Lidé žijí své životy vzdáleně z pohodlí svých vlastních domovů přes robotické náhradníky – sexy, fyzicky perfektní mechanické zástupce sebe sama. Je to ideální svět, kde neexistuje zločin, bolest, strach a následky. Když tuto utopii po letech přeruší první vražda, agent FBI Greer (BRUCE WILLIS) objeví rozsáhlé spiknutí za fenoménem náhradníků a musí zrušit svého vlastního náhradníka a tím riskuje svůj život, aby odkryl záhadu. (oficiální text distributora)

Trailer 2

POMO

Vysokorozpočtové polobéčko. Zaujímavý nápad, trefne alegorizujúci umelosť súčasnej peroxidovo-shoppingovej kultúry. Ale chcelo to ambicióznejšieho scenáristu, ktorý by napísal niečo viac než iba akčnú prešumiteľnú jednohubku, predateľnú cez Willisa. Vo filme nájdeme motívy povedomé z Potomkov ľudí ("dredári" na okraji spoločnosti), ponúka atraktívny hi-tech vizuál Proyasovho Ja, robot a chce byť smrteľne vážny ako Spielbergova Minority Report. Lenže na rozdiel od týchto snímok sa neodváži urobiť ani jeden krok vlastným smerom a radšej pracuje s osvedčenými zvratmi, zbytočnou prekombinovanosťou sa robí rádoby inteligentným a minimálne v jednej (finálnej) scéne je scenáristickou bezmocnosťou až smiešny. Postava dredového "Proroka" Vinga Rhamesa rozpačitá; samotný Bruce ako jediná spojka diváka s reálnym svetom živých ľudí v pohode, ale bohužiaľ bez hlášok a nadhľadu, ktorý to celé mohol príjemne odľahčiť. ()

kOCOUR

V odlescích na povrchu sofistikovaná satira, uvnitř jen sbírka všemožných motivů a klišé filmových sci-fi posledních dekád (leitmotivy bere především z Já, Robot + Minority Report). Willis to celkem ustál, ale od Mostowa jsem si sliboval mnohem víc. Finále s kombinací kláves SHIFT+ENTER mě poslalo do kolen - o to víc, že se Náhradníci celou dobu tváří tak chytře, vážně a mytologicky na výši. Vizuál je fajn a dvě akční scény ujdou, zbytek vyšumí ve sterilní změti pastelek a pokročilých nástrojů Photoshopu jako pára nad hrncem. 50% ()

Isherwood

Jestliže Mostow až doposud platil za solidního řemeslníka, odteď z něj bude zoufalý rutinér… a vykradač k tomu. Dokud se ještě jede podle popcornových pravidel á la Já, robot, lze si užívat lehce béčkovou atmosféru, kterou táhne Willisův cynický úsměv a vtipný příčesek. Pak se začne mentorovat podle Issaca Asimova a Phillipa K. Dicka ve vizuální dikci třetího Terminátora a vše jde do kopru. Nemuselo tomu tak být, kdyby se někdo obtěžoval s trochou stopáže navíc, dal postavám trochu života a celé to mělo aspoň jedinou pamětihodnou scénu. Výsledkem je nejsměšnější blockbuster roku, kterému ale prorokuju do několika let kultovnost a povinné místo ve výbavě sběratelů ‚guilty pleasure‘ kousků. ()

Tom Hardy

Vynikající nápad, který je utlučen do téměř katatonického stavu scenáristickou leností. Paradoxně to má alespoň ten vedlejší efekt, že když už se samotnému fungování společnosti nevěnují tvůrci, může tak činit divák, (otázka za všechny - dovolila by společnost, aby Náhradníci nevypadali jako jejich majitelé? - možná tehdy, pokud by se tím na veřejnosti eliminovala homosexualita a jiné rasistické fobie - jedna z možných teorií, film se k ničemu podobnému bohužel nevyjadřuje). Willis drží a táhne, dámám to proklatě sluší, Mostow šlape na plyn v rámci možností a sem tam na diváka pomrkne nějaký milý detail (třeba plakát na opravdu brutální fotbal). Každý s trochou fantazie bude ale brečet nad tím potenciálem a bude zmaten z toho, co nám vlastně tvůrci chtěli říct. Že je špatné "mít Náhradníky, díky kterým přicházíme o lidskost, i když nejsou rasové rozdíly a nemoci"? Nebo že je v pořádku "bojovat za lidskost, pokud člověk vypadá jak obyvatel prasečáku"? Škoda, přeškoda. Z potencionální sci-fi roku se stala vizuálně vymazlenejší epizoda Krajních mezí se zmateným poselstvím. ()

Blizzard

Takové zklamání, jak jsem čekal, to zase nebylo. Film se každopádně místy vlekl jako by měl 2h a ne jen "pouhých" 90min. Už od počátku, kdy sledujeme vývoj náhradníků, se na povrch dostává hned několik otázek. Každý může být teoreticky kýmkoliv (pokud na to má peníze). Jak už nadhodila má přítelkyně cestou z kina, jak to, že v podstatě zanikla kriminalita? Napadá mě snad jen snadná identifikace majitelů náhradníků, ale i tak byla kriminalita podezřele nízká. Dejme tomu, že potřeby jídla a pití by díky vylepšeným modelům, které měli emoce, měly i smyl. Lidé by také při jejich neustálém používání jistě zakrněli, ztloustli a měli by i dost ochablé svalstvo. Film však tyto a další otázky raději neřeší a dělá dobře. Do hlubšího rozboru se nebudu pouštět ani já. Když to člověk tedy moc nerozpitvává, Surrogates jsou celkem oddychovou sci-fi kriminálkou s uhlazeným Brucem, který opět zachraňuje svět a ve sterilním světě naší budoucnosti, kde se lidská rasa nečekaně stala závislou na technologii, se dočkáme i nějakého toho vtípku. (5/10) ()

• Během úvodního sestřihu událostí předcházejících současnost můžeme zahlédnout Asiata bok po boku se svým robotickým dvojčetem. Jedná se o skutečného dr. Hiroshi Ishigura z univerzity Osaka a jeho výtvor, Geminoida, prototyp androida. (HellFire)
  • Radha Mitchell si ihned po získání role obstarala původní komiks, protože jí příběh velmi zaujal. (Avalon820)