Mučedníci

Francie / Kanada, 2008, 99 min

Pascal Laugier

Pascal Laugier

Alex Cortés

Je to dosť dobrý horor. Má pomerne originálny príbeh, ktorý je dobre spracovaný a tak by mal zaujať aj náročného diváka. Jeho výhodou je, že často strieda jednotlivé typy hororu, ale našťastie aj dosť dobre, pretože by to mohlo mať aj negatívny účinok. A aj preto si tu prakticky každý fanúšik hororu nájde to svoje. Aj ked´ za začiatku ma prekvapovalo, prečo práve tento film je tak vychvaľovaný, pretože dosť pripomína viaceré podobné filmy, ale po čase sa už od nich začne dosť odlišovať až sa z toho stane veľmi zaujímavé dielo. Prvá polovica je miestami aj celkom napínavá, tak aj to sa cení. Násilných scén tu moc nie je, ale to aj dosť záleží na divákovi. Tým, ktorí majú radi horory a majú napozeranú aj súčasnú európsku hororovú tvorbu tento film určite nemôže pripadať moc brutálny. Ale tu to ani nevadí, pretože aspoň vidno, že tento film nie je len o násilí. Ale aspoň úvodná akcia s brokovnicou poteší. A určite tu musím pochváliť aj masky, pretože napríklad zdeformovaná postava z prvej polovice filmu alebo telo stiahnuté z kože vyzerajú dosť reálne. Herecké obsadenie hrá dôveryhodne a na moje veľké prekvapenie je aj sympatické, čo vo francúzskych filmoch moc zvykom nebýva. Koniec je veľmi vydarený, určite aj neočakávaný a poteší aj, že nie je úplne jednoznačný. Tohto filmu som sa aj mierne obával, pretože aj napriek tomu, že mám rád horory, tak som pomerne často sklamaný práve pri tých najvychvaľovanejších filmoch ako to bolo napríklad naposledy pri filme Inside, ktorý ma sklamal práve kvôli slabému násiliu, ale našťastie to sa v tomto prípade nestalo. Aj ked´ tento film nakoniec vôbec nesplnil to, čo som si o ňom vopred zistil, teda, že má byť veľmi násilný, alebo dokonca, že druhá polovica má byť pre diváka veľký psychologický teror a pritom sa podľa mňa na túto časť díva úplne normálne, ale to som si už aj zvykol na také názory ako, že aj Funny games má byť ťažko pozerateľný a pritom je to skvelá zábava. A tak nakoniec ma tento film zaujal svojou originalitou, prepracovanosťou a nepredvídateľnosťou, takže som aj tak spokojný. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 73%.(13.3.2009)

Po perfektním Inside je tady další francouzská super brutalita, na kterou jsem byl už hodně dlouho natěšenej a která je v první polovině absolutně skvělá, hlavně úvodní nástup s brokárnou nemá chybu a řek bych, že je typciky francouzsky realisticky brutální, ale už během první půlky se mi přestávalo líbit, jak si příběh upaluje neskutečnou rychlostí ke konci a jak za chvilku už nebude mít co nabídnout a taky že jo, zhruba v polovině bylo vše hotovo, umláceno, rozstříleno a zabito a najednou nebylo už co řešit a tak nastupujou nový postavy, příběh se stáčí trochu stranou, ustupuje napětí a film začíná, i přes hodně kvalitní a drsný mučící scény (stažení z kůže) a přes neskutečný utrpení hlavní postavy, mírně nudit a je cítit, že už se jaksi nemá pořádně kam pohnout a vrcholem je snaha o dokonalou závěrečnou myšlenku, proč se vše dělo, ale jaksi mě přišlo dost slabá a spíš sem měl zlost, že se film stočil takovým nudným směrem a že pointa je dost debilní a závěr jakbysmet(8.3.2009)

První polovina dokonale hororová, druhá polovina dokonale vysvětlující. Režijně naprosto fantastické, scénář bez děr, dokonce i zlom v polovině filmu proběhne nečekaně hladce... Další bod pro frantíky. Famózní práce s žánrem, přesah a nesporné řemeslné kvality ho zapíší do dějin (pokud konečně někdo dokáže přestat povrchně výskat z obsaženého exploitation). Mezi kousky z jednadvacátého století stojí suveréně mezi nejlepšími (tedy po boku Devil's Rejects), s propastným náskokem před ostatními. Film je zcela nesmyslně propagován svýmy problémy s francouzskou ratingovou komisí a byl mu tak přidělen status kultovního dřív, než ho kdokoliv stihl vidět. Což rozhodně není zapotřebí, protože něco tak dobrého zkrátka zkultovní samo od sebe. A ještě ke všemu se tu žádné nechutnosti nekonají a krev není to, oč tu primárně běží. Že o vlivu Martyrs na budoucí snímky uslyšíme je stejně jasné jako to, že jméno Pascal Laugier nezapadne.(11.2.2009)

Hranice mezi samoúčelností a efektivností je velmi tenká. Tady jsem se jen celou dobu ptal, na které straně se Mučednici nacházejí. Snad na té správné, rozhodl jsem se tomu věřit. Osobně mě ale mrzí, že motivy rozehrané v druhé polovině nešly do větší hloubky. Obvykle to u hororů nevyžaduju, ale Mučedníci si očividně věří a sami sebe vnímají jako "něco víc". Bohužel se jim to daří jen velmi částečně. Tenhle film je každopádně buď na spokojenost, nebo nespokojenost: kdybych nedal čtyřku, mohl bych dát maximálně dvojku, a to by bylo trochu málo.(4.5.2013)

