Mučedníci

Pascal Laugier

Pascal Laugier

Alex Cortés
  • Malarkey

Krutej, nepříjemnej a nechutnej je tenhle film. Jenže s tím vším já film stejně chtěl vidět. Samotnej režisér ale upozorňoval, že film má být především drama, i když chvílemi až extrémní. Problém je, že samotný příběh zpracování daleko přebylo a tak jsem na něj okamžitě přestal hledět a zíral na každou scénu zvlášť jako vůl do špinavejch oken. Mučedníci jsou nechutný, jsou pro diváka možná až odporný, ale rozjíždí souměrně docela zajímavej příběh, který se nakonec zvrtne naprosto debilním směrem a divákovi ve výsledku zůstanou zase akorát ty nechutnosti. A zakládat si film na nechutnostech, a ve výsledku vykládat, že to o nich vůbec není? To se sám režisér trošku protiřečí...(13.12.2010)

[OBSAHUJE SPOILERY] Celkem by mne zajímalo, kde & jak vznikla legenda o Martyrs coby ultrabrutopekelně násilné záležitosti, na které lidé omdlévají, zvrací a prchají v hrůze ze sálů a už vůbec netuším, čím si vysloužil označení „torture porn“. Tato pověst totiž dle mého snímku dost škodí – divák masomlejn nadržený na slibovaný „nejbrutálnější horror všech dob“ bude zákonitě zklamán a neuspokojen a divák neotrlý, jenž by se zaměřil na ostatní aspekty filmu, se k němu raději ani nepřiblíží. Já pro jistotu neočekávala nic v žádném ohledu a nejspíš se mi tento přístup vyplatil; nadšena nejsem, ale zklamána také ne, i když měly mé dojmy z Martyrs během sledování sestupnou tendenci . Z celého filmu na mne totiž zdaleka nejlépe zapůsobilo úvodních cca patnáct minut v sirotčinci – lehce mrazivá atmosféra, minimum informací o tom, co internaci Lucie v něm opravdu předcházelo, paranoidní ovzduší a ošklivá překvapení…tohle ano. Následující masakr byl taktéž natočen výtečně – kamera a střih ňuňu (to ostatně platí o celém filmu – Laugier obrazovou část opravdu umí), ale po něm se začaly pomalu valit obtíže s nepříliš dobře napsaným scénářem, což je pro změnu věc, se kterou má Laugier notorický problém. I vezmu-li v potaz, že obě dívky jsou psychicky narušené a tedy by jim nějaké podivné chování mohlo být prominuto, nelogičnost jejich jednání mne chvílemi přímo mlátila po hlavě. Od jistého okamžiku se totiž stávají pouze figurkami na šachovnici páně režiséra, loutkami, se kterými je hýbáno ne tak, aby jejich akce dávaly nějaký, byť vyšinutý, smysl, ale jsou se skřípěním pantů okatě manévrovány tam, kde je režisér potřebuje mít. Beru, že tohle mohlo být zcela záměrné, i když u Laugiera opravdu nevím, leč mně je tohle dost protivné a celkem mne to ruší. A pomalu se dostáváme k proslulé závěrečné části. Kdyby můj důvod sledování tkvěl v něm, asi prskám a vrčím nemálo; oněch dvacet minut mučení se omezuje na opakované únavné nakládačky a jedno stažení z kůže mimo záběr. Únavnost a repetitivnost nakládačkových pasáží zřejmě má divákovi ilustrovat jejich působení na hrdinku, ovšem jelikož je divák divákem a ne otloukaným, hrozí, že bude spíše znuděn a otráven, než že se naň přenese něco z jejího prožitku. Mimochodem mne tu pobavil (a opět nevím, zdali v tom byl úmysl, nebo kouzlo nechtěného) způsob natočení scén bití – byly totiž z velké části nasnímány stylem, jaký je obvyklý v BDSM pornu. Konečné extempore báby s bouchačkou pak vypadá, zejména připočtu-li si vyjádření režiséra k němu, nejvíc ze všeho velmi nezvládnutě. A kdybych měla popsat svůj celkový dojem z toho, co je zde ukryto pod povrchem, bude to asi znít nějak takto: Stáří je největší zlo. Staří se živí na mladých, aby skrze jejich oběti a utrpení došli poznání, které mají odepřeno a pokud je vyssávání úspěšné, nezbývá jim než zemřít, neboť již nemají jediný důvod k prodlužování své mrzké existence. Nevím, nevím, jak by byl pan režisér z mé interpretace nadšen, asi nepříliš, avšak já zas nejsem příliš nadšena z jeho výtvoru, takže si nemáme co vyčítat.(16.3.2013)

