Podobne, ako predchádzajúci Demmeho snímka (MLČANIE JAHNIAT), aj legendárna PHILADELPHIA je film temný, smutný, bez vtipu, nadhľadu, pre mnohých príliš realistický. Vlastne sa čudujem, že v 90-tych rokoch bolo umožnené vzniknúť AŽ TAK temným filmom. Zaryje sa vám pod kožu, milovať ho ale nebudete (zato Springsteenovu pesničku áno). Dnes už gay téma a AIDS téma nie sú takými tabu, ako v roku 1993, ale to na konečnom hodnotení nič nemení.(1.11.2004)

Ano, ve Philadelphii je možno pocítit určitý kalkul a možná i poněkud samoúčelné zbagatelizování tématu homosexuality + AIDS, ale to zdaleka nestačí na zruinování jinak velmi pěkného filmu (o nepěkných věcech). Jednak ten útok na city je vybudován precizně a ve výsledku skutečně funguje, takže přináší divákovi dosti silný zážitek a také ani ta sonda do hlubin "nenávistivé" společnosti není úplně k zahození, naopak až nebezpečně připomíná realitu... Je zajímavé sledovat reakce okolí na ožehavé téma a vývin postav (D. Washington), scenáristé zkrátka neodvedli vůbec špatnou práci a Tom Hanks? Zasloužený Oscar mluví za vše... 8/10(25.9.2008)

Příběh je orámovaný písněmi Bruce Springsteena a Neil Younga. V prologu nás vítá pohled na Philadelphii prostřednictvím konfrontace dvou výborných právníků, jež dál svede osud na společnou cestu. A tak se divák stává součástí hry, ve které je sice nejvýraznější téma pohled na homosexuály, ale prostřednictvím vzájemného poznávání se objevují otázky víry, vztahu ke sportu, k lidem, názory na lásku. Silně působí scény u soudu, kdy Andrew Beckett charakterizuje svého šéfa. Za nejsilnější považuji scénu, kdy Andrew vysvěsvětluje Joovi svůj vztah k opeře, záběry na oheň v krbu a "tanec" Andrewa s kapačkou při písni Marii Calais a následný příchod Joa domů k rodině. Vážný příběh dokáží prosvětlit i vtipy, nejen na "deset tisíc svázaných právníků pod vodou", ale i obsazení slepce ve výtahu. "A můžete mi to někdo vysvětlit jako malýmu dítěti?"(8.7.2008)

Je s velkým podivem, že Jonathan Demme po sobě natočil dva výborné snímky a pak se jen babral v průměru. Sice je cítit ten americký nános, i tak je Philadelphia nesmírně silný kus. Jeden prožívá radostné chvíle (narození prvního dítěte), druhého nemoc připravila o vše kromě víry ve spravedlnost. Dva právníci, kteří se sejdou u rutinního případu. A po několika měsících se u soudu setkají znovu, jeden už jako klient. Drama o zaslepenosti systému a jedné „společenské smrti“ je (ač chceme či nikoliv) lehkým kalkulem, je hodně černobílá a jednostranná, ale na druhou stranu s ohledem na rok vzniku velmi odvážná. A výborně odrážející atmosféru doby. Postavy jsou jasně rozdělené na ty hodné a ty zlé, chvílí na patetická vyznání je dostatek. Samozřejmě vyjma skvělého Hankse (první životní role) zaujme i nenásilný přerod Denzela Washingtona, který má naivní představy o homosexuálech a posléze boří zdi xenofobie. Je mi jasné, že ono úsilí o idylickou harmonizaci nebude sedět každému, jako celek tu však máme stále aktuální a působivou látku, která patří k tomu nejlepšímu z první poloviny devadesátých let.(23.12.2014)

Veliké zklamání z hodnocení. Souhlasím s pasazovarevoltou, je to přehlídka patosu. Homosexuál, který si může ve všech bodech obžaloby za své utrpení, které roznáší dál, a snaží se z toho vytlouct peníze - natočit film o heroizování takového chování. Ne. Opravdu ne. Tom Hanks a Washington - perfektní výkony, z kterých mi jde husí kůže. Příběh ve mně indukuje vztek..což možná režisér chtěl. Kontroverzní velice.(25.4.2011)

• - Celé natáčení kvůli tomu probíhalo chronologicky přesně podle děje. (don corleone)

• - Tom Hanks se dost ošklivě zranil při scéně ze soudní síně, kdy se Andymu udělá zle a spadne na roh stolu a poté na zem. Tom prohlásil, že autentičnost jeho bolesti je 100%, že ji nemusel hrát. (Kroup4)

• - Pracovní název byl "People Like Us" nebo "At Risk". (don corleone)