Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

Hank

Nepříjemný nátlakový film, který má vyvolat pocit a to hodně odpornej, až nepříjemnej. Dobří herci, prostě uvěřitelná story, Lenny tam byl trochu do počtu, Mariah naopak hrála až nečekaně civilně. Vadily mě ty snové flashbacky, těch bylo prostě moc, svoji funkci jakožto prostředku pro natáhnutí filmu plnily, což o to. Mno ale postava extra hodné učitelky a to klasické americké vyznění ve stylu, každý má svoje místo na slunci...nějak mi to tam nesedělo. ()

4k7

Film se mi válel na harddisku a kdybych si dopředu přečetl o čem je, asi bych se na něho vůbec nedíval. Je to dobře zahrané drama, silný příběh, ale nijak mě to neoslovilo. Možná je to i tím, že se film zaměřuje až moc na lítost a soucit. Divák je nucen od samého začátku až do konce cítit s mladou tlustou holkou, která má život posraný jak schody do kurníku ()

Lucius55

Možná jsem teď o Vánocích trochu náchylnĕjší k tomu, abych se dojmul, ale tohle na mě opravdu zapůsobilo. Místy až surový realismus s art-nádechem ve správném poměru. Těžkotonážní hrdinka byla skvěle zahraná, o její filmové matce ani nemluvím. Přemýšlím, jestli Mariah Carey museli kvůli roli složitě maskovat, nebo už takhle vypadá normálně;-) ()

MyrnaAlec

Tolik klišé na hromadě se jen tak nevidí. Nejvíc vyčuhuje krásná a andělská paní učitelka, kterými se určitě speciální školy jen hemží. ()

Ukrizku

Noční můra z Harlemu s prasečími nožičkami, downovým děťátkem a s HIV. Ale to ještě není všechno! Příšerný život bizarní osoby se všemi přívlastky utrpení je jedna velká hrůza. Dá se o něčem takovém napsat že je to dobré? ()

yatan

musim sa priznat ze tento rok ma do kolien dostavaju prave velke cierne ozruty..Po The Blind Side, aj Precious v podani Gabby si ziskala moje srdce aj ked nie az tak, ako by som cakal..Brutalny pribeh 16 rocnej Precious, ktora zije v Harleme a otehotnela so svojim otcom su bez tak silne slova..Je naozaj neuveritelne v akych podmienkach ludia ziju aj ked mi to stale pride slabsia liga popri tych slumoch v indii, afrike ci brazilii..predsa len Presious ma kam prist a ukradnut kyblik prazenych kruiatok..taktiez ma napada ci je take tazke najst zaujimavy a silny zivotny pribeh a proste ho len sfilmovat..ci stylovo to je otazka na ktoru neviem odpovedat..skor je to koncert Gabby ale hlavne jej matky v tomto filme (mo' nique), ktora je cista soska best supp.actress tento rok..tri krat silnejsie zahrane ako minuly rok Viola Davis v Doubte..Aj ked je to velmi silny film, silnym ho robia hlavne herci a samotna story..ak si zoberem ze podobna situacia aj ked sto tisic krat vyvarenejsia a slabsia bola vo filme Juno..howcome Juno chcem objat a Precious nie..?!...a nie je to preto ze by si Precious pri chodzi Juno na svojom chrbte ani nevsimla..7/10 (na best picture sice bude nominovany, ale to len preto ze otvorili tento rok 10 miest..je ale prilis neprijemny aby sa stal filmom roka..a prilis gycovy aby som mu dal 4*) ()

wendus92

Silné drama, na které budu myslet ještě dlouho. Film zobrazující těžký život obézní černošky může být pro někoho trochu tvrdší oříšek, takže ta nižší hodnocení naprosto chápu. Já mám ale filmy, které si neberou žádné servítky ráda a tohle je jeden z nich. Navíc vše precizně odehrané (Mo'Nique byla fascinující). Lenny Kravitze bych skoro nepoznala. Mimochodem, Mariah Carey dostala v roce 2001 zlatou malinu ("ocenění" za nejhorší herecký výkon), zato za roli sociální pracovnice v "Precious" byla nominována hned na 3 ocenění za nejlepší vedlejší herecký výkon. Naprosto zaslouženě. No, není to ironie? ()

akcul

Šokující, z 99,9% naprosto bezútěšný film, kterému se budou hloupí smát, ti o něco chytřejší předstírat, že je to "jen" fikce (nebo jen ojedinělá realita), těmi lidskými to pohne a ti, na které to poukazuje, film nikdy neuvidí. Opravdu otřesný osud, který je peklem se všm všudy. Když malilinko poodstoupím od příběhu k filmu, nemůžu se ubránit ovacím u obou hrdinek, obzvlášť tedy Mo'Nique (záporačky se hrajou vždycky líp), jejíž Oscar je pro ní beztak nachystán. K celkovému vyznění filmu: Není pro každého. Negramotnost, incest, AIDS, primitivita ruku v ruce s neschopností projevit lásku, násilí - zkrátka to všechno morální svinstvo je zabaleno do jednoho kvalitního pytle s nápisem Precious - ten vám tvůrci hodí na hrudník, těsně po tom, co vás dostali na lopatky a vy pod tou tíhou nemůžete dýchat. Zkrátka mi chybí větší paleta emocí a ne jen olověna depka na krku. Každopádně dobrý film s alarmujícícm obsahem a hereckou exhibicí. PS: jdu si pustit nějakou pohádku. ()

erapo

I keď nemám rád veľmi zrovnávanie s inými filmami, tak sa tomu neubránim. Film vychádza v približne rovnakom období ako The Blind Side, a musím povedať, že oba sú o tom istom. Výnimkou je iba dejová línia, ktorá je v tomto prípade omnoho viac zasadená do sociálnych pomerov Afro-američanov žijúcich na podpore v hlavnom ghette sveta. Odvážne obsadená do hlavnej úlohy neznáma herečka je veľké pozitívum filmu. Ale v konečnom dôsledku nič svetoborné. Nehovorím, že film bol zlý, ale predsa len tomu niečo chýbalo. Nomináciu na Oscara vôbec nechápem. Zaujalo: Veľmi zaujali Lenny Kravitz a Mariah Carey, ktorých som si nikdy nevedel predstaviť, ako by mohli vyzerať v normálnom živote. A hľa, tu ich máte! ()

x_ander

Dramata s podobným tématem jsou na mě možná moc náročné filmy, ale herecké výkony všech aktérů byly excelentní. ()

PeterMC

Vedel som si priblizne predstavit ako ziju ludia v Harleme, ale vidiet to na vlastne oci bol smutny zazitok -----> * * * * * ()

Aywes

No, moc jsem nepochopil výši hodnocení tohoto snímku, jelikož mě jednoduše řečeno prostě nudil. Soundtrack se nepovedl a scénář je nudný. Má to působit tragicky, ale bohužel naprosto mě to minulo. Nevím, proč ani trochu mou duši nepohladil příběh této "silnější" dívky.Tyto příběhy se stávají a s tím nic nikdo nenadělá.Natočit snímek inspirovaný takovouto situací není nejlepší nápad. Chybí mi zde jakékoliv pojetí nějaké dramatické situace. Všichni tam brečej, lítostivě křivěj obličeje a sledují tlustou Claireece a já jen usínám a z mé tlamy začíná kanout slina.Snad hvězdu za herecký výkon a druhou za celkem příjemný střih. Druhá hvězda je upozorňuji pouze z lítosti.A máš to Poklade :) ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu