Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

Beyoung

Čekala jsem pohádku o strašidlu, takže jsem byla vesele překvapená. Takhle si představuju kvalitní politickou satiru. Výborné herecké obsazení, charaktery dobře vykreslené – Hrušínský jako soudruh předseda exceluje. Scénář je nápaditý a promyšlený, dialogy nabité úsměvnými hláškami viz „To musíte opatrně, aby nám lidi nezačali moc přemejšlet.“ Vtipné a vypovídající o době, která se v něčem až tak neliší od té naší. Zajímalo mě, kam se děj dostane v závěru… skandování „Ať žije nový most!“ a následná divoká koupačka mě dostaly do kolen. Nezapomenu dialog: „Vždyť tady žádný most není… Furt s tou pravdou, drž hubu a plav!“ Takových filmů víc! ()

Kaleidoskop

Když chcete svým dílem ilustrovat absurditu politického systému ve kterém žijete, je potřeba to předvést na něčem stejně neuvěřitelném. Jako například na faktu, že se někde někomu zjevuje bílá paní. Sice jsem nečetl původní předlohu, ale již ten scénář sám o sobě je naprostý skovst. Výborná satira kritizující socialistické společenství a jeho "starost o pracující lid". Když pak tuto látku dáte do rukou osvědčenému režisérovi a obsadíte do něj celou řadu výborných herců, je jasné, že to nemůže dopadnou jinak než skvěle. Jedinou výtku bych měl k postavě správce, ta mi přijde až moc konkrétně rozpracovaná a nikam nedotažená, na druhou stranu bez něj by to asi nefungovalo. Ač jsem před tím Podskalského nepovažoval za nikterak výjmečného režiséra, po tomto filmu si jej nejspíš začnu o trochu více považovat. ()

coulismoulis

Abstraktniho kolem sebe mame kam se podivas, jeste to budeme vetrat v umeni! Je veci dosti zahadnou, ze se takovy film 1) povedlo vubec natocit a 2) ze se ho povedlo natocit Z. Podskalskemu, ktery jinak takovou presne vypointovanou satirou az tak neoplyval. Kazdopadne jde o dilo nevidane nejen na svou dobu, pokud ho jeste nekdo nahodou nevidel, tak hura do toho a s fortelem na silazni jamy! ()

Ludva

[2020-03-22] * Bílou paní jsem viděl prvně v roce 1990 a jen jsem žasnul, jak kdysi mohla tato úžasně trefná, často až mrazivě pravdivá satira předlistopadových poměrů projít do výroby. Postavy z ní byly všude mezi námi snadno identifikovatelné i po pětadvaceti letech. Výjimka potvrzující pravidlo - tento film vysoko přetrumfne svou psanou předlohu, a to nejen zásluhou skvělých herců Brodského, Hrušínského, Beka a všech dalších. Pusťte si ho vždy před volbami, ať nejste na pochybách, jestli to dřív nebylo lepší! ()

McIron

Excelentní námět Karla Michala, vl. jménem Pavla Buksy, který neunesl emigraci a vzal si život - jedna z mnoha "nepřímých", ale přesto křiklavých obětí komunismu...Famózní interakce Hrušínský-Kopecký, ne tak častá. Dokonalí Voska, Brodský, Chramostová, Řanda, Bohdalová, Hajská, uměřená Kačírková, kupodivu i snesitelný Hlavatý a překvapivě bratelný Řehoř, přesný Prachař. Ale především nad všemi čnící ten, který tím dokonale zparodoval a ospravedlnil všechny své dosavadní stranické kádry, které před kamerou ztvárnil - BEK. Opravdu Pepíček Bek, dokonalý v karikatuře komunistického úředníka, jakoby v karikatuře sebe sama - neboť jich dost odehrál... ()

ToddB

Další ze špičkových hereckých představení Hrušinského a Kopeckýho. Na tohle se komunistickým aparátčíkům asi těžko koukalo. A Bek taky výbornej. Asi nejlíp zahranej blázen v dějinách českého filmu. :-) ()

sirnene

Nápad zapojit paničku do plnění pětiletky je super. Pochodující v průvodu na neexistující most také dobrý nápad i dialogy. Divím se, že se z něj nestal trezorový film. Ale obecně mě tento film moc nebere. ()

misa kulicka

U tohoto filmu se vždycky bavím ........ a škoda že je to jen fantasy, dneska by se Bílá paní s hasákem uživila. Jen to vyplnění daňového přiznání bych jí nepřál. ()

prasour

Pokud se povolí komunální satira, lidem se ucpou ústa a neptají se na ty podstatné otázky. Jenže párkrát to soudruhům uteklo a satira musela dost bolet... jako třeba zde. ()

Rapollo

Sentiment stranou, "poloakční" a lekavé scény jsou trapně infantilní, některé dialogy jsou spíš vatou, než aby nesly příběh. Postsynchrony odfláknuté, leckdy nesrozumitelné, a jazzový orchestr Karla Vlacha se k vesnické idyle má jako kabelka Vuiton k dojičce krav. Jediné, co stojí za pozornost, je léta již opěvovaný konec s legendární hláškou Věry Chramostové. Neupírám, že zpracování bylo skutečně odvážné na rok 1965, ale s tím se tak nějak nehodlám spokojit. Ta komedie je zkrátka tuctová a nepříliš umně zpracovaná. ()

isabellac

Tento černobílý film v režii Zdeňka Podskalského je bezchybnou satirickou kritikou (nejen) československého socialistického venkova 60. let 20. století. Je také koncertem skvělých českých herců a hereček od Rudolfa Hrušínského a Vlastimila Brodského, přes Václava Vosku a Josefa Beka až po Ilju Prachaře a Vlastu Chramostovou a mnoho dalších. Po prvotním šoku, že něco takového mohlo být vůbec natočeno v dané době, se člověk už jen baví jak komickými scénami, tak naprosto úžasnou propracovaností satiry, která provází diváka doslova s každým dialogem. Oceňuji, že předseda MNV není, jak bývá často nyní zvykem, vyportrétován jako hlupák, ale jako velmi chytrý a manipulativní člověk – protože taková byla realita. Ne všichni komunističtí vůdci byli ‚hloupí strejci', jak se dnes často předestírá. ()

JARDAHONDA

Satirická a trochu duchařská veselohra. Byla natočena podle povídky Karla Michala ze sbírky "Bubáci pro všední den."Vesnicí Komonice s přilehlým hradem otřese neobvyklá událost. Perchta z Borštejna, paní tamního hradu, jinak také Bílá paní komonická - sestoupila z obrazu, aby na prosbu staré výminkářky udělala v jejich chaloupce vodovod"... Film je svou satirou namířen proti těm nedostatkům v našem životě, které by měly být odstrańovány lidmi a ne "dobrými duchy". ()

Widlicka4

Pro mě doposud zcela neznámý film, který naprosto nečekaným způsobem překvapil. Svěží a vtipná komedie, která je navíc břitkou politickou satirou, asi nemohla skončit jinak než dvacetiletým pobytem v trezoru. ()

JSYSMHJF

Skvělá satira s neskutečným množstvím "hlášek", režim se tehdy asi poznal a šoupl film do trezoru. "Drž hubu a plav!" ()