Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

dakarin

Český název 'Umírající zvíře' velmi výstižný. Takový jakýsi pokus o psychologickou sondu do stárnoucího lovce žen. Ne zas tak špatné - Benovi ale podle mě ta role úplně nesedla, však Penelope vypadá ve 34 letech opravdu jako o 10 let mladší studentka :-) ()

GlamourCat

Přišla mi nakonec škoda nevyužitého potenciálu, přestože se film snažil být ze života, naturální a upřímný, bylo to velmi uhlazené a pěkné. Skutečnost by byla mnohem víc nepříjemná a bolestivá pro všechny strany. Ta vyžehlenost jako z telenovely mi vadila, stejně tak jako to, že se Penélope Cruz musela ukazovat nahá, jako kdyby nestačilo, že je mladá/krásná, mrzelo mě to, narozdíl od zdejších uživatelů... Přemýšlela jsem o tom filmu několik dní, abych mohla napsat střízlivý komentář a nakonec mi ani Kingsleyho postava nebyla sympatická, pro jeho ignorantský přístup k synovi a manželce. Mnohem blíž by mi bylo a i by dávalo smysl, kdyby byl víceméně všemi opuštěný a ona se do něj zamilovala ... ne do člověka, který si nikdy nepřizná chybu a je na tom tak super, že může mít koho chce. Dvě hvězdičky tedy jen za charisma a jiskrné oči Bena Kingsleyho. ()

Luckyman

Krásny film, ktorý toho veľa hovorí. Zaujímavý pohľad na muža, ktorý sa najviac zo všetkého bojí staroby a vie, že starne. V tom sa ale na scéne objaví mladá Consuela a to ho nenechá v kľude .... ()

sanikope

Od začiatku som vôbec nevedel čo mám od filmu očakávať. Knihu som nečítal - asi by sa mi na to ináč pozeralo tento rest budem musieť čoskoro dobehnuť. Na začiatku na mňa velmi rušivo pôsobili momenty Satieho klavira (pritom však patrí k mojím favoritom ). Bol som veľmi milo prekvapený kam ma film nakoniec zobral. Už dlho som nevidel taký empatický film- hlavne o mužovi v 50. Dennisa Hoopera ani Bena Kingleyho 2x nemusim ale tu im musím vzdať kredit. To čo tam načrtli by asi ani muž nebol schopný zrežírovať. I Penélope ma prekvapila- bol to asi prvý film v ktorom som ju nevnimal iba ako božsku PC ale iba všednú ženu s telom, ktoré má každá druhá mladá žena. 90% ()

Gardenboy

Pre mňa dosť slabé. Isteže, Cruz/Kingsley fantastickí ako vždy, vtipné hlášky fungujúce, strih a kamera výborné, ale tak natiahnuté, že som po dvadsiatich minútach musel vypnúť počítač a lahnúť si, inak by som s hlavoupraštil rovno do polievky pred sebou. Sorry, ale išlo to mimo mňa aj keď svoje nesporné kvality to rozhodne má. Pre ne dám tri hviezdy. ()

E lan

Postupem času mám Bena Kingeleyho čím dál méně rád. Tento film snad zvrátí tenhle postoj, protože v tomto případě se jedná o výborné dílko. Nejspíše za to může vynikající předloha, decentní režie spolu s hereckými výkony a nenásilný a nejistý konec. ()

jda23

Preskvela atmosfera zivota v byte, a vsetkeho co k tomu patri, ak si zoberieme starsieho profesora, jeho milenku a mladu ziacku v podani P. Cruz, ktora vzdy zaujme miesto. Toto ma baví. ()

Pajaindian

Toto se musí prožít... je to skvěle emocionálně zabarvený film o profesorovi na univerzitě a jeho studentce, která není podobná zatím dosud žádné ženě, kterou potkal, stojí za to vidět... ()

Chosef76

Elegy je lahůdkou pro milovníky filmu. Nedokážu přesně popsat, jaké pocity ve mně zanechalo sbližování profesora a jeho studentky. Něco tak silného, hlubokého, uchvacujícího je snad možné zachytit v notách, nebo štětcem malíře...Ano, tento film je jako obraz, který dlouze obdivujeme a nad nímž žasneme.....Miluji uhrančivou mimiku Bena Kingsleyho :) ()

