Tichý Američan

Masky:

Anita Morgan

Kostýmy:

Norma Moriceau

Tichý a nevýrazný film o tichém a ne příliš známém muži, který tiše dokázal ve Vietnamu něco, co se tiše smylo do prázdnoty, aby nakonec vznikl tento film s názvem Tichý Američan. Při sledování jsem byl velice příjemně překvapen tím, jak si Amíci přiznali fakt, že kecat do vlády jinejm by se nemělo a pokud už se stane, tak se na to může doplatit a to tak, že hodně až smrtelně. Atmosféra doby je zvýrazněná naprosto skvěle. Jako válečný film se to ale brát nedá, jelikož hlavní příběhová linie je milostná a právě proto jsem se u filmu vcelku nudil. Zachránilo to právě ono pozadí, které se mi osobně velice líbilo. I samotné herecké výkony byly klasicky na standardně vysoké úrovni jak od Michaela Caina tak překvapivě od Brendana Frasera. Nebýt příliš nevýrazné milostné příběhové linie stal by se Tichý Američan legendou, ale bez té milostné příběhové linie by zase nemohl vzniknout tento film. --- Není to Thé? - Generál Thé - Kdo ho povýšil? - On sám, dokonce si sestavil svoji vlastní armádu.(20.5.2007)

Greenovu knižnú predlohu som nečítal, iba viem, že je známa a slávna. Noyceov film sa asi nestane známym, ani slávnym. Napriek tomu ma zaujal až na úroveň slabších štyroch hviezdičiek. Michael Caine bol dokonalý, jeho vietnamská láska bola pôvabná, i keď bez charizmy a Brendan Fraser mi do úlohy nesadol. Nemám chuť mudrovať na tému, či to bol vojnový film s nevýrazným milostným trojuholníkom alebo milostný film s nevýrazným vojnovým pozadím. Dokonca sa mi takéto nevýrazné rozhranie páčilo. A nesmiem ešte zabudnúť na realisticky nakrútené akčné scény, dobrú hudbu a pôsobivú atmosféru.(9.11.2010)

Děj filmu nás uvádí do prostředí Saigonu v období francouzské kolonizace Vietnamu. Stárnoucí žurnalista si zde našel mladou a krásnou místní vietnamskou milenku, o které ví, že si ji nikdy nebude moci vzít za ženu a přivést sebou zpět do Londýna, kam se dříve či později bude muset vrátit. Saigon, jakožto koloniální město , poskytuje mnoho možností, jak se seznámit s dalšími cizinci. A jednoho dne náš novinář potkává velmi zajímavého a zároveň tajemně působícího Američana. Postupem času zjišťuje, že elegantní muž vůbec není tím, za koho se považuje a přes síť pletich a intrik, se zdá být úplně jiným člověkem. Navíc udělá tu chybu, že se zamiluje do stejné ženy. Je jen otázkou času, kdy se ho někdo pokusí umlčet nadobro. Hned na začátku musím bohužel napsat, že jsem se zklamala. A to především hereckými výkony, které jsou naprosto ploché, bez emocí a vnitřního náboje. Protože se především jedná o dramatický a válečný film, čekala jsem, že promítnuté katastrofy nejen na lidských životech mnou otřesou. Nestalo se tak, dokoukala jsem vše s jakýmsi neosobním odstupem. Naprosto tím bohužel ztrácí jinak perfektní kulisy starého Saigonu a trikové zpracování válečných masakrů. Jako čistě válečný film by to bylo výborné, romantická linie nicméně vše dobré spolehlivě pohřbívá.(2.8.2012)

Určitě se budu opakovat, ale The Quiet American je především "tichý" snímek. Vše je rozvláčné, nikam to nespěchá. Nemít to v hlavní roli Michaela Cainea, který hraje výborně, těžko by to udrželo mou pozornost až do konce. Brendan Fraser už je trochu horší, ale to celkem působivě kompenzuje nádherná Do Thi Hai Yen, kolem jejíž postavy Phuong se vlastně celý snímek točí.(27.9.2011)

Podle mého film znamenitě zprostředkuje ambivalentní charakter předlohy, právě tak jako Greeneho román byl výrazem dobrého porozumění pro situaci v Indočíně. Příběh umně propojuje rovinu vnímání obyčejných lidí, pragmatických Asiatů (Phuong oddaně miluje jednou toho, podruhé onoho, podle toho jak hodnotí své vyhlídky), hříček v rukách mocných, s vnímáním oněch mocných, kteří chtějí Indočínu přetvořit podle svých krátkozrakých představ. Tísnívá atmosféra oportunní deziluze převládá. --- A právě tak jako Indočína samotná, tak i Greeneho román byl zdrojem mnohých misinterpretací. I film vyžaduje pozorného a obezřetného diváka, nic nepodává polopatě, protože jakákoli jednoduchá interpretace příběhu - a zprostředkovaně indočínské situace - je naprosto nesprávná. Je to téměř, téměř mistrovské dílo.(6.7.2016)

• - Michael Caine vyhrál na Mezinárodním filmovém festivalu v Bangkoku cenu Kinnaree v kategorii nejlepší herec. (Terva)

• - Jedným z alternatívnych názvov snímky bolo aj označenie The Spy. (MikaelSVK)

• - National Board of Review udělilo Phillipu Noycemu cenu NBR v kategorii nejlepší režie. (Terva)