Dárce

• slovenský

Darca

Sci-Fi / Drama

USA, 2014, 97 min

Hodně příjemné sci-fi překvapení a přesně ten typ filmu, který já můžu. Podobně jako v Divergent se logika (hlavně v závěru) často poddává myšlence, ale ve výsledku jde hlavně o tu myšlenku lidských emocí, které jsou alfou a omegou lidské rasy. Hrátky s barvami - skvělej nápad a výborné zpracování. Kdo má ovšem potřebu rýpat se v logice, tak toho tenhle film bude asi nebetyčně vytáčet.(17.10.2014)

Mam docela rozporuplné pocity.Myšlenka filmu je dobrá a dlouho jsem něco takové postrádal.Herecké obsazení taky ujde.A i první hodina filmu pěkně plyne,děj má spád , emoce a i tu myšlenku jak jsou lidé nenapravitelní ,zlý atd.Takže po tomto všem jsem si říkal -paráda to je na čtyři hvězdy nejmíň,ale to co přišlo v poslední části filmů mi přišlo jako totální slepenec s pomalu nic neříkajícím koncem.Přišlo mi to jako by to na konci bylo přepisované,protože mi to nějak nesedělo k tomu co jsem viděl v první části a to mě docela zklamalo,protože to pak film v mých očích dost snížilo.Do té doby je to snímek co nám chce ukázat to zlé na světě,ale zároveň i hodně toho krásného,takže ten kdo chce vidět něco co ho povzbudí a dá trochu motivaci v tom,že přece jen stojí za to žít a prát se ze životem tak to doporučuji,ale po hodině filmů radši vypnout.Za mě kvůli výše zmíněnému dávám 65 % a tři hvězdy.(18.9.2014)

Giver je scifiózní jednohubka z budoucna zobrazující svět, jak by to možná někdy mohlo vypadat, bez válek a v "poklidu", ale s nadiktovaným životem. Zápletka je obstojná, přestože né zcela objevná, jen velká škoda toho jednoduchého a přímočarého odvyprávění. Giver má co říct, ale nemá na to dostatek času. Mohlo to být totiž značně hlubší a promyšlenější. Nemůžu ale říct, že by mě to nebavilo, nebo se nudil.(30.10.2014)

The Giver pracuje na poli vizuálneho stvárnenia sveta prechodmi medzi čiernobielym a farebným videním sveta takmer až art prostriedkami. Ďalej poteší výpravou, ktorá nie je megalomanská a je príjemne retro. Otvára nejaké existencionálne otázky, ale tu sa už dostávame k záporom filmu. Nesmela by to byť jasná teen záležitosť, aby tieto otázky dokázali byť servírované nejednoznačne a menej doslovne. Jednoducho sa na konci ukáže, kto má pravdu a vec je vybavená. Zápletka je samozrejme echt prevarená, viac však vadia logické nedostatky, vyplývajúce z deja. Jonas má cestu príliš jednoducho dláždenú scenáristickou vôľou doviesť všetko do zdárneho konca.(28.10.2015)

• MontyBrogan

V úvode sa dozvedáme, že ľuďom boli kvôli spoločenskému úpadku jedného dňa zmazané spomienky, aby sa mohlo začať nanovo a "lepšie". Do toho sa príde hlavný hrdina divákom pochváliť, čo všetko v tomto novom svete nepozná a nezažil. Ako by mu teda napadlo o tom rozprávať či uvažovať, to sa už od neho nedozvieme. Odpoveď je ale jasná: chyba scenáristov (alebo autora predlohy, neviem, takéto veci nečítam). Takže film trvá asi minútu a pol, a už pôsobí ako nelogická blbosť. Má však ešte kopu času, aby to napravil. No stane sa opak. Podobné nedostatky znovu a znovu bijú do očí, a pôvodné rozčarovanie potvrdzujú, každých pár minút. Až si uvedomíte, že ten utopistický fašizmus, ktorý opisuje, je len prostriedok na vysvetlenie, ktoré hodnoty sú správne, skutočné a nenahraditeľné. Ako napríklad láska. To tu ešte nebolo, že? No videli ste už niečo tak patetické a infantilné? Nie, radšej nechcem počuť odpoveď.(7.10.2014)

• - Nelson Mandela zemřel během natáčení a záběry s ním byly použity jako památka na jeho osobu. (Geriel)

• - Role Rosmary byla nabídnuta Taylor Swift týden po jejím koncertě v Los Angeles. Celý filmový štáb byl totiž v publiku, o čemž neměla Swift sebemenší tušení. (jezurka42)

• - Meryl Streep nafilmovala některé scény v Anglii, zatímco zde natáčela film Čarovný les (2014). (Geriel)