Tichý Američan

• USA The Quiet American (více)
Trailer 2

Dva muži a žena, pro něž je milostná vášeň důležitější než události kolem nich. Saigon, 1952. Stárnoucí a poněkud skeptický reportér deníku London Times Thomas Fowler podléhá sladce dekadentní atmosféře exotického velkoměsta. Pokouší se udržet osobní neutralitu a odmítá se angažovat v komplikované politické situaci země. Saigon ovládají Francouzi usilující o podrobení Vietnamu. Oficiálně zemi ovládá generál Thé, ale Ho Či Minovi komunističtí povstalci ze severu přitom získávají stále větší vliv. Zatímco v ulicích propuká otevřené násilí, Fowler se zoufale upíná k poslední lásce svého života, k osmnáctileté vietnamské tanečnici Phuong. Jeho situaci nečekaně zkomplikuje zdánlivě slušně smýšlející mladík Alden Pyle, který přijel z USA s úkolem pomoci zbídačené zemi... Film natočil režisér Phillip Noyce (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Svatý). Kromě silného příběhu nabízí zajímavý portrét jednoho místa v jednom konkrétním čase, jenž zároveň zůstává působivou úvahou o odvaze čelit morálním a citovým otřesům. Není to první adaptace stejnojmenného románu britského spisovatele Grahama Greenea, již v roce 1958 jej převedl na filmové plátno Joseph L. Mankiewicz. Postavu Thomase Fowlera ztvárnil Michael Caine (Pravidla moštárny), Aldena Pylea hraje Brendan Fraser (mohli jsme ho vidět v nezávislých snímcích Ještě dýchám, Bohové a monstra nebo v komerčně pojatých titulech Mumie a Mumie se vrací). (Česká televize)

Trailer 2

Lamiczka

Děj filmu nás uvádí do prostředí Saigonu v období francouzské kolonizace Vietnamu. Stárnoucí žurnalista si zde našel mladou a krásnou místní vietnamskou milenku, o které ví, že si ji nikdy nebude moci vzít za ženu a přivést sebou zpět do Londýna, kam se dříve či později bude muset vrátit. Saigon, jakožto koloniální město , poskytuje mnoho možností, jak se seznámit s dalšími cizinci. A jednoho dne náš novinář potkává velmi zajímavého a zároveň tajemně působícího Američana. Postupem času zjišťuje, že elegantní muž vůbec není tím, za koho se považuje a přes síť pletich a intrik, se zdá být úplně jiným člověkem. Navíc udělá tu chybu, že se zamiluje do stejné ženy. Je jen otázkou času, kdy se ho někdo pokusí umlčet nadobro. Hned na začátku musím bohužel napsat, že jsem se zklamala. A to především hereckými výkony, které jsou naprosto ploché, bez emocí a vnitřního náboje. Protože se především jedná o dramatický a válečný film, čekala jsem, že promítnuté katastrofy nejen na lidských životech mnou otřesou. Nestalo se tak, dokoukala jsem vše s jakýmsi neosobním odstupem. Naprosto tím bohužel ztrácí jinak perfektní kulisy starého Saigonu a trikové zpracování válečných masakrů. Jako čistě válečný film by to bylo výborné, romantická linie nicméně vše dobré spolehlivě pohřbívá. ()

Kaka

Řemeslně špičkově zvládnutý film. Je sice pravda, že snímek občas trochu ztrácí tempo, ale například taková scéna výbuchu na náměstí je podána velmi naturalisticky. Michael Caine je skvělý, Fraser ujde nic světoborného). Noyce je přesně ten tvůrce, který odvede vždy slušnou práci. Tedy neoslní, ale ani neurazí, stejně tak jeho filmy. ()

Bobik9

Dost pčeceněný film. Pro mě slabých 40%. Caine a Frauser jsou jistě dobří herci, ale tady to má tak malý spád a nudnou zápletku (myslím tu romatickou, ne válečnou). Dalším neskutečným mínusem je totálně nesympatičnost, všech hlavních postav. Anglickej dědek, co si nabrnknul vietnamskou zlatokopku a v klidu nechal zabít svého přítele. Potom americký sympaŤák, který ovšem bezostychu stojí za vraždami nevinných lidí. A nakonech vietnamská děvka, která jde jen po tom, co je pro ni v tu chvíli dobré. Velmi slabý a nudný snímek. ()

Vojcl

Romantické drama, které zaujme herecky i netradičním exotickým prostředím, kde se odehrává. Jasná volba pro milovníky milostných trojúhelníků. Jinak ostatním divákům nemá navíc moc co nabídnout. Věrný svému názvu, je to takový "tichý film", který sice stojí za vidění, ale za týden si na něj nevzpomenete. Delší stopáž by tentokrát neuškodila. ()

castor

Oblíbené téma milostného trojúhelníku, trocha politiky, ale upřímně mi chybělo napětí, hlavní postavy ve mně nevyvolaly nějaké sympatie.. Pilířem zde byl kvalitní příběh (Graham Greene) a herecké výkony. Od Michaela Caine se to stává samozřejmostí, ale velmi překvapil herec velehloupých komedií Brendan Fraser, čiší z něho charisma a dramatické ambice. A je jenom dobře, že to je po delší odmlce Noyceho nehollywoodský (tudíž malý, milý) film. ()

• Craig Armstrong a umělec Hing Nhung soutěžili o cenu World soundtrack v kategorii nejlepší původní píseň napsaná pro film. (Terva)
  • Miramax zaplatil za práva k natočení filmu 5 500 000 amerických dolarů. (Terva)
  • Michael Caine vyhrál na Mezinárodním filmovém festivalu v Bangkoku cenu Kinnaree v kategorii nejlepší herec. (Terva)