Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

dawe787

Dle mě jeden z nejlepších filmů ukazujících všední realitu válečného konfliktu v Iráku. Ponoříte se do víru nebezpečného prostředí a smrti, která čeká na každém rohu. ()

Money_too

Zajímavý film z prostředí války v Iráku. Špína,hlad a nebezpečí je hlavní doménou tohoto surrealistického psychologického filmu. Tým pyrotechniků je celkem zajímavý námět a přibližuje nám jak to asi vypadá v terorem zmýtaném Iráku. Stupňované napětí při každém výjezdu je opravdu dech beroucí. Ovšem jako chyba mi přijde,že dvě největší hvězdy Guy Pearce a Ralph Fiennes maj prostor asi cca 10 min ve filmu. Na druhou stranu výkon Jeremyho Rennera vše vynahrazuje a jeho charisma ,kterého jsem si všiml už v 28 týdnů poté, má dle mého hereckou budoucnost. ()

Meteorista

Pojetí válečné vřavy zase trošku z jiného konce. Herecké výkony výborné a režisérsky taky moc povedené. Příběh o jednom pyrotechnikovi a jeho kamarádech je pěkný a pestrobarevný. Stejně jako v Tobruku je tu scéna se zákopy a ostřelováním, stejně jako v Tobruku je tady povedená. Příběh jako celek mi ale dával trochu zabrat. Plno maličkostí splácaných do jednoho velkého celku, který není moc ucelený. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že ani jedna z těch maličkostí (resp. minipříběhů -> avšak stávajících se jednomu člověku; neříkám, že by nedávaly smysl, jen mi nešly moc dohromady) nebyla dotažena do úplného konce. Ale i přesto všechno je Hurt Locker pěkný, ambiciózní film, který se nemá (hlavně provedením a hereckými výkony) za co stydět. ()

jorgus

prach, pot, horko..to vse bylo citit..kam se na tom hrabe Marinak a vyrovna se BHD..atraktivni tema jednotky na vybusniny je ale pouze zuzeno na serii jednotlivych rozmanitych bomb, ktery musi zneskodnit bez vetsiho deje..zajimavy pohled do Iraku, ale jako opravdovy film pokulhava:( ()

SydneyB

Původně mě zaujala jména Ralpha Fiennese a Davida Morse, a přestože tam mají jen velmi malé roličky, tak mě ten film ani trošku nezklamal. Právě tyto malé role zahrané známějšími herci byly hezkým spestření. Kromě skvělých hereckých dovedností hlavních třech představitelů mě nadchla i hudba a hlavně kamera. Po Black Hawk Down druhý nejlepší válečný film. ()

Jabro

Velice silný snímek o válce v Iráku se mi líbil především proto, že nijak nemoralizuje (to se v poslední době stáva jen pramálo) a s realistickou syrovostí ukazuje život vojáků, kteří se s každodenní blízkostí smrti vypořádávají každý po svém. Vizuální stránka je na perfektní úrovni. Slow motion záběry jsou fakt cool a jsou použity tak, že neruší, ale naopak ještě zvyšují napětí, kterého je i tak požehnaně! Bravo:) ()

Saur.us

Za hrstku opravdu napínavých scén v čele s odstřelovací scénou a polodokumentární kameru. Kdybych byl američan, klidně bych tomu dal Oscara jako oni. Ale nejsem//Po třech letech jsem se k Hurt Lockerovi vrátil a musím uznat, že to napětí budované díky všudypřítomnému nebezpečí a díky scénám se zneškodňováním exploziv je opravdu silné. Zvyšuju na 4*. Můj názor na Oscara ale stále zůstává. ()