Brinkley

Nevyfintěný, melancholický, nenápadný, za to ovšem velmi poctivý a psychologicky výborně vystavěný snímek. Myslím, že za nějaký ten odžitý rok onu poslední hvězdičku s lehkým srdcem přihodím (.... stačilo druhé shlédnutí a stalo se...). Přiznávám, že jsem ani netušila, jaký je mnou opomíjený Ben Kingsley vlastně herec. Příběh stárnoucího intelektuála, hájící si svou nezávislost, v případě Consuely i proti vlastní vůli, upoutal moji pozornost až do samotného konce. ()

agrimon

Nádherne spracovaný príbeh o živote, láske, strachu, ale aj smútku. Je to film plný emócií, v ktorom ma kingsley a cruz dostali. Bolo to krásne zachytené a niektoré momenty ako bola hra na klavíri, prezeranie obrazov, alebo fotenie boli presne tým správnym korením, ktoré vytvorili tak kompaktný a uveriteľný príbeh. ()

bono22vox

Adaptace románu Philipa Rotha nabízí zajímavé postavy, herecké výkony a poprsí Penélope Cruz. Na filmu je dobře vidět rukopis autora předlohy. Psychologie postav je pečlivě rozepsaná, herci se mají o co opřít, a oscarový Ben Kingsley si tak po ostudných Lovcích dinosaurů v tomto filmu napravuje reputaci. Někomu se může ale zdát či vadit literárnost a doslovnost filmu. Mě ne, mě nevadila ba naopak. ()

Lichty

Elegie je film křehký jako porcelánová váza a za to, že se za těch sto osm nerozbije, může děkovat vynikajícímu hereckému výkonu Bena Kingsleyho. David Kepesh není bezchybně napsanou postavou, ale v Kingsleyho civilním projevu je to skutečně stárnoucí profesor, jemuž onu vážnost a moudrost rádi uvěříte. Potěšila mne i příjemná plynulost hlavního příběhu a režie Coixetové, která je zprvu téměř neviditelná. Pátou hvězdičku dodává znamenitý Dennis Hopper, jehož postava mi byla na celém filmu nejsympatičtější. PS: Někde jsem četl, že abyste Elegii docenili, musí vám být více, než šedesát let. Jakožto člověk, který nedávno oslavil dvouleté výročí majetnictví občanského průkazu posílám onen názor s chutí do kompostu. ()

TSZ

Klasická historka o tom, kterak se starý kozel zamiluje do mladý kočičky se dá natočit buď jako (hořká) komedie nebo jako drama. Isabel Coixet se rozhodla pro možnost č.2 a tak vidíme rádoby intelektuálně pojmutý příběh plný filozofování o tom, jestli mladá holka může mít ráda starého chlapa nebo ne... Z Elegy je samozřejmě cítit snaha udělat z toho "film o spalující vášni" nebo něco podobného,ale snímek jsem shlédl před několika hodinami a nevybavuji si z něj prakticky nic jiného, než že tam neustále někdo s někým souložil nebo o tom alespoň mluvil.Díky účasti hereckých hvěz bych čekal alespoň mimořádné herecké výkony, ale Dennis Hopper mi přišel naprosto mimo, Ben Kingsley přehrává jako o život a jediná Penelope Cruz snesla přísnější měřítka (a také se mi poprvé ve své filmové kariéře zdála skutečně sexy). Díky překvapivému a silnému závěru (i když natočenému zcela chladně a bez emocí,což asi nebyl záměr) dávám tři body. ()

BaronX

Ben Kingsley si většinou nevybírá špatné role a Penélope Cruz je jednou z nejkrásnějších hereček na světě. Jenže dohromady mi to k sobě prostě nepasuje. Nedokázal jsem se za celých 108 minut přiblížit k ústřední dvojici natolik, abych s nimi splynul. Za asi nejzajímavější složku filmu považuju nádhernou doprovodnou hudbu - hlavně klavírní party byly famózní, škoda že to samé už nemohu říct o ději, ani o hereckých představitelích - prošlo to kolem mě a zůstal jsem vůči tomu naprosto imunní. Nicméně věřím, že si nejedna fanynka romantiky u závěrečných titulcích popláče. ()

Beaten

Hold asi zatím neumím docenit kvalit, které tento snímek zajisté má, ale snad časem najdu chuť si tento film znovu prohlédnout a najít si k němu cestu. ()

wito

komorne ladený, o to však citlivejší snímok vysokých kvalít, pri ktorom som síce v nemom úžase nebol, no rozhodne ma dokázal ponoriť do svojich hĺbavých vôd... ()

Astrebleue

Tak tohle je přesně jeden typ filmu, který se řadí k pilířům mého filmového vkusu.Drama na které nepotřebujete velkou výpravu, miliony a miliony utrácené za efekty a hvězdy a přesto je stejně zajímavý a nadto přínosný.Tohle je o člověku a způsobech, kterými řeší různé problémy, které ovšem může mít každý z nás.Bena Kingsleyho mám v oblibě a je to skvělý představitel pro tuhle roli.Avšak film s sebou nese jednu překážku a to požadavek na vyšší schopnost empatie. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008