Cesta do středu Země

Eric Brevig

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Chuck Shuman

Pohodový rodinný dobrodružňák. Ani jsem snad nedoufal v přesné zkopírování předlohy od mistra Verna, kterou jsem četl. Díky krátke stopáži to rychle plynulo. Co mě ale nejvíce zklamalo tak to, že toho průvodce hrála ženská, mohl režisér ponechat toho původního. Ale chápu, že by to asi nepřitáhlo tak širokou diváckou masu.(25.10.2008)

Se studem přiznávám, že od Verna jsem četl pouze jednu knihu a tou je 20.000 mil pod mořem (tenkráte se mi moc líbila), tudíž nejsem deformován klasickým, "takhle to v knize nebylo", i když si dokážu představit, v jakém duchu to náš milý Jules napsal. Spousta lidí dodnes nepochopila, že film a kniha jsou dvě rozdílná média, sic mají hodně společných rysů, v některých se však rozcházejí, takže i vyčítat tvůrcům snahu po přenesení dění do současnosti, je trochu rána pod pás, hlavně pokud si uvědomíme, kdo hlavně v dnešní době chodí do biografu. Osobně mám pro trikové filmy slabost a tenhle mne lákal hned od začátku, bylo mi jasné, že film bude napěchován vizuálními efekty, něco málo jsem samozřejmě věděl i o ději, producenti by jistě nevynechali moje milovaný dinosauříky, škoda jen toho 3-D, nebo aspoň IMAX by stačil, v tom sem nikdy nebyl, ale v letošní nabídce by se hůře hledal film, jenž by byl pro tuto atrakci více vhodný. Scénáristé to vzali z gruntu, přetavili klasickou dobrodružnou knihu do vtipného rodinného filmu, tudíž museli přihodit nějakou ženskou (s těmi Verne opravdu šetřil), haranta (překvapivě snesitelného), spoustu vtipů, atrakcí, takže ve filmu se objeví asi 8 (?) mluvících postav, což může působit přece jenom málo, ale můžete mi věřit, opravdu důležité jsou jenom tři. Producentům se podařil skvělý tah, když do halvní role ukořistili Brendana Frasera (otevřeně si přiznejme, že bez třech dílů Můmií, jeho kariéra žádná sláva), tomu podobný druh rolí velice svědčí, dokonce se postaral i o výrobu, režii svěřili v celovečerní oblasti debutujícímu reřisérovi, který ovšem má bohaté zkušenosti s vizuálními triky a o ty jde ve filmu především. Solidní hudbu, byť nikterak zázračnou, zkomponoval pro mne naprosto neznámí Andrew Lockington a to je tak asi všechno, dobrý rodinný film na zamračený nědělní den. P.S.: V Intersparu mají akci, nakup nad 400 kč a dostaneš lístek zdarma, takže pár jich mám, jen jsem netušil, jaký martírium bude dostat druhou polovičku na tenhle film a jak to dopadlo? Líbil se ji, ale scény muset dělala.(6.9.2008)

Nebudem si nic nalhavat, Fraserovi to daleko vic sedne jako lovci mumii, ale i tohle ma rozhodne co nabidnout. Nejakou Cestu do stredu Zeme jsem uz sice videl, ale srovnavat to nebudu, protoze si fakt nepamatuju, ktera to byla. Pribeh je sice jednoduchej a do stredu Zeme se dej presune az nekdy v polovine filmu, ale predtim to je takova neurazejici komedie, kde neni nouze o slusny vtipky, takze film rozhodne nenudi, obzvlast, kdyz ma jen 90 minut. Druhou pulku filmu tvurci sazej hlavne na vizualni podobu stredu Zeme a obcas to jsou fakt paradni zabery. Na druhou stranu, je fakt poznat, ze to bylo urceno hlavne na 3D, takze kolikrat nejsou triky z nejlepsich, ale v 3D to muselo vypadat paradne. Dalsi drobna vytka je k hromade nelogicnosti, at uz to je teplota pravidelne stoupajici na 100 stupnu, ale pritom veskery papiry a rostliny jsou v poradku a nebo neustaly meneni suchy/mokry tricko, pripadne objevujici se a mizejici batohy. Fakt tolik nelogicnosti a drobnejch chyb z nepozornosti jsem ve filmu uz dlouho nevidel. Co se tyce hercu, ke konci uz to je v poradku, Fraser si udela s trika tilko, zacne bejt za drsnaka a sereze par masozravek, problem je ale ze zacatku, kdy on je za ufnukanka a Anita Briem za drsnacku a takovahle poloha Fraserovi fakt nesedne. Treti do party je Hutcherson, kterej je ze zacatku silne otravnej, ale ke konci, v zavislosti na tom, kolik ma dialogu, se to uz da vydrzet. Celkove takova jednoducha zabava, presne urcena pro Imax, ale ja jsem se docela solidne bavil a o nude rozhodne nemuze bejt rec.(10.1.2009)

Brandan Fraser tenhle rok v druhým dobrodružným snímku a opět se jedná o slušnou zábavu, kterou ale dost sráží na takovej film mizerný triky a malej akční blbeček Josh Hutcherson, né že by byl vyloženě špatnej, ale mě tyhle role obvykle moc nesedí a tady to neni výjimka, ale je pravda, že je snesitelnější než je zvykem. Jinak příběh solidní, Fraser opět zábavnej a dobrodružně-akční scény pobaví, ale bohužel nic navíc to nenabídne a krom toho vykreslení středu země je zoufale nedostačující(21.10.2008)

• Cappuccino

Dokážem si živo predstaviť aká katastrofa musí byť tento film pre milovníkov Julesa Vernea. Ale pre mňa? Priemerný počin, ktorý malé deti milujú a staršie publikum ustato znáša alebo nenávidí (na oboch stranách sa však samozrejme nájdu i výnimky). Nič ohorujúceho, ale ani katastrofálneho. Fraser je klasický prípad kladného hrdinu v dobrodružno-rodinných záležitostiach. Ak by som mal na hlave okuliare s možnosťou trojrozmerného premietania, možno by bolo záverečné hodnotenie o čosi odlišnejšie.. a síce.. nie, nebolo. To už radšej Flynna Carsena..(20.2.2011)

• - V zahraničí je film kompletně 3D. Je to vlastně hlavní lákadlo i důvod vzniku filmu. Do Čech se ale dostala jen "plochá" verze filmu. (duklak2)

• - Jméno Trevorova (Brendan Fraser) filmového bratra patří ve skutečnosti spisovateli a scénáristovi Maxwellovi Andersonovi. (Conspi)

• - V jednom záběru má Trevor (Brendan Fraser) úplně propocené tričko, hned v dalším záběru má tričko suché, aby v tom následujícím záběru měl tričko opět mokré. (Timak)