Nezvaná

Príbeh dvoch sestier

V moci zla

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2009, 84 min

Craig Rosenberg, Doug Miro, Carlo Bernard, Jee-woon Kim (původní scénář)

Daniel Landin

Předělávky mého zamilovaného korejského skvostu jsem se přímo děsil, tudíž je pro mě mírně pozitivní dojem z amerického remaku a nulová chuť dštít na něj oheň a síru velkým překvapením. Otrocký, dehonestující přepis se nekoná, i když podobnosti tu samozřejmě jsou. Američané látku uchopili dost po svém, takže myslím, že i pro ctitele originálu nemá smysl se rozčilovat, že tohle je v remaku tak či onak... Zapomeňte na otcovu novou přítelkyni, která svým nepříjemným zjevem a chováním neustále vzbuzuje pocit ohrožení, na smutnou a plachou sestru, již ta druhá musí ochraňovat, na prvotřídní bubu scény (v předělávce jsou nanejvýš dvě průměrné) vyháněné nahoru silnou tísnivou atmosférou, na krásnou melancholickou hudbu... Pardon, nechal jsem se unést. Průměrný, formálně povedený thriller s nadpřirozenými prvky není také k zahození.(7.6.2009)

Rok po smrti svojej matky sa Anna vracia domov z psychiatrickej liečebne, kde skončila kvôli svojmu katastrofálnemu stavu. Doma na ňu čaká obrovské prekvapenie. Zdá sa, že všetci okrem jej sestry Alex na tragickú udalosť zabudli. Sestry ale svoje opätovné stretnutie využijú k tomu, aby zistili, čo smrť ich matky naozaj spôsobilo. Všetky stopy vedú k novej družke ich otca. - Pozeral som to dnes už po tretí raz v živote a som velmi rád, že aj napriek tomu, že už poznám celý príbeh a viem, o čo celý čas ide, to stále funguje a záver je velmi dojemný a nepríjemný v jednom. Vyniká hlavne perfektná hudba pána Christophera Younga a vynikajúca réžia bratov Guardových. A týmto sa dostávam k zaujímavej záhade, na ktorú som prišiel. Zdá sa, ako keby títo talentovaní bratia, ktorí dokážu vytvoriť dosť hustú hororovú atmosféru aj za denného svetla, po dokončení projektu zmizli zo zemského povrchu, pretože už takmer desať rokov nič nenatočili. Podobne to je aj s hercami, z ktorých drvivá väčšina sa už v horore viac neobjavila. Som ale rád, že som sa k tomuto vrátil a v budúcnosti tých zhliadnutí zrejme ešte pribudne. + Jesse Moss + herec z Final Destination 2(28.1.2018)

Kdyby místo těch snových rádoby staršidelných vizí tam narvali tuny sexu, když už jsou tam takový tři ultrasamičky. Tomuhle já říkám mrhání potencionálem. Opravdu věčná škoda, že natáčení filmu nenabídli mě a s ohledem na ty tři krásný holky, bych si ve filmu samozřejmě přisoudil také hlavní roli. Na začátku filmu bych zavraždil všechny mužský postavy a potom bych se už nerušeně a velmi podrobně zaměřil na tři zbývající ženské postavy. To by bylo nezapomenutelné natáčeníčko. Je zajímavý, že když vidím v hororu hezký holky, mám v hlavě vždy vlastní a mnohem kvalitnější scénář.(21.8.2010)

Pre mňa osobne veľmi príjemné prekvapenie. Išiel som do toho ako do ďalšieho filmu, ktorý američania prerobili podľa japonského hororu. A keďže tieto filmy postrádajú akúkoľvek dušu pôvodných snímkov, bol som veľmi prekvapený, že práve u tohoto, tá atmosféra - hlavne v druhej polovici - je hustá, a všade prítomná. Nepamätám si, že by ma film takto dokázal prekvapiť. Všetci herci - a hlavne herečky, predvádzajú skôr rutinný výkon. Veľa momentov nevyznie presvedčivo a dvojica bratov - režisérov ich nedokáže nakoordinovať do takej podoby, ktorá by zodpovedala, nechutnosti a stiesnenosti pôvodného filmu. Lenže, potom rozpútajú takú menšiu hru na diváka, ktorá je taká neočakávateľná, práve preto, lebo nikto od tohoto filmu nič nečaká. Síce je to nedotiahnuté v mnohých miestach, ale dopozerať sa to dalo a hlavne príjemne prekvapilo.(3.9.2009)

Originál THE TALE OF TWO SISTERS vo mne vyvolal poriadne zmetené pocity. Na jednej strane parádne strašidelné scény, na druhej úplné nepochopenie príbehu. The Uninvited je na tom presne opačne, strašidelné momenty naprosto nezáživné, takže ako horor to fakt nefunguje. Našťastie herci zachraňujú čo sa dá, na obidve sestry sa veľmi dobre pozerá a rozuzlenie je úplne geniálne.(30.10.2009)

• - Herečka Emily Browning zde ztvárnila postavu, které je 14 let. V době natáčení však Emily bylo už přes 20. (Dlee)

• - Variácia rôznych uhlov kamery a nútenej perspektívy pomohli vytvoriť ilúziu, že Elizabeth Banks (Rachel) je o niekoľko centimetrov vyššia ako Emily Browning (Anna), hoci tá je v skutočnosti len o dva centimetre nižšia. (misterz)

• - Emily Browning sa pôvodne uchádzala o rolu Alex. (Niles)