Dárce

• slovenský

Darca

Sci-Fi / Drama

USA, 2014, 97 min

Je to takový civilní sci-fi, které je odproštěno od velkolepých efektů sázící spíše na divákovu mozkovnu. Faktem zůstává, že podobná pointa příběhu už nám několikrát navštivila naše kina. Na druhou stranu snímek rozhodně nenudí a hraje si s tématy. Za nejzajímavější shledávám ty části filmu, ve kterých se ukazuje, že to zlé v nás je propojeno i s tím dobrým a co může způsobit takový reset osobnosti. Pokud tě nepřesvědčí můj komentář, tak možná herecký hvězdy z první ligy Jeff s Meryl. Jeden z nich by možná v návalu slabé chvilky podepsal účast ve srágoře, ale oba ? Mimochodem na tomhle filmu je krásně vidět o kolik štaflí je Jeff s Meryl po herecký stránce jinde než zbytek osazenstva, při vši úctě k sexovostii slečinky Odeyanky. Film má kvalitní začátek, výborný střed a slabší, ale přijatelný konec.(11.9.2014)

Niečo medzi tromi až štyrmi, 70-75% by bolo imho vyhovujúce. Story podobného zamerania už dôverne poznáme, Darca mi v mnohom pripomenul skvelý Equilibrium, len v "tak trochu" menej akčnej forme. Dôvod prečo znížiť hodnotenie vidím hneď v niekoľkých do očí bijúcich nelogičností a nedoťaženosť celého snímku ako celku, pričom ma najviac irituje záverečné fiasko (spoiler.. prejdenie xxx kilometrov s batoľaťom bez akýchkoľvek zásob a samotné vyriešenie problému navrátením pamäte všetkým ľudom v bunke tým, že hlavný hrdina prejde - náhodne pohodenými sánkami! - cez akúsi pomyselnú, neviditeľnú bránu.. wtf? koniec spoileru). Ale mimo týchto nedostatkov som sa vážne dobre bavil, občasne som sa dokonca cítil aj dojatý aááá.. Odeya Rush je kočka.(11.9.2014)

Spoilery. "Release to elsewhere." prostě vás asi hodí do nekonečné mlhy přes okraj miniostrova.. to byl můj tip na začátku, ukázalo se, že jsem nebyla daleko od pravdy. Děti navrhují genetiké a pak je připíší nějaké rodinné jednotce, když dítě bude brečet, není vhodné a tak ho propustíme aka dáme mu injekci do hlavy a vhodíme do odpadní roury. "Barvy. Naši lidé si je vybrali nerozlišovat, ale vidět je je možné stále." A k tomu musím podotknout, že co se týče barevné stránky snímku, tak byla uchvacující.. postupně jsme se z černobílé přes nějaké tóny hnědé, červené, šedivě modré dostali k naprosto krásným barvám, které vidíme všude kolem sebe. Čas večerek bych ještě brala, zákaz vycházení taky.. to dřív bývalo, ale čas na spánek? Opravdu sci-fi pokud nejste dvouroční děcko, které se ale stejně kdykoliv může probrat a poruší zákaz. "Father, do you love me?" - matka: "Jonas, precision of language. Please." - sestra: "What does love mean?" - matka: "Jonas use a word so unrequited that it no longer has any application." Prostě když řeknete miluju tě, budete zprdnuti za to, že mluvíte sprostě :D Totéž slovo rodina, je sprosté. Jednoduše tento snímek mě uchvátil. Přesně podle mého gusta. A vůbec nevadilo, že tam nebyla použita žádná hudba, protože to přece nemají a neznají, to by byla zábava a to se u nich nevede, ale i ta jedna melodie byla úchvatná. A to, že to bylo občas přehnané jakože to malé mimino by dávno umrzlo při té cestě nebo chcíplo na vedro? No a co.. je co sci-fi, smiřte se s tím. 5* a vůbec mi to nepřijde neadekvátní ;)(8.11.2014)

Celej film se to tváří jako vysoce intelektuanální sci-fi pro dospívající a zezačátku se mu to i daří. Potom se začly objevovat barvy a všechno šlo do kitek (měkký "i" je tam schválně, kdo přijde nato proč?). Jeff Bridges, ač je to jeden z mých nejoblíbenějších herců, tu byl nudnej a utahanej jak stoletej básník s protézou, hlavní postava Brenton byl sice fešák a sympaťák, ale prostě jaksi neměl co hrát, když postava se celý film chová jak uprchlík z ústavu pro dementálně nadané a Taylor Swišť je zde mimořádně otravná. A konec? O tom škoda mluvit, protože to dávalo smysl asi trhat v zimě kitky (už jste na to přišli?). Ale celý film na mě kupodivu působil poměrně příjemně a jako odpočinkovej film je to k nezaplacení (ikdyž chvílema xmrti nudí).(12.2.2015)

• dr.horrible

Néé. Prečo? Toto sa mi presne stalo pri Niccolovom Hostovi; tie očakávania, že všetky hlúposti nakoniec nájdu východisko, že tvorcom sa nakoniec podarí vysporiadať sa so sebou samými, nejak vykľučkovať z toho labyrintu nonsensov a odporovania si; až to zrazu začne byť neúnosné, logika neprichádza, uvedomíte si čo sledujete za žáner... Akokoľvek mám pre dekadenciu slabosť, táto hm "zábava", fenomén ktorý odštartoval Twilight, nie je ničím než pásovou výrobou, predajom braku za miliardy, hyperrýchlym realizovaním nedokončených vykrádačiek mládeži neznámych klasík, splácaných dohromady do gulášu bez hlavy, päty a sebemenších náznakov pokusu o prekročenie cieľového publika nedorobených adolescentných ignorantov. Tentokrát všetko od Pleasentvillu po Občana Kanea. Až vás to trkne. A ja nato vždy znovu naletím, vždy dúfam. A zase nič. Hry o život to zvládli, Divergencia k tomu mala našliapnuté. Giver sa topí v tom zvyšku.. Druhá hviezda za tú sexi malú Izraelku(17.9.2014)

• - Pilulky, ktoré členovia komunity berú každé ráno, boli zmenené na injekcie. (figliar)

• - Aj keď postava Meryl Streep dostala vo filme veľký priestor, v románe bola úplne okrajová. (beso74)

• - Taylor Swift byla kvůli roli nucena změnit barvu vlasů. (Weasley)