Mučedníci

Francie / Kanada, 2008, 99 min

Pascal Laugier

Pascal Laugier

Alex Cortés

Velmi diskutující horor. A především nejde o mletou kaši jménem Divadlo Hrůzy. A I když neholdujete těmhle hororům a očekáváte podobný prvek zkuste to s MARTYRSEM - je o dost jiný. Místem brutální, sadistické a v obale surovosti, ale herecky perfektně zvládnuté a příjemně příběhově nepředvídatelné formě. Laugier nebude duševně v pořádku a jeho temnou stránku si určitě vychutnáte.(21.8.2012)

• Isherwood

Esence scénáristické debility, která odmítá udělat z postav něco více, než jenom figurky na šachovnici jedněch jatek. Ty samy o sobě patří k tomu lepšímu, co mám na současné francouzské exploatační vlně tak rád, jenomže když první půlku zoufale koukáte na to, jaké jsou hlavní hrdinky blbky a tu druhou zase, jací blbci jsou ti naokolo, tak nějak se začnete těšit na konec. To pak ale přijde závěrečná pointa a já jen bezmocně přemýšlím nad tím, kolik toho má asi nakoukáno západní kritika, která z toho tolik jančila. Mě to teda nechalo naprosto chladným, zoufale nudilo a tak nějak… nasralo. Laugier je hodně slušný řemeslník, o tom žádná, ale jako scénárista stojí za hovno!(11.3.2009)

[OBSAHUJE SPOILERY] Celkem by mne zajímalo, kde & jak vznikla legenda o Martyrs coby ultrabrutopekelně násilné záležitosti, na které lidé omdlévají, zvrací a prchají v hrůze ze sálů a už vůbec netuším, čím si vysloužil označení „torture porn“. Tato pověst totiž dle mého snímku dost škodí – divák masomlejn nadržený na slibovaný „nejbrutálnější horror všech dob“ bude zákonitě zklamán a neuspokojen a divák neotrlý, jenž by se zaměřil na ostatní aspekty filmu, se k němu raději ani nepřiblíží. Já pro jistotu neočekávala nic v žádném ohledu a nejspíš se mi tento přístup vyplatil; nadšena nejsem, ale zklamána také ne, i když měly mé dojmy z Martyrs během sledování sestupnou tendenci . Z celého filmu na mne totiž zdaleka nejlépe zapůsobilo úvodních cca patnáct minut v sirotčinci – lehce mrazivá atmosféra, minimum informací o tom, co internaci Lucie v něm opravdu předcházelo, paranoidní ovzduší a ošklivá překvapení…tohle ano. Následující masakr byl taktéž natočen výtečně – kamera a střih ňuňu (to ostatně platí o celém filmu – Laugier obrazovou část opravdu umí), ale po něm se začaly pomalu valit obtíže s nepříliš dobře napsaným scénářem, což je pro změnu věc, se kterou má Laugier notorický problém. I vezmu-li v potaz, že obě dívky jsou psychicky narušené a tedy by jim nějaké podivné chování mohlo být prominuto, nelogičnost jejich jednání mne chvílemi přímo mlátila po hlavě. Od jistého okamžiku se totiž stávají pouze figurkami na šachovnici páně režiséra, loutkami, se kterými je hýbáno ne tak, aby jejich akce dávaly nějaký, byť vyšinutý, smysl, ale jsou se skřípěním pantů okatě manévrovány tam, kde je režisér potřebuje mít. Beru, že tohle mohlo být zcela záměrné, i když u Laugiera opravdu nevím, leč mně je tohle dost protivné a celkem mne to ruší. A pomalu se dostáváme k proslulé závěrečné části. Kdyby můj důvod sledování tkvěl v něm, asi prskám a vrčím nemálo; oněch dvacet minut mučení se omezuje na opakované únavné nakládačky a jedno stažení z kůže mimo záběr. Únavnost a repetitivnost nakládačkových pasáží zřejmě má divákovi ilustrovat jejich působení na hrdinku, ovšem jelikož je divák divákem a ne otloukaným, hrozí, že bude spíše znuděn a otráven, než že se naň přenese něco z jejího prožitku. Mimochodem mne tu pobavil (a opět nevím, zdali v tom byl úmysl, nebo kouzlo nechtěného) způsob natočení scén bití – byly totiž z velké části nasnímány stylem, jaký je obvyklý v BDSM pornu. Konečné extempore báby s bouchačkou pak vypadá, zejména připočtu-li si vyjádření režiséra k němu, nejvíc ze všeho velmi nezvládnutě. A kdybych měla popsat svůj celkový dojem z toho, co je zde ukryto pod povrchem, bude to asi znít nějak takto: Stáří je největší zlo. Staří se živí na mladých, aby skrze jejich oběti a utrpení došli poznání, které mají odepřeno a pokud je vyssávání úspěšné, nezbývá jim než zemřít, neboť již nemají jediný důvod k prodlužování své mrzké existence. Nevím, nevím, jak by byl pan režisér z mé interpretace nadšen, asi nepříliš, avšak já zas nejsem příliš nadšena z jeho výtvoru, takže si nemáme co vyčítat.(16.3.2013)

