Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

Goodmen

Velmi realistické. Bravo pro Kathryn Beigelow, která dokázala zrežírovat tento film a na to že je ženská to dokázala i lépe než kdejaký chlap. Zasloužený oscar pro ni i pro film - tady není co řešit. ()

ShotgunED

Jedna hvěžda za herce, druhá za celkovou myšlenku filmu. Napětí a adrenalin tomu nemůžu upřít a nejsem příznivcem nějaké extra reality, ale to co tam vidím nemá se zneškodňováním bomb a nástrah(vyjma první scény) nic společného ani z okolo jedoucího rychlíku a vše je účelně vyrobeno pro napěti a to jsem prostě nekousal. ()

JasonV

Už dlho som nevidel tak dobre natočené akčné scény, ktoré kladú dôraz na napätie a realistickosť. Bohužiaľ všetko ostatné sťahuje tento film poriadne dolu, chýba nejaký ucelený dej, ktorý by týchto niekoľko špičkových scén dal dokopy aby nebol výsledný produkt tak neuveriteľne kostrbatý a nudný. Tá existenciálna zápletka u mňa vôbec nefungovala. ()

Biggles

Film asi neni tak dobry jako starsi vojenske klasiky, ale jelikoz uz tady dlouho zadny dobry valecny nebyl, je treba ho ocenit, protoze si to opravdu zaslouzi. Iracke peklo pro skupinu pyrotechniku je vykreslene perfektne. ()

cigicigi

Napinave od zaciatku az do konca. Myslim si ze aj vcelku realne. Uryvok z jednej pesnicky vystihuje podstatu filmu: Nikdo za mě nevezme ty kleště. Nikdo nepovede ruku mou. Před tím, než to šmyknu, ještě přemejšlím, co ještě... já jdu řešit neznámou. ()

sirrgulo

Řekl bych, že snímek je docela reálný, akce je opravdu skvěle natočená, napětí se stupňuje, kamera třese, až mi to trošku připomínalo Greengrase, a člověk si nemůže být jistý, kdy něco vybuchne. Výbuchy pak přicházejí v nečekané momenty, čímž se jen upevňuje realističnost, o kterou se tvůrci jistě snažili. Zbytek, mimo akci, což není moc momentů, je solidní. Je vidět, že i na první pohled drsňáci, jsou jen lidé a mají své slabé chvilky. Nakonec mě mile potěšil závěr. Mám ten pocit, že takhle to s americkými vojáky často dopadne. ()

PeterMC

Kvalitny drsny film o chlapoch musela zakonite natocit zenska. Kathryn mam rad od K-19 a ttu len svoju poziciu upevnila ... neviem preco, ale stale mi chodi po rozume, ze keby tu boli A-ckovi herci, mohlo to byt este lepsie ... ()

chrustie

Poslední dobou, jako by se roztrhl pytel s filmy s valečnou tématikou okupace Iráku. Smrt čeká všude se sice nepostaví do čela všech, ale ani neurazí. Osobně mám za to, že by na docela povedené téma, šlo natočit mnohem lepší kousek. ()

JxMx

Určitě kvalitní film řemeslně, Kathryn je paní režisérka, dokonce i chvílemi hodně roztřepaná kamera se mi líbila, což tady někteří kritizují. Nicméně perfektní zvuk a podle mě realisticky zobrazené dění v Iráku jen částečně kompenzuje jednoduché dialogy a hodně prostý děj, kdy se většina filmu točí kolem toho, jestli bomba vybuchne či nikoliv. Hodně malý kousíček ke 4 hvězdám, ale já tam ten kousek vidím. Čekal jsem trošku víc. ()

OGJon

Obrázek skutečného Iráku, kde lidé žiji v nejistotě a napětí. O tom je i celý film, o nejistotě a napětí jestli bomba bouchne nebo ne. Celkem se nic ve filmu nestane ale to napětí je opravdu zžírající...a je super. Být tam ještě trochu víc akce, dám bez problémů 5*. ()

Zodiak

Guy Pearce se ve filmu opravdu jen "ohřeje" :D Evangeline Lilly je v zaberu cca 30 sekund? Hmmmm asi zadna skoda. Dal bych i plne hodnoceni, nebyt nekolika hluhych( rekl bych vylozene slabych) mist. Renner FTW, takhle kurevsky klidnyho parchanta aby clovek pohledal. ()

akcul

Natočit pro "mě" dobrý válečný film je úkol těžký. Do toho to filmu se mi nijak zvlašť nechtělo, neb jsem očekávala efektní hnus střídajcí se s americkým patosem, plným slz a silných příběhů o těch, co mají v kalhotech a o těch, co jsou neporazitelní. The Hurt Locker nemá silnou dějovou linii, kterou bychom mohli třeba převypravět. Je to výsek: výsek času, místa, psychiky, akce. Přesto si však udrží divakovu pozornost: kamera, střih - pohled z pozice pyrotechnika, pohled z pozice kolegů, pohled z pozice detonatoráta - a chlapské výkony, které skládají holt nejen umění filmovému, ale především těm lidem, co bojují během toho, co mi sedíme v multiplexu a kyneme díky popcornu. Jsou to chlapi, reální chlapi - nikdo nemá v ... Umřít může každý, každý má strach. Bez zbytečného patosu, realisticky, avšak na žádné docu-drama si Kathryn Bigelow také nehraje. Nevím toho mnoho o "zákulisí" a životech vojáků v Iráku, ale já jsem dostala své a pokud cítím, že to mohlo být lepší, neumím specifikovat kde a jak, takže za plný počet. Válka (i Jeremy Renner) je droga. PS: asi trochu plácám, když on to Radek99 vždy řekne tak výstižně:-) ()

BradleyT

Vzhledem k nominacím na oskara jsem se na ten film kouknul a musím říct, že nechápu tak vysoké hodnocení. Film není špatný, ale zase není skvělý - prostě průměr. Žádný ucelený děj - v podstatě jedniný co nám ukazuje, kdy to skončí je odpočítávání dnů do konce služby. Asi bych ho zaškatulkoval do psychologicko-válečných filmů, zavřel víko a už se k němu nevracel, na oskara pro nejlepší film podle mého nemá. ()

Z0MBi

Fakt nevim. Dobře natočené, ale tím myslím doslova "nakamerované", prostředí válkou a tyranií zbičovaných ulic iráckých měst a neméně pohostinné pouště. Ale o čem ten film hergot byl? O partičce pyrotechniků, kteří jsou jednou tu a jednou tady. Do toho se až křečovitě zamotá malej kluk, kterej měl jedinou roli - způsobit dojetí a vzápětí překvapení. Nepovedlo se - kýč. Pojmout toto téma jako deník, nebo tam prsknout titulek "Natočeno podle skutečného příběhu", tak pecka. Ale jako film vzešlý z něčí fantazie? Slabota! ()

x_ander

Komorní válečné drama odehrávající se v Íráku. Technicky brilatně zvládnuté, několik scén, kdy jsem byl napjatý na maximum (bomba v autě, sebevrah na konci), ale obecně nejde o film který mi v mysli zůstane roky. I tak jde ale o silný nadprůměr (nominace na Oscara o něčem svedčí). ()

Bratr

Zvláštní, že když jdou Amíci do války, prudce vzroste úroveň jejich dobově angažovaných filmů. Tahle pyrotechnická bomba je pro mě jasným favoritem sezony. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami