Cesta do středu Země

Eric Brevig

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Chuck Shuman

Najskôr som si myslel, že sa bude jednať o dokumentárny film pre amatérskych geológov a vulkanológov, našťastie z toho vzišla príjemná oddychovka. Miestami síce silne infantilná, miestami silne pritiahnutá za ohon (fosforeskujúce vtáčiky, útočné mäsožravé rastliny atď.). Verím že svojich fanúšikov si nájde, aj keď asi prevažne z radov mladšieho dorastu a možno sa pre nich stane tým, čím kedysi pre mňa bola Zemanova "Cesta do pravěku". Na toto už som asi starý ..ujo. Tri za snahu.(23.2.2009)

Tak já nevím, mě to tedy vůbec neurazilo. Samozřejmě jsou tu otázky typu; kdo pohřbil Maxe, jak přežijí kytky v takovém vedru, jak tam uprostřed světa chytil signál a tak dále a tak dále. Je tu spousta věcí, které by v reálu znamenaly jistou smrt, ale hlavní postavy se z toho vždy oklepou. Budiž. Jako dobrodružství to šlape ale náramně. 3D je fajn. Není tu nic nového, ale jako celek to zabaví hodně, díky úžasné koncentraci scén, které jsou sice vykradené z jiných filmů, ale zde byly natočeny možná i poutavěji a vtipně. Líbilo se mi zasazení do moderní doby, kdy postavy vlastně zažívají to, co znají z knihy Julese Verna. Líbilo se mi, že snad jako jediný film na toto téma neobsahuje lidi v podzemí, to mi vždycky spolehlivě zabilo dojem. A má to celkem fajn hudbu. A nejlepší scéna rozhodně padání. Na čtyři to není, ale skoro, jako zábavný 3D popcorn, proč ne. Já k tomu ale jedl Haribo.(17.1.2017)

Nebudem si nic nalhavat, Fraserovi to daleko vic sedne jako lovci mumii, ale i tohle ma rozhodne co nabidnout. Nejakou Cestu do stredu Zeme jsem uz sice videl, ale srovnavat to nebudu, protoze si fakt nepamatuju, ktera to byla. Pribeh je sice jednoduchej a do stredu Zeme se dej presune az nekdy v polovine filmu, ale predtim to je takova neurazejici komedie, kde neni nouze o slusny vtipky, takze film rozhodne nenudi, obzvlast, kdyz ma jen 90 minut. Druhou pulku filmu tvurci sazej hlavne na vizualni podobu stredu Zeme a obcas to jsou fakt paradni zabery. Na druhou stranu, je fakt poznat, ze to bylo urceno hlavne na 3D, takze kolikrat nejsou triky z nejlepsich, ale v 3D to muselo vypadat paradne. Dalsi drobna vytka je k hromade nelogicnosti, at uz to je teplota pravidelne stoupajici na 100 stupnu, ale pritom veskery papiry a rostliny jsou v poradku a nebo neustaly meneni suchy/mokry tricko, pripadne objevujici se a mizejici batohy. Fakt tolik nelogicnosti a drobnejch chyb z nepozornosti jsem ve filmu uz dlouho nevidel. Co se tyce hercu, ke konci uz to je v poradku, Fraser si udela s trika tilko, zacne bejt za drsnaka a sereze par masozravek, problem je ale ze zacatku, kdy on je za ufnukanka a Anita Briem za drsnacku a takovahle poloha Fraserovi fakt nesedne. Treti do party je Hutcherson, kterej je ze zacatku silne otravnej, ale ke konci, v zavislosti na tom, kolik ma dialogu, se to uz da vydrzet. Celkove takova jednoducha zabava, presne urcena pro Imax, ale ja jsem se docela solidne bavil a o nude rozhodne nemuze bejt rec.(10.1.2009)

