Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

GoldenGecko

Příběh o tak špatným životě, že si to nikdo z nás neumí ani představit. Nevim teda jak vy, ale já být obézní, nenáviděná matkou, znásilněná otcem, bez šance na budoucnost, chudá, bez přátel.... já se jdu zabít. Tenhle příběh ukazuje hrdinskou odvahu Precious, její houževnatost, její schopnost rvát se se životem. Příběh je upřímný a působivý, ukazuje dívku, kterou ostatní opovrhují, i to jakou vnitřní sílu navzdory opovržení má. Má atmosfétu, která nám všechno to zoufalství přibližuje. Přesto je však film jaksi obyčejný - sice dojímá, příběh je krásný, ale možná tu bylo tolik smutku, až už to se mnou téměř nehne. Jasně líbilo se mi to, ale že by to zase rvalo srdce, se říct nedá. ()

Dejff_2004

Filmu Precious jsem dlouho odolával. Věděl jsem, že nepůjde o žádný fajnový odpočinkový film, a věděl jsem správně. Po shlédnutí jsem v sobě hledal slova, kterými bych mohl film popsat. Těžko jsem se zmohl na jakékoli popsání. Snímek atakuje vaše srdce a dělá to dobře a trefně. Málokdo by mohl Precious nelitovat a nesoucítit s ní. Málokdo podporuje zlou a vypočítavou matku, která má na denním pořádku pouze sledování televize, cigára a nedej, bože, sexuální praktiky, ke kterým využívá sovu dceru. O to víc, máme radost, když vidíme, že se najdou i tací, kteří mají chuť pomoc Precious. Ať se jedná o učitelku Mrs. Rain nebo psycholožku Mrs. Weiss v podání Mariah Carey, která mimochodem vůbec ve filmu nevyčnívá a naopak hraje neuvěřitelně věrohodně. Dalším podporovatelem „Zlatíčka“ je nemocniční ošetřovatel John (tentokrát v podání hudebníka Lennyho Kravitze, který stejně jako zpěvačka Careyová snad ani nehraje, ale prostě je, a my mu to všechno sníme i s navijákem). Pro milovníky "těžkotonážních" filmů je tenhle dělaný přesně jim na míru. 10/10 ()

Apoxyomenos

do kina som siel s tym ze neviem o com je film jedine som vedel ze to je dobre a ze Monique a Scenar ma Oscara. To co som videla ma dostalo sokovalo zmrazilo ze som cely den musel rozmyslat preco to vsetko. Niekomu to prisla ako nuda niekto to nepovazuje za tak dobry film ale mna to dostalo aj preto ze mojej znamej sa stalo nieco podobne a nie je na tom bohvie ako dobre :( ()

IZFNP

Srdce možno ostalo vynechané z celého tohto experimentu, ale mozog sa diví doteraz. Za pozretie stojí, ale mňa sa to naturalistické zobrazovanie nedotklo. Škoda, že príbeh bol tak odfláknutý na úkor čistého zobrazovania utrpenia a nespravodlivosti. ()

La.Nia

skoda skodaaaa, taky dobry namet na film a reziser to takto po****, kameraman tiez ... no cele zle.... Tri hviezdy za namet a zato ze som sa v kine uz dlho nenasmiala tak ako pri tomto (aj ked to asi nebolo cielom tvorcov filmu) Jasne, boli tam aj chvile pri ktorych sa cloveku tlacia slzy do oci ale z toho napadu sa dalo vytrieskat viac !!!! Bohuzial ... ()

lobo87

Príbeh životom tvrdo skúšanej a hlavne trestanej Precious, ktorý nenechá chladným nikoho. Skvelé herecké výkony na čele s Gabourey Sidibe, niekoľko zaslúžených oscarových nominácií, ale mne tam chýbalo to, čoho malo byť najviac... emócií. Očakával som oveľa väčší tlak na city divákov, viac dramatických scén, ale nestalo sa... Dosť mi vadili aj úteky Precious do svojho vlastného nablýskaného sveta... 65% ()

MartyMcFly89

Myslím že jako hubený, příměřeně vzdelaný běloch co má rád své rodiče, čte každý týden jednu knihu a nemá rád citové vydírání, myslím že nejsem vhodný divák pro tento film. ()