Jedním slovem : ZKLAMÁNÍ...... Film měl opět přehnanou reklamu. Prý nejbrutálnější horror všech dob. CHA CHA.....Asi jsem divný, ale já jsem na zadek nespadl. Zpočátku chaos, pak se konečně něco začalo dít. Jenže střílením z brokovnice akce skončila....... a následující polovina filmu byla totální nuda a já začal kontrolovat, kolik minut je do konce. Nakonec jsem si oddychl, že film skončil. "Martyrs" je průměrný film a pro mne velikým zklamáním(7.3.2009)

Nech už ohodnotíte Martyrs akokoľvek, zaručene vám budú rezonovať v hlave ešte veľmi dlho, určite si ho však nebudete užívať. Užíval som si akurát veľmi presvedčivé stvárnenie postáv, ktoré je v určitých momentoch možné nazvať aj hereckými výkonmi, takisto práca kamery a hudba zdvihli úroveň dobre odvedenej práce. Moje nadšenie z prvej, sekvenčne rýchlej, svižnej a horrorovo veľmi imponujúcej polovice opadlo v momente, keď sa scenáristi rozhodli z filmu spraviť gore-satanistickú úchylárčinu. Tvorcom určite nechýbali nápady, film je plný výborných scén a nepredvídateľných zvratov, hlavne horrorové scény v prvej časti filmu majú neskutočnú šťavu. V druhej polovici som chcel aby prišiel koniec čím skôr, alebo aby v závere prišla aspoň nejaká osvietenská pointu, ktorá by ospravedlnila všetku brutalitu a psychické trýznenie, ktorému som bol zvyšnú polhodinovú pasáž vystavený. Bohužiaľ, k okultnostiam sklony nemám, takže tá pointa ma tak trošku minula. 65%.(2.2.2011)

MARTYRS strhne hneď zo začiatku a pekne ubieha do dobrej polovici kde režisér umne dávkuje a kombinuje vyvražďovacie scény so strašidelnými a pripomenie to najlepšie zo súčasného najdrsnejšieho eurohororu (HAUNTE TENSION, INSIDE, SHIVER) a s otázkou sledujúceho diváka „husté ale o čo ide?“ pripraví na ešte strhujúcejší zážitok, ktorý je „po očakávanej ale majstrovsky hladko podanej pointe“ žiaľbohu totálne zabitý nezmyselným a nekonečným týraním (akože chvíľu to vydržím ale pozerať pol hodinu na to ako nejaké hovädo stále dokola mláti dievča my nebolo ani príjemné ale zároveň som nepociťoval ani nenávisť k tomu zvalu ako skôr k tvorcovi, že to proste neskrátil na nejakú rozumnejšiu mieru) a ukončený ešte menej pôsobivo podaným koncom, ktorý i keď je zaujímavý, nič už nezmenil na tom, že po naskočení titulkov som film sklamaný a viacmenej znechutene vypol. Aj tak mi nedá poznamenať ako sa tu Pascal po bezvýznamnom SAINT ANGE zrazu excelentne vyšvihol formálnou a surovou stránkou, podávanou zaručene pôsobivou „roztrasenou“ kamerou. Nie je to ešte úplne ono, pretože v závere nepochopiteľne brzdí a zlyháva (v mojom prípade, pretože stále som v tom, že dobrý film graduje a nie naopak), alebo sa len proste predvádza, že vie podať a kombinovať tieto subžánre hororu (ten posledný my teda vôbec nesedí), ale rozhodne dokázal, že na to vo všetkých prípadoch má. Dúfam, že do tretice sa mu to už podarí naplno (keby to len bol ten donekonečna odkladaný HELLRAISER). MARTYRS určite stojí za povšimnutie a nezapadne do radu bezvýznamných hororov ale mne tentoraz nesadol takým spôsobom ako by som si predstavoval. Jeho sledovanie je skôr depresívnou záležitosťou ako napr. THE GIRL NEXT DOOR resp. jeho známejšia verzia AN AMERICAN CRIME.(10.3.2009)

• - Film byl natáčen v Kanadě v městech Montreal a Quebec. (Rob Roy)

• - Za mučedníka (martyra) nebo mučednici se označuje člověk, který pro své přesvědčení položí svůj život. Nauka zabývající se mučedníky se nazývá martyrologie. (Danny F.)

• - Mučedníci jsou bezpochyby jednou z událostí roku. Dostali na lopatky cenzurní komisi ve Francii, takže premiéra musela být odsunuta. Film byl totiž zařazen do takové kategorie, která by mu umožnila promítání pouze ve specializovaných kinech (tedy pornokinech) a v televizi by se uchytil taky jen ztěží. [HCE] (POMO)