Nezvaná

Príbeh dvoch sestier

V moci zla

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2009, 84 min

Pokud se vám v kuchyni hýbe igelitový pytel s odpadky, tak za a) je v něm potkan, b) živé kultury v nesnědeném jogurtu jsou až moc živé, c) hrabe vám. Správná odpověď je zároveň spoilerem a zahanben musím přiznat, že ač odkojen všemožnými duchařinami a twisty ve stylu natvrdlého psychiatra Willise („Aha, tak proto můžu jezdit metrem na černo!“), pointu jsem tentokrát neodhalil. Jestli to nebude tím, že nebyla vůle, protože šablonovitě natočený thriller bří Guardů nechal všechny mocné žánrové zbraně Pod povrchem.. Davida Strathairna považuji za špičkového herce, ale pokud mám projít kolem představitele ducha, nebudu se mu galantně vyhýbat loktem, když ho dle scénáře nemám vidět! Evidentní nedostatky ve schopnosti přeměny na plynné skupenství, na kterých je potřeba do budoucna zapracovat..(13.12.2012)

Mám rád filmy, které mne dokáží po celou stopáž udžet v pozoru, nenudí mne a ještě se mohu kochat příjemnými záběry (v tomto případě tři hlavní roštěnky v sexy oblečcích), takže proč ne. Je zde sice pár WTF scén, ale jinak je dle mého názoru snímek natočen velmi zručně, líbivě a hlavně bez hluchých míst. Ke konci mi svou gradací trochu vytanula na mysl Disturbia, zápletkou a finálním rozuzlením jsem rozhodně nepohrdnul... takže asi tak. Pro fanouška cool moderních hororů s dobrou pointou jasná páka.(18.4.2009)

Celkem slušný hororový thriller. Originál jsem neviděl, nepochybuju, že je svým způsobem lepší, ale nebudu The Uninvited tak jako někteří jiní házet do odpadu jen proto, že nejsou originálním projektem. Co jsem si zjišťoval o korejském A Tale of two Sisters, tak je to film velice složitý a nelehký na pochopení, kdežto The Uninvited je taková odpočinková duchařská báchorka, což ale nemusí být nutně úplně na škodu (zvlášť pro ty diváky, kteří nemají s asijskými psychotičnostmi trpělivost). Řemeslně je film dobrý, herecké výkony moc bodů nepřidávají, ale rozhodně ani neubírají. Celkově snímek hodnotím jako lepší průměr. PS: Už by bylo na čase, aby někdo vymyslel nějakou novou šokující pointu, která by se zase deset let recyklovala v desítkách jiných filmů. Tahleta už mi vyloženě pije krev.(15.4.2009)

Vôbec nie zlý thriller s občasnými hororovými prvkami. Takmer celý čas som bol presvedčený o silnejších troch hviezdach. Námet je síce obohraný a dejovo jednoduché, ale sestry sú sympatické, dobre sa na ne pozerá a kamera nie je vôbec zlá. Našlo sa tu aj pár ľakačiek, ktoré zafungovali. S atmosférou je to síce skromnejšie, ale vyskytlo sa tu zopár napínavejších, hustých scén. Ale ten koniec, páni, ten koniec stojí za to. Možno trocha pripomínal "Kingovčinu", v danom momente to však bolo niečo nečakané a šokujúce. Naozajstná paráda. Celý čas si človek myslí, že má dej prečítaný a aj napriek tomu, že mu v podvedomí drieme tieň podozrenia, že tam určite nie je niečo s kostolným poriadkom, že tu niečo nesedí, príde záver a ten všetko zmení. Bombastický koniec vyťahuje tento film na štyri hviezdy. 75/100(5.4.2014)

Trochu nadprůměrnější horor, který však nepřináší nic nového. Finální zvrat je udělán tak, že si scénáristé zkrátka vymysleli úplně něco jiného, než kam se film celou dobu ubíral - a to mi přijde hrozně jednoduché. Jako klad dávám to, že se autorům poměrně daří vyvarovat lekacím scénám a atmosféru vaří klasickým způsobem - míchat a nechat houstnout. :)(19.5.2009)

• - Variácia rôznych uhlov kamery a nútenej perspektívy pomohli vytvoriť ilúziu, že Elizabeth Banks (Rachel) je o niekoľko centimetrov vyššia ako Emily Browning (Anna), hoci tá je v skutočnosti len o dva centimetre nižšia. (misterz)

• - Hudbu k filmu složil Christopher Young. Následně pak byla nahrána 78mi členým orchestrem a 20ti členým sborem. (Chatterer)

• - Herečka Emily Browning zde ztvárnila postavu, které je 14 let. V době natáčení však Emily bylo už přes 20. (Dlee)