„Na planktón mi to pripadá trocha veľké.“ Mám rád nezáväzné bezstarostné dobrodružstvá, Julesa Vernea a (to najmä) Brendana Frasera... nemôžem si pomôcť, je to sympaťák, spisovnejšie by bolo napísať „je sympatický“, ale „je sympatický“ nie je úplne to isté, čo sympaťák. Preto sa mi táto jeho cesta do stredu Zeme („jeho“ preto, že si ju aj produkoval) páčila. Viem, viem, okej, na Oscara to nebolo, ale jednoducho ma to bavilo. Pošlite na mňa Tyranosaura Rexa, zalejte ma lávou... mám Brendana rád. Vie si vychutnať hlášku („Čaká nás tu niečo zlé?“ – „Tiež som na to myslel.“) a od MÚMIÍ akoby, nuž, troška zmúdrel... čo je super. Triky nekvalitné ale krásne, výprava nestála gigantické more peňazí, ale tiež ma bavila, chcel som sa ňou poprechádzať. Postáv máličko, ale aspoň je viac času na chémiu medzi nimi – a vzťahy. Dej sa rúti svižne dopredu, veselo strieda „skutočné“ islandské exteriéry so štúdiovými interiérmi a bohato ťaží z témy („Zjedz toho trilobita, potrebuješ živiny.“).(27.5.2011)

Se studem přiznávám, že od Verna jsem četl pouze jednu knihu a tou je 20.000 mil pod mořem (tenkráte se mi moc líbila), tudíž nejsem deformován klasickým, "takhle to v knize nebylo", i když si dokážu představit, v jakém duchu to náš milý Jules napsal. Spousta lidí dodnes nepochopila, že film a kniha jsou dvě rozdílná média, sic mají hodně společných rysů, v některých se však rozcházejí, takže i vyčítat tvůrcům snahu po přenesení dění do současnosti, je trochu rána pod pás, hlavně pokud si uvědomíme, kdo hlavně v dnešní době chodí do biografu. Osobně mám pro trikové filmy slabost a tenhle mne lákal hned od začátku, bylo mi jasné, že film bude napěchován vizuálními efekty, něco málo jsem samozřejmě věděl i o ději, producenti by jistě nevynechali moje milovaný dinosauříky, škoda jen toho 3-D, nebo aspoň IMAX by stačil, v tom sem nikdy nebyl, ale v letošní nabídce by se hůře hledal film, jenž by byl pro tuto atrakci více vhodný. Scénáristé to vzali z gruntu, přetavili klasickou dobrodružnou knihu do vtipného rodinného filmu, tudíž museli přihodit nějakou ženskou (s těmi Verne opravdu šetřil), haranta (překvapivě snesitelného), spoustu vtipů, atrakcí, takže ve filmu se objeví asi 8 (?) mluvících postav, což může působit přece jenom málo, ale můžete mi věřit, opravdu důležité jsou jenom tři. Producentům se podařil skvělý tah, když do halvní role ukořistili Brendana Frasera (otevřeně si přiznejme, že bez třech dílů Můmií, jeho kariéra žádná sláva), tomu podobný druh rolí velice svědčí, dokonce se postaral i o výrobu, režii svěřili v celovečerní oblasti debutujícímu reřisérovi, který ovšem má bohaté zkušenosti s vizuálními triky a o ty jde ve filmu především. Solidní hudbu, byť nikterak zázračnou, zkomponoval pro mne naprosto neznámí Andrew Lockington a to je tak asi všechno, dobrý rodinný film na zamračený nědělní den. P.S.: V Intersparu mají akci, nakup nad 400 kč a dostaneš lístek zdarma, takže pár jich mám, jen jsem netušil, jaký martírium bude dostat druhou polovičku na tenhle film a jak to dopadlo? Líbil se ji, ale scény muset dělala.(6.9.2008)

• - V zahraničí je film kompletně 3D. Je to vlastně hlavní lákadlo i důvod vzniku filmu. Do Čech se ale dostala jen "plochá" verze filmu. (duklak2)

• - V jednom záběru má Trevor (Brendan Fraser) úplně propocené tričko, hned v dalším záběru má tričko suché, aby v tom následujícím záběru měl tričko opět mokré. (Timak)

• - Na jednu z najnáročnejších scén, padanie do stredu Zeme, boli použité obrovské ventilátory, ktoré tlmili pád hercov. (Tolf)