Náhradníci

Surrogates

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2009, 85 min

• gudaulin

Ale ano, mám rád postivé sci-fi a protože žánr v posledních dvou dekádách dostal pěknou nakládačku od fantasy, čistokrevných sci-fi se v současné době natáčí jako šafránu. Měl bych tedy ocenit každý film, kde se to nehemží kouzelníky, elfy, draky nebo mýtickými silami. Bohužel ke kvalitnímu zážitku je potřeba mnohem víc a jedna ze zásadních věcí, na kterých trvám, je aby ten fantastický svět byl v rámci svého systému logický a plně funkční. Naneštěstí právě tohle Náhradníci naprosto nesplňují. Prakticky celý film se podřizuje prvoplánové líbivé podívané s vymakaným vizuálem, špičkovými triky, hvězdným obsazením a celkově bombastickou výpravou. Scénář je ale děravý jako cedník a musel bych úplně vypnout mozek, aby se pro mě tahle podívaná stala snesitelnou. Existují filmy, které si ze své předlohy berou jenom část a rezignují na hlubší myšlenku, ale pokud v rámci svého vymyšleného světa fungují, nemám proti popkornové podívané žádné zásadní námitky. Jenže ten Mostowův svět je postavený na nesmyslech. Je prostě jen podřízený tomu, abysme sledovali efektní honičku zakončenou pádem vrtulníku nebo skoky robotích náhradníků z auta na auto. O to víc zamrzí účast řady vynikajících herců a promarněný rozpočet. Celkový dojem: 25 %.(30.4.2010)

• kOCOUR

V odlescích na povrchu sofistikovaná satira, uvnitř jen sbírka všemožných motivů a klišé filmových sci-fi posledních dekád (leitmotivy bere především z Já, Robot + Minority Report). Willis to celkem ustál, ale od Mostowa jsem si sliboval mnohem víc. Finále s kombinací kláves SHIFT+ENTER mě poslalo do kolen - o to víc, že se Náhradníci celou dobu tváří tak chytře, vážně a mytologicky na výši. Vizuál je fajn a dvě akční scény ujdou, zbytek vyšumí ve sterilní změti pastelek a pokročilých nástrojů Photoshopu jako pára nad hrncem. 50%(15.9.2009)

• johnn333

Těžko hodnotit, těžko komentovat. Náhradnící staví na nosné myšlence, kterou by schopnější tvůrci jistě rozvedli do podoby společensko-kritické satiry. Třeba. Nebo působivé sci-fi. Třeba. Nebo intenzivního akčňáku. Třeba. Ze slibné výchozí pozice se ale Mostow odpíchl k formě i obsahu tak matným, krotkým a nevýrazným, že už hodinu po projekci dám jen stěží dohromady kdo, co, proč a jak. Za elektrické orgasmy, superhrdinku Radhu a zubožené operátory malé plus, za všechno ostatní imaginární facku. 50%(23.10.2009)

• Morien

Taková škoda. Solidní nápad utopený v zelených sračkách. Nevím, proč u Gattacy mám celou dobu dojem, že vize budoucnosti je dokonale reálná, zatímco všechny ostatní filmy o blízké budoucnosti, na které si dokážu vzpomenout, Náhradníky nevyjímaje, jsou blbosti, ve kterých na druhý pohled (a často i na první) nemůže fungovat vůbec nic. Možná je to tím, že filmy, kde se zahraňuje svět, jsou z principu odsouzeny k neúspěchu, a jen málokdo z toho dokáže vybruslit s hlavou vztyčenou. Tohle není ten případ.(19.6.2010)

• castor

Tak tomuhle chybělo hrozně moc. Herecky unylé, scénáristicky pitomé, režijně nevýrazné. Čekal jsem málo a dost snad ještě míň. Tvůrci se na nějakých osm desítek minut snaží zatáhnout do dost prázdného světa aneb takhle to někdy prostě vypadá, když se k troubě postaví pejsek s kočičkou a zpatlají všelijaký, jen ne poživatelný, dort. Jonathan Mostow se zřejmě nadobro vyplácal u třetího Terminátora a na Náhradníky mu nezbyla ani píď nadhledu. Chvíli se tváří jako velkohubá akční sci-fi, jindy jako rodinné drama, pak se zase snaží mít jakýsi společenský přesah.. ve finále je ale jen plochou a nudnou detektivkou, ve které je divák ošizený i o vysvětlení motivací, které vedly lidi k přechodu na náhradníky a ve které Bruce Willis vystřídá několik svých univerzálních výrazů a vydoluje spíš rozpaky na tváři. O ostatních radši ani nemluvit. Škoda.. Ruce pryč.. Každopádně ten tlouštík sedící za počítačem je, ano, Kevinům brácha Buzz McCallister..(5.2.2011)