Bolt - pes pro každý případ

Blesk

Animovaný / Komedie / Rodinný / Dobrodružný

USA, 2008, 93 min

Že by se Disney pod přímým dohledem Pixaru (big boss John Lasseter jako výkonný producent) vracel na místa, která mu právem patří? DreamWorks se pachtí už léta na místě s Dobou ledovou, Madagascarem a Kung-Fu panda byla jen jednookým mezi slepými, Sony stačí pár tučňáků k radosti, a tak by konkurence pro Pixar (byť nepřímá) byla vhod. Bolt je s WALL-E nejlepší animák roku 2008 a možná tím nejlepším, který není pod křídly skákající lampičky celkově. Už úvod připomínající to nej ze současných akčních velkofilmů je nářez. Po něm sic dojde na běžný příběh, ale je natočený s nápadem, několika překvapivými momenty a hlavně s charismatem. Občas se ukáže skvělý (a především konečně nečekaný) vtip, postavy jsou osobité a i když naplňují klasické schéma, nepřipomínají unifikované kolegy od konkurence. Disney se také snad poprvé nezaměřil jen na dětského diváka a pod příběh nacpal hromadu "látky k pozorování" i dospělým, které navíc nesmyslně nevyrovnává nesnesitelný patos a mravní poučení, jak to bylo běžné. Animace je velmi dobrá, nevyrovná se špičce, ale pod lehkou stylizací se toho hodně dá přehlédnout, krom toho postavy jsou rozpohybovány přirozeně a nenásilně. A především - do všech se ihned zamilujete a budete si chtít pořídit morče v kouli a cynickou kočku.(27.1.2009)

Disneymu se to konečně podařilo, Bolt je první jeho opravdu povedený 3D animák a po pěti až sedmi letech i jeho první povedený animák vůbec. Našlapaný začátek je neskutečně zábavný a konec, i když předvídatelný až běda, mě zase jednou docela dostal... nebýt toho malinko slabšího prostředku, bylo by to za mě i pět. U mně letos vyhrává Wall-I, ale Bolt je pořád daleko lepší než Madagaskar 2.(22.2.2009)

Bolt je kríženec čistokrvnej zábavy a overených animačných a dramatických postupov, ktoré na diváka platia už desaťročia s rodokmeňom siahajúcim až k Mickeymu Mousovi. Skvele ho dopĺňajú parťáci v podobe čiernej túlavej mačky a megahrdinského škrečka až som niekedy mal pocit, že Bolta skvelými hláškami zatieňujú. Dojímavý príbeh zase nenechá suché jedno detské oko. Takto sa to robí, páni.(22.3.2009)

Ty jo, to je dilema, na jednu stranu mě to hodně bavilo, Bolt je výbornej, vypasenej akční křeček v kouli ještě lepší a srandovnější a celkově příběh zábavně vymyšlenej, jenže na stranu druhou se to neobešlo bez nějakých těch dojemnějších scén, který mi přišly zbytečný, obzvlášť ta s kočkou je tam navíc a myslim, že by tomu stačila i ještě kratší stopáž než to má. Viděl bych to tak nějak spíš k těm 4.(30.1.2009)

Bolt je pašák a Disney ukazuje, že aj on sa vie pozviechať, postaviť sa na pevnú zem a ponúknuť animačne náročnému publiku príbeh, ktorý dokáže konkurovať aj monopolnému gigantovi, akým je dnes Pixar. Po megaúspechu s názvom 'Wall-E' som nečakal, že tohto roku môže nejaký animák takto silne zavíriť žánrovými vodami, ale tomuto digitálnemu chlpáčovi sa to podarilo s prehľadom. Postavičky (hlavne vedľajšie) majú neskutočne zábavný potenciál, príbeh je excentrický, živý a výbušný, a dokáže dejovo uspokojiť aj náročnejšie publikum. Príbeh má srdce, vie dojať, rozumie divákovi po citovej aj zábavnej stránke, rozprúdi krv a dokonca dokáže spôsobiť aj to, že sa možno občas prichytíte, že na niektoré scény pozeráte s otvorenými ústami. Kvalita animácie je totiž konkurencieschopná akémukoľvek filmovému rivalovi. 85%.(21.5.2009)

• - Na filmu původně dělal Chris Sanders. V jeho verzi se měla psí televizní hvězda objevit v nevadské poušti, kde se seznámí s jednookou kočkou a obřím radioaktivním králíkem, a stále si myslet, že jí zabírají kamery. Od projektu odešel, protože nechtěl zapracovat připomínky. (zigot7)

• - Číslo na Boltově známce je adresa Disneyho studia. (HellFire)

• - Bolt je bílý americký ovčák. (Caszidy)