Medená veža

The Copper Tower

(festivalový název)

Československo, 1970, 87 min

Tvorbu Ivana Bukovčana už nejaký ten rôčik poznám, avšak doteraz sa to vzťahovalo výlučne iba na jeho drámy resp. rozhlasové hry. Že má blízko aj k filmu a podieľal sa na hneď niekoľkých známych kúskoch som vedel taktiež (aj o samotnej Medenej veži som už predtým čo-to počul, zväčša samé slová chvály), lenže prvýkrát som sa k tomu dostal až teraz. A musím povedať, že ma nesklamal ani v tomto smere, práve naopak... Treba však pochváliť nielen jeho prácu, no rozhodne aj Hollého réžiu či napríklad Lišku, ktorý mal na starosti hudbu. A vlastne všetkých, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na náročnom natáčaní tohto filmu, a že to v tých Vysokých Tatrách muselo byť často o držku! Sú síce prekrásnou dominantou Slovenska, díva sa na nich vskutku fantasticky, lenže natáčať tam v podstate celý film, tak to už je o inom - ale vyplatilo sa, o tom niet pochýb. Nemožno opomenúť ani skvelé trio kamarátov Kvietik, Rajniak a Mistrík, či krásnu Vášáryovú, Vlada Müllera, Miša Dočolomanského atď atď. Ako tu už bolo spomenuté, dali by sa v tom nájsť aj chyby, viem že áno. Lenže z času na čas sa pritrafí film, kde nad tým všetkým prižmúrite oči a proste si to iba užívate - no a presne taký prípad je aj Medená veža. Skutočne krásna snímka. 5/5(21.12.2014)

5/10 Nebyt velkeho platna, Liskovemu soundu a Mistrikovi tak se dostanu s hodnocenim daleko niz. Ano s ohledem na rok vzniku, hereckou spicku a tatranske scenerie se z toho dalo vytezit dakeko vic - promarnena sance, skoda, utopilo se to v melancholii filosofujicich sracicek - kdyby to bylo vic dokumentarni, udelali by lip. Pripijim na zeny zeny = pricinu a zaroven reseni vsech nasich problemu.(29.1.2011)

Dnes už by nikdo asi takový film nenatočil, nádherná horská balada s podmanivými Tatrami, krásnou Emílií Vašáryovou, škoda jen, že méně odvážnou než sestřička v Postřižinách a příběhem o pravém přátelství. I přes svůj tragický podtón působí Medená veža neuvěřitelně uklidňujícím dojmem. Chyběly mi tu tedy jen ty horské kozy...(14.1.2014)

Obával som sa na začiatku, že pôjde o ódu na tatranskú prírodu, aj keď aj tie si rád pozriem, ak mám náladu, ale našťastie nie okrem niekoľkých neškodných rozprávačských vložiek hlavne na začiatku. Potom nasledujú už len samé pozitíva a nabažil som sa ponorkovej drámy troch chlapov so skvelými hercami a ich mnohými zľudovelými hláškami, o ktorých som ani netušil, že pochádzajú asi odtiaľ. Naviac je až na počudovanie, koľko ideologicky nevhodných prvkov dokázali tvorcovia dostať do filmu v čase tvrdej normalizácie. --- Pani manželke sa páči, musí sa aj pánu manželovi. Maľovať sa nebude. --- Čo sa človek natrápi, kým o všetko príde.(9.1.2013)

Kolíska a hrob, povinné duo signálom skutočnej cesty , počas ktorej si človek má na vysoký stupeň klásť prahnutie za slobodou, lásku a priateľstvo. I napriek tomu však naráža na gordické uzly týchto mét. Prepájajú sa a nútia človeka hľadať odpovede na svoje činy, ktoré sú najživším odrazom toho, akí sme.(28.12.2013)

• - Mnohé zábery sa robili v štúdiu, teda nešlo o reálne hory, ale len o kulisy. Všetky scény, ktoré sa odohrávajú dnu v chate, sa točili v Bratislave na Kolibe. (Raccoon.city)

• - Exteriéry sa točili: Bratislava, Tatranská Lomnica, Javorina, Lomnické Sedlo, Lomnický štít, Kežmarský štít, Gerlachovský štít, štít Bradavica, Veľká vidlová veža, Mengusovská dolina, Skalnatá dolina, Velická dolina, Žabia dolina, Javorová dolina, Zelené pleso, Veľká studená dolina. (pravo)

• - Herci mali svojich horolezeckých dablérov - Štefan Kvietik (Pirin) Ivana Gálfyho, Ivan Rajniak (Valér) Ivana Urbanoviča a Ivan Mistrík (R) Ladislava Šedivého. (Raccoon.city)