Allia

Pro mě je film Precious nejen filmem, fiktivním vyprávěním s jediným cílem dostat diváka do kolen, vydělat peníze a získat co nejvíc ocenění. je to pro mě připomínka, že jsou lidé, kteří takhle skutečně žijí a ne všichni dostanou šanci se z tohoto způsobu života vymanit, tak jako ji dostala Precious. Je to pro mě připomínka toho, jak šťastný je můj normální život s drobnými problémy a taky motivace k tomu, abych něco dělala pro ty méně šťastné. Proto je pro mě tento film jedním z nejlepších, které jsem viděla nejen tento rok, ale vůbec. Protože mu jde o víc, než jen o peníze a zábavu a protože se mu (aspoň v mém případě) tenhle cíl podařilo splnit. ()

anetd1

Naprosto se ztotožňuji s jedním níže popsaným názorem - zajímavý příběh, na který se velice špatně kouká. Není to ani film, ani dokument, je to prostě čistá skutečnost, která se někde zrovna odehrává,,a její obraz rozhodně není vůbec příjemný a mě nějak nenapadá, proč by se chtěl někdo na něco takového dívat. Osobně mi to bylo příšerně proti srsti a nakonec jsem raději odváděla svoji pozornost vlastně čímkoliv jiným, abych nemusela sledovat obrazovku (sledovat to sama, tak přepínam). Na druhou stranu bylo vyvolání takových emocí zřejmě účel a příběh je extrémně silný, celkový dojem však zůstal rozpolcený a nějak nemůžu jít výš. ()

moviefan4

Velmi silný filmový zážitok. Tu sa nedá ani hovoriť o deji keďže takéto scenárie píše sám život a je kruté a smutné ako dokáže byť život ťažký a krutý. Film je natočení na úrovni. Je z neho cítiť niečo viac než len film, vyžaruje z neho sila reality. Herecké výkony boli úžasné. Mo'Nique si oskara naozaj zaslúžila, to ako zahrala postavu nezodpovednej a zlej matky bolo niečo úžasné. Pri každej scéne v ktorej bola som ból v šoku z jéj hereckého výkonu. Kamera a hudba boli niečo úžasné. Charaktery do bodky dokonale spracované a zahrané . Tento film dáva niečo do života, dáva nám do hlavy myšlienku o tom aký je život pre niekoho iného a ako by sme sa tákémuto životu mohli vyhnúť, pretože nieje nič horšie než keď si takýto život niekto musí prežiť. Život je ťažký, život je krátky, život je bolestivý, život je bohatý. Život... je vzácny! ()

fimler

I přes to všechno co zažila, se Precious nikdy nevzdala. "Sometimes I wish i was dead, I'll be ok I guess, cause I am lookin up, I am looking up for piano to fall, desk, couch, TV, my mama maybe. Always something in my way." // "The other day I cried, I fell stupid, but you know what, fuck that day, that's why, god or who ever makes a new days, still hungry though."// "Mrs. teacher said we gonna write on our notebooks everyday. How are you supposed to do that?, than she see the worry on my face, she say: The longest journey, Began with a single step, whatever the fuck that supposed to mean." // "I just couldn't lie no more, I shouldn't say none of that, mama gonna kill me." ()

huasca

Trápení dítěte ve vlastní rodině není nic neobvyklého. Jsem ráda, když se o tom točí filmy, protože nejvíc bolí rány od vlasních, než nahodilé přepadení někde na ulici. Hlavní hrdinka je fakt hrdinka, i když ve skutečnosti se zlozvyky matek dědí a opakují.., ale i takové vstanutí z prachu se může stát..Vzalo mě to. ()

kerb303

Vynikající výkon Mo'Nique, překvapili příjemně Mariah Carey i Lenny Kravitz. Film, který vás chytne a 110 minut nepustí. ()

Misterioso

Skutečně hodně silné ba přímo šokující drama, které by mě zřejmě zasáhlo ještě více, kdybych už dopředu nevěděl, co "Precious" čeká. Herecky velmi dobře zvládnutý film, očekávám, že Akademie ocení především Mo´Niquu, která zahrála bezcitnou matku opravdu velice věrohodně, nicméně Gabourey Sidibe nebyla o nic horší. Tenhle film rozhodně stojí za zhlédnutí, byť musíte mít odolnější žaludky. Nejsmutnější na tom ale je, že takové příběhy bohužel píše hlavně sám život... ()

Arzenic

Sledovat tenhle film mi bylo hodně nepříjemné. A pohledy kamerou do Preciousina tupého obličeje bez výrazu mi činily opravdové utrpení. ()

Davemix

Skvělej film, kterej si určitě ty oskary zasloužil. Hlavní hrdinka to zahrála fantasticky a její matka ještě lépe. Velmi autentický film, syrový a smutný zároveň - 85% ()

oSiSko

Neviem prečo, ale nechytilo ma to za srdce, ani som pri tom nesmútil ani nič podobné. Asi mi to prišlo moc nereálne a neuvedomoval som si, že niektorí ľudia tak vážne žijú. herecké výkony boli úžasné. Vadili mi tam tie vidiny slávy. Strašne jednoducho predpovedateľný dej. Prišlo mi to celé také nasilu. Emocionálne to okolo mňa obišlo, neviem prečo, lebo rozhodne myšlienka aj stvárnenie bolo silné, ale vnútorné chvenie som necítil, ako pri iných drámach, z tých novších spomeniem Everybody is fine. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu