Zavřít Rusko do Beslanské tělocvičny, aby tam rozhodlo o vině a nevině Čečenců nebo sebe sama... v nezdravém generalizujícím rozpoložení bych snad i tak byl schopen Dvanáct čísti. Jindy zase vidím, že Dvanáct jde v lecčems dále než Lumet. Američtí mužové to měli vlastně lehké, volit vinen či nevinen - člověk zvedne ruku a víc se po něm nechce. Pak už ho mohou čekat jen výčitky, že zavřel nevinného nebo osvobodil vraha. Ale v Rusku nejde volit tak snadno, ani když víte jak to chodí a jak to je. Nebo spíš... právě když to víte. Tamhle vidím, jak jsou povahy a příběhy pestré, jak formují naše názory, rozhodnutí a činy - člověk kouká, jak se logika zjevuje tam, kde se zdála nebýt. A počáteční hlasování o hlasování mi dalo dobře najevo, jak jsou ti pánové důležití a že to o sobě vědí. Jejich rozhodování musí mít svou váhu, o tom žádná... Silné ****.(11.1.2010)

Scénář: Nikita Mikhalkov, Vladimir Moiseyenko, Aleksandr Novototsky .. Dvanáct mužů v zastaralé tělocvičně s nepatřičným potrubím a jejich excelentní vyprávěné polemiky na téma právo, trest, korupce, kruté lidské osudy. Místy tak mrazivé, vyhrocené a vážné, že následující odlehčující momenty působí neskutečně svěže a dokonale vyvažují jinak neveselé soudní drama. Původní film znám, jeho kvality prověřil čas, ale jeho Ruský remake rozhodně není zbytečným, jak to s většinou předělávek (někdy přímo kopií) dopadá. Naroubování na Rusko jednadvacátého století dotváří syrovost a bezvýchodnost tamních poměrů. Místy kapku táhlejší, zvláště v opakovaných návratech do chlapcova mládí, jenže díky skvělým hereckým výkonům (obsazení jednotlivých postav je jedna osobitá báseň za druhou) a zpracovanému scénáři se na občas povadající tempo dá směle zapomenout. I ten občasný úsměv (ehm místy spíš výbuch smíchu), který film vyvolal, působí s odstupem docela nepatřičně.(5.9.2008)

Troufnout si na remake takového mistrovského díla, to chce opravdu odvahu. Michalkov je vynikající filmař, který si to mohl dovolit. Původní verze je kinematografická povinnost a vlastně ve své podstatě je zcela zbytečné ji točit znovu, proč? Odehrávala se v jedné místnosti, proč tohle točit jinak? S jinými herci, pod vedením jiného režiséra, když by ten film chtěl někdo vidět, pustí si originál, nač lákat na něco nového, co je vlastně stejně tím starým originálem? Myslím, že odpovědí je - upozornit na to, že nějaký originál je a také, že mnohé diváctvo dnešní generace, jak jsem stačila poznat, nad kinematografií let minulých ohrnuje nos a i přes to se rádo chlácholí a řadí mezi "velké filmové nadšence", je asi jednodušší si pustit barevnou / novou verzi než "trpět" u staré / černobílé. Chyba lávky. Originálu se nic nevyrovná. A v tomhle případě možná ani není tak úplně na místě je srovnávat. Byla zachována jen struktura "dvanáctky". O chloupek horší jak původní verze...(9.12.2009)

Fascinující nový přístup k jednomu z mých oblíbených snímků. Překrásně zahrané, s řadou podařených monologů a výtečnou gradací, se spádem po celou stopáž. Netvrdím, že jde o dokonalý film. Osobně bych se obešel bez většiny jímavých záběrů z chlapcovy minulosti, ale zároveň nemyslím, že by snímku nějak uškodily. Vcelku vzato více než povedené!(15.6.2009)

Být po mém, je o hlavu kratší. Ovšem nikoli Čečenec v péřové bundě, nýbrž film samotný. Vzal bych nůžky a zastřihnul mu fazónku, protože ne o všech historkách porotců si myslím, že by se bez nich nedalo obejít. Jinak je to ale jeden z mála ruských filmů, který na mě nepůsobil jako žigulík zaparkovaný mezi meďoury.(6.9.2012)

• - V oficiálním textu distributora i na DVD je uvedeno, že se děj odehrává v Čečensku, není to však správná informace. Ve filmu je jasně řečeno, že se děj odehrává v Moskvě nebo blízkosti Moskvy. (Jirka_Šč)

• - Sergej Garmaš dlouho snil o tom, aby hrál ve filmu Nikity Michalkova. Často jej žádal, aby ho obsadil. Jednou mu Michalkov volal a ptal se ho, zda chodí do kostela. Garmaš řekl, že ano. Michalkov se optal, zda se hodně modlí a on, že ano. na to mu Nikita povídá: „Tvé modlitby byly vyslyšeny, scénář je na cestě! (Kulmon)

• - Rusko film nominovalo na Oscara jako Nejlepší neanglicky mluvený film roku. (Kulmon)