[OBSAHUJE SPOILERY] Celkem by mne zajímalo, kde & jak vznikla legenda o Martyrs coby ultrabrutopekelně násilné záležitosti, na které lidé omdlévají, zvrací a prchají v hrůze ze sálů a už vůbec netuším, čím si vysloužil označení „torture porn“. Tato pověst totiž dle mého snímku dost škodí – divák masomlejn nadržený na slibovaný „nejbrutálnější horror všech dob“ bude zákonitě zklamán a neuspokojen a divák neotrlý, jenž by se zaměřil na ostatní aspekty filmu, se k němu raději ani nepřiblíží. Já pro jistotu neočekávala nic v žádném ohledu a nejspíš se mi tento přístup vyplatil; nadšena nejsem, ale zklamána také ne, i když měly mé dojmy z Martyrs během sledování sestupnou tendenci . Z celého filmu na mne totiž zdaleka nejlépe zapůsobilo úvodních cca patnáct minut v sirotčinci – lehce mrazivá atmosféra, minimum informací o tom, co internaci Lucie v něm opravdu předcházelo, paranoidní ovzduší a ošklivá překvapení…tohle ano. Následující masakr byl taktéž natočen výtečně – kamera a střih ňuňu (to ostatně platí o celém filmu – Laugier obrazovou část opravdu umí), ale po něm se začaly pomalu valit obtíže s nepříliš dobře napsaným scénářem, což je pro změnu věc, se kterou má Laugier notorický problém. I vezmu-li v potaz, že obě dívky jsou psychicky narušené a tedy by jim nějaké podivné chování mohlo být prominuto, nelogičnost jejich jednání mne chvílemi přímo mlátila po hlavě. Od jistého okamžiku se totiž stávají pouze figurkami na šachovnici páně režiséra, loutkami, se kterými je hýbáno ne tak, aby jejich akce dávaly nějaký, byť vyšinutý, smysl, ale jsou se skřípěním pantů okatě manévrovány tam, kde je režisér potřebuje mít. Beru, že tohle mohlo být zcela záměrné, i když u Laugiera opravdu nevím, leč mně je tohle dost protivné a celkem mne to ruší. A pomalu se dostáváme k proslulé závěrečné části. Kdyby můj důvod sledování tkvěl v něm, asi prskám a vrčím nemálo; oněch dvacet minut mučení se omezuje na opakované únavné nakládačky a jedno stažení z kůže mimo záběr. Únavnost a repetitivnost nakládačkových pasáží zřejmě má divákovi ilustrovat jejich působení na hrdinku, ovšem jelikož je divák divákem a ne otloukaným, hrozí, že bude spíše znuděn a otráven, než že se naň přenese něco z jejího prožitku. Mimochodem mne tu pobavil (a opět nevím, zdali v tom byl úmysl, nebo kouzlo nechtěného) způsob natočení scén bití – byly totiž z velké části nasnímány stylem, jaký je obvyklý v BDSM pornu. Konečné extempore báby s bouchačkou pak vypadá, zejména připočtu-li si vyjádření režiséra k němu, nejvíc ze všeho velmi nezvládnutě. A kdybych měla popsat svůj celkový dojem z toho, co je zde ukryto pod povrchem, bude to asi znít nějak takto: Stáří je největší zlo. Staří se živí na mladých, aby skrze jejich oběti a utrpení došli poznání, které mají odepřeno a pokud je vyssávání úspěšné, nezbývá jim než zemřít, neboť již nemají jediný důvod k prodlužování své mrzké existence. Nevím, nevím, jak by byl pan režisér z mé interpretace nadšen, asi nepříliš, avšak já zas nejsem příliš nadšena z jeho výtvoru, takže si nemáme co vyčítat.(16.3.2013)

• - Nejlepší bude citovat režiséra, který v rozhovoru pro časopis Mad Movies č.210/2008 vysvětluje, čím měl film být: „Je to především film plný napětí a tajemné atmosféry, téměř postaru… Zápletka zůstává záhadou do poslední minuty filmu a divák nemá ani chvilku, aby vydechnul, a přitom pořád neví, na čem je. Chtěl jsem, aby i informovaný fanoušek takovýchto filmů byl v neustálém napětí...“ Pro diváky věci neznalé tedy pouze dodáme, že nejde o horor. Ve filmu se neobjevují nadpřirozené jevy. „Pouze“ extrémně násilné scény. [HCE] (POMO)

• - Film sa stal prvým francúzskym hororom, ktorý získal nechcený rating NC-17. Po lobingu francúzskych režisérov a filmových kritikov prehodnotila komisia svoje rozhodnutie a rating bol znížený R. (Raccoon.city)

• - Mučedníci jsou bezpochyby jednou z událostí roku. Dostali na lopatky cenzurní komisi ve Francii, takže premiéra musela být odsunuta. Film byl totiž zařazen do takové kategorie, která by mu umožnila promítání pouze ve specializovaných kinech (tedy pornokinech) a v televizi by se uchytil taky jen ztěží. [HCE] (POMO)