s jeho postavou súcitite, doslova cítite emócie, ktoré ním lomcujú(scéna na bowlingu je vynikajúca) a zároveň mu držíte palce. Pred tým, než som začal písať komentár, mal som nastavené 4 hviezdy. Ale teraz komentár končím a uvedomil som si, že vlastne nemám filmu čo vytknúť. V niektorých momentoch síce je možno trochu predvídateľný - to však ale nevadí, keď ten film smeruje tam, kam chcete aby smeroval. Neviem, možno som mal na film správnu náladu. Každopádne takýchto zaujímavých a originálnych filmov sa veľa netočí, preto si tých 5 hviez zaslúži.(12.4.2008)

• lesumir

Tak mi Lars představil svojí novou známost. Dopadlo to trošku jinak, než jsem předpokládal. Z komedie se vyklubal miš maš úplně všeho, jen právě ta humorná složka chyběla. Už od začátku pomalu plynoucí příběh si hraje svoje, bez jakéhokoliv emocionálního vypětí nebo špetky osvěžení. Gosling byl asi pravou volbou, avšak mi tam vůbec nesedl a jeho přiblblý úsměv tomu nasazoval korunku. Popravdě, usnul jsem za polovinou, hvězdička za originální námět, který je ale zničen už v prvních minutách.(16.6.2008)

Téma jak vystřižené z komedie pro náctileté, na něm vybudovaná překvapivě kvalitní studie lidských citových poruch a nedostatků. Larsův příběh zrcadlí tragédii těch z nás, jejichž životy trpí samotou a absencí citových prožitků, nahrazují je neživými věcmi a v dlouhodobém hledisku se na nich stávají závislými, pročež využívá názorně doslovný předmět - gumovou pannu. Maloměstské vztahy jsou takovým milým bonusem, i ony odhalují, jak se podivíni pod drobnohledem stávají studnicí poznání pro své okolí. Larsův bratr se dostane od prvotních lehkovážností až k sebeobviňování, spoluměšťáci zase v pozapomenutém šedivém moulovi nacházejí přes vlnu očekávatelného posměchu kamaráda, kterého chápou a podporují... stačilo ho zaregistrovat; stačilo, aby Lars vylezl ze své ulity. V celkovém souhrnu obyčejné, malé drama s neobyčejným námětem. Ale je to hezké, to jo.(19.1.2009)

I když to celé zezačátku vypadá jako komedie, postupně se Lars a jeho vážná známost změní spíě v lehké drama o člověku, co si vybudoval vztah k někomu, koho nikdo nečekal. Scény z kostela a z večírku jsou úsměvné, ale když film spěje ke svému finále, neubránila jsem se hořkému pousmání. Ale to byl asi záměr. Tahle civilnost, kdy se film nesnaží patřit do jediné škatulky, se mi moc líbí. Ryan Gosling je jako Lars uvěřitelný - včetně těch pejzů a krátkého knírku, které jako by k němu patřily odjakživa. Scéna, kdy oživuje oběšeného medvídka, se mi vryla do paměti :-)(3.4.2012)

Tak do půlky mně přišlo všechno úsměvné, včetně Ryana Goslinga, který tentokrát vážně nebyl za fešáka, v druhé části přituhovalo a bylo namístě klást si otázku proč a zodpovědět si ji sama, protože film pouze jemně navádí k příčinám. I přes závoj myšlenek bylo hezké sledovat všechnu tu pozornost rodiny, obyvatel městečka i profesionalitu doktorky a přestože si uvědomuji bizarnost scén, místy dovedenou až k absurditě, i tak se zamýšlím nad realitou a říkám si, proč ne, jen chtít...(10.2.2012)

• - Lars Lindstrom (Ryan Gosling) řídil ve filmu Toyotu Corollu E80. (rainman93)

• - Natočeno za 31 dní. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve scéně, kde Lars předčítá Biance, čte "Dona Quijota", kde hlavní postava také trpí bludy. (HappySmile)