Kiedes

Tak nejhrůznější zážitek mám z toho, že jsem seděl v první řadě a ne v ledajaké, ale nějaké stupidní 47 cm od plátna, takže bych vyvraždil rodinu tomu, kdo si zato nechá platit plné vstupné a dovolí si tam někoho posadit. Krk mám ukroucený do podivné křeče, ale stálo to za to. Film je to velmi dobrý a velmi zajimavý, neříká my jsme ti špatní nebo my jsme ti spasitelé a to je hlavní. Rychle jsem se naladil na notu filmu a věřil...takhle to prostě je, normalní lidi jsou postaveni před volby, o kterých se nám ani nezdá a smrt opravdu čeká všude. Dialogy jsou tak nějak o ničem (jak to asi ve skutečnosti opravdu je mezi vojáky v Iráku), postavy nezájímavé až na seržanta Jamese, který mi to vynahradil. Konec filmu se mi také nijak zvlášť nelíbil, jinak jsem uspokojen, doporučuji. ()

Luqi

Že prvého Oscara za réžiu, ktorý získa žena bude práve za film o vojne v Iraku by ma ani vo sne nenapadlo............. Páčilo sa mi, že je to tak dokumentárne pojaté (trasľavá kamera urobila svoje) a celé to vyznelo veľmi autenticky. Môže za to jednak fakt, že to vlastne ani nemá dej, je to tvorené niekoľkými akciami, ktorým nechýba hustá atmosféra. A pritom v slnečnom meste ju je ťažšie navodiť ako napr. v nočnej daždivej džungli. A taktiež majú na tom zásluhu aj prirodzené herecké výkony............ Čo mi vadilo a veľmi ma to rušilo bola postava hlavného hrdinu. Nemohli z neho spraviť normálneho vojaka? Museli z neho spraviť frajera, ktorý riskuje a je mu jedno, či vybuchne? Pôsobilo to veľmi neautenticky a popri tom autentickom zbytku filmu to strašne bilo do očí............. A ešte za to dostať aj Oscara za scenár, hmmm. Myslím, že tá téma Iraku urobila pri rozhodovaní svoje.............. Celkovo ale veľká spokojnosť, keby tam nebol ten jeden nedostatok, tak je určite plné hodnotenie. ()

wellar

ach jaj ... hovorte si co chcete mne tento film premarnil 2 hodiny casu. O com to vlastne chcelo byt? (Pochopim skor verziu ze to nechcelo byt nic, ale tym padom by to malo byt zaradene medzi dokumenty )..Film ma mat aspon pribeh ked uz nie myslienku - tu som nenasiel nic. Myslienka ze vo vojne je smrt na kazdom kroku je sice pravdiva, ale nie je mozne na nej zalozit cely film. Clovek sa teda zameria viacej na sledovanie psychiky hlavnej postavy a zasa nic zaujimave nenajde. Ja nechapem o com bol tento film naozaj. ()

Wawer

Moje pocity jsou velmi rozporuplné, na jednu stranu je tady výborná kamera, práce se zpomalovačkama dodává scénám na efektu a nepůsobí vůbec okoukaně, je tu hlavní hrdina, který v podání Jeremyho Rennera na sebe dokonale strhává pozornost, též nemphu opomenout perfektně natočenou scénu s ostřelovači, kde si tvůrci krásně pohráli s efektem letící kulky na vzdálený cíl a nakonec je tu krátký vstup Guy Pearce a především Ralpha Fiennese. Takže připouštím, že je toho dost, co vyzdvyhnout. Ale na druhou stranu, scénář je špatný, jakýkoli pokus o hlubší vyznění selhává, děj nikam zásadně nesměřuje, některé scény jsou velmi rozporuplné a nepochopitelné, viz Beckham, Williamovo patrání po jeho původu, nebo to když ruší odpal budovy. Tyto faktory film velice znatelně sráží dolů a to je škoda. To všechno potvrzuje moje přesvědčení, že Oscar pro Hurt Locker a Kathryn Bigelow bylo společensko-politické rozhodnutí, 3 1/2* ()

Kvítek

Neurazí, nenadchne, nepřínáší v rámci žánru nic moc nového. Překonavatel Avatara zůstal daleko za mým očekáním. ()

