Lars a jeho vážná známost

Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

Komedie / Drama

USA / Kanada, 2007, 106 min

Bylo to tak divné až to bylo zajímavé. To jak se všichni dovedli přetvářet a navzájem si pomáhat, to mne opravdu dojalo. Já bych to zřejmě nevydržel a vykřikl bych na něho : "Ty blázne - to je přece nafukovací panna, vzpamatuj se!" :-) Přiznám se ale, že ke konci filmu jsem byl na měkko. No a Paul Schneider byl excelentní. Ty jeho výrazy šoku mne fakt pobavily.(21.6.2008)

Mohlo to být pětihvězdičkový drama, ale díky tomu neustálému sebeironizujícímu odéru film celou dobu vytváří potřebu konečného wtf momentu pro celkové ztotožnění se jak s hrdinou, tak s celým příběhem. Nic takového se však nestalo, takže i přes docela silný závěr, je snímek o klukovi a jeho lásce k píchací panně docela kontroverzní záležitostí, stejně jako celá Goslingova úloha v něm.(23.4.2017)

Typicky netypická indie dramedy. Nesmírně absurdní a přesto milá a dojímavá. A když diváka dokáže dojmout a skoro až přivést k slzám vztah podivína a jeho šukací panny, někde je něco hodně dobře (bez ironie). Je to především výborný scénář, režie a bezchybný Roslingův herecký výkon. Příběh je to sice maximálně utopický a každý by se v reálu hlavnímu hrdinovi s chutí vysmál, ale kdo by si nepřál v tak dobrosrdečné komunitě žít. Samotnému už tak od reality odtrženému filmu to nijak zvlášť neubližuje. Spíše naopak. Filmové pohlazení jak má být. Nehledě na to, že se snad každý v Larsovi tak trochu najde. Někdo jen více a někdo zas méně.(29.7.2016)

Lars a jeho dívka mě uvedli do rozpaků, ale na druhou stranu mě příjemně překvapili a dojali. Lars je takový tichý chlapík, který působí poněkud pomalejším dojmem... snad taky proto má každý tendenci dohazovat mu přítelkyni. Žije sám v garáži a není příliš společenský. Tedy do jednoho dne, kdy mu přijde domů balík... od té doby už není sám, už se nestraní společnosti. V balíku mu totiž z Brazílie přišla slečna. Jeho nová přítelkyně jménem Bianca. Moc toho nenamluví, je na vozíčku, stále se usmívá. Všem okolo ale při seznámení s ní úsměv na rtech trochu ztuhne, což není divu, jelikož Bianca je z plastu. Přesto se k ní ale všichni chovají jakoby existovala. A ona taky existuje. Larsova vidina nabude reálných rozměrů a všichni se k tomu postaví s velkou dávkou tolerance. Lars and the Real Girl je takovým pozoruhodným příběhem, kdy do života samotáře Larse vstoupí plastová figurína, aby záhy zase odešla a zanechala po sobě hluboké stopy. Nancy Oliver a Craig Gillespie natočili působivý snímek o vlastním světě zrodilém ve hlavě jednoho loosera, o respektu lidí žijících v jeho okolí, o bolestivých vzpomínkách a jejich vlivu na život. Samozřejmě, prostředí bylo poněkud idealizované - tolik nevídaného respektu a ochoty hrát si tuhle hru s figurínou? Ale no tak, to prostě nejde... však to taky byl "jen" film. Ale mě se líbil. I přesto, že ve scénáři bylo několik "děravých míst", s klidným srdcem je přehlížím, protože na výpovědní hodnotě snímku to neubralo. 4 a půl *.(28.11.2008)

Snímka mohla byť ešte o chlp lepšia, keby sa hlbšie zamerala na príčiny Larsovho stavu a pohrabala sa viacej v jeho psychike (viz. Čas prebudenia). Ale ani jednoduchšia cesta ktorú tvorcovia zvolili, teda hallstromovsky milá návšteva dedinky, v ktorej má jeden podivín maximálnu podporu chápajúcich a dobrých susedov, nie je na zahodenie. Ich prístup je originálny, nasmerovaný k citlivejšiemu divákovi, disponuje pôvabným humorným nadhľadom i jemným balancovaním medzi realitou a prifarbeným idealistickým svetom. A na to je potreba sakra veľký scenáristický i režijný talent. K štyrom hviezdam sa prikláňam nielen za vynikajúceho Goslinga, ale za VŠETKÝCH hercov. Bez nich by to nefungovalo. A tiež za tú múdru Schneiderovu definíciu dospelosti v pivnici.(13.2.2009)

• - Hoci sa dej filmu odohrával v USA, tak jeho filmovanie prebiehalo vo viacerých kanadských mestách v provincii Ontario. (MikaelSVK)

• - Ve scéně, kde Lars předčítá Biance, čte "Dona Quijota", kde hlavní postava také trpí bludy. (HappySmile)

• - Spoiler: Nakufovací panna vystřídala za film devět různých výrazů, které měly sloužit jako jakýsi druh ukázky vývoje její postavy. Zpočátku měla výrazný make-up, později vypadala přirozeněji a byla téměř bez make-upu. Nakonec její tvář dostala trochu nazelenalou barvu, aby se ukázalo její chatrné zdraví. (HappySmile)