Hrdinou dodnes svěží filmové komedie Zdeňka Podskalského z roku 1959 je svobodný muž v nejlepších letech, úspěšný lékař a vědec, kolegy trochu zlomyslně přezdívaný doktor Faust. Zahleděný do své práce si nevšímá zájmu žen o svou osobu, nevidí úpornou snahu černovlasé ctitelky získat jeho přízeň. Psychické vyčerpání, shoda náhod a narážky na faustovskou minulost jeho pracovny jej dostanou až na pokraj zhroucení. Všude kolem sebe vidí ne mladou a žádostivou dívku, ale prohnanou Mefistofelu s jediným cílem – získat právo na jeho duši. S Mefistofelou se vydá na tajný výlet… (Česká televize)

Mylouch

Hradní rozcvička pro pozdější Bílou paní s kvalitními hereckými výkony (jen Horníčkovo estrádní tempo celek trochu brzdí) a výtvarným využitím prostředí. ()

dr.fish

Když si takhle doktor psychiatr v klidu žije ve Faustově domě a najednou se mu začne všude zjevovat ženská, je to důvod k zamyšlení. Asi Faustův syndrom, řekli bychom. Náš hrdina se taky začne domnívat, že ho pokouší ďábel. Postupně nad sebou ztrácí kontrolu až se o něj začne jeho kamarád taky psychiatr bát. To už se ale spustí řetěz událostí, zlomová noc, během níž se to celé rozuzlí. Ráno už je ve znamení čistého šílenství. Tomu už vévodí především Sovák s Brodským. Miroslav Horníček si ve filmech moc nezahrál, tak musíme být vděčni jen za to málo, co nám po tomto velkém klaunovi zůstalo. 70% ()

HonzaBez

"Čáry a kouzla jsou v něčem jiném…." O svém hereckém kouzlu nás Jana Hlaváčková přesvědčila již za mlada. V této oddechové komedii po boku Miroslava Horníčka místy doslova čaruje. Bez ní bych asi tolik hvězdiček nedal. ()

valdstein0

Nejprve filosofický film o smyslu našeho bytí, pak duchařská komedie a nakonec komedie romantická. Celkově velmi dobrý a vtipný film, na kterém čas moc stop nezanechal. P.S. Tak i před padesáti lety jezdila na Moráň čtrnáctka :-) ()

farmnf

Je to sice rozšafná kravina ale kravina plná skvělého herectví. Hudba Liškova. První polovina je zcela úžasná, neboť Dr. Faust Miroslav Horníček je tak přepracovaný a intelektuální, že se stává paranoikem, depresivním psychopatem a zároveń schizofrenikem trpícím halucinacemi. Plně se s ním ztotožňuji, tam jsem se poznal. Rudolf Hrušínský je mu odborně na hovno, neboť sám se málem pomátne. Pak nastává běžná komedie pod vedením Sováka, který lidi kolem sebe nazývá buržoazními idealisty. Zvrtne se to do vztahu Horníček-Hlaváčová. Velmi pitomé, akční ale zároveň hezké. ()

Sfinkter

Odlehčené faustovské téma v souboji rozumu a citu, ve kterém láska samozřejmě zvítězí. Velmi mile překvapí jako internista mladý Horníček, jeho kolega a přítel Hrušínský a mladá čertovská Hlaváčová. ()

Raven0

Tak to jsem nečekal. Pomalý a vyloženě slabý rozjezd nabírá na obrátkách a nakonec se z filmu vyklube břitká, inteligentní a ironická komedie se vším, co k tomu patří. Smál jsem se jak protržený a to je snad nejlepší doporučení, které komedie může dostat no ne? ()

honz

Internista Miroslav Horníček jako lékař nevěří na duchy či přízraky, a tak je pro něj mladičká Jana Hlaváčová pouhou halucinací, což mu přítel psychiatr Rudolf Hrušínský potvrdí, a doporučí terapii klidem, přírodou etc. To je začátek výtečné veselohry s typickým rukopisem Zdeňka Podskalského. ()

Compadre

Jestli něco chybí moderním českým filmařům, tak je to fantazie. Koho by dneska napadl příběh o sucharském intelektuálovi, kterého si vyhlídne zajímavá usměvavá rošťěnka a v rámci jeho předtavovačky svému otci udělá rozruch po celé vesnici. Kam čert nemůže je poetická, pohodová komedie s perfektním temným nádechem, skvěle padnoucí hudbou a vynikajícími herci. "Čí je to aktovka?" "Toho co tu nebyl!" ()

klúčik

Je to prvý film významnej českej herečky J.Hlaváčovej. Stretla sa tu s veľkými hercami. Tento film začína naberať na kvalite až príchodom na dedinu, kde Brodský a Sovák sú fantastický. Hlavne pre týchto dvoch dávam 65%. ()

Jezinka

Nejzajímavější na této komedii byla ukázka lékařů, kteří věčně pokuřují a nejhezčí byly černé kočky. Dále je vidět, že když se žena rozhodne, že někoho dostane, tak dotyčný proti tomu nic nezmůže. Ale že bych se bavila to ne. ()

Finskej

Doslova čertovsky vtipná komedie s proslulým českým nehercem a komikem Miroslavem Horníčkem v hlavní roli. Na to, že pan Horníček byl člověk laskavý a šířil okolo sebe po celý život humor a pohodu, sehrál postavu depresivního, trudnomyslného a škarohlídsky zakyslého lékaře na nepochopitelnou výbornou - což jen dokazuje, jak vynikajícím hercem tento neherec byl :) ()

xaver

Báječná komedie režiséra Podskalského, kde vedle Horníčka exceluje trio Brodský, Sovák, Hrušinský, to vše doplněno nádhernou a tajemnou Janou Hlaváčovou. Je jen škoda, že Horníček nedostal takový prostor i v dalších filmech. Inteligentní humor na pozadí problémů života všedních dní. Zde se naplno projevilo jeho herecké umění. Dá se na to dívat pořád. Právě, když píšu tyto řádky a představil jsem si pár scén, tak si říkám, že si to musím zase pustit. Hodnocení je jasné. 5*. ()

Devadesát Dva

"Padám." (...) "Skok" z balkónu byl moment, kdy jsem v TV dva a půl týdne zpátky chytil tenhle filmový skvost a ač jsem trochu postrádal kontext, i tak jsem se na vřelou komedii s Miroslavem Horníčkem a Janou Hlaváčovou (pro kterou tohle byla první filmová role) rád dodíval. Je to až překvapivě dobrý snímek, který vrství a motá, co je co, do poslední chvíle. Dneska už v české produkci horko těžko narazíte na alespoň takovýhle standard a samozřejmě s takovou plejádou vedlejších rolí (Hrušínský, Sovák, Brodský). První polovina, kterou jsem si teď dodatečně dosledoval, mi připomněla svojí blouznivou (schizofrenní) realitou skoro až začátek Čapkova Krakatitu. Komedie s faustovským motivem. 7.5/10 ()

cab

Kam dabel nemuze, nasadi zenskou aneb nevsedne mysteriozni romanticka komedie, ktera je v nasich koncinach netradicni zanr, coz je skoda, protoze dvojice (Miroslav Hornicek a Jana Hlavacova) rozehravaji hru na honenou v dobre fungujici atmosfere a udrzuji divaka v neustale nejistote, co se vlastne deje. 70% ()