Z hlediska dramaturgické výstavby geniální, formálně dokonalé a především velmi intenzivní. Jen škoda, že to v zásadě je „jen“ žánrový film. Lze tedy ho snadno uchopit právě skrze žánr a tak nad ním z divácké pozice nabít převahu. Nicméně, jak film postupně mění hlediska nejprve distancovaného pohledu zvenčí, pak silné empatie tváří v tvář pravdě a následně do vypjaté imprese z pohledu oběti, aby vše završil chladnou racionalitou (která se klinickým přístupem snaží dopátrat transcendence), to plně ukazuje, že režisér a scenárista Pascal Laugier vytvořil vpravdě mimořádné dílo. „Mučedníci“ de facto představují velkolepé vyvrcholení tendencí hororu a exploatace za posledních deset let (od pokřivených těl a dlouhovlasých dívek z Asie přes vypjaté a silně fyzické americké remaky žánrových klasik režírované evropskými režiséry a sérii „torture porn" snímků až po současný trend zneklidňujících filmů prostých nadpřirozena, které vznikají v západní Evropě).(11.2.2009)

Obrovská chyba filmu byla jeho předčasná reklama, která navnadila nic netušící ovečky na další francouzský masakr. Bohužel tyto stále "nic netušící ovečky" si musely skouknout film okamžitě, jakmile přišel dvdRip a CZ titulky a dočkaly se velkého zklamání ... Ono je to totiž všechno jinak ... Martyrs hraje vyloženě a účelně na dvě struny, sleduje dvě vlny a tím si rozšiřuje množství potencionálních příznivců. Pro člověka (jako jsem třeba já, hehe ...), který má z horrorového ranku a všech jeho subžánrů nakoukáno opravdu maximum, vychází Martyrs ve své drtivé části jako křišťálově čistá obroda "EXPLOITATION" subžánru. Člověk sleduje film a díky ztvárnění, kameře, goreefektům, brutalitě, syrovosti (není zas tak výrazná, jak jsem čekal a nedosahuje v tomto ohledu vůbec perel jako je Irréversible (2002) či 70.kové explotation flicky...), několika lekačkám a s nástupem nekonečných scén týrání, mučení, ponižování, si říká ... "ano, tohle je dokonalá revoluce v oblasti explotation, návrat k bodu nula a přitom se nejedná o trapný remake ...". Příznivci násilných filmů si příjdou na své a obrovský počet horrorových fandů je relativně spokojený. Jenomže pak příjde přesah ... Již ani ne od poloviny jsem tušil o co v tématu filmu půjde, protože mne tyto věci vždy hodně zajímaly, hodně jsem je studoval a sám zažil pár "pohledů za ..." ve své divoké minulosti ... Bylo mi jasné o co půjde a tak mne v podstatě dlouhé násilné scény rušily v tom, že jsem chtěl strašně vědět, jaké bude vyvrcholení, co z toho vlastně vznikne... Do stavů změněného vnímání se dá dostat různými způsoby, ale opravdový hluboký přesah a kontakt s tím, co je "za tímto světěm", či "za oponou ..." se povede opravdu málokdy. Každopádně velké množství skutečných mučedníků například z řad vězňů v koncentračních táborech vypovídalo, jak po delší době tělo a psychika "pozitivně" reaguje na mučení a jak zažívali stavy osvícení apod. Těchto témat je spousta a jsou hodně zajímavá, ovšem tady je problém u těch "běžných oveček", které toto nikdy nestudovaly a ani to nechápou a nechtějí chápat ... Zde pak sráží film jejich dojem a v podstatě jejich nevědomost a neznalost řady témat = zlý vlk, který je zažene všechny do propasti zklamání, nepochopení, deziluze a hlodavého bádání nad tím, co se na konci vlastně vyjevilo ... Tento film není ve svém celku ani horrorem, ani exploťákem, ani ničím podobným. Ve své úplné podstatě je obrovským filozofickým přesahem, který v samém závěru otáčí VŠE do takových končin, rozsahů a pocitů, že to většina lidí zřejmě vůbec neuchopí a nevychytá. Takovýto závěr "horroru" zde NIKDY nebyl a v rámci samotné podstaty, té nejhlubší myšlenky, je to naprostá revoluce. Bohužel nemohu prozradit můj dojem z konce, každý nechť bere, jak je mu z hůry dáno ... Martyrs je pro mne velkým překvapením, které v mnoha ohledech třeba i nudí, ale v rámci závěru posouvá film do žánru, který zřejmě ani nedovedu pojmenovat ... Nechci ale, aby si někdo myslel, že je to pro mne osobně nějak zvlášť vyjímečný TOP film. Není, právě proto, že téma, které zpracovává mám docela "pročtené" a jako "pure exploiter" nedosahuje kvality ani třeba Frontier(s) (2007) a dalších brutalit poslední doby ... Každopádně ode mne (i bez konce) plný počet ... (Po druhé projekci v roce 2013 bych filmu dal snad ještě víc, než je možné. Ten kus umění má v sobě takovou hloubku, že to snad není ani možné. Tohle je opravdu geniální dílo!!!)(11.3.2009)

• - Film sa stal prvým francúzskym hororom, ktorý získal nechcený rating NC-17. Po lobingu francúzskych režisérov a filmových kritikov prehodnotila komisia svoje rozhodnutie a rating bol znížený R. (Raccoon.city)

• - Film bol zakázaný v Malajzii. (Paldiny)

• - Mučedníci jsou bezpochyby jednou z událostí roku. Dostali na lopatky cenzurní komisi ve Francii, takže premiéra musela být odsunuta. Film byl totiž zařazen do takové kategorie, která by mu umožnila promítání pouze ve specializovaných kinech (tedy pornokinech) a v televizi by se uchytil taky jen ztěží. [HCE] (POMO)