Čtvery vánoce

Four Holidays

Komedie / Drama / Romantický

USA / Německo, 2008, 85 min

• vesper001

Znáte to úsloví „začal vínem, skončil vodou“? Tak tenhle film skončil něčím trochu horším :), ale jinak to docela sedí. Partneři, kterým se nevydaří útěk před Vánocemi, jsou nečekaně konfrontováni se čtyřmi rozdílnými částmi vlastních rodin, čtyřmi způsoby slavení a bezpočtem více či méně ponižujících i dramatických situací. V první polovině, zvlášť na návštěvě u Bradových bratrů a svérázného taťky („dělejte, než vám tu vystřízlivím!“), je to svižné, vtipné, výborné. Pak začne soukolí skřípat a je to horší a horší. Vrcholem trapnosti je pak WTF-scéna na besídce, kdy Brad a Kate hrají Svatou rodinu, náročné jsou i náhle aktivované hrdinčiny biologické hodiny, a morálními perlami lemovaná závěrečná čtvrthodinka diváka spolehlivě dorazí. Škoda.(29.12.2011)

• imf

Tady se zas někdo příliš snažil. Chemie mezi Vaughnem a nemístně kostnatou Reese do sálu ani nedorazila, kadence hit-n-miss gagů připomíná poslední ferrellovky a romantiku byste v příběhu dvou volnomyšlenkářů taky hledali marně. Opravdu do tuhého však začne jít, když roztomile cynické postavy objeví kouzlo rodinných hodnot. Dá se to vydržet v podstatě jen díky vedlejším postavám (ne že by byly bůhvíjaké, ale rozhodně jsou výrazné) a velmi střídmé stopáži. Vypadá to, že v poslední době máme nárok jen na jednu průměrnou romantiku ročně. 27 šatů mělo premiéru na jaře.(3.12.2008)

• necisty

Tenhle film mě zvládl tak jedině nasrat! Někdo říká, že první půlka je lepší, mě naopak přišla katastrofální a kdyby jsem věděl, že stíhám ještě jeden film při cestě SA, tak to vypnu a dám tomu odpad. Měl jsem dobrou náladu, chtěl jsem vidět komedii, ale tenhle humor mi fakt nepasoval. Když se u komedie ani jednou zhluboka nezasměji a jen opatrně křivím pusu do tvaru rozpláclé paraboly, tak je to fakt smutné. Don Jon si právě z těchto komedií dělal srandu a ano zas to dopadne dobře. Jednu hvězdu za zlepšení druhé poloviny a druhou za úplný konec.(18.10.2013)

Předně musím říct, že tohle je film, který ač má v názvu slovo vánoce, tak příliš vánoční atmosféry nepobral, a to mě tak trochu zamrzelo, protože vánoční filmy miluju. Ale nevadí, pokud tuhle výtku přejdu, tak se jedná o docela milou komedii, která pobaví, zaujme a skoro nenudí. Ale některé scénky a situace mi přišly až příliš okaté a vůbec celé mi to přišlo takové nějaké přehnané a místy skoro až nereálné, a i když jsem schopen vzít v úvahu, že život nás může lecčím překvapit, tak i přesto mám pocit, že film je prostě místy dost nereálný. Ale fajn, je to film, je to komedie, takže to takto beru. Reese Witherspoon je příjemná a sympatická herečka a do tohoto filmu se skvěle hodila, zato Vince Vaughn mi sem příliš neseděl, když už vidět tohoto herce v nějakém vánočním filmu, tak bych dal přednost filmu Santa má bráchu, kam se svým vzezřením dokonale hodil a kde exceloval v roli bratra Santa Clause, ve filmu Čtvery vánoce mi ale byl tento herec nepříjemný a nějak jsem se nemohl zbavit dojmu, že mi tam prostě nesedí. Po tom, co jsem dosud o filmu napsal, se asi nelze divit, že převládá spíše jakési mírné zklamání, od tohoto filmu jsem toho hodně očekával, ale on tak trochu za mými očekáváními zaostal, ale abych byl spravedlivý, tak nutno dodat, že film se alespoň udržuje v jakémsi průměru, takže ty tři hvězdy si po právu zaslouží.(3.1.2011)

• Psema

Místy je to tak trapné (Reese v nafukovačce vs. děti s pochcaným těhotňákem), až jsem se musel smát. Povětšinou jde ale o přehlídku mlácení suchého klasu, v němž už nezůstal ani ždibec atmosféry nebo chemie mezi postavami. Posledních 20 minut s morálními hodnotami pod každým lístkem jmelí samozřejmě k zblití.(17.8.2014)

• - Během natáčení scény u večere byla Reese Witherspoon udeřena keramickým talířem do obličeje. Zranění si vyžádalo pět stehů a způsobilo zpoždění natáčení o tři dny. (Pethushka)

• - Vince Vaughn (herec, producent), Peter Billingsley (herec, výkonný producent) a Jon Favreau (herec) jsou ve skutečnosti velmi dobří přátelé. Společně se už podlíleli na několika dalších projektech. (žvanimírek)

• - Režisér Seth Gordon byl najat díky náléhání Vince Vaughna, který je velkým fanouškem Gordonova díla The King of Kong (2007). (žvanimírek)