Gastovski

Film roku 2010? Pro mě určitě ne a 6 ocenění, to se mi zdá sakra hodně přepálené. Film se skládá ze sterilního děje, který se neustále opakuje (zneškodnění bomby, pauza na základně, zneškodnění bomby, pitka na základně) a tak furt dokola až k závěru. No, vlastně jediná odbočka z monotónosti byl "vynikající" sniperský souboj, kde arabskej neřád střílí na Amíky, všechny kromě hlavních hrdinů trefí a potom snad osm minut čumí a pozoruje, jak se tam hlavní hrdinové prdelí, čistí náboje a pijou Caprisone (ve filmu se v akci pijou výhradně džusíčky, ty jsou pro poušť a její podnebí ideální). Nejzajímavější mi přišla práce s kamerou, ale jinak další průměrný film o problémech v Iráku na který s chutí zapomenu. Vzhledem k očekáváním a oceněním musím být přísný: 2,5* ()

Sista

Nemám moc ráda filmy podobného typu - polodokumentární vhled do života vojáků bez dějové zápletky či pointy mě nikdy neoslnil. Navíc hlavní postava - neuvěřitelně lehkomyslný pyrotechnik - podle mě nebyla moc reálná..Přesto mě film dokázal zaujmout, takže něco na něm nejspíš bylo:) Celkově ale oskarové ocenění tohoto snímku vypovídá spíš o politické aktuálnosti tématu, která byla nejméně stejně tak důležitá jako kvalita filmu. ()

G900

Prijemny film... Moc dobre se na to kouka, rezie dobra, Renner je opravdu vynikajici, Englani byli taky super, ostatni herci (samozrejme krome E. Lilly) pusobi dost krecovite a ta vec 'dokumentarni snimek' s neustale se tresouci kamerou mi trosku kazila celkovy dojem z filmu... 80 % ()

blue.claire

Pro mě příjemné překvapení. Nečekala bych, že mě tak hodně bude bavit film s válečného prostředí. I ty scény, které byli nesmírně zdlouhavé byli naprosto záživné, zřejmě kvůli tomu nepřestávajícímu napětí. Herci zahráli své role dokonale realisticky. Podle mého názoru si film Oscara zasloužil. A na to, že to točila žena - klobouk dolů. ()

Petrus1

Válka je droga. Ano pro mě některé válečné filmy drogou sou. Obávám se ale, že tento se mezi ně nezařadí. Na můj vkus dost málo akce, málo střílení, málo výbuchů… A vlastně mi to připadalo, že to nemá ani žádnej pořádnej děj. Jen se prostě někam jela zneškodnit bomba (pokud se to teda povedlo). Uznávám, že pár povedených momentů to mělo – hlavně záběry na zpomalený výbuch a později padající nábojnici. Taky zjišťuju, že ten ochranej oblek je vlastně k ničemu a ví to i náš hlavní, adrenalinem posedlý, hrdina. V tom autě bylo tolik bomb, že by mu nepomohla ani svěcená :-) I když je to namyšlenej frajer, kterej jde do všeho hlava nehlava (a někomu tím docela leze na nervy), má na to tak trochu právo – vždyť už zneškodnil 873 bomb. Nejvíc se mi líbila pasáž, kdy se konečně (byť ne na moc dlouho) objeví Fiennes. Tady zjistíte, že nejste v bezpečí ani v Hamvee s padesátkou po ruce a že to „kluci“ v Iráku fakt nemají jednoduchý – ležet několik hodin v písku, když na vás pere slunce, bez pořádného pitného režimu a ještě se soustředit, aby vám neunikla ani koza :-D To jim fakt nezávidím. A místo toho, aby si po náročné misi dali voraz, radši se vožerou a mlátí se do břicha :-D Takže…kolik dní zbývá do konce služby v rotě Bravo (Delta)? btw A že bych si něco tak velkýho nepředstavila? :-D Já mám docela dobrou představivost ;-) Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami